Weekkalender Drie Feestdagen tusschen Kerstmis en Oudejaar 51IM? Denk-Sport WAT Wij LEZEN Naamdagen. Zon. Om eens na te denken. Maan. Maanstanden. Herdenkingen. u^saaLVJBTAac^ SINT STEFANUS, SINT JAN EVANGELIST en ONNOOZELE KINDEREN. Willem Maas schreef aan de N. R. C. December is de maand der feestdagen en de stede ling denkt met genoegen aan de vrije dagen die deze maand met uitzondering toevallig van dit jaar steeds oplevert. Eerst de Kerstdagen en dan oud op nieuw Het is regel te spreken van de Kerstdagen (eerste en tweede Kerstdag) en wanneer ér een Zondag aan voorafgaat of een Zondag op den tweeden Kerstdag volgt, dan is men reeds gewend te spreken van drie Kerstdagen Op het platteland en in 't bijzonder in Limburg is dit eenigszins anders en daar kent men buiten de ge noemde feestdagen nog drie andere bijzondere dagen, n. I. Sint Stefanus, Sint Jan Evangelist en Onnoozele Kinderen. Aan deze dagen zijn nog eenige zeer interessante gebruiken verbonden, die vrijwel onbekend zijn in Hollandzooals wij Limburgers gewoon zijn te zeggen van de contreien boven den Moerdijk. Óver Sint Stefanus komt men dit jaar iets meer te weten, omdat deze Heilige in Nijmegen deze maand speciaal herdacht wordt en hierover ongetwijfeld de noodige publicaties zullen verschijnen Wij zullen ons echter in hoofdzaak bepalen tot het oude volksgeloof en de gewoonten die hieraan nog steeds op het platteland zijn verbonden. SINT STEFANUS Zoover wij kunnen nagaan, is over Sint Stefanus, die op den tweeden Kerstdag (26 December) wordt her dacht, zeer weinig gepubliceerd. En wat men dan ook, buiten de streken waar de betrokken gebruiken bekend zijn, hieromtrent weet, mogen wij in hoofdzaak wel toeschrijven aan prof. dr. J. Schrijnen, die in zijn Nederlandsche Volkskunde het een en ander zeer uit voerig behandelde. Hierin wordt dan ook verteld, dat de kinderen in de Limburgsche dorpen Merkelbeek, Brunsum en Oirbeek rondgaan en onder het roepen van heio appelen en noten ophalen. Te Uden is het volgende liedje bekend, dat de kinde ren op dezen dag zingen Het kindje is nu geboren In 't midden van den nacht. Zooals nooit te voren De wereld heêft gebracht. Komen gelijk die engeltjes, gelijk die engeltjes. Die zongen met een blijde stem Haast u naar Bethlehem Zij waren al aangekomen Met armoe en verdriet. 't Werd op wat stroo geboren Zooals een lammetje ziet. Zongen die engeltjes, zongen die engeltjes. Zij zongen met blijde stem Haast u naar Bethlehem Ook werd Sint Stefanus aan de paarden gewijd. Waarom dit geschiedde, is ons volkomen onbekend en in den Bijbel, waar wij het leven van dezen Heilige beschreven vinden kunnen wij dan ook niets ontdekken, dat dit verband op eenige wijze kan rechtvaardigen. Wij hebben dan ook alleen het feit te constateeren en vermoedelijk is het een oude heidensche gedachte, die via het Christendom later verantwoord werd door den naam van dezen Stefanus De zgn. Stefanusrit is in vele landen van Europa bekend (Engeland, Estland, Finland, Holstein en Zwe den) en ook in ons land vooral in het Oosten, waar deze rit genoemd wordtSint Steffen rieën of ook wel Sinte Steffen jagen HET NIEUWE RAADSEL. Welke schuiten worden niet bevaren VERBORGEN BEROEP. Vind het beroep van LEO RAAGHOE door de letters van zijn naam een andere volgorde te geven. Dit beroep staat in hoog aanzien bij alle studenten en intellektuee- len. SAMENGESTELD WOORD. Mijn eerste deel is de naam van slijme rige weekdieren, die 's zomers in kelders en tuinen zichtbaar zijn, en veel menschen een walgelijk gevoel geven. Mijn tweede deel dient om brood mee te bakken. Mijn geheel is kunstmest. Wat ben ik WAT IS 1. Humaan 2. Humbug DE SPREEKWOORDEN VAN DE WEEK. V.E. A .E E .S.H.N A O D N I D..R WR..K K. MT N...T D. H.. T N N ..ND REKEN - PUZZLE. HE T KERSTDAG FE EST 1 9 3 8 In deze optelling, waarvan men de letters door hun cijferwaarde moet veranderen is K E. R R F S K B F - 16 (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden). Vraagstaart. aaNMWmawwiiHui'jitfwr' In enkele deelen van Drenthe gaan de kinderen J 's morgens met besjes hooi onder de armen langs de boerenhuizen om de koeierr te steffenen Hierbij is het volgende liedje bekend Hum. koe. hum. Sint Steffen is gekomen Hard geloopen duur verkoopen. Honderd gulden voor dieë koe. En een dikke stoetbrug toe. Met dikke boter, die mag ik en die mag elk. Dan geeft de koe ook boter en melk In ieder huis waar dit geschiedt, worden de kinderen i dan getrakteerd. ST JAN EVANGELIST. Sint Jan Evangelist wordt een dag later gevierd (27 December). Een eeuwen oud gebruik is het, om op dezen dag in de kerk den wijn te zegenen. Allen, die van dezen wijn dronken, werden voor alle mogelijke on heilen behoed. Men noemde dit de Sint Johannes Zegen. Vroeger werd deze wijn bij verschillige feestelijke gelegenheden gedronken. Hieromtrent is het volgende, geestige. Duitsche rijmpje nog bekend Schau nicht zu tief in Krug Johannes-Seegen ist genug Hoe men aan dit gebruik komt Bekend is het verhaal van Aristodemus, een afgoden dienaar. die Johannes uit een beker gif wilde laten drinken. Alvorens Johannes dezen vergiftigden wijn dronk, zegende de Heer den inhoud en op het moment dat hij toen den beker naar de lippen bracht, spatte het vergif er uit in den vorm van een slang. St. Jan wordt dan ook dikwijls met een beker en een slang afgebeeld Later ontaardde dit geloof in den gezegenden wijn op vele plaatsen tot grove braspartijen, zoodat geleerden uit de Middeleeuwen den naam van Kerstmis («Weih- nachtsfesthieraan meendert te moeten ontleenen. n. 1. «Weinnachtsfest»! Deze gebruiken bestaan thans nog in verschillende deelen van Duitschland. In ons land kent men thans alleen nog in enkele plaatsen van Limburg (o. a. Sim- pelveld en Munstergeleen) het kerkelijke gebruik. Daar drinkt men in de kerk van den gewijden wijn, waarbij gesproken wordt drink Sint Jans Minne, in den naam des Vaders enz. bibe amorem sanctie Johannis, in nomine patris... ONNOOZELE KINDEREN. En dan kennen wij ten slotte op 28 December Onnoo zele Kinderen of ook wel Allerkinderen genoemd. Dit is de dag, waarop men in de Katholieke kerk den Bethlehemschen kindermoord herdenkt. Deze dag is dan ook een uitgsproken r. k. feestdag Thuis mogen op dezen dag de kinderen de baas zijn, d.w.z. de kinderen mogen dan bijvoorbeeld zeggen, wat er dien dag gegeten zal worden Zooals bij zoovele gebruiken, ontaardde ook deze herdenking in sommige streken tot een bedelpartij. Dit blijkt wel uit het liedje, dat wij kennen uit het Land van Maas 't Is vandaag Onnoozele Kinderendag, Geeft de moerkens en de vaarkens wat Geeft wat, houdt wat, 't Naaste jaar nog wat Ik weet daar nog een goede vrouw. Die mij zoo graag wat geven zou Zij zal mij wel wat geven Hoe lang mag zij leven Honderd jaar en éénen dag, Zoolang als ze kaas en broodjes mag. Wij vinden hierin hetzelfde gegeven als in de Sint- Maartensliedjes (11 November), zooals één hiervan o. m. in het Noord-Limburgsche stadje Arcen nog ieder jaar door de kinderen wordt gezongen Hier woont een rijke man. Die veel geven kan. Veel zal hij geven, Lang zal hij leven, Zalig zal hij sterven, Den hemel zal hij erven God zal hem loonen Met honderdduizend kronen Met honderdduizend rokjes an, Daar komt Sinte Marten an In bijna het gehèele land heeft Allerkinderen, wat deze typische gebruiken betreffen, nog slechts als een mooie herinnering voort. Een herinnering... Ja, hoevele van die oorspronkelijke, oude gewoon ten zijn op den huidigen dag reeds een herinnering ge worden Zondag 25 DecemberKerstdag, Anastasia. Maandag 26 DecemberStephanus. Dinsdag 27 DecemberJohannes. Woensdag 28 December: Onnoozele Kinderen Donderdag 29 December: Eleona. Thomas van Caa- telberg. Vrijdag 30 December: David. Roger. Sabinus. Zaterdag 31 DecemberSilvester. Melanie. 30 December 1567Margareta van Parma verlaat Brussel. Zij trok langs Duitschland naar Italië, tot grooten spijt van de Nederlanders, welke zij met veel zachtheid sedert 1559 bestuurd had. 1870Dood te Gent van Felix A. Boone, dagblad schrijver en Vlaamsch strijder. Geboren 8 Maart 1829. 1937Koning Farouk stelt de regeering Nahas Pacha af. 31 December 1805 Afschaffing van den republikein- schen almanak. Hij duurde van 24 Nov. 1793 tot 31 Dec. 1805. 1832In de Kamers stelt Alex. Gendebien het af breken voor van den «Leeuw» op het Waterlooveld. Doch uit vrees voor Engeland wordt dit voorstel ver worpen. 1882 Overlijden van den Franschen Staatsman en redenaar Léon Gambetta. die in 1838 geboren werd. Hij was bij de derde Republiek lid van de Regeering der Nationale Verdediging, na zijn vlucht uit Parijs in een luchtballon, dictator te Tours, waar hij nieuwe legers uitrustte om Parijs te ontzetten. Wat had ik mij in het begin van het verloopen jaar 1938 allemaal voorgenomen Wat is er van al die voornemens terecht gekomen Hoe kwam het dat ik sommige voornemens niet na kwam Wat moet ik gedurende het nieuwe jaar 1939 vol strekt doen, en waf volstrekt laten om vooruit te ko men Om in wede. voorspoed en geluk te kunnen leven P- B. Opgang Ondergang Zondag. 25 December 7 u. 45 16 u. 56 Maandag 26 December 7 u. 45 15 u. 57 Dinsdag 27 December 7 u. 45 15 u. 58 Woensdag 28 December 7 u. 46 15 u. 59 Donderdag 29 December 7 u. 46 16 u. 00 Vrijdag 30 December 7 u 46 16 u. 00 Zaterdag 31 December 7 u. 46 16 u. 01 Opgang 9 u 31 9 u. 56 10 u. 19 10 u. 42 Ondergane 19 u. 59 21 u. 01 22 u. 03 23 u. 07 0 u. 11 1 u. 18 Zondag 25 December Maandag 26 December Dinsdag 27 December Woensdag 28 December Donderdag 29 December 11 u. 05 Vrijdag 30 December 11 u. 30 Zaterdag 31 December 11 u. 59 Nieuwe maan 21 December te 18 u 7 m. Eerste kwartier: 29 December te 22 u. 53 m Volle maan 5 Januari te 21 u. 30 m. 25 December 800Karei de Groote wordt op Kerstdag als Keizer van het Westen gekroond. Zijn toenmalig rijk omvattede Nederlanden, Duitschland tot aan den Rijn, het Noorderdeel van Italië, Frankrijk en hef Noorden van Spanje. Karei de Groote wordt niet alleen geroemd als dapper oorlogsheld, maar ook als kundig wetgever en regeerder. Teneinde gemakkelijk en wel te besturen, veradelde hij zijn Rijk in gouwen, aan wier hoofd hij graven en hertogen plaatste. Meivelden wer den gehouden, d. z. vergaderingen waar edelen, pries ters en vrijen door den Keizer bijeengeroepen werden om over nieuwe en oude wetten te handelen. 1642Geboorte te Wools-Thorpe, in Engeland, van den Engelschen natuur-, sterren- en wiskundige Isaac Newton. Hij vond de wetten der aantrekkingskrach!, en de differentiaal- en integraalrekening uit. Hij over leed in 1727. 26 December 1755Geboorte te Antwerpen van den landschap- en dierenschilder B. P. Ommeganck. Over leden 19 Febr. 1826. Hij was de hoofdbewerker van de terugvordering onzer kunstschatten door de Fransche revolutiemannen ontvoerd. 1771Overlijden van Helvétius, wijsgeer en ency clopedist, geboren in 1715. 1797 Het Fransch Bestuur verbiedt, op straf der wet, nog langer den Zondag als rustdag te onderhou den het dwong voortaan den décadi of tienden dag te onderhouden, benevens eenige andere revolutionnaire feestdagen. 1898: Mijnheer en Mevrouw Curie zetten voor de Fransche Akademie van Wetenschappen de uitvinding uiteen der eigenschappen van radium Het radium is een zilverwit, glanzend, in de lucht snel zwart wordend, radioaktief element. Het meeste radium wordt gele verd door de Vereenigde Staten, België (fabriek van Ooien) en Tsjecho-Slowakije. 1906 In de Opéra-Comique te Parijs, wordt de eerste vertooning van Madame Butterflygegeven, muziek van Puccini. 27 December 1585Overlijden te Tours van den Fran schen lyrischen dichter Pierre de Ronsard hoofd van de Brigade later Pleïade genaamd. Hij werd geboren in 1524, en is vooral gekend door zijn Odes. 1828Willem I doet het Collegq van Thielt sluiten. Dit gesticht telde toen 300 studenten, die aldus gedwon gen waren hun studies in den vreemde voort te zetten. Deze maatregel, en een reeks andere onderdrukkings- wetten van den Hollandschen vorst, hadden als gevolg dat het Belgische Volk zich tegen hem verzette, en dat in 1830 den opstand der Belgen tegen de Hollanders brak. 1923 De geallieerde Ambassades besluiten tot de instandhouding der militaire bezetting van Keulen. 1925Te Dendermonde sterft Dr. Lodewijk Dosfel, schrijver o. m van het Katholiek Aktivistisch Ver weerschrift en leeraar aan de Vlaamsche Hooge- school van Gent. 28 December 1189Boudewijn van Henegouw komt in Namen, waar de edeldom en de burgerij hem den eed van getrouwheid zweren tegen Hendrik den Blinde. 1706 Overlijden te Rotterdam van Pierre Bayle, wijsgeer en Fransch Criticus. Geboren in 1647. Zijn Dictionnaire historique et critique had grooten in vloed op de vrijzinnige denkbeelden der XVIII' eeuw. 1878 De eerste dienst voor de uitgave van een Beknopt Vlaamsch Kamerverslag wordt ingericht door O. Perrier van Dendermonde en Julius Hoste van Brussel. 1908: Te Tunis wordt een dekreet uitgevaardigd waardoor het verplichtend wordt de geboorten en over- lijdens aan te geven. 1937 De heer Goga der nat. Christelijke partij vormt de nieuwe regeering in Roemenië. 29 December 1278Gwijde van Dampierre wordt graaf van Vlaanderen Hij bestuurde Vlaanderen reeds sedert verscheidene jaren, doch het was eerst den 29= Dec. 1278 dat zijn 76-jarige moeder hem plechtig in het bezit van zijn erfdeel stelde. Gwijde van Dampierre droeg denzelfden naam als zijn grootvader Gwijde, heer van Bourbon, zoon van den heiligen Lodewijk! De Dampierres behoorden tot den doorluchtigsten adel van Champagne. 1594 Te Parijs wordt Jean ChStel terechtgesteld, die een aanslag pleegde op Hendrik IV. 1810: Napoleon beveelt dat de Vlaamsche bladen nog enkel mogen verschijnen, met de Fransche verta ling nevens den Vlaamschen tekst. 1881Inhuldiging van den .Sint Gotthard-tunnél. in Zwitserland hij heeft een lengte van 3197 meter. (Zie vervolg onderaan vorige kolom).

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 13