POLITIEKE UITZICHTEN Hubert DECROCK BINNENLAND Rede van Minister Heymans uitgespro ken in de Kamer in antwoord op ver scheidene interpellaties over de ekono- mische politiek van de Regeering. De aanoassins der wedden van het St^atSDersoneel. Belgische uitvoer naar Spanje. ExDressbouw te Hoboken. Voor een Ministerie tot opslorping der werkeloosheid. De verdediging van het grondgebied te gen luchtaanvallen. De uit Spanje teruggekeerde Belgische vrijwilligers. Kabinetsraad. VOOR HET BOUWEN UWER Serren, Veranda's, Regendaken, Ramen vcor Broeibed Adj. Masscheleinfaan, 26, Dixmudepocrt - YFER j BEZOEKT ZIJNE INRICHTINGEN. BUITENLAND Amerika. Duitschland. Mexico. door SPECTATOR Woensdagavond, 21 December 1938. Minister Heymans heeft steeds een realistisch stand punt ingenomen inzake ekonomie. Al te groote gehecht heid aan de groote klassieke beginselen van volstrekte ekonomische vrijheid geven geen volledige voldoening, men moet zich aan de tegenwoordige tijdsomstandig heden meer aanpassen. De buitengewone ekonomische opbloei van de voorgaande eeuw was eenerzijds aan de groote ekonomische vrijheid en anderzijds aan de toenmalige sociale misstanden te danken Al te groote vrijheid kan in bandeloosheid ontaarden ook voor de ekonomische bedrijvigheid. Ik heb overigens zeer sterk den indruk zegt de Heer minister. dat nagenoeg iedereen in het iand ak koord gaat dat de persoonlijke vrijheid den grondslag moet blijven der ekonomische bedrijvigheid en dat enkel die beperkingen mogen worden gedaan die in het belang zijn van de samenleving en dus ook aan den enkeling ten goede komen. De invloed van het buitenland. Ik weet dat men kan blijven hopen op een spoedige wijziging van den ekonomischen toestand en de ekonomische opvattin gen ook ik geef die hoop niet op, maar ik acht het niet verdedigbaar en gewoonweg niet mogelijk dat men inmiddels zou verzuimen de klaarblijkelijk door het algemeen belang geboden maatregelen te treffen. Verliezen wij niet uit het oog. dat een ekonomisch zoo naar buiten gericht land als België niet ongevoelig is te maken tegen de invloeden van de ekonomische opvattingen buiten ons land. Zeker, hadden wij het in onze macht, onze eigen ekonomische mogelijkheden te bepalen, welke Belgische regeering zou er voor aarze len. 's lands ekonomie te plaatsen in het teeker. van de grootst mogelijke ekonomische vrijheid, zoowel op het plan der binnenlandsche als der buitenlandsche be trekkingen, met alleen de correctieven noodig ter be scherming van de menschelijke waardigheid en de ekonomisch zwakkeren. Want onze heele ekonomie heeft behoefte aan de ruimst mogelijke vrijheid, aan den ruimst mogelijken vrijhandel, omdat zij door haar structuur staat in het teeken der internationale arbeidsverdeeling. 's Lands belang eischt echter evenzeer, dat wij aan dat begin sel de noodige correctieven toebrengen, ons opgelegd door het feit. dat de meeste andere landen zich meer en meer van den vrijhandel hebben afgekeerd. België wenscht geenszins een systematische protectionistische politiek te gaan voeren. De tot dusver gevolgde gedrags lijn blijft behouden, dat wil zeggen dat wij alleen daar wijken waar dit na een zorgvuldig onderzoek onaf wendbaar is gebleken en slechts in de mate als vol strekt noodzakelijk is. Ik weet, dat de bescherming van onzen landbouw soms ook van de zijde van welmeenenden wordt aan geklaagd Nochtans werd ook op dat gebied uitgegaan van hetzelfde beginsel als dat geldende voor de be scherming van onze industrie. Maar men verlieze niet uit het oog, datgene wat den landbouw van de industrie onderscheidt op gebied van voortbrenging, verhouding tot de behoefte en prijsvormingmen vindt daarin de verklaring van de vormen welke de landbouwprotectie soms aanneemt en ook van den omvang welke daaraan in tal van ge vallen moet worden gegeven om ze doeltreffend te maken. »Maar men kan nu eenmaal in ons land niet doen aan «commerce pur of «industrie pure» of «agri culture pure», 's Lands ekonomie is een komplex van die drie hoofdbestanddeelen. het uiteindelijk be lang van ieder van hen valt samen met het algemeen belang, want geen bedrijfstak ware gebaat met de in eenstorting van het algemeen welzijn. Maar de zeer onmiddellijke belangen van den landbouw, industrie en handel zijn vaak uiteenloopend. De regeeringspolitiek moet een politiek zijn van evenwicht tusschen die belangen, evenwicht gesteld in het teeken van het algemeen belang. Onze uitvoer. De export, levensnoodwendigheid voor ons land, maakt niet minder de aandacht gaande. De zorg tot behoud of verruiming onzer buitenlandsche af zetmogelijkheden komt in de eerste plaats tot uiting in de onderhandelingen met het buitenland, waar de vertegenwoordigers van het departement van Ekono mische zaken. Middenstand en Landbouw zoo dicht bij betrokken zijn opdat geen enkel uitzicht van de te behandelen vraagstukken uit het oog zou worden ver loren. Doch niet de politiek alléén der handelsakkoor den is bij machte ons land een rendeerenden uitvoer te verzekeren. De uitvoerende bedrijfstakken en de uitvoertechniek zelf moeten daartoe aan de tegen woordige vereischten beantwoorden. De aanpassing onzer exporttechniek door een hech tere tucht onder onze uitvoerders en tot zelfs onzer producenten waar dit in het algemeen belang noodig moch blijken beteekent niet dat wij den weg van het uitgesproken ekonomisch nationalisme, noch dien van de zoogenoemde geleide ekonomie moeten opgaan. Het is de ekonomische ellende die in zich de kiemen draagt van politieke uitspattingen en wanhoopsbeweg.ngen, welke tenslotte leiden tot de diktatuur. De absolute vrije konkurrentie. wanneer men daar aan als aan een hoogste dogma blijft vasthouden, moet algemeen zijn. En dan vraag ik mij af. of men wer kelijk den moed zal hebben van den Staat te eischen dat hij alles ongedaan maakt en voor de verdere toe- Icomst verbiedt, wat reeds uit vrij initiatief aan or dening tot stand werd gebracht. Laat mij als volgt besluitenGeen staatsdirigisme. geen doktrinaal protectionisme, doch ook geen verder doodend individualisme, maar wel bezadigde ordening I en krachtverleenende samenbundeling van de ekono mische krachten van het land. vrijelijk door die krach ten bewerkstelligd, waar noodig aangewakkerd en ge steund door de overheid. Twee reeksen amendementen nedergelegd. Bij het j Parlement werden er zooeven twee reeksen van amen dementen bij de begrootingsontwerpen aanhangig ge maakt. de eene ter Kamer (46 miljoen! en de andere in den Senaat (60 miljoen», die er toe strekken het gemiddelde grondslagpercentage van de wedden en pensioenen van het Rijkspersoneel in 1939 van 105 op 107.5 te brengen. Het begrootingsevenwicht wordt er echter niet door getroffen. Inderdaad, in de algemeene toelichting van de begrooting worden deze amendementen aangekon digd en er werd in de balans der ontvangsten en uit gaven mede rekening gehouden door een vooruitzicht van 100 miljoen in ronde cijfers. De nauwkeurige bere kening werd zooeven voltooid. Rekening gehouden met andere amendementen blijft het netto boni ongeveer 17 millioen. Volgens statistieken van het ministerie van financiën, beliep dc Belgische uitvoer naar Spanje in 1934 tot ongeveer 238 millioen frank of 17 van gansch onzen uitvoer. In 1935 steeg dit cijfer tot 240 millioen wat op het oogenblik 15 van onzen totalen uitvoer beteektnde. De burgeroorlog heeft dezen uitvoer in 1936 doen verminderen tot op 131 millioen wat nog slechts 6.5 was van onzen uitvoer. Voor de negen eerste maanden van 1938 is er een lichte verbetering ingetreden, daar tijdens deze periode reeds voor 150 millioen frank werd uitgevoerd. De scheepswerven Cockerill voltooien in super ver sneld tempo de nieuwe Congoboot Baudouinville Het schip vergt de beste en meest vaardige handen om tijdig klaar te komen, want de Compagnie Maritime Beige» wil ten allen koste de paketboot klaar heb ben. om drie transatlantische overtochten te volbren gen naar aanleiding van de Wereldtentoonstelling te New-York in 1939. Hieromtrent verklaart De Volksgazethet volgen de Men kan niet zeggen dat tot hiertoe een eigen lijke politiek van tewerkstelling werd gevolgd. Wel wer den lofwaardige pogingen gedaan maar het vraagstuk in ons land werd niet opgelost. Het uitvoeren van groote werken beteexent inderdaad niet altijd het massaal aan den arbeid stellen van werkloozen. En ons inziens is het zelfs een fout geweest de idee van de werkverschaf fing zoo uitsluitend te koppelen aan het uitvoeren van openbare werken, politiek die overigens slechts moge lijk is gebleken tot zoolang de gunstige financieele ge volgen van de devaluatie zich hebben doen gevoelen. De strijd tegen de werkeloosheid is thans, in feite; ver deeld over drie departementenarbeid en sociale voorzorg, openbare werken, ekonomische zaken. Een werkelijk ministerie van Werkverschaffing dringt zich dus op. De taak van dit ministerie zal drieërlei moeten zijn. 1° De tewerkstelling, 2° De heraanpassing van de werkloozen 3° Het Koördineeren van alles wat de ver goeding betreft. Bovenstaande opsomming alleen bewijst de zware taak die het nieuwe ministerie zal te vervullen heb ben, maar het bewijst tevens de noodzakelijkheid er van. De oprichting van dat ministerie zal door heel de arbeidende klas met vreugde worden aanzien en een nieuwe hoop doen ontstaan, niet alleen voor de ar beiders maar ook voor den middenstand Wij hopen dat Spaak zich niet van zijn doel zal laten afbrengen, maar resoluut de oprichting van het Ministerie van Werkverschaffing, dat wij het ministerie der arbeidende klasse zouden kunnen noemen, zal doorvoeren. Luitenant Generaal Denis, minister van Landsver dediging, legt ter tafel het ontwerp neer betreffende de algemeene bepalingen van de verdediging van het grondgebied tegen luchtaanvallen, en vraagt de drin gende bespreking van dit ontwerp. Onder de Belgische vrijwilligers die dezer dagen uit Spanje te Brussel zijn aangekomen, bevonden zich en kele zwaar verminkten welke in de Brusselsche zieken huizen zijn opgenomen om daar verpleegd te worden. Meest allen zijn aan de onderste ledematen gekwetst het zijn Victor Thys, Félicien Dufour, Jules Lassé, Robert Rassart en Frangois Depaepe. Andere Bel gische vrijwilligers zijn reeds uit de Fransche hoofd stad naar Brussel vertrokken. De Kabinetsraad vergaderde Maandag onder voor zitterschap van eerste minister Spaak. De minister van verkeerswezen bracht den raad op de hoogte van den financieelen toestand der spoorwegmaatschappij. Die toestand zal waarschijnlijk aanleiding geven tot het verhoogen der spoorwegtarieven, echter zal uitzonde ring gemaakt worden voor de abonnementen der werk lieden en schoolkinderen. Men verwacht van deze ver hooging een meerdere opbrengst van 96 millioen De Sabena vraagt 4 millioen meer toelage voor het aankoopen van vliegtuigen. Op voorstel van den minister heeft de regeering be sloten de winterhulp te blijven verleenen aan de werk loozen gedurende de eerste twee maanden van 1939. aan zeer voordeelige prijzen, wendt U naar het Huis Specialist - Serrebouwer- WERKHUIZEN VEEMARKT 22 (1121) De raad machtigde den minister van ekonomische za ken aan den koning voor te stellen een koninklijken kommissaris te benoemen voor de textielnijverheid, in dien de noodwendigheid daartoe wordt bevestigd. Na den ministerraad bleef een beperkt komiieit bij een. om de kwestie van het handelsverdrag met Dene marken, dat over nijverheids- en landbouwprodukten gaat. te onderzoeken. Denemarken vraagt meer koeien te mogen invoeren in België dat van zijn kant een af zetgebied van 160 millioen nijverheidsprodukten heeft in dit land. De Maire van New-York aangerand. De maire van New-York La Guardia werd Dinsdag middag op de trappen van het City-Hall door een onbekende aange vallen. De man diende hem een hevigen vuistslag toe langs achter en deed hem de trappen afvallen. Getui gen kwamen afgeloopen en sloegen den aanrander neer voor dat de politie er kon tusschen komen. De aanrander, een zekere Hagen, schijnt niet over al zijn vermogens te beschikken en volgens den heer La Guardia moet hij hem reeds vier jaar lang iastig val len met vragen, wier natuur de maire niet opgegeven heeft. Protest tegen de hakenkruisvlag in New-York. Twee honderd personen, huurders en bedienden van een ge bouw waar een Duitsche tentoonstelling werd gehou den, hebben een verzoekschrift onderteekend. waarin gevraagd wordt de hakenkruisvlag te verwijderen. Amerika heeft ook haar Stavisky-zaak. De hoofd persoon Coster, waarvan de ware naam Musica is. heeft zich van het leven beroofd op het oogenblik dat een reusachtige zwendelzaak aan het licht ging komen. Het gaat hier niet om een kleinigheid maar wel om 35 millioen dollar. Heel waarschijnlijk zullen weer een groot aantal kleine spaarders de gebroken potten be talen. Spanning tusschen Berlijn en Warschau. Volgens de Daily Telegraphtreft Duitschland militaire maat regelen tegen begin Januari Alles wordt gedaan om de voertuigen onmiddellijk te kunnen opeischen. Die maat regelen zouden tegen Polen gericht zijn. Volgens de Nationaal Socialisten zou Polen het vriendschapsver drag met Duitschland. dat in 1933 voor tien jaar werd gesloten, verbroken hebben door stelling te nemen te gen Duitschland in de kwestie van Oekrajina. Wiedemanr naar Londen. Volgens de Berlijnsche medewerker van de Times zal Wiedemann, de vertrou wensman van Hitier, zich in het begin der volgende maand naar Londen begeven, om er met de Britsche regeering de middelen te bespreken om de Fransch- Italiaansche geschillen op vreedzame wijze te regelen. In nationaal-socialistische kringen verklaart men, dat Frankrijk een onvoorzichtigheid zou begaan, indien het een vreedzame overeenkomst met slechts geringe schadeposten, afwees. Men verwacht Duitsch-Poolsche besprekingen betref fende een Duitschen Gang naar Oost-Pruisen dwars door den Poolschen Gang naar Danzig, en betreffende de houding van de Poolsche regeering met betrekking tot Oekrajina en de Duitsche plannen. Volgens sommige geruchten zou Goering zich in het begin der volgende maand naar Italië begeven om er Chamberlain en Lord Halifax te ontmoeten. England. Ontevredenheid in de Britsche regeering. Namens enkele ministers en staatssekretarissen die den kabi netsraad niet mogen bijwonen, zijn stappen gedaan bij eerste minister Chamberlain, om aan te dringen op een krachtdadiger houding van het kabinet inzake de lands verdediging. Deze stappen hebben buitengewoon veel beroering gebracht in politieke kringen. Daar zij blijk geven het nationaal herstel en de bewapening zooveel mogelijk te willen bespoedigen, is deze handelwijze in veel konservatieve kringen gunstig onthaald. Zelfs de oppositie stemt er ten volle mede in. Het ware echter verkeerd te besluiten dat er oneenig- heid is in het kabinet ofwel weerspannigheid tegenover Chamberlain. Volgens sommigen zouden deze junior-ministers aandringen op het ontslag van sir Thomas Inskip. minister van samenordening der Landsverdediging, en van den heer Hore Belisha. minister van oorlog, die als verantwoordelijk worden beschouwd voor den huidigen toestand. Nationale dierstnlicht in Engeland Door eerste mi nister Chamberlain en een paar andere ministers is er in het Lager huis een motie ingediend, houdende goedkeuring van den vrijwilligen nationalen dienst, ingevoerd door de regeering met dien verstande, dat in het licht van de uitslagen, bereikt op het e'ndp van de maand Maart, die kwestie opnieuw door de Kamer zou onderzocht worden. De leen'ng aan Tsjeeho-SlowakijeSir John Simon, antwoordende op een vraag hem in het Lagerhuis ge steld. heeft verklaard dat de 10 millioen Pond Sterling aan Tsiecho-Slowaloie beloofd, werkelijk gestort wer den aan die mogendheid.' Voer wat h°t "ebrirk van die som betreft, zegde hij, dat hij bij de bespreking van het wetsvoorstel aan gaande die leemng in de gelegenheid zal zijn uitleg te verschaffen. Een Britsche functionnaris. voegde hij daarbii. werd naar Tslecho-Slowakiie gestuurd om zich met de zaak te bemoeien, en deze functionnaris stuurt regelmatig verslagen in Fmnk r! i|<_ Frankrijk staat geen grondgebied aan Italië af. Frankrnk zal nooit een duimbreed grondgeb:ed aan Italië afstaan, en elke poging in d:en zin moet noodza kelijk tot een gewapend geschil leiden. Onder de Fran- scjie bezittingen verstaat men natuurlijk ook Savooie. Corsica. Tunis en de Fransche bezittingen in Somali- land. Aldus de verklaring van de regeering. Starve. Gevecht op het Madrid frcnt. Op het Madrid front hebben de republikeinen een miin laten springen onder een gebouw in de universiteitswijk. De nationalisten le den belangrijke verliezen. Franco's offensief. Dat Franco een geweldig offensief op touw zet laat zich aan alles merken. Maar waar en wanneer is veel moeiliiker te zeggen Sinds meer dan een maand is er aan de fronten geen noemenswaardig nieuws geweest, maar achter de fronten was het zoo veel te drukker. Iri Mexico is er op enkele plaatsen stri.id ontstaan tus schen de regeringstroepen en de goudhemden. Mexi- kaansche Fascisten. De regeering zou belansfriiken fi- nantieelen steun ontvangen hebben van Sovjet Rusland.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 4