Hoe ziet onze aarde er van binnen uit Weekkalender 3 WAT WIJ LEZEN Spanning, gas en vuur. Vast, vloeibaar of gas De wereld is een hoogoven. Naamdagen. Zon. Maan. Maanstanden. Herdenkingen. van 18 tot 24 December 1938 Als wij de aarde afbeelden als een bol, waar van de middellijn ongeveer de hoogte van vier verdiepingen heeft, dan zouden de diepste mijnen ,de langste boorgaten juist tot het vlechtwerk reiken, waarop de leien van het dak zich bevin den. En wanneer de geoloog er prat op gaat, dat hij de aardlagen tot een diepte van vele kilome ters kent, deze aardlagen zijn dikwijls op gericht, dus niet over elkaar heen, maar naast elkaar gelegen dan kent hij van het huis nog niet meer dan de dikte van een daklei bedraagt. En toch beweert de wetenschap iets over het inwendige en zelfs over het allerbinnenste van onzen aardbol te weten. Hoe kan zij dit beweren Uit de aantrekkingskracht, die de aardmassa als geheel uitoefent, kan de totale massa en daar uit de gemiddelde dichtheid berekend worden. Daaruit blijkt, dat de aarde als geheel een ge middelde dichtheid heeft van 5,5 dit wil zeggen, dat de aarde een veel grootere gemiddelde dicht heid bezit dan zij zou hebben, als zij van haar oppervlak tot haar middelpunt uit de gesteenten zou bestaan, die wij aan haar oppervlakte ken nen. In het bijzonder schijnt de eigenlijke kern der aarde zeer zwaar te zijn, ongeveer zoo zwaar als een verbinding van ongeveer 90 procent ijzer en 6 tot 8 procent nikkel met enkele andere stof fen. Deze veronderstelling zou niet meer dan een vermoeden zijn, als het heelal zélf ons niet een bewijs daarvoor leverde de brokstukken van uit elkaar gesprongen hemellichamen, die als mete- oorsteenen op de aarde vallen, bestaan inderdaad overwegend uit ijzer en nikkel. Bovendien meenen wij iets omtrent den toe stand te weten, waarin zich de massa's in het bin nenste der aarde bevinden. Men heeft er lang over gediscussieerd of het binnenste der aarde vast, vloeibaar of gasvormig zou zijn. Nu, dat gene, dat uit de aarde naar buiten komt, de heete lavamassa der vulkanen, is vloeibaar het is ge steente, dat gesmolten is. Wie zegt ons evenwel, dat dit gesteente niet eerst smelt, wanneer het van den voortdurenden druk der aarde vrij komt en den weg naar buiten vrij vindt Is de druk bin nen in de aarde niet zoo groot, dat geen tempe ratuur in staat is, gesteenten of ijzernikkel vloei baar te maken De tegenwoordige wetenschap meent, dat dit zoo is. Zij zegt derhalve Wel is het binnenste der aarde sterk verhit en vloei baar, maar die vurige brei wordt zoodanig sa mengeperst, dat ze eenvoudig niet vloeibaar zijn kan en dus ook niet vloeien kan. De massa's zou den dus weliswaar vloeibaar zijn, maar door den druk, die er op staat, worden zij zoo sterk samen geperst, dat zij daardoor als vast worden en als vaste massa's zich gedragen. Zoo sterk moet de druk zijn die wel tennaastebij geschat kan worden dat de vloeibarekern der aarde zoo vast is, als staal of welke stof ook aan de op pervlakte der aarde niet eens zijn kan. Wanneer wij van de temperatuur van het inwendige spreken, dan bewegen wij cns op een tamelijk onzeker terrein. Weliswaar weet de mijnwerker, dat zijn werkplaats des te warmer wordt, naarmate zij dieper gelegen is. Elke hon derd meter lager neemt de temperatuur onge veer .2 tot 3 graden toe. Voert men aldus een be rekening uit, dan komt men voor de kern der aarde tot een warmtegraad, die in de honderd duizend loopt. Dit kan toch geen werkelijkheid zijn. De voor de dag gekomen lava toch, die nau welijks tijd gehad heeft om af te koelen, is nooit warmer dan 100Q tot 1500 graden Celsius. En onze gloeiende zon en de andere witgloeiende hemel lichamen Wel, deze zullen ook niet warmer zijn dan 5000, 6000 graden. De wetenschap staat daar om op het standpunt, dat de in mijnen en boor gaten gemeten temperatuur niet voortdurend bij het grooter worden van de diepte steèds maar toeneemt. Zij staat verder op het standpunt, dat de kern der aarde zich, zoolang de aarde bestaan heeft en dat is zeker meer dan anderhalf mil liard jaren niet wezenlijk afgekoeld is, maar dat de temperatuur daarvan tot heden tennaas- tenbij dezelfde gebleven is. Alleen de aardkorst is afgekoeld en'vast geworden. Hei is wel eigenaardig, dat de aardbol in zijn bouw en zijn stoffelijke samenstelling groote ge lijkenis vertoont met iets. dat ons zeer goed be kend is, namelijk met het inwendige van een hoogoven, waarin ijzer uit erts gesmolten wordt. In figuurlijken zin hebt u vooral na de spannen de gebeurtenissen der laatste maanden zeker al vaker het gevoel gehad, dat de heele wereld één vulcaan of een hoogoven moet zijn. Maar ook in wetenschappelijken zin is de overeenkomst met een hoogoven groot, gelijk de toelichting in Wetenschappelijke Bladen waaraan wij deze interessante bijzonderheden ontleenen, ons duide lijk maakt. Bovenaan bevinden zich in een dunne laag de lichtste slakken, de kiezelzuur (of kwarts) bevat tende gesteenten daaronder komt de reeds dik kere laag van ijzer houdende, donker gekleurde slakken voor, die in haar samenstelling tennaas- tenbij met het donkere basalt te vergelijken is (de lichtere slakken, die ook lichter van kleur zijn, gelijken op graniet). Naar beneden wordt de massa steeds rijker aan metaal. Zoo is nu ook de aardbol van samenstelling. Bij ons binnendringen in de aarde zouden wij na 6370 kilometer het middelpunt ervan bereiken. Maar zoover komen wij niet en zullen wij mis schien nooit komen. Al is de techniek thans in hooge mate" ontwikkeld, zij geeft geen middelen en geen wegen aan, waardoor wij eenigszins ver in den aardbol kunnen binnendringen. De afstand, waarover wij naar binnen kunnen gaan, is slechts zeer gering. (UitOns Weekeind, Holland). Zondag 18 December: Auxentius. Gratiaan. Maandag 19 December: Fausta, Nemesius, Noé. Ti- moléon. Dinsdag 20 DecemberAmmianus, Philogonus. Woensdag 21 DecemberThomas. Donderdag 22 DecemberFlorus, Hungerus, Virginia. Zeno. Vrijdag 23 DecemberServulus. Victoria. Zaterdag 24 DecemberIda, Irmina, Delphina Opgang Ondergang Zondag 18 December 7 u. 41 15 u. 53 Maandag 19 December 7 u. 42 15 u. 54 Dinsdag 20 December 7 u. 43 15 u. 54 Woensdag 21 December 7 u. 43 15 u. 54 Donderdag 22 December 7 u. 44 15 u. 55 Vrijdag 23 December 7 u. 44 15 u 55 Zaterdag 24 December 7 u. 44 15 u. 56 Opgang Ondergang Zondag 18 December 4 u. 20 13 u. 49 Maandag 19 December 5 u. 22 14 u. 29 Dinsdag 20 December 6 u. 18 15 u. 14 Woensdag 21 December 7 u. 09 16 u. 05 Donderdag 22 December 7 u. 53 16 u. 59 Vrijdag 23 December 8 u. 31 17 u. 57 Zaterdag 24 December 9 u. 03 18 u. 58 HUMOR. De leeraar behandelde met zijn leerlingen De Koop man van Venetië toen de weinig populaire, zeer cor pulente inspecteur van het onderwijs binnen trad. Deze legde groote belangstelling voor Shakespeare aan den dag en vertelde, dat hij vroeger zelfs in dat stuk had meegespeeld. Welke rol denken jullie wel, dat ik had vroeg hij. Het pond vleesch natuurlijk... klonk het van achter uit de klas. Die Pieterse is een financieel genie Hoe zoo Laatst was ik met hem in een restaurant en toen gooide hij zijn koffie om, precies over de pantalon van een meneer aan het tafeltje naast ons. Nou en Hij moest toch zeker de schade vergoe den Neen, Pieterse sprak zóó lang met het slachtoffer, tot de ander zelfs den kop koffie betaalde. worden in de hallen en op de markten. 1811Overlijden te Parijs van den Franschen treurspeldichter Marie-Joseph Chénier. geboren te Constantinopel in 1764 broeder van den vermaarden dichter André Chénier, die in 1794 te Parijs onthoofd werd onder het Schrikbewind. 1830De ministers van Charles X (ministerie Polignac) worden tot levenslange opsluiting veroor deeld. 1917 De Raad van Vlaanderen roept, onder de Duitsche bezetting, met algemeene stemmen de Zelf standigheid van Vlaanderen uit. 1938Op vele plaatsen zullen vandaag .Sint Tho masdag, de kinderen hun ouders trachten op te sluiten, en hun eerst de vrijheid teruggeven, na een vergoeding te zijn beloofd. In Engeland wordt Sint Thomas op een bijzondere wijze gevierd. 22 December 1579De gewapende ambachten vallen het stadhuis te Leuven aan. Hun dekens dringen er binnen, grijpen de wethouders aan en werpen ze dooi de vensters. De slachtoffers worden door de woedende menigte op pijken opgevangen. Zestien patriciërs on dergingen dezen gruwelijken dood. 1615: Dood van Marguerite de Valois. geboren in 1553. Zij was koningin van Navarre, en de eerste vrouw van Hendrik IV. 1878Overlijden van den taalkundige Kyde Clarke, die naar men zegt 40 talen sprak en er 100 be greep 23 December 1337: De Gentenaars komen aan Jaeob van Artevelde raad en hulp vragen tegen den Graaf van Vlaanderen. 1402 Charles VI verleent aan de Confrères de la Passiontoelating om het aantal hunner openbare vertooningen te vergrooten. 1872Overlijden van den Franschen schrijver Théophile Gautier, geboren in 1811. Hij was voorstan der van De Kunst voor de Kunstvoorlooper van de Parnassiens, en hij dichtte o. m. Emaux et Camées 1907 In Frankrijk worden voor het eerst de stem van de bijzonderste lyrische artisten op fonoplaten vastgelegd. 1909 Bij zijn troonsbestijging legt Koning Albert den grondwettelijken eed ook in de Nederiandsche taal af. Dit gebeurde voor het eerst sedert België's onafhankelijkheid. 24 December 1524 Dood van Vasco da Gama. Por- tugeesch ontdekkingsreiziger, in 1469. te Sinés, geboren. Hij ontdekte in 1498 den zeeweg naar Oost-Indië om de Zuidpunt van Afrika, stichtte de kolonies Mozambique. Sofala en Cochin en werd in 1524 stafhouder van Por- tugeesch Indië. 1800Napoleon tot eerste Magistraatspersoon of eersten Consul benoemd, doet de Constitutie van het jaar VIII afkondigen. 1815Geboorte te Antwerpen van J. A. Emmanuel van Straeien. stichter van het Leuvensch studentenge nootschap Met Tijd en Vlijt 1863 Overlijden te Londen, van den Engelschen romancier en historicus Thackeray. Geboren in 1811. Schreef o. a. Le Livre des Snobs» en «Les quatre Georges 1869Onthulling van het praalgraf van F. H. Mer- tens. met Perfs. schrijver van de bekende Geschiede nis van Antwerpen 1908: Te Parijs wordt de eerste luchtvaart ten ft on stelling geopend 1936De Paus zendt van uit zijn ziekenkamer een radiorede uit ter gelegenheid van het Kerstfeest, en vermaant de geloovigen tegen de propaganda van het Communisme. P. B. Nieuwe Maan: 21 December te 18 u. 7 m. Eerste Kwartier 29 December te 22 u. 53 m. Volle Maan5 Januari te 21 u. 30 m. 18 December 1384Dien dag werd tusschen Philip den Stoute en de Gentenaars het vredesverdrag getee- kend, dank zij de tranen van Margareta van Male. Dit verdrag bepaalde dat allé oude vrijheden, rechten en voorrechten teruggeschonken werden, niet alleen aan de Gentenaars, maar ook aan allen die met hen hadden medegeheuld De gevangenen werden vrijgelaten. Al dus kwam er na een zeventig jarigen oorlog rust in Vlaanderen. 1803Overlijden te Weimar van den Duitschen schrij ver Johann Gottfried von Herder. Hij werd geboren in 1744. Was predikant te Riga, verbleef tot in 1790 te Straatsburg waar hij kennis maakte met Goethe, die onder zijn invloed Stürmer und Dranger werd. Later vestigde hij zich te Weimar, waar hij op 18 Dec. 1803 overleed. Als geniaal mensch heeft hij op het geestes leven van de XIX' eeuw een grooten invloed gehad. Hij schreef historische werken, en verzamelde de volks liederen (Stimmen der Völkerh 1813 Overlijden te* Parijs van Ant. Parmentier. die in Frankrijk den aardappel akklimateerde en propa- gandeerde. Hij Organiseerde eveneens de militaire phar- macie Werd te Montdidier geboren in 1737. 1910Groote betooging te Antwerpen voor de ver- vlaamsching der Hoogeschool van Gent. 1935 In Italië worden alle gouden trouwringen ge offerd aan de smeltkroes, om aldus nieuwe fondsen te bekomen voor de verovering van Abessinië. In Tsjechoslowakije wordt Benesj tot Staatshoofd uitgeroepen. Maar door de Septemberdagen 1938 moest hij aftreden, en zag hij zijn rijk verbrokkelen. 19 December 1684Geboorte te Aix van J. B. Vanloo. Bekend schilder van geschiedkundige tafereelen en portretschilder. 1722 Stichting van de Oostendsche handelsmaat schappij. Het heele kapitaal ten bedrage van 6 mil joen gulden was in enkele dagen volledig onderschre ven. De Oostenrijksche Keizer Karei VI zag zich ge dwongen deze maatschappij af te schaffen, wilde hij zijn dochter, Maria-Theresia, als zijn opvolgster zien herkennen. (1728) 1807 Overlijden te Gotha van Grimm, spiritueele en gedokumenteerde briefschri ver, die met de Konin gen correspondeerde, Geb. in 723. 1925 De Belgische Grondwet van 1831 wordt in het Nederlandsch vertaald. 2(1 December 1296Enorme overstrooming in Parijs, die de bruggen van het oude Pariis meesleurt, de Groote en de Kleine Brug en ook de Petit Chatelet vernietigde. 1641Dood van Sully, staatsman en minister van Hendrik IV. Geb. in 1560. 1830De gevolmachtigden van Frankrijk. Enge land. Oostenrijk. Rusland en Pruisen waren andermaal te Londen vereenigd. om de noodige protocole vast te leggen, waardoor België definitief van Holland werd gescheiden. Hoe Willem van Oranje, koning der Neder landen, ook tegen deze beslissing opkwam, het vonnis was en bleef geveld. 1914 In de gevangenis te Pretoria wordt de Trans- vaalsche Nationalist Jopie- Fourrie, door de Engelschen gefusiljeerd Geboren op 27 Augustus 1879. 1935 De Negus van Abessinië vertrekt naar het Noorderfront en hcopt een zegepraal op de Italianen te bekomen. Hij gaat echter zijn ondergang te gemoet. 21 December 1375Overlijden te Certaldo. in Italië, van den Italiaanschen dichter Giovanni Boccacio. Hij werd in 1313 te Parijs geboren, alwaar hij hoogleeraar was voor het verklaren van Dante. Hij is de vader van het klassiek Italiaansc'n proza. Zijn beroemdste werk is «II Decamarcme(Tiendagenwerk). een reeks van 100 meestal grof-zinnelijke verhalen, die hij in 10 da gen door een vroolijk gezelschap van 7 jonge mannen en 3 jonge vrouwen, tijdens de pest van 1348. op een villa bij Florence laat vertellen. 1639 Geboorte van den Franschen klassieken Too- neelschrijver Jean Racine, die in 1699 te Parijs over leed. Met Corneille en Molière is hij een der grootste Fransche toneelschrijvers. Zijn werk munt uit door waarheid in het schilderen der hartstochten, en door volmaaktheid :n den vorm. Onder zijn talrijke werken zijn vooral bekend het blijspel Les Plaideursen de tragedies Andromaque Britannicus Iphigé- nie Phèdre Esther Athalie 1792: Inrichting van een legioep Sansculotten te BruSsel. 1807 Te Parijs wordt voor het eerst een belasting geheven op de verbruiksvoorwerpen die te koop gesteld (Zie vervolg onderaan vorige kolom).

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 13