Meubelmakers Garmerders, leder voor stoelen en clubzetels HINNEKENS FRITZ POLITIEKE UITZICHTEN Voor uw wendt U in volle vertrouwen tot het welgekend ledermagazijn 38, Lange Steenstraat, Kortrijk - Tel. 1405 BINNENLAND Verklaring aan de Pers door Eerste-Mi- nister Spaak. Onzs Spaansche politiek. De Begrooting van 1939. Het Legerkontingent 1939. Grootwarenhuizen en eenheidsprijswin- Sabena. De Bestuurli|ke Hervormingen. Burgemeestersbenoemingen. Het Kongres der Reserve-Officieren. Verhooging van de belasting op de voet- balpronostieken.. De kolenhandelaars teekenen protest aan. Het taalgebruik in het leger. BUITENLAND Amerika. Duitschland. Engeland. Frankrijk. Italië. Litauen. Nederland. Polen. Altijd groote voorraad in magazijn van alle slag MEUBELLEDER en in alle kleuren. Op aanvraag worden de kleuren zelfs vervaardigd volgens opgegeven staal. door SPECTATOR Woensdagavond 14 December 1938. kels Vrijdagavond is de volgende tekst, waarmede de andere ministers hun instemming betuigden, door Eer- ste-Minister Spaak aan de pers medegedeeld De koning benoemt en ontslaat zijn ministers. De ministers zijn verantwoordelijk tegenover de Kamers. Dit zijn twee essentieele beginselen van ons grond wettelijk recht Op 15 Mei jl., bij de vorming van de regeering, help ik het eerste beginsel hoog willen houden. Dinsdag, toen ik mij voor de Kamers aanbood, heb ik mij ge schikt naar het tweede. De regeering werd door een groote meerderheid goedgekeurd. Zij heeft geenszins, zooals sommigen het voorstellen, een wisselmeerder heid noodig om zich te handhaven. De nationale eendracht die het kenmerk van deze regeering is. heeft van den anderen kant. de goedkeu ring yan het land weggedragen bij de jongste verkie zingen. De regeering beschikt over den steun van den koning, van de Kamers en van het land. Wie zou in die voorwaarden durven beweren, dat zij ondemokratisch handelt door aan het bewind te blijven Wel integendeel, moest ze aftreden, dan zou ze op formeele wijze de verklaringen logenstraffen, die ik heb afgelegd en die. ik twijfel er niet aan. door een groote meerderheid in de Kamers en in het land worden goedgekeurd. DE REGEERING BLIJFT DUS AAN HET BE WIND. Ik geef mij rekenschap van de moeilijkheden vari het oogenblik. Thans hebben wij tot taak te trachten de geschillen bij te leggen. Om dit doel te bereiken is het gansch overbodig het land in een politieke krisis te dompelen. Op financieel en ekonomisch gebied zou dit slechts tot een ramp kunnen leiden. In een omgevormde regeering moet de liberale par tij de plaats hebben, die overeenstemt met den steun dien ze verleent. Dit is vanzelfsprekend. Van den an deren kant zou het louter onzin zijn indien er geen overeenstemming tot stand kwam onder de meerder heidspartijen omtrent de Spaansche politiek, wanneer die overeenstemming wel bestaat over de andere pun ten van het programma. Het land moet noodzakelijk bestuurd en geregeerd worden. Voor 31 December moeten o. m. de begrooting van 's lands middelen, het legercontingent, de voorloopige twaalfden worden goedgekeurd. Er bestaat werkelijk geen enkele reden om niet voort te gaan met het ijverig bestudeeren van zekere groote vraagstukken, zooals de verplichte werkeloos heidsverzekering en de bestuurshervorming. Ik ben ervan overtuigd, dat eenieder de houding van de regeering begrijpt. Ik hoop dat tijdens de pe riode die thans aanvangt en die niet lang kan duren, eenieder zal nadenken. Ik hoop dat de driften die in den jongsten tijd wa ren opgewoeld weer tot bedaren zullen komen en dat wij weldra opnieuw schouder aan schouder zullen staan met dit eene doel voor oogen het land dienen Men weet dat onderhandelingen tusschen onze re geering en Generaal Franco reeds zoover zijn gevor derd. dat praktisch de vertegenwoordigers eerstdaags zouden kunnen benoemd worden. Over onze betrekkingen met Burgos werd door het agentschap Reuter aan de Engelsche bladen volgend bericht overgemaaktDe néér Spaak, socialistisch Eerste-Minister van België, heeft voorloopig zijn plan opgegeven een agent te zenden naar Burgos, het hoofd kwartier van Franco en zijn partij heeft besloten geen oppositie te voeren tegen de regeering Dit bericht wordt echter in het Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken te Brussel uitdrukkelijk tegenge sproken. De senaatscommissie voor Financiën vergaderde gis teren voormiddag onder voorzitterschap van den heer Van Overbergh. De heer Barnich heeft lezing gegeven van het eerste gedeelte van zijn verslag over de begroo ting van 1939 met die van de voorgaande dienstjaren. De begrooting van 1939 is de voortzetting der begrooting van 1938. In den loop van dit dienstjaar hebben vier verschillende ministers aan het hoofd van dit departe ment gestaan. De verslaggever verklaarde tegenstander te zijn van de bijzondere volmachten, daar hij van oordeel is dat men een beter rendement kan bekomen door een be tere taksatie en een beter innen van de bestaande be lastingen De heer Barnich somde de redenen op die hier voor handen zijn om optimistisch gestemd te zijn ten op zichte onzer munt. De frank is een toevluchtsmunt ge worden. Onze financieele organisatie heeft stand weten te houden tijdens de belangrijke gebeurtenissen van dit laar. Tijdens de gebeurtenissen van September zijn slechts minieme bedragen teruggetrokken geworden. Begin Oktober was alles reeds terug gansch normaal geworden. Heer Barnich sprak tenslotte zijn oordeel uit dat een ekonomische politiek de steun moet zijn van de begroo ting. Hij verklaarde zich voorstander van een totale heraanpassing onzer nijverheden, die niet meer aan de binnenlandsche of buitenlandsche noodwendigheden zouden beantwoorden. In eerste lezing werd het wetsontwerp door de Kamer goedgekeurd houdende vaststelling van het legerkon tingent voor 1939 op 88.000 manschappen128 stemmen voor. 20 tegen en 1 onthouding. Zonder bespreking werd in de Kamer het wetsont werp tot verlenging der grendelwet op de grootwaren huizen in eerste lezing aangenomen met 110 tegen 31 en 2 onthoudingen. Een amendement van den heer M. H Jaspar. waarbij de verlengingstermijn van 31 December 1938 tot 31 ■Juli 1939 teruggebracht wordt, wordt goedgekeurd. Het wetsontwerp dat de voortzetting voorziet van den financieeien steun van den Staat aan de Sabena werd door de Kamer goedgekeurd, nadat er was op aange drongen dat het statuut der Sabena zou herzien en verbeterd worden er was een meerderheid van 101 tegen 39 bij 1 onthouding. Maandagnamiddag vergaderden de leden der regee ring onder voorzitterschap van den heer Spaak. Er werd een uiteenzetting aanhoord van den heer Camu. over de administratieve hervorming. Deze uit eenzetting liet toe na te gaan, hoevel het met deze hervorming gesteld is. De ministers hebben een werk wijze goedgekeurd, die toelaten zal deze hervorming zoo snel mogelijk te doen doorvoeren. Te dien einde verleende de regeering volmacht aan een beperkt minis terieel komiteit. dat samengesteld is uit de ministers Merlot, De Vleeschauwer en Dierckx, en bij hetwelk zioh natuurlijk de heer Camu zal voegen. Dit komiteit zal nog deze week vergaderen, om twee zeer dringende ontwerpen te behandelen het eerste betreffende het wervingssekretariaat, en het tweede, voor de indeeling van de ambtenaren in vier catego rieën. Men denkt dat de eerste burgemeestersbenoemingen rond 20" dezer zullen verschijnen. Het betreft de eerste lijst gemeenten, waarvan de kiezingen werden geva lideerd. en waarvan de meerderheden stellig zijn vast gesteld, 't zij door kiezers, 't zij door overeenkomsten in den schoot van den raad. Het departement van Bin nenlandsche Zaken zou, niet zonder reden, er aan hou den dat de nieuwe gemeenteraden zoo spoedig moge lijk hunne normale bedrijvigheid zouden kunnen her nemen. Zaterdag had te Brussel het eerste algemeen kon gres van de Nationale Unie der Reserve-Officieren plaatszoowel Vlaamsche als Waalsche leden waren aanwezig, om de taak te onderzoeken welke de aan geslotenen bij het leger te vervullen hebben. Een voorstel om twee afdeelingen in den schoot van het Verbond te stichten een Vlaamschtalige en een Franschtalige werd aangenomen met 88 ja en 55 neenstemmen bij 27 onthoudingen. De Kamer onderzocht een wetsontwerp houdende verhooging van de belasting op het spel en de wed denschappen betreffende somixen ingezet naar aan leiding van pronostieken op voetbalmatches. Thans be draagt de taks 4,4 procent. Zij zou gebracht worden op 15 procent van de inzetten. De kommissie heeft een amendement ingediend waarbij de taks op de inzetten slechts met 3 wordt verhoogd en een belasting van 10 7c op de uitgekeerde prijzen ingevoerd wordt. De kolenhandelaars behoorende tot de federatie van de beroepsorganisaties zijn bij den eerste - minister Spaak protest gaan aanteekenen tegen het statuut van den nationalen kolendienst waarvan de toepassing de kleine handelaars zou benadeelen te voordeele van de groote kleinverkoopers. De kwestie wordt bestudeerd. Luitenant-Generaal Denis, minister van Landsverde diging, sprak in de Kamer over het taalgebruik in het leger. Hij zei dat het leger er zich op toelegt om de taalwet zoo stipt mogelijk na te leven, en hij is ver baasd op dit gebied kritiek te hebben moeten hooren. Men verwijst naar den versterkten vredesvoet, zei hij, maar de taalwet bestond nog niet toen deze reserve eenheden werden gevormd, en zij werd daarop dus nog niet toegepast. In strijd met wat beweerd wordt, zei hij, heb ik kunnen vaststellen dat de Vlamingen in de wolken waren over de wijze waarop zij in Wa lenland waren ontvangen, en hetzelfde geldt voor de Walen in de Vlaamsche streken De gedeeltelijke mo bilisatie heeft eerder een toenadering gebracht tus schen Vlamingen en Walen, dan wel het tegendeel. Naar een nauwere samenwerkingEen uitgebreid programma van samenwerking tusschen de Vereenig- de Staten en de andere Amerikaansche republieken werd aan president Roosevelt onderworpen door een interministerieele kommissie. Werken van grooten om vang, zooals het uitbreiden van het wegennet, dat beide Amerika's verbindt, worden in het vooruitzicht gesteld. Dit plan maakt deel uit van de politiek, door de Ver- eenigde Staten gevolgd om de solidariteit tusschen de Amerikaansche republieken te verstevigen. Groot-Amerikaansche KonferentieMen meldt uit Lima dat de redevoeringen, die tijdens de openings- zitting der Groot-Amerikaansche Konferentie uitge sproken werden, drie algemeene denkbeelden op den voorgrond geplaatst hebben 1. Noodzakelijkheid en wil van samenwerking op alle gebieden. 2. Afkeuring van de methoden welke in voege zijn in de totalitaire leerstelsels, uit ekonomisch oogpunt Moraliteitsociale godsdienstige en rassen-onver draagzaamheid. 3 Benuttiging van de reeds volbrachte werkzaam heden der vorige konferenties. ten einde een verzwak King te voorkomen van de eendracht die reeds in d" wereld bedreigd werd. Tegen de Duitsche Jodenvervolging De heer New bold Morris, voorzitter van den New-Yorkschen meenteraad. heeft aan 600 afgevaardigden van New Yorksche vereenigingen die opkomen voor steun aan de Joden, verklaard dat hij met burgemeester La Guar dia de middelen bestudeert, om aan Duitsche scheoen den toegang tot de haven te ontzeggen van New" York Deze maatregel zou beschouwd worden als eer antwoord op de Jodenvervolging in Duitschland Rcbot-Vliegtuigen voor het Amerikaansche leger Zes Robot-vliegtuigen, die een half uur in de lUch-' kunnen blijven om daarna gansch alleen te landen on het teeken van een man die dezelfde van op het land met behulp van de radio bestuurt, zullen in den loon van den volgenden Zomer in het Amerikaansche leoer in dienst gesteld worden. De burgemeester van New-York bedreigdDe buree meester van New-York. La Guardia. ontving een rood kartonnen doos, welke op 7 December te Long Island gepost was. In deze doos bevond zich een revolverko gel en een met potlood geschreven briefje, ondertee kenri door een hakenkruis. Het briefje luidde: «G; zult dit ontvangen, indien gij voortgaat met het aan vallen van de Duitsche nationaal-socialistische partij De politie stelt een onderzoek in. De Duitsche Rijksdag De Rijksdag zal weer evenals in 1934 en 1937 op 30 Januari (herdenkingsdag van het begin van het Hitlerbewind) bijeenkomen en de om lijsting vormen van een groote politieke rede. welke Hitier dan zal houden. Ruim 850 Rijksdagleden, onder wie ook de afgevaardigden uit het voormalig Oosten rijk en uit het Sudeten-Duitsch gebied, zullen er aan deelnemen. Er is geld nocdig voor de bewapeningIn het begin van Januari zou de Duitsche regeering een bijkomende heffing op het kapitaal afkondigen. De taksen van 8 tot 14 7c zouden bestemd zijn om de wapening te fi- nanceeren. Groot-Duitschland De Yorkshire Postwijst erop dat indien het Duitschland gelukt de Noordzee met de Zwarte Zee te verbinden, het Derde Rijk vier maal machtiger dan Frankrijk zal zijn. en zijn rijkdommen deze van de Vereenigde Staten zullen evenaren. Moet Engeland Frankrijk ter hulp komen Cham berlain zou officieel verklaard hebben dat Engeland geen enkel akkoord met Frankrijk heeft, waardoor het dat land in tijd van oorlog met Italië bijvoorbeeld, zou moeten, ter hulp komen Daarop verklaarde Frankrijk dat dit inderdaad zoo is. maar dat Engeland tijdens de jongste September-krisis overduidelijk getoond heeft dat het geen schending van de Fransche grenzen zou dulden. Rede van Winston Churchill In een rede heeft Win ston Churchill erop gewezen dat de eerste-minister Chamberlain herhaalde malen de verzekering gegeven heeft dat de spanning in Europa aanmerkelijk vermin derd was, alswanneer deze precies verscherptedoor Duitschland die steeds weer nieuwe moeilijkheden schiep, zooals de inlijving van Oostenrijk, en den aan val op Tsjecho-Slowakije. Daladier krijgt liet vertrouwenBij een stemming van de zuivere en eenvoudige vertrouwenskwestie in de regeering bekwam Minister - president Daladier 315 stemmen tegen 241 bij 53 onthoudingen. De oppositie omvat de 156 socialisten, de 73 kommu- nisten, 5 leden van de U. S. R.. 3 leden van de radikaal- socialisten en 4 der onafhankelijke linkerzijde. Ein delijk zijn er onder de onthouders een 18-tal leden van de U. S. R.29 radikaal-socialisten. 6 onafhankelijke linkerzijde en 7. afwezig met verlof. De Fransche Jeugd Heer Jean Daladier. zoon van den Franschen minister-president, heeft de beweging I der jeugd van het Fransche rijk gesticht Terstond traden 300 jongelingen toe. Ze bemoeit zich niet met partijpolitiek, maar wil belangstelling wekken voor het ieven in de overzeesche gebiedsdeelen. Krachtige Veiligheidsmaatregelen te TunisIn ver band met den onrustigen toestand te Tunis, waar nog steeds betoogingen en tegenbetoogingen gehouden wor den. hebben de Fransche autoriteiten besloten de po litie aanzienlijk te versterken, ten einde aldus de kalm te in de stad te herstellen. Reeds zijn Fransche troe penversterkingen uit Algiers te Tunis aangekomen. Anti-Fransche Betoogingen verbodenDe Italiaan- sche minister van Binnenlandsche Zaken heeft, naar Reuter verneemt, bevolen, dat geen anti-Fransche be toogingen meer mogen worden gehouden. Rond het statuut van het Suez-KanaalDe Gior- nale d Italiaheeft de Italiaansche wenschen inzake het Suez-kanaal toegelichtHet kanaal, betoogt het blad. moet voortaan beschouwd worden als een werk van openbaar nut, waarbij alle landen gelijke belangen hebben in verhouding tot hun scheepvaart, en met in- anhtneming van de rechtmatige belangen van Egypte. Het beheer van het Suez-kanaal zou niet meer gevormd mogen zijn door een private onderneming van kapita listen maar door vertegenwoordigers van al de naties, die het kanaal bevaren. Een journalist uit Italië gezetDe Jour et Echo de Paris meldt, dat zijn correspondent te Rome. Bovey. uit Italië is gewezen. Kcmt Graaf Sforza in ongenade In den Italiaan- schen Senaat heeft een lid de uitsluiting gevraagd van graat Sforza die, zegde hij, stelselmatig het vaderland leedigt. ^.e voorzitter antwoordde dat dit in de be voegdheid ligt van de kroon en niet in deze van den Senaat. Het Memeigebied Uit de verklaringen, welke de lei der der Memel-Duitschers Dr Ernst Neumann, na de verkiezingen voor den Landdag van het Memeigebied heeft afgelegd, valt af te leiden, dat dit gebied, tenzij net binnen zeer korten tijd men noemt den termiin u"ulri algeheele autonomie krijgt, zijn aan sluiting bij Duitschland zal uitroepen, x 0li,ierneur Kubelius afgetreden De gouverneur van het Memeigebied. Kubelius. is afgetreden Gemeld £°rdï' dat voor het eerst een Memellander in deze tunctie benoemd zal worden. nitJ°w jken uitReeds zijn 450 Joodsche families "et -Memeigebied vertrokken uit vrees voor een b,'eari iWmcJ' ®'jna één miljoen pond sterling daar oe.egd kapitaal zou zijn teruggetrokken setlnfflerlengl?g uvan den militairen dienst samen met hnit»nfP veihgheidsmaatregelen veroorzrakteR een Belgische'frank Va" meer dan 150 mll-|oen 5000<W dr^.l Persvrijheid in Nederland komt niet in het 3e" bericht valschelijk door Engelsche bladen werd aewee,HC^,"aKjieners e'Sfhen zelfbestuur Er bestaat een Oekraïne £?tweglng v'oor de vorming van een Groot- de sonv rei Z,0u sebieden omvatten welke nu onde. en Roem en m vaa Rusland. Polen Tsjecho-Slowakije nu Frankrijk^"' Het zou ongeveer zoo uitgestrekt ais n.ik zijn. en 40 miljoen inwoners tellen. Spectator

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 4