VROUWEN.KRONIEK Film-Sterren PLANTEN EN DIERE AMUSEMENTHOEKjE Door TANTE BARBARA U vraagr?... Wij antwoorden Zooals wij in onze vorige rubriek hebben medege deeld zuilen wij van 1 Jan. af geen vragen meer be antwoorden. De reeds vroeger gestuurde vragen, die hier nog geen antwoord bekdmen hebben, zullen echter ,n onze eerstvolgende rubriek nog per uitzondering voldoening bekomen. Wij iuisteren naar Het Uur voor de Vrouw Oudejaarsavond, te 17.15 uur, geeft het N. 1. R. het laatste Uur vcor de Vrouw van dit jaar. De dames zullen er ongetwijfeld belang in stellen te vernemen hoe in vroeger jaren dit bij uitstek huiselijk feest hier en elders werd gevierd. De opvoering van de korte radioschets Ik heb niets om aan te trekken door Gerhard Schake, brengt ons een van die intieme huiselijke tooneeltjes waarin een hard woord valt, enkele minuten fel gekibbeld wordt over een futiliteit, waarin vrouwlief heeie tranen schreit en waarin tenslotte alles weer bijgelegd wordt Niettegenstaande de blijde Oudejaarsavondstemming komt de huisdokter een bezoek afleggen tijdens hetwelk hij o. m. het onlangs verschenen werk bespreekt: «Op voedingsmoeilijkheden bij het goed begaafde kind door Dr. Buehler, Dr. R. Dellaert en Dr. d'Espalier. Hoeveel licht hebben onze oogen noo- dig Daarop gaf reeds verscheidene jaren geleden een be roemd geneesheer het volgende antwoord De oogen- hygiëne vordert een'kunstmatige verlichting, die in elk opzicht het daglicht het meest nabij komt. Het electrisch licht maakt ons dit mogelijk. Inder daad wij kunnen ons met behulp der hoogontwikkelde gloeilampen in de woon- en arbeidsplaatsen, een on berispelijke verlichting verschaffen, die aan alle eischen der oogenhygiëne voldoetelke verlichtings- technieker zal ons daarin graag met raad en daad hel pen Maar de heden nog bijna overal heerschende ver lichtingstoestanden. komen niet overeen met den bo- vengemelden raad. Bij slechte verlichting beproeven wij gansch onwille keurig aan onze oogen den arbeid wat lichter te maken door ze sterk op ons werk of op de voorwerpen die we willen zie», te vestigen. Juist dit is verkeerd, daar hierdoor de aanpassing van de ooglens en de staking!?) der oogappels een te groote krachtinspanning der oogspieren voor gevolg heeft. Fiinke lichaamshouding, juiste afstand van het oog tot den arbeid, beteekent het behoeden der oogen. Hier voor nochtans is noodig juist aangepaste en volledige verlichting, waarop wij bijzonder de aandacht der jeugd moeten vestigen. Want vooral de jonge oogen moeten behoed worden. Het zou werkelijk onverant woordelijk zijn wilde men uit verkeerd toegepaste en overdreven spaarzaamheid gierig zijn op de verlich ting Ieder zorgt ervoor zijn woning behaaglijk en gezel lig te makendaarom juist zal men bij het gebruik van kunstlicht niet te spaarzaam zijn. Daarbij ook een mooie woning verliest van haar waarde, wanneer in alle hoeken donkere schaduwen huizen. De stemming die uitgaat van een woning hangt ook wel af van de wijze waarop zij verlicht is. Niet zonder reden geeft men de voorkeur aan zonnige, heldere woningen Het kunstlicht echter, moet en kan het daglicht ver vangen, ook, met betrek op de goede stemming die een klare, vriendelijke dag in ons opwekt Voortdurend gebeurt een wisselwerking tusschen ons lichamelijk welbehagen en onze gemoedsstemming. Wanneer wij in onvoldoend verlichte plaatsen ver blijven kunnen wij onmogelijk harmonisch gestemd en goed gehumeurd zijn. Wanneer wij verplicht zijn, ons diep over ons werk te buigen, om iets te kunnen onderscheiden dan lijden, zooals boven bewezen, onze oogen en zenuwen onze stemming moet eveneens daar door ongunstig beïïnvloed worden. Letten wij daarom erop dat wij onze woningen en werkplaatsen beter en doelmatiger verlichten dan vroe ger. De kosten, die wij ons daarvoor zullen getroosten, worden ons honderdvoudig terug vergoed. Kerstvakantie. Het is voor de huisvrouw een drukke tijd een tijd dat de kinderen den heelen dag rondloopen, een tijd >ons al van logé's, een tijd van speciale toebereidselen voor Kerstdag, Oudejaarsavond, Nieuwjaar. Er is dus meer drukte dan dit gewoonlijk het geval is. En spijts deze drukte, toch moet de huisvrouw er nu vooral over waken dat zij van deze week iets gezelligs maakt. Daar om zal zij in eerste plaats haar bezigheden dusdanig regelen, dat zij wat vrijen tijd tot haar beschikking houdt en deze aan haar gasten of aan haar kinderen kan wijden. Voor de gasten zorge men ervoor dat zij zich werke lijk thuisvoelen. Voor de kinderen doet men het noodige, om hen die dagen van vrijheid hoogstgezellig te maken. Alles wijst erop dat we gedurende de Kerstvakantie ijs zullen hebben. Laat hen dan maar eens buiten naar de ijs baan hun hart gaan ophalenzij zullen daardoor in de hoogste wolken van geluk komen, en het is tevens zeer gezond. Maar wij weten bij vroegere ervaring dat wij toch niet te veel staat mogen maken op het weder. Want ook in den winter kan het weder grillig zijn. zoodat het best mogelijk is dat wij, in plaats van gezond droog vriesweer, natte dagen krijgen, waardoor geen hond te jagen is. Dan moet men de kinderen toch iets prettigs te doen geven. Begeester hen bijvoorbeeld om de foto's die den afgeloopen zomer gemaakt zijn, netjes in te plakken. Ook met kruiswoordraadsels en leg-puzzle's is een namiddag genoeglijk door te brengen. Voor de grootere kinderen zal het hen zeer prettig zijn indien moeder hen toelaat een handje toe te steken met het versieren van de woonkamer, met het t gaan winkelenmet het helpen bakken van verschillende lekkernijen. En voor hen. die er de middelen toe bezitten, en er eens een paar dagen kunnen uitmuizen. voor hen is het een prachtgelegenheid om eens een prettig winteruit- stapje te doen om eens een paar dagen op bezoek bij een prettig familielid te gaan. om eens een week-end in de grootstad door te brengen, om voor wie het mo gelijk is eens naar het buitenland te gaan, om Kerst dag of Oudejaarsavond te vieren, of voor de uitver korenen om eens eeriige dagen aan Wintersport te gaan doen, in Zwitserland of in Duitschland. in Frankrijü of in Italië. Voor wie in stad woont is het aan te raden eens een dagje op den buiten te gaan doorbrengen. Werkelijk er zijn veel mogelijkheden om die kerst vakantiedagen plezierig door te brengen. Tafel-Lekkernijen. KerstpuddingBenoodigheden150 gram oud brood, zonder korst, 250 gram boter, 250 gram suiker, 200 gram sunmaid rozijnen, 200 gr. sultane rozijnen. 50 gram ge- confijte kersjes, 50 gram succade en wat snippers, 50 gram amandelen, sap en rasp van 1 citroen, zout. 1 groote appel, 1 flinke theelepel kaneel, 1/2 theelepel geraspte nootmuskaat. 1/2 theelepel gemberpoeder, 4 eieren, 100 gram bloem. 1 dl. melk. WerkwijzeWe beginnen met de rozijnen, succade, de geschilde appel, de gebroeide en gepelde amandelen, snippers en de kersjes met het gekruimelde brood te zamen fijn te hakken en het daarna in een pan over te brengen. We mengen er nu het eerst de bloem, suiker, zout. geraspte schil en kruiden goed dooreen, waarna wij de eieren met de melk kloppen en bij de droge ingrediënten in de pan voegen met het citroensap en de gesmolten boter en hiervan een gelijkmatig deeg kneden, dat wij daarna minstens 24 uur wegzetten. Den volgenden dag nemen wij den puddingvorm, bestrijken dezen met boter en strooien er paneermeel in. brengen de massa hierin over, sluiten het deksel en koken de pudding gedurende zes uur au bain Marie. We kunnen precies vóór het opdienen de rhum erover gieten, zoo dat de pudding brandend binnen kan gebracht worden. Heeft men tegen dit laatste bezwaar, dan wordt de pudding eenvoudig met takjes hulstkabbeljauwstaart versierd. Honingmoppen: Deze koeken, die vooral op oudejaars dag uitgedeeld worden, kan men als volgt bereiden Vermeng 250 gr. bloem. 80 gr. poedersuiker, 50 gr. honing, 125 gr. boter, een snuifje zout. een weinig ka neel en 1/2 theelepel dubbelkoolzure soda. Verwerk al deze ingrediënten tot een gelijk, vast deegmaak hiervan een rol en leg deze tot 's anderendaags op een koele plaats. Verdeel dan het deeg in bolletjes, die de groote hebben van een duivenei en leg ze op een met boter ingesmeerd en met bloem bestrooid bakblik. Druk de bolletjes een weinig plat, zorg voor een voldoende tusschenruimtelaat in een zachten oven bakken. Maak de koekjes los en laat ze afkoelen Verleden week publiceerden wij de portret- teekeningen van 1. Shirley Temple. 2. Olyvier Hardy en Stan Laurel. KENT U NU OOK DEZE FILMSTERREN HIERONDER Een praktisch keukentuintje. Het gebeurt regelmatig in alle huishoudens dat men er een weinig groensel noodig heeft, ofwel om een bij smaakje aan het eten te geven, ofwel om het wat te garneeren. Die hoeveelheden zijn dan soms zoo klein, dat men er wel om verlegen zit, maar het toch de moeite niet acht om er voor naar den winkel te loo- pen, ja zelfs dat men om zoo'n kleine hoeveelheid niet eens durft gaan. Hoe kan daaraan verholpen worden, als men niet eens over een eigen tuintje beschikt Bijzonderlijk nu gedurende de wintermaanden Eenvoudig door een praktisch keukentuintje aan te leggen. Dit kan met weinig moeite en kosten gebeuren .Hiertoe heeft men alleen een paar gewone bloemen- bakken en een aantal bloempotten met goede tuinaarde noodig, en vanzelfsprekend de noodige wortels en zaden. In het zonnige jaargetijde staan de bakken en de bloempotten natuurlijk buiten, maar in den winter worden ze binnengenomen en opnieuw beplant en be zaaid. Men zorge ervoor dat deze bakken en bloempot ten dan bevrijd staan van alle koude en tocht, en de noodige frissche lucht en licht veriarijgen. Iedere huisvrouw moet haar eigen groente-behoeften kennen, en er haar bakken en potten naar regelen. Maar algemeen zal de peterselie toch een der eerst in aanmerking komende kruiden zijn. die vooral ge bruikt wordt als kruid en voor de versiering der spij zen. Daarom verdient het aanbeveling er een heelen bak mee te beplanten. Men begiet deze plant met ta melijk warm water, om er de groei van te bevorderen. Van tijd tot tijd diene men ook wat kunstmest toe Zelfs sjalotten kan men gemakkelijk in bloempotten kweekenze groeien zeer dankbaar, en laten toe dat men telkens het benoodigde zoo van de versche plant kan snijden. Ook de steeksla zal, in ons keukentuintje gekweekt, zeer dienstig zijn. Men kan ze vanaf Januari in vlakke houten bakken zaaien, om ze in den groenten armen tijd dan te kunnen gebruiken. Hetzelfde geldt om vroege radijsjes te hebben. Zelfs kan men aldus lek kere komkommers kweeken er bestaan voor dit doel speciale kamerkomkommersoorten, waarvan bij aan koop van het zaad de noodige aanduidingen bijgegeven worden. Wij besluitenmet weinig moeite en onkosten kan iedere huisvrouw een eigen praktisch keukentuintje aanleggen, waaraan ze veel plezier kan beleven. Winterverzorging van de huisdieren. Een flinke gezondheid is de beste weerstand tegen de ziekten. Een gezond beest is daarenboven steeds het meest winstgevend. Immers het gezonde paard kan goed werken. Een gezonde koe geeft meest melk. boter en vleesch. Daarenboven, het zal wel door niemand tegengesproken worden dat het veel beter is de ziekte te voorkomen, dan ze te behandelen en te genezen. Van dat standpunt uit dient de landbouwer op de volgende punten te letten 1. lederen dag moeten de dieren met roskam en borstel gereinigd worden. Aldus worden de huidporiën opengehouden, langs waar het zweet en andere vuile stoffen uit het lichaam worden gedreven. Daardoor ver dwijnt meestal de jeukte bij de dieren. 2. Men moet regelmatig uit den stal alles verwij deren wat de lucht bederftde mest dient diensvol gens iederen dag weggeruimd. Door OOM PIET 3. Er moet in de stallen een gemiddelde warmte graad van 15° Celsius heerschen. Voor aanvattende beesten mag de warmte tot 18° stijgen. 4. Men zorge ervoor dat in de stallen de lucht meermaals daags ververscht worde, door het openen van vensters en trekschouwen. 5. Kweek- en trekdieren, alsook de jonge dieren moeten iederen dag even in de zuivere buitenlucht ge bracht worden, om er zich even te bewegen. 6. Zieke dieren moeten onmiddellijk van de an dere dieren afgezonderd worden. Het verdient aanbe veling onmiddellijk den veearts te raadplegen. 7. Bedenkt dat de dieren het best met zachtheid behandeld worden, en dat alle mishandelingen nadeelig voor hun gezondheid zijn. 8. Ingeval van besmettelijke ziekten moet men de aangetaste dieren eveneens dadelijk, zonder de minste aarzeling, van de andere dieren afzonderen, en zoo ylug mogelijk den veearts en de gemeenteoverheid ver wittigen. Stal, kribben, ruiven, kuipen enzoovoorts, alles moet ontsmet worden. Het Clivia-jong. Wanneer uw clivia nu een jong heeft, dan mag u het er niet afnemen vóór begin Maart. Mocht' het alsdan gebeuren dat de oude plant in bloei staat ofwel nog een bloeistengel vormt, dan dient men het afnemen nog uit te stellen tot na den bloei. Hoe gaat men dan te werk Men neemt de oude plant uit den pot, men klopt de oude aarde voorzichtig uit de wortelkluit en men snijdt het jong dicht aan de moederplant af, zoodanig dat de jonge plant eenige wortels meekrijge. Dan pot men het jong op in een 10-12 centimeter pot. vooral niet te diep. Bij het oppotten van de oude plant zal men er vooral opletten dat de aarde flink tusschen de losgeraakte wortelkluit wordt geschud. Als regel mag men de bovenste wortels nooit dieper dan 1 k 2 cen timeter onder het grondoppervlak brengen Wintervoeding der huisdieren. De landbouwer is ervan overtuigd dat goed voeden kostelijk is. Maar hij mag nooit vergeten dat slecht voeden hem nog meer kost. Want ook hier is het spreek woord waargoedkoop is duurkoop. In verband met een doelmatige wintervoeding weze het volgende in acht te nemen 1 Het voeder moet steeds zuiver en goed zijn. Alle bedorven, beschimmelde of vermufte spijzen moeten geweerd worden. 2- Ook het water moet zuiver zijn. In den winter geve men lauwe dranken. 3- Tracht de dieren steeds op dezelfde uren te voedendaaraan worden ze dan gewend, het zal hen best smaken, en op die geregelde uren zullen ze dan regelmatig honger hebben. Zorgt dat er afwisseling in het eten is. Bereidt het voeder smakelijk. Wat in den muil goed smaakt doet het speeksel en het maagsap beter afscheiden. Aldus verteren de spijzen beter. 6- Doet in het voeder der dieren ook een tikje zout: 15 gram per dag. Gebruikt daarvoor steeds keukenzout. De dieren moeten na de eetmalen wat rusten, om de spijsvertering te bevorderen. 8- De hoeveelheid voeder moet iederen dag even- groot zijn. Aldus is het zeer verkeerd te denkenik zal mijn beesten vandaag wat veel te eten geven, en morgen wat minder. 9- De over?ang van groen tot droog voeder moet traosgewiize gebeuren. (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden). OOM PIET.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 12