TOERISTISCHE KRONIEK ALLERHANDE NIEUWS Q TALBOT - HOUSE In de Rijselstraat, aan den gevel van een ge bouw toebehoorende aan de kloostergemeenschap der E. Zusters Lamote hangt een klein plaatje met de vermelding «Little Talbot House». Voor aleer wij een dezer dagen enkele bijzonderheden hierover geven, wenschen wij vandaag een en ander te zeggen over het echte Talbot House Te Poperinge in de Gasthuisstraat, staat niet ver van de markt een groot witgeschilderd hee renhuis dat eens heeft toebehoord aan een brou wersfamilie Coevoet-Camerlynck en dat nu heet Talbot House In het jaar 1915 werd er door enkele geestelijken die als aalmoezenier dienst deden aan het Britsche front den wensch geuit voor de soldaten op rust in Popeen soort rusthuis te hebben waar vooral hun geestelijke nooden zouden worden verzorgd. Na enkelen tijd werd een huis gevonden dat er voor kon dienen en onderhandelingen werden aangeknoopt met den eigenaar. De zaak kwam in orde het huis werd in huur genomen, soldaten in rust kwamen alles er in orde brengen en op 15 December 1915 werd het geopend, onder den titel Everyman's Club 1915 -?. De eerste Anglikaansche geestelijke die er dienst deed als padre was de Rev. P. B. Clayton, beter gekend als Tubby Groote hulp bij de inrichting had ook verleend Mr Talbot, jongste zoon van den bisschop van Winchester, van daar den naam Talbot House Reeds vroeg in 1919 had de Belgische eigenaar zijn huis terugopgeëischt om er te gaan in wonen. Maar gedurig ontving hij bezoek van soldaten die gedurende den oorlog in Talbot House waren ontvangen geweest, en later kwamen steeds groo- tere bedevaartgroepen aan de deur van het vroe gere Talbot House aankloppen. Zoo werd het dan de droom van de Toe H de vereeniging welke uitgegroeid was uit deze instelling voor soldaten, het oude huis te Pope ringe, hun geboortehuis, weer in hun bezit te krij gen. Die droom kon echter niet, zoo gauw verwe zenlijkt worden bij gebrek aan de noodige fond sen. In het jaar 1929 echter gaf een vermogend Engelschman, Lord Wakefield of Hythe, opdracht aan een der bestuursleden van de Toe H, Major Paul Slessor, een grooten vriend van leper, om onderhandelingen aan te knoopen over den aan koop van Talbot House. Deze onderhandelingen slaagden en op het groote jaarlijksche feest The Birthday Festivalin December 1929, in Albert Hall te Londen, werd het groote en goede nieuws aan de aanwezigen medegedeeld. Dadelijk wer den de handen aan den ploeg geslagen om het huis weer in te richten zooals het er tijdens den oorlog uitzag. Dit ging wel is waar met groote moeilijkheden gepaard, maar toch slaagde men er in. Reeds op 28 April 1930 kwamen Tubby en Rev. Neville Talbot er zich vestigen en met Paschen 1931 werd het plechtig heropend. Daar de Belgische wetten niet toelaten dat vreemdelingen in een vereeniging zonder winst bejag, bezitting in vollen eigendom hebben 3/5 moeten in Belgische handen zijn werd een vereeniging zonder winstbejag gesticht met het vereischte getal deelnemers van Belgische natio naliteit, die echter in werkelijkheid geen direct aandeel nemen in de beraadslagingen, een kwes tie van fair playtegenover de Engelsche le den. Deze vereeniging heet Association de Tal bot House de Poperinghe de akte werd gere gistreerd in het staatsblad van 25 April 1930. De voorzitter was Paul Slessor die, zooals hoo- ger vermeld, een belangrijk deel had genomen in de onderhandelingen voor den aankoop. Wat is thans het doel van deze instelling Vooreerst zijn alle Toe H-leden welkom in het huis waarvan ze zoo dikwijls hoorden of waar ze zelf tijdens den oorlog zoo dikwijls in verlof kwamen. Zelfs de doodgewone vreemdeling die er op bezoek komt wordt er ontvangen en gaat niet weg zonder toch iets van het doel dezer in stelling te weten. Talbot House is geen hotel. Het is een tehuis waar alle oudere leden kunnen komen om den geest van broederlijkheid aan te kweeken en te onderhouden, om de geestelijke nooden terzelfdertijd te onderhouden en te steu nen, zooals het geschiedde tijdens de zware oor logsjaren het is een plaats waar de jongere Toe H-leden de geesteskracht voor de komende da gen in hun leven kunnen opdoen, gestaald door het voorbeeld van hun oudere leden van vóór meer dan 20 jaar. Talbot House is ook geen oor logsmuseum de herinneringen uit den oorlogs tijd zijn er om het verleden met het tegenwoor dige te verbinden. De schoone groote' zolder tijdens den oorlog als kapel ingericht en in dezen oorspronkelijken toestand hersteld is nog steeds een plaats van gebed voor de bedevaarders en de bezoekers van het huis. Het oude huis the Old House zooals de leden van «Toe Hhet zoo graag heeten is een plaats van vrede en rust gebleven, nu zooals tijdens den oorlog. Het is voor ons een interessant en buiten gewoon overblijfsel uit den grooten oorlog. Wie zich de moeite wil getroosten in «Talbot House te Poperinge binnen te gaan zal er aller vriendelijkst ontvangen worden Reysiger. YPER. Autobotsing. Verleden week Vrijdag, om 4 u. 30 namiddag, had er in de Rijselstraat een aanrij ding plaats tusschen de auto van Bonaventure Jules. 46 jaar oud, van Veurne. die van de Bukkerstraat langs St Pieterskerkhof naar de Rijselstraat kwam en deze van Breyne Aehille. 41 jaar oud. wonende te Hoi- lebeke, die van uit de richting der Rijselpoort gereden kwam. Beide autovoerders hadden elkander niet tijdig bemerkt, doch de schok was gelukkig niet erg en ver oorzaakte alleen eenige stoffelijke schade. Rijwiel ontvreemd. De genaamde Cauliez André. 21 jaar, van Vlamertinghe, was Zondag laatst naar Yper gekomen met. het rijwiel van zijn broeder en plaatste het 's avonds in de Lapiere's zaal waar dien avond een bal gegeven was. Toen hij korts na 10 uur wilde vertrekken, stelde hij vast dat het rijwiel reeds verdwenen was. Hij diende een klacht in bij de politie die een onderzoek opende. Naar Merxplas. De 52 jarige Decroix Oscar, van Yper. die gaarne een potje drinkt en, reeds ruim drie jaar zonder werk zijnde, niet altijd het noodige geld bezat om zijn goesting te voldoen, had een gemakke lijk middeltje gevonden en ging zoo van tijd tot tijd in een of andere herberg een goed glas drinken op de gezondheid, of beter op naam van een andere. Doch dit spelletje werd weldra ontdekt en daar het bleek uit het ingestelde onderzoek dat Decroix zonder middelen van bestaan was, verscheen hij Woensdag morgen voor de Politierechtbank die hem veroordeelde om voor on- bepaalden tijd te Merxplas te verblijven. Erge zaak. Door de rechterlijke politie van Gent werd Woensdag morgen ter Rechtbank van Yper een onderzoek ingesteld over een zaak van erge feiten die hier vroeger in 't omliggende zouden gebeurd zijn en waarbij talrijke personen betrokken zijn. De Heeren Spilliaert. commissaris, en Braet. opzie ner der rechterlijke politie, leidden het verhoor dat tot 's avonds rond 6 u. 30 duurde en na'afloop van het welk er door den Heer onderzoeksrechter Devos de Moldergem een aanhoudingsmandaat afgeleverd werd tegen zes der betrokken personen, te weten S. René, die kortelings geleden van Moorslede naar Oostende verhuisde W. André en Ch. Cyriel. beiden van Ise- ghemD. August, van Ouckene, Van W Joseph, en ook nog zekere Van W. van Assebrouck-bij-Brugge. Tijdens het onderhoor poogde een der betichten tot zesmaal toe te ontvluchten, doch daar alle uitgangen van het gerechtshof door gendarmen bewaakt waren, werden zijn pogingen telkenmale verijdeld. De zes aangehouden personen werden gevankelijk en onder goede bewaking naar Kortrijk weggebracht, doch werden gister Vrijdag hier opnieuw langdurig ondervraagd. Volgens de geruchten die in omloop zijn. mag men zich nog aan verscheidene andere aanhoudingen ver wachten. Beenhcuwersgast vermist. De 17 jarige Verplancke Jacques, die op stiel was bij zijn oom Debever-Gillis. beenhouwer, Meenenstraat, werd Zaterdag laatst rond 10 u. 's morgens met een boodschap gelast, doch keerde niet meer terug. Sedertdien is men zonder nieuws van hem. GHELUVELT. Doodelijke ontploffing. Vrijdag morgen was de 27 jarige Lefere André. van Rumbeke, gehuwd en vader van twee kinderen, bij den ijzerhan delaar Galloo Ach., wonende Kortestraat. bezig met ijzerafval op een wagen te laden voor rekening van M. Lebon, handelaar in oud ijzer, te Rousselare. Terwijl de werkman ten volle aan den arbeid was, deed zich plots, om 11 u. 40, een geweldige ontploffing hooren waarbij de ruiten van verschillende huizen tot ver in 't ronde stuk sprongen. Na de eerste oogenblik- ken van angst, snelden eenige geburen ter plaats om te zien wat er gebeurd was en vonden den ongelukkigen Lefere levenloos liggen op den tas eener schuur die wel 20 meter afgelegen is van de plaats waar de ont ploffing gebeurde. Ongetwijfeld zal zich een nog geladen houwitser of granaat in het oud ijzer bevonden hebben en bij het opladen ontploft hebben met het gevolg dat Lefere vreeselijk verminkt zoo ver werd weggeslingerd en op slag gedood werd. Dit verschrikkelijk ongeval heeft een pijnlijke ont roering verwekt en de arme. echtgenoote Lefere, die weldra een derde kindje verwacht, wend met de meeste omzichtigheid van de droeve mare ingelicht. POELCAPELLE. Doodelijk verkeersongeval. De 63 jarige Salomé Jules begaf zich Maandag, rond 5 u. 's avonds, per velo naar de statie om er runderen te voederen, doch werd, bij het oversteken der straat, verrast en omvergeworpen door een legercamion van het munitiedepot van Westroosebeke. Dadelijk werden geneesheer en priester verwittigd en diende men het slachtoffer, dat vreeselijk gekwetst was. de beste zorgen toe De arme man ontving nog het Heilig Oliesel en overleed korten tijd nadien zon der tot het bewustzijn te zijn teruggekeerd. De rijkswacht van West-Roosebeke kwam ter plaats het noodige onderzoek doen en het Parket van Yper werd van het ongeval verwittigd. KOMEN. Lijk opgevischt. De van dienst zijnde sasmeester aan de afdamming der Leie heeft een lijk opgehaald dat op het water dreef. Het was dit eener 50 jarige vrouw die niet de minste papieren bij zich had en nog niet kon vereenzelvigd worden. Daar er eenige sporen van slagen op het lichaam te bespeuren waren, werd door het Parket van Yper tot de lijk schouwing overgegaan. Geparfumeerd Ba! van 11 Dec. 1938 De volgende prijzen van de Tombola zijn nog af te halen. 1034 1257 1372 2240 1827 1105 1354 2386 1685 1086 1163 1539 1122 1035 2340 2355 2339 1419 2398 1945 1818 1425 1138 2360 1625 2105 1366 2188 2082 2353 1860 1707 1786. Deze prijzen kunnen afgehaald worden tot 11 Januari 1939 bij O. Pauwels, Meenenstraat, 5, Yper. Tel. 643. T O O N E E L BOESINGHE. Op Zondagen 18 en 25 December aanstaande, in de zaal van het Gemeentehuis, opvoe ring door den familiekring «Nut en Vermaak» van de lustige operette in 3 bedrijvenHOFSTADE - PLAGE. Prijzen der plaatsen: 1' rang 5 fr. (genummerd); 2C rang, 4 fr. (genummerd) 3° rang. 3 frank. Kaarten op voorhand te verkrijgen bij Jos. Demees- ter. Nr 3, Plaats, Boesinghe. MERCKEM. Op Kerstdag 25 en Maandag 26 De cember, in de zaal Sidronius Hosschiusbij Je rome Pauwels-Gantois, opvoering door den tooneelkring «De Onverwachte Vrienden» van: DE LICHTTOREN, drama in 3 bedrijven van Hendrik Peeters. en DE SCHOUWVAGER ÉN ZUN LIEVEKEN, blijspel in één bedrijf door Jac Ballings. Gordijn Kerstdag te 5 uur. Maandag te 6 uur. Prijzen der plaatsen genummerd voorbehouden. 5 fr.genummerd 4 fr. Op voorhand te bekomen in 't lokaal. Avex - vous Ie temps et la Patien;2 de vous prêter aux essayages Si vous pouvez répondreOui, faites-vous habii:3r par notre rayon de mesures. Mais si vous êtes pressé -•1 vcus avez besoin d'un pardessus tout de suite ou d un manteau pour Madame, si vous ne voulez pas trop dépenser. n'ayez pas une minute d'hésitation. faites ccr.fiance a une formule nouvelle. Tc us nes pardessus, tous nos manteaux, sont coupés et mis au point par nos coupeurs. Ils sont essavés sur mannequins vivants. Ils vous contenteront pleinement Vous pouvez avoir I'un ou l'autre a partir de 450 frs. ROYAL TAILOR, 65 - 67, rue Nationale, Lille! Vlaamsehe Toeristenbond leper BEZOEK AAN DE JEUGDHERBERG: Het reeds vroeger aangekondigde bezoek heeft dus Zondag plaats. Vergadering te 11 uur stip, vóór de oude gevangenis. Alle belangstellenden, ook nieuwe leden worden vriendelijk uitgenoo- digd. BEZOEK AAN DE STAD Zondag 18 December komen enkele leden der afdeeling Meenen op bezoek naar leper. De le den van leper worden vriendelijk verzocht deel te nemen aan het bezoek aan de stad dat begint te 2 uur stipt, vóór het Belfort. FEESTAVOND VTB Voor het einde der maand Januari wordt een buitengewone feestavond een bonte avond voorbereid. Wij mogen thans reeds verklappen dat het iets bijzonders zal zijn. Wij deelen bij zonderheden mede in een volgende VTB-kroniek. HANDBOOGSCHIETINGEN ZONDAG 18 DECEMBER 1938 Om 2 1 uurYPER, in de Fontein, bij Camiel Lippi- ncisOppervogel een haas en 50 fr. Twee zijdvogel;, elk een haas en 10 fr. Twee kallen, elk een haas 10 vogels elk een fesanthaan of 2 konijnen en 25 kleine vogels van 15 fr. voor 40 schutters. Inleg 18 fr. Om 2 J uurPOELCAPELLE, bij Gebroeders Pyck Oppervogeleen haas en 30 fr Twee zijdvogels, elk een fesant en 15 fr. Twee kallen, elk een fesant 10 primés van-een wild konijn en 5 fr. en 30 vogels van 10 fr. voor 50 schutters. Inleg 13 fr. 50. zonder aftrek. Om 2 1 uurROUSSELAEREIn den Oven (staande pers) OppervogelEen kalkoen van 8 ka. en 30 fr. Twee zijdvogels, elk een kalkoen van 6 kg. Twee kallen, elk een kalkoen van 5 i kg. 25 jonge kal koens van 4 kg in 't spel en 30 vogels van 25 fr. voor 100 schutters daarenboven een vogel' van 50 fr. per 2 man. Inleg 27 fr. MAANDAG 19 DECEMBER 1938 Om 2 J uur stiptWOESTEN, in de verwarmde zaal bij Jar Bulens Oppervogel 90 fr. Twee zijdvogels, elk 45 fr. Twee kallen, elk 30 fr. en 35 vogels van 16 fr. voor 40 schutters, daarenboven alle tweetal een vogel van 40 fr. Inleg 20 fr. ELKEN MAANDAG Om 5 j uur zeer stipt: POTJESCHIETING, in de aangename zaal der herberg Au Saumon Herbergiersbond Yper Het bestuur heeft de eer de leden-herbergiers uit te noodigen tot de ALGEMEENE VERGADERING die zal plaats hebben op Donderdag aanstaande, 22 Decem ber, om 7 uur 's avonds in de zaal Victoria Palace. St- Jacobsstraat. DAGORDE 1- Beknopt algemeen verslag nopens de werking van den bond sedert zijn stichting. 2. Financieele toestand. 3- Statutaire herkiezing van de helft van het be stuur. 4. Verscheidene. HET BESTUUR N. B. Nieuwe leden kunnen zich vóór de vergade ring laten inschrijven. 8urgerlijke Stand van Yper van den 10 tot den 16 December 1938 Geboorten: Vasseur Antoine, Recollettenpoort. 5, Moeskroen. Hubert, Capucienenstraat. 118. Malfait Albert, Hoornwerk,- 48. Pillaert Robert. Re collettenpoort, 5, van Houthem-Komen Huwelijk Lecluyse Julius, z. b.. en Cornette Silvia, huishoudster, beiden te Yper. Overlijdens Huyghe Edmond. 84 z. b„ wed. Deleye Marie-Louise, Bruggesteenweg. 192. Peekei Augus- tus, 75 j., z b.. wed. Flouw Elodia, wed. Meersseman Rosalia. Rijselstraat, 133. Rabaey Clementine. 60 j.. z. echtg. Goderis Emiel, Poperinghesteenweg. 8. couüron Aime. 75 j., z. b. ongehuwd Elverdlnghestraat. btratsaert Adrianus 31 j., boventallige ontvan ger der registratie, echtg. Verhack Denise. Waterkas teelstraat 1. Dayras Marie, 71 j.. z. b.. wed. Pautard Eugene. Korte Meerschstraat. 4. Huwelijksbeloften Josephus Vanlimburg, besteller en 4^H?aA/^T,enef,' telefoonbediende. beiden te Yper. Milleville. dokwerker en Yvonne Bouckaert. fa briekwerkster, beiden te Yper. Robert Six. muzikant. Tn^L m j YPei en Maria Deleu, z. b te Yper. Lucien Touquet. handelaar, te Yper en Magdalena Capiau, z. b.. te Kemm'el. MARKTEN MARCHES Middelprijzen Prix moyens farwe de 100 kilog Proinent les 100 kil Rogge id. Seigle id. Haver id. Avoine id. Aardappelen 100 k Pommes de Terre Boter de kilogram Beurre le kilo Eieren het stuk CEufs la pièce Hoppe de 50 kilogr "ouhlons les 50 ki> Yper December Kortrijk Decernbei z s EU .O 22 E <U O) Cft O en o> Veurne December operlnghe December O (M ce m CL fQ -— 121,00 113,50 110,00 111,00 110.00 79,(0 68,00 64,00 72,09 68,00 93,00 85,50 76,00 75,00 75.00 27,50 18,50 27,50 27,00 25,00 24,75 26,50 25.50 24,75 24,50 0,77 0,63 0 48 0,60 0,45 ip?g koopers verkoopers 500 525

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 8