HET YPERSCHE LA RÉQIO D'YPRES -FOOTBALL- We zenden ons blad gratis tot Nieuwjaar aan alle nieuwe abonnenten voor 1939 EEN BEDROEVENDE TEGENSTELLING KERSTBOOMEN j. Casier - De Bruyne Weekblad voor het Arrondissement Yper Joarnal hebdomadaire de l'Arrondissement d'Ypres C. S. YPER - II - F. C. WAKKEN 19 jaar, N 38 17 December 1938 19 Année, N 38—17 Décembre 1938 Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YFER. Abonnement21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Rédaction. Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YFRES. Abonnement21 Ir. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. Tél. 500 Les articles non signés sont refusés K.B.V.B. YPERSCH STADIUM 1938-1939 Zondag 18 December 1938 Om 2 uur Ingang Match Tweede Afdeeling3 Frank. Opleg Tribune 1 Fr. Zitplaatsen 2 Fr. jnnnnnniinManuwwngii AAN ONZE ABONNENTEN De briefdragers zijn op ronde voor het innen der abonnementen voor 1939. Let we! opDe briefdrager biedt het kwijtschrift maar éénmaal aan. De perso nen die gebeurlijk afwezig zijn doen dus best hun huisgenooten te verwittigen dit bedrag gereed te houden. Onze abonnenten uit het buitenland wor den vriendelijk verzocht ons den prijs van hur. abonnement (32 Belgische franks) per internationaal postmandaat op te sturen VOOR NIEUWJAAR. Wij durven op een goed onthaal bij al onze abonnenten rekenen en danken hun bij voorbaat. Stort daarom 21 fr. ten bureele dezer of op post- checkrekening 46.173 (C. Dumortier Yper), of schrijf ons eenvoudig een kaartje met uw naam en adres en wij doen het noodige. STAD YPER MUZIEKSCHOOL Op Zondag 18 December aanstaande, om 15 uur, in den Stadsschouwburg, Vanden Peereboom- plaats CONCERT door de leerlingen der Mu ziekschool. PROGRAMMA 1. Pantalonnade in Fa gr., voor klavier A. Deboeck Mej. Debruyne Alice. 2. Rondo uit het concertino in fa gr. L. J. Beer voor viool. M. Gits Pierre. 3. Rondo in ut gr. voor klavier Steibelt Mej. Rouly Simone. 4. 1"' deel uit het concertino in sol gr. L. Portnoff voor viool. Mej. Tryssesoone Jeanine. 5. Aria uit Jozef in Egypte Méhul M. Peeters Georges. 6. Andante in mi klein, Rapsodie do klein, voor klavier P. Gilson M. Rondelez Paul. 7. 1"' deel uit het concertino in sol gr. O. Rieding voor viool. Mej. Rondelez Jacqueline. 8. a Aria uit Elias Mendelsohn b) Waartoe Léo Vanderhaeghen M. Peeters Georges. 9. Moderato en Allegro uit het concertino in fa groot, voor viool M. Bagein Ivan. 10. Ballade in sol klein, voor klavier Fr. Chopin Mej. Desramault Godelieve. De ingang is vrij. De Beheerraad. TE VERKRIJGEN IN DE Kweekerij De Toekomst Tel. 402 Kerstboom 1 meter 10 Fr. l'"50 15 Fr. 2 meter 20 Fr. TEHUIS BESTELD. A. Huber Meermalen reeds hebben wij hier in dit blad nadruk gelegd op de zoo pijnlijke bestatiging datje grootste bezorgdheid onzer regeering uit sluitend gaat naar de steden en streken die door den oorlog niet geleden hebben maar integendeel haar welvaart steeds zagen aangroeien, terwijl er om zeggens niets te bekomen is voor de herop leving onzer streek, die wij kunnen dit niet genoeg herhalen, want te velen schijnen het te willen vergeten, tijdens den oorlog voor het heil van gansch het land geslachtofferd en nadien nog schandelijk van haar voornaamste inkomst bronnen beroofd werd. Onlangs nog haalden wij uit de buitengewone staatsbegrooting voor 1939 enkele cijfers aan, die eens te meer dit treurig feit onzer miskenning bevestigen en aantoonen dat het niet zonder recht en reden is dat wij gedurig dien voor ons zoo vernederenden toestand aanklagen. Wij vestig den toen bijzonderlijk de aandacht onder meer op het voorziene krediet van 50 millioen dat aan staande jaar aan de in uitvoering zijnde werken van het Vesderbekken zal besteed worden. Door deze werken wordt bedoeld de afdam ming van Eupen, die zoo er geen onvoorziene uitgaven bijkomen minstens. 200 millioen frank zal kosten aan de Belgische lastenbetalers en waarvan wij vroeger reeds schreven dat zij daar door de bewoners der streek zelf noch gevraagd noch gewenscht wordt, dat het economisch nut ervan nog niet bewezen is, dat dit werk ook niet bijdraagt tot de opslorping der werkeloosheid ge zien schier uitsluitend vreemde arbeidskrachten eraan gebezigd worden, en dat deze millioenen- uitgave alleen maar gedaan wordt met het doel om van de Duitschers ginder te trachten Belgen te maken. Of men, door het uitvoeren dier groot- sche werken, in dit opzet lukken zal. valt te be twijfelen en de laatste internationale gebeurte nissen doen zelfs vreezen dat ons land zich daar een voor zijn eigen belang totaal nuttelcoze uit gaaf getroost. Van de belangrijkheid der daar uitgevoerde werken kan men zich reeds overtuigen door de som die er aan besteed wordt, doch men zal zich nog een beter gedacht óver de afmetingen der af damming kunnen vormen wanneer wij zeggen dat zij omtrent tweemaal de grootte heeft der afdamming van de Gileppe, dat haar kom 27 mil lioen kubieke meter zuiver water zal kunnen in houden, 't zij een hoeveelheid voldoende om vijf tigmaal geheel de vaart Yper-Komen te spijzen, en dat men met de daar af te voeren gronden, 't zij 400.000 kubieke meter, geheel onzen Dicke- buschvijver zou kunnen vullen. Gezien de werken dier nieuwe afdamming van Eupen nu reeds zoo ver gevorderd zijn dat men er de voltooiing van voorziet in 1940, is er daar niet meer op terug te keeren. Wij wenschen ech ter thans een klein woordje te zeggen over Eu pen zelf, omdat de wonderbare opgang dier stad, sedert haar aanhechting aan België, zoo een groote tegenstelling biedt met hetgeen, sedert den oorlog, hier te Yper gebeurde. Eupen werd door het Congres van Weenen en de twee verdragen van Parijs (1814 en 1815) aan Pruisen gegeven en de lakennijverheid, die er vroeger, dank zij de eigenschappen van het wa ter der Vesder, een grooten bloei kende, kwijnde weldra weg tengevolge der mededinging van" Aken, de keizerlijke stad die al de gunsten van het Reich genoot. Wanneer, in September 1920, door het verdrag van Versailles, Eupen aan België teruggeschon ken werd, bestond er daar dus weinig of geen nijverheid meer. Doch na enkele jaren van eco nomische heraanpassing, tijdens dewelke ons land moeite noch kosten spaarde om de herop leving dezer streek te bewerken, is Eupen weêr- om een nieuw tijdperk van economische uitbrei ding ingetreden die tot hiertoe, spijts de moei lijke crisisjaren die alle landen doormaakten, steeds in opgaande lijn is blijven voortgaan. Het jaarlijksch verslag der Handelskamer van Eu pen stelt dit vast en zegt dat, alhoewel de tex tielnijverheid het ergst door de huidige crisis getroffen werd, de algemeene economische toe stand op het einde van 1937 nog als voordeeliger dan de voorgaande jaren mag aanzien worden. Enkele cijfers zullen volstaan om dit te be wijzen. De totale ontvangst die- de Ontvanger der Rechtstreeksche Belastingen van Eupen in zijn omschrijving boekte, bedroeg in 1924 de som van 3.240.000 fr. om in 1928 te stijgen tot 12.840.000 fr. Tot in 1935 brachten de rechtstreeksche belastin gen nog van 8 tot 10 millioen op, doch in 1936 bereikten ze opnieuw het cijfer van 12.057.529 fr. en in 1937 dit van 11.593.384 fr. Ook de belasting van 22 betaald op de divi denden door de vier bijzonderste nijverheidsin richtingen van Eupen nam steeds in belangrijk heid toe. Van 549.000 fr. in 1925 steeg deze som tot 1.467.000 fr. in 1926. 2.886.000 fr. in 1931 en 3.791.000 fr in 1937 Een enkele maatschappij be taalde voor deze belasting meer dan twee mil lioen frank in 1937 tegen iets meer dan 200.000 fr. in 1925. Een andere betaalde meer dan een mil lioen in 1937 tegen iets minder dan 350.000 fr. in 1925. Een ander teeken van den voorspoed, waarvan Eupen geniet sedert zijn terugkeer bij België.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 1