RAPH -Tailor Cinema Coliseum N i T c H E v O SOLITUDE Koloniale Loterij CONFECTIE - KOSTUMEN KOSTUMEN OP MAAT Opgelet Bijzonderste Posttaksen toe te passen vanaf heden NOVELLE DE PEDANTE HULST vanaf 180 tot 600 frank I N LAATSTE SNIT EN NIEUWIGHEDEN Raph. PANNEKOUCKE, Boterstraat, 12 (bij den Grooten Bazar) YPER Brieven België Groot-H. Belgisch Neder Andere Lui. Congo land landen Per 50 gram of gedeelte van 50 gram 0.75 0.75 Tot 20 gran 1,50 1.50 1.75 Per 20 gram of gedeelte van 20 gram meer 0.90 0.90 1.00 Zwaarste gewicht Onbep. 2 kilogram Enkele Postkaarten 0.40 0.40 - 0.75 1.00 1.00 Prentkaarten a) Zonder ander geschrift dan naam, adres en handteekening van den afzender en den datum van verzending 0.10 0,10 0.30 0.35 0.35 b) Zonder ander geschrift dan naam. adres en handteekening van den afzender, den datum van verzending en een beleefdheids formule var ten hoogste 5 woorden 0,30 0.30 0.30 0,35 0.35 c) Met gelijk welke geschreven meldingen 0.40 0,40 0.75 1.00 1.00 Onder omslag of onder band Tarief voor brieven n. b. De prent- en postkaarten met bestemming naar het buiten land dienen op de adreszijde gefrankeerd. DRUKWERKEN Per 50 gram of gedeelte van 50 gram 0.10 0.10 0.30 0.35 0.35 Nieuwsbladen en Tijdschriften (onder band) die ten minste eenmaal per kwartaal verschijnen Tot en met 75 gram 0,05 Per 50 gram of gedeelte van 50 gram meer 0.05 Per 50 gram of gedeelte van 50 gram 0,05 0,15 0.35 0.35 Vast aanteekenrecht 1.75 1,75 1,75 1,75 1.75 Zaakpapieren Per 50 gram of gedeelte van 50 gram 0,10 0,10 0,30 0.35 0,35 (minimum port) 0,75 0.75 1.50 1,75 1,75 Visietkaartjes zonder geschreven tekst 0,10 0.10 0,35 0,35 Visietkaartjes met vijf woorden 0,30 0,30 0,35 0.35 Visietkaartjes meer dan vijf woorden 0,50 0,50 1,50 1.75 Naamlooze Vennootschap St Jacobsstraat, 30, IEPER Tel. 376. In de Ypersche handelskamer Op een tak van een' ouden appelaar leefde een ma rentak. Zijn blaren waren groen en zijn bessen wit. Soms verlangde hij meer kieuren en dan wilde hij met verlangende blikken kijken naar den hulst in de nabije heg, waar de rijke scharlaken bessen zoo lief tusschen de glanzend groene stekelige blaren lonkten. Maar de hulst wiide geen vriendscnap sluiten met den marentak. Hij heette hem een bleeke woekerplant Vele dagen lang zocht de marentak té vinden wat een woekerplant was, en toen hij wist dat het een plant was die zich voedde op de kosten van een andere, wenschte hij zelf wortels te hebben en op den grond te groeien zooals de hulst en de appelboom. Maar of schoon hij eenige bessen met zaadjes afschudde, toch gebeurde er nooit wat. Zijn zaadjes stierven op den grond, maar indien een vogel hun slijmige stof wilde eten en daarna zijn bek wilde schoonmaken aan een boomstam of een tak, dan was het zeker dat uit de vêrloren zaadjes een nieuwe marentak zou groeien. «Wij moeten inderdaad parasieten zijn!» zuchtte de marentak, en ik mag er niet aan denken ooit een groote boom als de hulst te worden Dikwijls beproefde de marentak vriend te worden met den blijden hulst, maar het was te vergeefsDe hulst was zeer hoovaardig. Dat maakte den marentak be droefd. Maar hij verblijdde zich dien winter, wanneer een troepje jong volk in den boomgaard kwam, waar hij groeide. Hij was er zeker van dat zij meer verheugd waren hém te zien dan de groote hulst niet ver van daar, want zij plukten hem eerst en namen groote zorg over zijn teedere bessen. Hij lette er niet op dat hij van den appelboom was geplukt, want hij was het beu dat de hoovaardige hulst hem steeds met misprijzen bekeek. Hij werd meege daan naar een groot huis en zorgvuldig op de huis tafel gezet, van waar hij kon zien al wat er omging. Dikke bossen hulst kwamen hem vervoegen en werden op den grond gelegd. O O zegde de mistletoe zachtjes bij zich zelf, zoo zal hij niet gaarne behandeld worden De hulst zegde niets, maar de volgende drie dagen leerde hij heel wat bij. Wanneer nu de Kerstversiering werd uitgehaald, kreeg de marentak de eereplaats. Inderdaad heerschte er héél wat vreugde telkens de marentak werd opge nomen, terwijl er niet het minste leven was wanneer de hulst met zijn lieve roode bessen en zijn blinkende blaren, aan schilderijen en prenten werd opgehangen En wanneer de vreugde aanbrak en het jonge volkje in feestdos in de huiskamer kwam, greep alles plaats onder den marentak. Onder den hulst werd niemand omhelsd. Zij keurden allen den hoogmoed van den hulst af. die nu begon te beseffen dat kleur alleen niet alles was, ofschoon een deel der genooden toch be merkten hoe aardig hij kon kijken. Dagen daarna, als de vreugde voorbij was, werden de marentak en de hulst weggenomen, en niemand scheen er nog verder belang in te stellen Zij werden op den vuilnishoop geworpen om daar te sterven. De marentak morde niet. Hij had verscheidene dagen iedereen vermaakt en elkeen had zich om hem bekom merd. Nu voelde hij zich week en gereed tot sterven. Een ding verheugde hemHij was geen parasiet ge weest, heel den tijd van het feest, want hij had niets gegeten. Ook de hulst verzwakte. Ziin glinsterende bessen be gonnen te verschromnelen. Hij begreep het pas goed wanneer een voorbijvliegende vogel hem misprees Bedroefd snrak hij tot den marentak. Het was de eerste maal dat hij dit deed, zonder eerst te zijn aan- gesoroken. Hij zegde hem hoe groot zijn spijt was hem te hebben misDrezen in den boomgaard. Nu komt de dood voor ons beidenwas het ant woord van den marentak.en in den dood zijn allen gelijk. Maar, laat ons dankbaar wezen, broeder, dat onze wortelen ginds in den boomgaard gebleven zijn. Ofschoon we sterven moeten, zal er volgend jaar toch hulst en mistletoe groeien En zoo was het inderdaad (Vrij naar het Engelsch). Stedelük Slachthuis van Yoer Gedurende de maand November 1938 werden er in het Stedelijk Slachthuis van Yper volgende dieren ge slacht 6 Stieren 20 Ossen 49 Veerzen 19 Koeien 17 Nuchter kalvers 34 Vette kalvers 47 Scharen 157 Verkens 2 Geiten 18 Paarden. Totaal 369 dieren -ö- Tweede Voordracht van Heer Salomé In een eerstè voordracht sprak de heer Salomé voor de leden der Ypersche Handeiskamer en haar uitgenoo- digden over De Bouwtrant der openbare en private gebouwen van Yper». In een tweede spreekbeurt,Zater dag 10 December 1.1. gehouden, handeide hij thans over De Gebouwen met godsdienstig karakterNaar ge lang den bouwtrant waarin ze opgetrokken zijn rang schikte hij deze in gebouwen van romaanschen, neo- romahnschen en gothischen stijl. A.dus bezitten we in romaanschen stijl den toren van St Pieterskerk, welke dagteekent uit de XIe eeuw en opgetrokken werd onder Robrecht de Fries, graaf van Vlaanderen Spreker trok de aandacht op het ro- maansch karakter der rondbogen, de steunbeermuren, de bouwwijze en inzonder op het oude mooie portaal. Onder de gebouwen in neo-romaanschen stijl vallen de St Niklaaskerk, de kerk en het klooster der Onge schoeide Karmelieten en het Kapucienen-kerkje. De spreker haalde enkele bijzondere feiten aan be trekkelijk de oudheid der St Niklaaskerk en wees op de neo-romaansche aanpassing van zuilen en vensters en ook op de mooie mozaïeken der absis en der doopkapel. In de kerk en het klooster der ongeschoeide Karme lieten staat de aanpassing eenigszins onder den invloed der Bizantijnsche kunst. Vooral de eenheid van opvat ting en uitvoering en de groote verscheidenheid in de versieringsmotieten vallen hier op te merken. Het Kapucienenkerkje met zijn romaansche portie ken en eenvoudige versiering is zeker een der stem- migste der streek. In gothischen stijl bezitten we onze heerlijke kathe draal, een unicum der vlaamsche gothiek. Aan de hand van een groote reeks zichten werd de kerk heelemaal ontleed, om te wijzen op de vroeg-, hoog- en laat- gothiek en ook op sommige renaissance en neo-gothische onderdeelen. De zichten gaven een vergelijking over wat vroeger bestond en nu is heropgebouwd en ver beterd. Vervolgens kwam de typische Hallekerk van Sint- Pieters' aan de beurt. De bruggenbouw, eigen aan. som mige kerken uit de streek, werd afgeleid van uit het oude romaansche kerkje van vóór eeuwen. De spreker trok de aandacht op de merkwaardige koorafsluitingen, de doopvont, den predikstoel, het koorgestoelte, het rustaltaar, het wijwatervat, die alle een bezoek aan de kerk waard zijn. Daarop volgden een reeks prachtige zichten op St- Jacobskerk met de modern opgevatte kerkmeubelen en ciborium, ontworpen in de werkhuizen der Abdij van Maredsous. Vervolgens zagen we nog het Belle Godshuis met zijn merkwaardigen XIIP eeuwschen gevel, barok altaar en dokzaal en typische zichten van de Sinte Go- delieve kapel met haar XVI" en XVII>' eeuwsche zalen en meubels. En om te sluiten werden nog eenige zichten vertoond van de Engelsche kerk, opgetrokken in een trant meer aangepast aan de streek en met eigenaardige spits, en ten slotte van de Renaissance kapel van O. L. V. Zaterdag 24 December - Zondag 25 Dec. (Kerstdag l Maandag 26 December (2- Kerstdag), te 5 en te 8 1 u. Bijgevoegde vertooning Maandag te 5 uur. De Fransch gesproken productie LACONIE DU SOUS-MARIN De doodstrijd van den Onderzeeër Als tweede Fransche film EENZAAMHEID NIEUWSBERICHTEN ECLAIR >1. Prijzen als naar gewoonte - Kinderen altijd toegelaten. Hospitaal. Dit alles gaf ons een helder overzicht over al de mooie gebouwen welke we hier te Yper bezitten en de vele fotos door den heer Dehaeck op het doek geprojeteerd zullen ons ongetwijfeld aanzetten om ons ter plaats zelf te overtuigen van al het merkwaardigs dat er te Yper voor de toeristen te zien is. Spreker eindigde met een oproep te doen, opdat er hier te Yper een kern zou gevormd worden, vooral onder de jeugd, ten einde aan de toeristen, tijdens hun bezoek, behoorlijken uitleg te bezorgen. Bij het einde zijner spreekbeurt werd de heer Salomé luidruchtig toegejuicht en door den voorzitter, den heer Vermeulen, van harte bedankt om al de moeite die "hij zich g'etrootst had om deze voordracht voor te bereiden en gewezen te hebben op al het schoone dat onze stad ons biedt en dat we maar al te dikwijls niet beseffen. NIEUWE SNEDE! NIEUWE WINNAARS aan uwe beurt nu De eerste snede 1939 der biedt U haar groote loten aan. EEN MILLIOEN Drie van 250.000 Frank Tien van 100.000 Frank Tien van 50.000 Frank Veertig van 25.000 Frank Haar mindere loten 6.200 loten van 500 tot 10.000 Frank. Haar lot gewonnen door één enkel cijfer. 50. 000 loten van 100 Frank. TREKKING IN JANUARI. UN PARDESSUS TOUT FAIT qui va aussi bien qu'un pardessus sur mesures Notre rayon de mesurehabille chaque mois plu- sieurs centaines de clients nous pouvons vous faire un pardessus sur mesures ou vous le vendre tout fait. Ma is c'est a cette dernière suggestion que nous vous conseillons de vous arrêter. En voici les raisons et les avantages Vous économisez de l'argent, vous n'avez pas a vous prêter aux essayages, vous voyez tout de suite votre vêtement fini. Vous serez tout aussi satisfait, paree que tous nos beaux pardessus faits d'avance sont exécutés par nos coupeurs, d'après une formule a nous ils sont essayés et mis au point sur mannequins vivants. C'est de la véritable mesureavec les inconvénients en moins. Vous pouvez avoir un de ces pardessus a partir de 450 francs. ROYAL TAILOR, 65-67, rue Nationale, Lille. Aangenomen kleermaker der Spoorwegen Leeraar aan de Vakschool. Op aanvraag komen wij ten huize tot op 30 km. - Wij betalen de reis kosten terug aan ieder kooper. Uit reklaam aanvaarden wij de stof.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 3