PLANTEN DIEREN VROUWEN-KRONIEK Van alles wat Door TANTE BARBARA U vraagt?... Wij antwoorden Uit andere landen. Vrouwen die alles willen sparen. Kinder - Opvoeding. Huishoudelijke wenken. Wees wellevend. Tafel - Lekkernijen. Om eens na te denken Film. Kunst. Een levensmoede hend Serum tegen Mond- en Klauwzeer. Ratten gevraagd Handel en Nijverheid. Wetenschaopen. BELANGRIJK BERICHTDoor omstandigheden zal het ons vanaf 1 Jan. 1939 niet meer mogelijk zijn ant woord te verstrekken op vragen die ons gestuurd wor den. zoodat dit onderdeel van onze rubriek moet ver vallen. in het belang van de overige gedeelten van onze rubriex. Inderdaad vanaf 1 Jan. 1939 zullen wij een VROUWEN-KRONIEK publiceeren, in plaats van een «Vrouwen-Rubriek». Wij zijn tot dit besluit geko men. doordat de ervaring ons geleerd heeft dat bijna alle ingestuurde vragen gemakkelijk door plaatse lijke mode- en voedingshuizen kunnen beantwoord worden. Hieronder geven wij nu nog antwoord op een paar ingekomene vragen, en eerstvolgende week, op alle andere. Beleefd verzoek ons dus geen nieuwe vra gen meer op te sturen. U mag ons echter nog wel schrij ven, en in de samenstelling van onze Kronieken zullen we zooveel mogelijk rekening houden met de wenschen van onze lezeressen. Een beer vraagt onsEen smid heeft gedurende een jaar de hei-stelling gedaan aan mijn alaam, en ook mijn paard beslagen. Ik moet hem 418 fr. betalen, hoeveel takszegels komen daarbij 2,50 fr. per honderd, weze in totaal 10,50 fr. G. T. (die zich een bergbewoonster noemt) vraagt onsIk heb een paar bleekblauwe satijn schoenen. Docr het dansen zijn ze bevuild. Ik heb ze gewasschen en hun kleur is verdwenen. Hoe kan ik ze wederom hun kleur geven We meenen dat U daarin persoon lijk niet lukken zal. Wendt U echter eens tot een Modes-ververijmisschien zal men u daar wel helpen kunnen, voor een paar frank. Mia vraagt ons Wil a. u. b. een middel geven te gen dauwworm (zwarte tipjes, die verzweren aan kin en neust Eigenlijk een medische vraag, waarop we liefst niet antwoorden. Maar ingezien we onze ant woorden nu willen eindigen, ziehier: Wat u dauwworm noemt is heelemaal geen dauwworm. Want dauwworm is heel wat anders dan zwarte tipjes. Wat u bedoelt zijn vetwormpjes. Dr. Med. J. Springer schrijft daar het volgende overHuidvinnen, gezichtspukkels, vet wormpjes zijn zwarte knobbeltjes, die de grootte van een naaldepunt tot een speldeknop hebben, en vooral in het aangezicht voorkomen. Wanneer men zoo'n donkere punt van twee kanten eruit drukt, komt een steeds witter wordende made-achtige gedaante voor den dag, die uit een talkachtige massa bestaat. De schijnbare kop van dit made-achtige voorwerp, is door de smeer, roet en dergelijke gekleurde huidtalk. De dikwijls langdurige behandeling moet het geheele lichaam omvatten. Licht - luchtbaden. opwekking van werking van huid en darm door zelf massage van onderlijf, het gebruik van sappige vruchten en bij voorkeur vegetarische kost Voor het wasschen van het gezicht bediene men zich van warm, zelfs goed heet water, zonder zeep. Na de afwasschingen niet afdtogen. doch het water laten verdampen; het gezicht met moutwater wasschen. Dit aftreksel van brouwerijmout is een voortreffelijk gezichtswater, omdat het de eigen schap heeft door zijne fermentwerking (gistingver- wekkende) ruwe hoornlagen op te lossen. Moutwater is voor een harde ruwe aangezichtshuid en voor alle onzuiverheden in het gelaat zeer doelmatig. Huidvinnen zijn niets anders dan in hooge mate ontstoken en tot verettering overgegane vetwormpjes. Mia vraagt ons nog<c Een middel om een heel zuiver en wit velletje te krijgen.Wasschen met moutwater zooals hierboven aangegeven. Mia vraagt ons nog<cEen middel om de haren te deen groeien.De haren regelmatig goed verzorgen, wasschen met eene soort zeep. waarvan de zachtheid en onschadelijkheid is bewezen, 's morgens en 's avonds de hoofdhuid masseeren, deze verschuiven met de vin gers, twee tot driemaal per week het hoofd wasschen met een aftreksel van kliswortel (twee tot drie eet lepels ingesneden wortels voor éénmaal wasschen). Wordt het haar na deze wasschingen te vetloos, dan is het gebruik eener goede haarolie aan te bevelen. Ge woonlijk houdt na vier tot zes weken de vorming der schubben en het uitvallen der haren op, en de haren groeien normaal. Dwangverloving in Zuid-Amerika Naar het schijnt de dagbladen beweren het in elk geval zou een afgevaardigde het parlement van Zuid-Amerika een onderteekend wetsontwerp aangeboden hebben, waar in wordt aangedrongen op het invoeren van een ver plichten verlovingstijd. Alle jonge menschen, die willen trouwen, zijn door de wet verplicht tenminste één jaar voor het voltrekken van het huwelijk verloofd te zijn. De afgevaardigde ziet daarin het eenige middel om een einde te maken aan de steeds in aantal toenemende echtscheidingen. Naar zijn meening is de oorzaak daar van. dat de jonge menschen elkaar niet genoeg kennen. «De oude Hollandsche kolonisten» schrijft Badenhurst, hebben nooit toegestemd in een onverwijld huwelijk van hun kinderen. Als de bruidegom bij zijn bruid op bezoek kwam. zetten zij een kaars op tafel en als de kaars opgebrand was ging hij weg. En het was een eere zaak. dat er tenminste 50 kaarsen opgebrand moesten zijn. alvorens er over de voltrekking van het huwelijk gesproken kon worden. Er bestaan in ieder dorp, in ieder gemeente vrouwen die de gewoonte hebben, alles op te sparen en te be waren. En dat zijn er meer dan ge wellicht zoudt den ken. Dat zijn van die vrouwen, die alles, wat ze niet meer kunnen of willèn gebruiken, op zolder zetten, of in kasten hangen, met de gedachtedat komt later wel te pas Ze vergeten die dingen natuurlijk en komt de schoon maak of gaan ze verhuizen, dan weten ze met den rommel geen raad. Wanneer kleederen in de kast han gen komt er dikwijls mot in. Waarom ze dan niet liever aan arme menschen weggeven. Vooral nu de Winter voor de deur staat, en er door veel menschen koude en armoe zal geleden worden, is het de gulden moment eens onze kasten en schoenen na te kijken, om te zien wat we niet meer gebruiken, en wat aan den arme kan geschonken worden u zult er uzelf een dienst mede bewijzen, daar het een bevrijding is van rommel en motnesten, en u zult meteen een paar arme menschen gelukkig maken. In een Franschtalig dagblad zijn enkele beschouwin gen verschenen die zekere moeders, met al te moderne opvattingen, zullen doen nadenken Het moederschap is een harde school voor sommige van onze jonge, moderne vrouwen. Jarenlang heeft men zich een groote vrijheid van handelen en spreken toegekend. En opeens is daar een kleine bengel, die zonder dat men het goed bemerkt heeft, spoedig groot geworden is en aandachtig heeft gade geslagen. De bengel heeft de uitdrukkingen en de houdingen van zijn ouders tot de zijne gemaakt. De ouders vinden dit zeer onaangenaam en dan eerst beginnen zij het verkeerde van hun handelwijze in te zien. Het wordt dan voor hen een noodzakelijkheid op hun taal en hun uitdrukkingen te letten en... betere manieren aan te leeren. De schillen van sinaasappelen in kleine smalle stukjes gesneden en in den oven gedroogd, zijn heel smakelijk in pudding en gebak. De pan, waarin melk gekookt wordt, spoelt men eerst met koud water uit. Doe wat azijn in het water waarin ge glaswerk schoon maakt en het glas zal veel mooier glanzen. Als ge citroensap noodig hebt, leg dan de citroe nen vooraf gedurende vijf minuten in een niet te hee- ten oven. Doe wat zout bij den mosterd en hii droogt niet zoo spoedig in den pot. Melk zal niet overkoken, indien ge den rand van de pan met boter insmeert. Spreek niet altijd over uzelf. Wanneer ge den echtgenoot van bevriende dames met een andere vrouw hebt ontmet, is het voorzichtig zulks te vergeten, en er nooit met iemand over te spre ken. Er wordt veel te gemakkelijk overgegaan tot val- sche gevolgtrekkingen, en tot lage klappij. Wanneer een bevriend echtpaar kibbelt, geef dan nooit den een of den ander gelijk. Karnemelk met rijstBreng, terwijl u onophoude lijk roert, een liter karnemelk aan de kook. Voeg een greintje zout en 100 gram gewasschen rijst toe. Laat koken tot de rijst malsch is, en voeg 50 gram suiker toe. Dien op met bruine suiker of met siroop naar keuze. De rijst kan ook. vervangen worden door griesmeel, vermicelli, havergort, enz... Brusselseh RijstgebakWerp 200 gram rijst in ko kend water en laat drie minuten doorkoken en daarna verlekkenvoeg er een snuifje safraan bij» en laat ge durende een kwartier koken voeg er dan nog 100 gram lichtbruine suiker bij en laat nogmaals 5 minuten ko ken. Giet deze rijst in een vuurvasten schotel, bestrooi met bruine suiker en een geraspte beschuit, begiet met een weinig gesmolten boter en laat kleuren in den oven. Vele dingen worden lachende gezegd of gedaan, die later schreiende worden betreurd. Tijd is geld, zegt men. En let er eens op hoe het meeste geld door velen wordt weggesmeten om den tijd te verdrijven. TANTE BARBARA. Wat de kinema' aan den Slaat opbrengtIn ons land komen er iedere week van 6 a 10 nieuwe films uit. voor een totale waarde van ongeveer 2 miljoen In taksen, overdracht, zegels brengt dit voor den Staat 8 a 10 miljoen per jaar op. Er worden' daarbij per jaar 6 tot 8 miljoen gedrukte filmstroken ingevoerd. De in- komrechten daarop bedragen 4 a 5 miljoen. De kine- mazalen ontvangen dan nog jaarlijks 400 miljoen aan inkomgeld, waarvan 40 miljoen aan den Staat moeten afgestaan worden. Film- en SensatiezuchtIn Eqgeland dringt mén et- op aan na het bekend worden van het feit. dat men in Hollywood nieuwe films van het genre Het Monster van Frankensteingaat maken, den import van deze films te verbieden, omdat zij spekuleeren op een zie kelijke sensatiezucht van zwakke geesten. Oliver Hard.v en Harry LangdonDe nieuwe com binatie Oliver Hardy en Harry Langdon, die in plaats van' het duo Laurel en Hardy is gekomen, zal nu aan het werk gaan. Immers deze week beginnen de opne mingen van Hardy en Langdon's eerste gemeenschap pelijke film, die den titel It's Spring Again zal dra gen. De vrouwelijke hoofdrollen worden gespeeld door Jean Parker en June Lang. terwijl de regie zal be rusten bij Gordon Douglas. De Zoon van Tarzan Johny Weissmuller. de Tar- zan van zoovele films, is met Maureen O'Sullivan bezig voor een nieuwe Tarzanfilm. Ditmaal zal er een zoon van Tarzanin optreden, en de Metro-Goldwyn- Mayer is nu op zoek naar een flinken knaap van vijf jaar, die als zoodanig kan optreden. Het moet natuur lijk een gespierd heerschapje zijn. een waardig zoon van zijn vader. Edgar Wallace als snelschrijverDe gekende En- gelsche schrijver van detective-, misdaad- en sensa tieromans. Edgar Wallace, was niet alleen een veelvul dig schrijver, maar ook een snelschrijver. Uit een le vensbeschrijving. aan Wallace gewijd door zijn stief dochter Margaret Lane, die ons dezer dagen in han den is gevallen, blijkt onder meer, dat hij een van zijn boeken The Devil Mannamelijk, geschreven had van een Vrijdagavond tot en met den volgenden Maan dagochtend, en dit zonder onderbreking, zelfs niet om te slapen Wallace hield zich wakker met thee en dicteerde het boek in een dictaphoon. Het was een ro man van 80.000 woorden en Wallace kreeg er 4.000 pond sterling voor. Toen het werk klaar was. ging hij naar bed en sliep twee volle dagen. Zoo was Wallace. Een wisselwachter van de New-York Centraal Spoor- weg had bemerkt, dat een groote hond dwars op dè rails lag. Hij joeg het dier weg. doch moest dit de eerst volgende dagen eenige malen herhalen, daar de blijk baar levensmoede hond steeds terug kwam en op de rails ging liggen. De wisselwachter had de 'grootste moeite om het dier te verwijderen. Teneinde raad nam hij den hond mee naar huis en dank zij een zorgzame behandeling scheen de hond van zijn «geestelijke depressie» genezen. De geleerden zijn het er niet over eens. of de hond inderdaad zelfmoordplannen had, of dat zooiets bij een hond niets kan voorkomen. Sommigen zijn van oordeel, dat een hond niet kan weten, welke gevaren aan spoorwegrails verbonden zijn, hoewel o. i. deze menschen de intelligentie van honden dan wel zeer laag aanslaan. Wij achten het waarschijnlijker, dat de haas van den hond hem bij den spoorweg achtergelaten heeft en dat het aanhankelijke en trouwe dier zich daar neerge legd had. in de veronderstelling, dat zijn baas daar weer terug moest komen. Duitsche natuurkundigen en geneesheeren hielden te Stuttgart een hoogst belangrijke vergadering waar in de schitterende uitslagen werden besproken die men had bekomen met een nieuw serum tegen mond- en klauwzeer, uitgevonden door professor Waldmann. De uitslagen waren verbazend 99 genezingen en zelfs min dan 1 mislukkingen. De onvatbaarheid van de gevaccineerde dieren duurde niet alleen 2 maand, zooals men voorzien had. maar meer dan 5 maand. Weldra werden fabrieken voor dit nieuw serum op gericht die in den beginne nog maar 200 liters op brachten. thans worden reeds 1200 liters per week ver vaardigd Men wacht naar internationale overeenkoms ten om het heilbrengend product in den vreemde en dus ook in ons land in te voeren, waar. zooals men weet, de plaag opnieuw uitbreiding heeft genomen. Dit nieuws is in een Duitsch landbouwblad versche nen. Zonder uitstel dient hier onze Regeering te onder zoeken of wij hier een afdoende bestrijdingsmiddel tegen mond- en klauwzeer voor handen hebben en naar middelen uit te zien om het ook in ons land te gebruiken. De rattenplaag vormt meestal een groot vraagstuk voor elke wereldstad en ook Londen vormt hierop geen uitzondering. Men poogt er de ratten zooveel mo gelijk te verdelgen. Maar de Londensche dierentuin is thans gedwongen ratten te vangen en de_direktie heeft in alle kranten bekend laten maken dat ratten uiterst welkom zijn. De reden is. dat men niet weet. hoe men de 108 ratelslan gen voeden moet. die onlangs uit Amerika gestuurd zijn en een bezienswaardigheid van den dierentuin vormen. Deze slangen voeden zich in hoofdzaak met ratten, en wel met veel ratten. Voor een maaltijd moet een slang minstens een dozijn groote ratten hebben dat wil dus zeggen dat de dierentuin iedere drie we ken 1300 tot 1500 ratten behoeft. Dat men daar niet zoo gemakkelijk aankomt, spreekt vanzelf. Hij verdiende veel en gemakkelijk, maar gaf nog ge makkelijker uit. Hij is dan ook trots zijn reusachtig inkomen, betrekkelijk arm gestorven. Letterkundige PrijzenDe Femina-prijs werd toege kend aan den heer Felix de Chazournes, voor zijn ro man CarolinaDe intergeallieerde prijs werd toe gekend aan den heer Paul Nizan, voor zijn werk De samenzweringDe Goncourt prijs, eener waarde van vijf kiesronden. werd toegekend aan M. Henri Troyat. voor zijn boek L'Araignée Eer Reuzen-DiamantOnlangs vond men in de dia mantmijnen van Minas een steen die, naar de deskundig gen beweren, de vierde grootste der wereld moet zijn. De diamant werd voor 80.000 pond verkocht aan een rsederlar.dsche firma en zal te Amsterdam geslepen worden. Het Belgisch leder: Het Ministerie van Buiteniand- sche Zaken heeft aan de reeds zeer lange lijst van pro pagandafilms ten gunste van de nationale industrie een prachtige schepping toegevoegd, van den welbeken den belgischen kineast Dekeukeleire, met als titel Het Belgisch Leder Deze film zal afgerold worden voor de fabrikanten en handelaars van onze leder corporatie op Vrijdag 16 December, in een der groot ste bioscopen van Brussel. Gemetaliseerd Glas, Bergkristal, enz...Het blijkt thans mogelijk te wezen op glas, bergkristal enz...» dunne velletjes edel metaal aan te brengen en wel op zulke wijze dat zij niet meer lossen. Men gaat als volgt te werkop de oppervlakte watrop het edelmetaal moet worden aangebracht legt men een vliesdun laagje van ijzer, nikkel of cobalt. De dikte dezer laag gesch.edt per cathode en overtreft de dikte niet van een atoom. Niettemin blijkt deze laag de rol van het sterk ste plaksel voor het edelmetaal dat men zich maar uit denken kan. Waar strco goed voor isBij de ontleding van stroo en hout kwamen de geleerden Bertrand en Brooks tot Pl vaststelling dat stroo steeds meer xylose bevatte dan att hout. De verschillende houtsoorten leveren van 14 tenhonderd (populier) van 35 (els) xylose op. Voor wat net stroo betreft bedroeg dit tenhonderd zoo vijf tig. de helft dus van de verbruikte hoeveelheid stroo. Daaruit volgt dat men nu papier zal maken uit stroo. en dat het papier goedkooper zal worden. Alles -laat voorzien dat men het vee zagemeel als strooisel zal toedienen, en het schijnt dat het aldus verworven mest setc: is dan het huidige We staan hier dus voor een omwenteling in het papier- en in het mestwezen. (Alle Nadruk Voorbehouden).

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 10