Gemeenteraad van Y p e r 5 Verslag der zitting van 19 December 1938 o De openbare zitting, die voor 18 u. aangekondigd was. wordt slechts te 19 u. 15 geopend. Zijn tegenwoor dig de Heeren Vanderghote, burgemeester-voorzitter Lemahieu. Delahaye dn Van der Mersch, schepenen Pattyn. Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck, Mi- chiel. Coutelle, Vergracht, Van Alleynnes, Leuridan en Notebaert. raadsleden Versailles, secretaris I. Proces-verbaal der zitting van 5 December 1938. De Heer secretaris geeft lezing van het proces-ver baal der laatste zitting, waarna dit verslag zonder op merkingen wordt goedgekeurd. II. Commissie van Openbaren Onderstand Ont slaging van pacht Herverpachting. M. Vanderghote. In haar zitting van 15 November 11. heeft de Commissie van Openbaren Onderstand be raadslaagd over een vraag van ontslaging van pacht betreffende een huis gelegen in de Bukkerstraat. Nr 23, ingediend door den Heer Joseph Bouve, huurder van dit huis. De pacht ervan werd aangegaan voor een termijn van 3, 6, 9 jaren, aanvang nemende den 1 Oogst 1936, doch gezien de redenen, door den Heer Bouve aangehaald, ernstig zijn en hij bereid is aan al zijne verplichtingen te voldoen, besluit de Commissie van Openbaren Onderstand hem met 1 Februari 1939 van zijn pachtcontract te ontslaan en het huis openbaar te herverpachten. Het schepencollege stelt voor een gun stig advies op deze beraadslaging uit te brengen. M. Leuridan. -r- De brief van den Heer Bouve had ook bij den bundel mogen zijn, al is hij tot den Open baren Onderstand gericht. Bij het nazien van den bun del heb ik dien brief niet gevonden. Er is daar wel een certificaat bij, doch ik verlangde den brief te zien om de redenen te kennen. M. Vanderghote. Het is om gezondheidsredenen. Ik stel voor over de beraadslaging der Commissie van Openbaren Onderstand te stemmen. Al de raadsleden stemmen ja, behalve de Heeren Lemahieu en Notebaert, leden der Commissie van Openbaren Onderstand, die zich in deze hoedanigheid onthouden. III. Commissie van Openbaren Onderstand In schrijving Belgische Schuld Omzétting in titels aan tooner. M. Vanderghote. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft, in zitting van 29 November 1938, de volgende beraadslaging genomen Gezien de beraad slaging van 17 September 1935 waarbij gevraagd werd, mits inpandgeving van titels der Belgische schuld bij de Nationale Bank, de voorschotrekening tot op 980.000 frank te verhoogen gezien dit bij Koninklijk Besluit is goedgekeurd gewordendoch gezien ondeftusschen de beurswaarde der effecten, welke tot onderpand bij de Nationale Bank zijn neergelégd, gezakt is en niet meer volstaat om het toegestane krediet te waarbor gen; gezien het krediet zou dienen herleid te worden tot op 80 volgens de huidige waarde der nederge- legde titels en het wenschelijk is het toegestane kre diet op zijn vroeger bedrag van 980.000 fr. te behouden, besluit de Commissie van Openbaren Onderstand aan de bevoegde overheid de noodige machtiging te vragen om een deel harer inschrijving op het grootboek der Openbare Schuld te mogen omzetten in titels 3 der eerste reeks voor een bedrag van 293.000 fr. en deze titels in pand te geven aan de Nationale Bank. Het schepencollege stelt voor hierop insgelijks een gunstig advies te verleenen. Dit voorstel wordt met dezelfde stemming als zoo even bijgetreden. IV. Commissie van Openbaren Onderstand Be grooting 1938 Wijzigingen. M. Vanderghote. Bij beraadslaging van 13 Decem ber 1938 heeft de Commissie van Openbaren Onder stand besloten opnieuw enkele wijzigingen aan haar begrooting voor 1938 te brengen. De gewone ont vangsten worden van 420.000 fr. tot op 475.000 fr. ge bracht. De gewone uitgaven worden verminderd van 531.000 fr. tot op 453.000 fr., de buitengewone uitgaven van 35.000 fr tot op 10.000 fr. en de landbouwuitgaven van 76.000 fr. op 72.000 fr., 't zij een gezamenlijke ver mindering van 107.000 fr. Met deze meerdere ontvangst van 55.000 fr. en deze mindere uitgave van 107.000 fr. worden een aantal andere artikels verhoogd, zoodat de gewone uitgaven nu vah 995 000 fr. tot op 1.128.000 fr. gebracht zijn, de buitengewone uitgaven van 118.000 fr. tot op 143.000 fr., en de landbouwuitbatingen van 38.000 fr. tot op 42.000 fr. Het totaal der uitgaven is dus van 1.151.000 fr tot op 1.313.000 fr. verhoogd. Het totaal der begrooting sluit in ontvangsten met frank 5.142.432,49 en in uitgaven met 5.140.400 fr. een batig saldo latende van 2.032 fr. 49. Het schepencollege stelt voor deze wijzizingen goed te keuren De raadsleden stemmen ja. Alleen de Heeren Lema- bieu en Notebaert onthouden zich nogmaals. Stadseigendommen Verpachting van eene kazemat. M. Vanderghote. Wij hebben in datum van 3 De cember 1938 een brief ontvangen van den Heer Schae- ken die ons vraagt hem, voor het uitbaten eener kwee- kerij van paddestoelen, een kazemat aan het Hoorn werk in pacht te willen geven voor een termijn van drie jaar. Daar het schepencollege de verzekering heeft verkregen van den aanvrager dat, ingeval de kazemat zou moeten ontruimd worden, hij er zich niet tegen zou verzetten, stellen wij voor zijne vraag in te willigen. M. Leuridan. Het is met voldoening dat ik ver neem dat een nieuwe tak van bedrijvigheid zich hier te Yper komt vestigen, namelijk een kweekerij van pad destoelen M. Biebuyck. Dit is niet nieuw. -W Leuridan. Bestaat dergelijke kweekenj hier reeds M. Vanderghote. Ja, in andere lokalen. Mogelijks hebt gij reeds van die paddestoelen geëten. M. Leuridan. Neen, want ik ben veel te benauwd M. Seys. Het zijn geen mosselen. M. Vanderghote. Indien er geen andere bemerkin gen zijn. vraag ik het voorstel vanverpachting dezer kazemat te willen goedkeuren. Al de raadsleden stemmen ja. VI. Provinciale Paardcnkweekbond van West- Vlaanderen Jaarlijksche prijskamp te Yper Aan vraag om toelage. M. V arderghote. Dit punt betreft de aanvraag van den Provincialen Paardenkweekbond van West- Vlaanderen die strekt tot het bekomen eener toelage voor den jaarlijkschen prijskamp die op 16 Februari 1939 zal uitgeschreven worden voor jonge paarden van zwaar trekras. Het schepencollege stelt voor de ge wone toelage van 1500 fr. te verleenen zooals verleden jaar. M. Leuridan. Wat zegt de Heer schepen Lemahieu daarvan M. Lemahieu. Ik vind dat de voorgestelde toelage weinig is voor dergelijken prijskamp. Ik zou willen dat er minstens 2000 fr. gegeven worde en dat deze toe lage in den gewonen dienst zou geschreven worden opdat zij ieder jaar zou herhaald worden. Nu is zulks gedaan geweest, doch vroeger was die toelage in den buitengewonen dienst geschreven. M. Leuridan. De brief van den Heer Ollivier, be stendig afgevaardigde, bevat ook het verzoek om ver hooging van toelage, omdat deze prijskamp steeds in belangrijkheid toeneemt. De Heer schepen heeft gelijk wanneer hij een grooter toelage vraagt en ik doe hier nu het formeel voorstel een toelage van 2000 fr. te verleenen. M. Vanderghote. Wij zullen daarover stemmen. M. Van der Mersch. Over wat Over de 1500 fr. in de begrooting voorzien M. Vanderghote. Neen. over de toelage van 2000 fr door M. Leuridan voorgesteld. M. Leuridan. Er moet eerst over mijn voorstel ge stemd worden, omdat mijn voorstel het sterkste is. Stemmen ja de Heeren Lemahieu. Delahaye, Pattyn. Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck. Michiel, Cou telle, Vergracht, Leuridan, Notebaert en Vanderghote neen de Heer Van der Mersch. De Heer Van Alleynnes onthoudt zich. M. Van der Mersch. Ik heb neen gestemd, niet omdat ik tegen de toelage ben maar omdat wij in het schepencollege t akkoord waren over een toelage van 1500 fr. M. Leuridan. En voor de geiten zal ik ook probee- ren de toelage te vermeerderen. VII. Zuiveringsstation te Yper Uitbatingskosten Oplossing. M. Vanderghote. Den 26 September 1938 hebben wij een brief ontvangen van het Bestuur van Bruggen en Wegen waarin gezegd wordt dat, na het bezoek van den Heer Minister van Openbare Werken aan Yper, be sloten werd over te gaan tot de onteigening der noodige gronden voor het oprichten van het zuiveringsstation voor de wateren der Yperlee. De kosten dezer ont eigeningen alsmede deze der uitvoering van het werk zouden door het departement gedragen worden, en daarbij zou het ministerie ook nog een jaarlijksche toe lage verleenen voor de uitbatingskosten te helpen dek ken, doch die toelage zou niet hooger beloopen dan de uitgaven die thans gedaan worden voor de twee pompstations aan Boesinghe-dorp en Boesinghe-sas. In geval deze twee pompstations voor het spijzen der vaart niet meer zouden noodig zijn en kunnen afge schaft worden, ware dit voor den Staat een jaarlijksche besparing van 30.000 fr., som die dan aan Yper zou gegeven worden voor de uitbating van het zuiverings station te bekostigen. Het Beheer van Bruggen en We gen vroeg ons advies over dit voorstel en, in datum van 17 November 11., heeft het schepencollege daaroo geantwoord dat het met dit voorstel instemde onder voorbehoud der goedkeuring door den gemeenteraad en op voorwaarde dat de stad een jaarlijksche toelage van 30.000 fr. ontvangt voor de uitbatingskosten. M. Leuridan. In den brief van het Beheer van Bruggen en Wegen staat de veronderstelling vermeld van de afschaffing der twee pompstations van Boesin- ghe. Waarbij komt het dat zulks zal mogelijk zijn Is het misschien omdat, eens het zuiveringsstation ge maakt, het gezuiverd water in de bovenvaart zal kun nen gestort worden in plaats van in de Yperlee M. Vanderghote. Ja. M. Leuridan. Zoo ja, dan hebt gij dus de zeker heid dat de twee pompstations van Boesinghe zullen kunnen afgeschaft worden. Doch indien gij die zeker heid niet hebt, dan zou ik willen dat onze aanvaar ding van het voorstel slechts geschiedt onder voorbe houd een jaarlijksche toelage van 30.000 fr. te ont vangen. M. Vanderghote. Dit staat reeds zoo vermeld in onze beraadslaging. M. Leuridan. Indien wij dus de toelage van 30.000 fr niet ontvangen, dan willen wij ook de uitbating niet doen. M. Vanderghote. lederen dag zullen er minstens 1500 m3 gezuiverd water in de vaart kunnen gestort worden, zoodat de pompstations van Boesinghe dus zullen kunnen dfgeschaft worden. Indien er geen an dere opmerkingen te maken zijn. stel ik voor te stem men. De raadsleden stemmen eenparig ja. VIII. Politieverordening op de cpenbare dans feesten, enz. Wijziging. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor een wijziging te brengen aan artikel vijf van het reglement op de openbare dansfeesten, waarbij het verboden is in de danszalen te dansen en muziek te manen vóór 4 u. namiddag en na 23 uur. De uitbaters van dansge legenheden hebben ons. en dit met zekere gegrondheid, doen opmerken dat hun beste klienteel van den buiten komt en dat het voor die personen moeilijk is na 4 u. nog naar Yper te komen. Zij vragen ons dus om het openingsuur der dansgelegenheden op 2 u. namiddag te willen bepalen. Het schepencollege stelt dan voor voornoemd artikel te wijzigen en er in te bepalen dat het verboden is te dansen voor 14 u. en na 23 uur. Verders wordt ook nog voorgesteld artikel tien der vei- ordening. betrekkelijk de voorziene politiemaatregelen voor het geval de orde in de dansgelegenheden mei geëerbiedigd wordt, aan te vullen met de bepaling dat. in geval van vastgestelde herhaling van wanordelijk heden of ruststonngen, het aan den burgemeester toe gelaten is de toelating tot dansen tijdelijk te schorsen of bepaaldelijk in te trekken. Tot hiertoe hebben wij echter nog nooit moeten tusschenkomen. M. Michiel. Met het schorsen der vergunning als strafmaatregel ben ik t'akkoord, doch niet met de in trekking ervan. M. Vanderghote. Gij moet toch aannemen dat. moesten er bijvoorbeeld tot tienmaal toe wanordelijk heden in een dansgelegenheid plaats hebben, wij het recht zouden moeten hebben daar de gegeven toelating in te, trekken. Tbt heden nochtans is zulks nog nooit geschied. M. Michiel. Ik zou u toch vragen. Mijnheer de burgemeester, niet te streng te zijn. M. Vanderghote. Wij zijn nooit te streng. M. Leuridan. Van den eenen kant verzacht gij de genomen maatregelen en van den anderen kant ver meerdert gij uwe voorzorgen. Ik ben daarmede echter volledig t'akkoord. M. Vanderghote. Ik vraag thans de voorgestelde wijzigingen te willen goedkeuren. Al de raadsleden stemmen ja. IX. Kerkfabriek van St Jacobs Plaatsen van vier beelden in St Jacobskerk Plan en bestek. M. Vanderghote. Bij haar brief van 11 December 1938 heeft de Kerkfabriek van St Jacobs ons het plan en het bestek laten geworden van vier beelden die binnen in de kruisbeuk der kerk zullen geplaatst wor den. Het schepencollege stelt voor een gunstig advies te verleenen. Dit is een werk dat een uitgave van 30.000 fr. voorziet. M. Leuridan. Ik zal mij wel wachten mij op het terrein der Kerkfabriek te wagen, doch ik stel toch vast dat de abdij van Maredsous een schier alleenbe- 'zittersrecht heeft voor alles wat in St Jacobs uitge voerd wordt. Veel werk wordt er aan Maredsous ge geven en nooit elders M. Seys. Er wordt integendeel voor St Jacobskerk oneindig veel werk in Yper uitgegeven. M. Biebuyck. Ja, zeer veel werk wordt hier te Yper zelf gedaan. M. Lemahieu. St Jacobskerk geeft voorzeker wel het meest van al werk aan de Yperlingen. M. Biebuyck. Het is alleen maar de teekening die van Maredsous komt. M. Lemahieu. Maar het werk zelf wordt door Yper lingen uitgevoerd. Ook de houten bekleeding der mu ren werd hier gedaan. M. Seys. Vraag het maar aan den Heer Vergracht zoo het geen waar is. Al wat voor St Jacobs hier te Yper kan gemaakt worden, is aan Yperlingen toever trouwd, nietwaar M. Vergracht M. Vergracht. Ja M. Leuridan. Ik dacht dat het anders was. Ziet ge wel dat het best is de handen af te houden van de kerk. M. Vanderghote. Geen andere bemerkingen Zoo niet stel ik voor het plan 'en bestek te willen goed keuren. Stemmen ja de Heeren Delahaye, Van der Mersch. Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Leuridan, Note baert en Vanderghote. Onthouden zichde Heeren Lemahieu en Biebuyck als leden der Kerkfabriek van St Jacobs, alsmede de Heeren Michiel, Coutelle, Vergracht en Van Alleynnes X. Leening bij het Gemeentekrediet van België voor electrische verlichting Groote Markt 130.000 fr. on langen termijn. M. Vanderghote. - Dit punt betreft het aangaan eener leening van 130.000 fr. op langen termijn bij het Ge meentekrediet van België voor het aanleggen der elec trische verlichting op de Groote Markt en Neermarkt. Het schepencollege stelt voor dit ontwerp goed te keu ren. Dit is het punt dat op de dagorde der laatste zit ting vergeten was. M. Leuridan. Is dit met de bedoeling in te gaan op de vraag van den Heer Van Alleynnes M. Vanderghote. - Neen, het is voor de afschaffing der gasverlichting om ze door de electrische verlichting te vervangen. M. Van Alleynnes. Worden de kosten van dit werk door de electriciteitsmaatschappij afgedragen M. Vanderghote. Neen, door de stad. Indien gij wilt zullen wij onderhandelen, doch het zal weinig hel pen. meen ik. Ik vraag thans de voorgestelde leening te willen stemmen. Dit voorstel wordt goedgekeurd Alleen de Heeren Van Alleynnes. Leuridan en Notebaert onthouden zich. XI. Stadsbegrooting over het dienstjaar 1939. M. Vanderghote. Thans beginnen wij het onder zoek der stadsbegrooting voor 1939. M. Michiel. Is dit geen vergissing, Mijnheer de burgemeester, en moest de dagorde niet vermelden nederlegging der begrooting M. Vanderghote. Neen M. Michiel. De begrooting wordt dus besproken zonder dat wij ze kunnen onderzoeken. M. Vanderghote. De begrooting werd u reeds se dert Donderdag overhandigd. M. Michiel. Wij hebben ze sedert twee dagen in ons bezit, doch wij kunnen daarom ons werk niet ver letten Wij moeten wat meer tijd hebben om de begroo ting op ons gemak te kunnen onderzoeken en ik ben niet t'akkoord met u om ze r.u reeds dezen avond te bespreken. M. Vanderghote. Wij zuilen nu de begroeting sa men onderzoeken. Dit nazien der begrooting vraagt toch zoo geen groot werk, ten andere er zijn daar gan- sche kapittels in d.e dezelfde zijn van vroeger. K. L?uriti-n. G j v,1 zeaer zeggen dat enkele

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 5