KOFFIES en CHICOREI met PREMIEN Christiaens "S Devolder KortrijK Te koop in alle goede winkels, - Premiedepot i G. Laroye, 20, Boomgaaidstraat, Yper, EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE artikels gelijk gebleven zijn zooals vroeger, doch geen kapittels. Het onderzoek der begrooting moet ook ar tikel per artikel geschieden en vraagt dus wel wat meer moeite dan gij beweert. M. Michiel. Ik ben niet verantwoordelijk voor het geen gij hier dezen avond zult beslissen en neem aan de bespreking geen deel. M. Vanderghote. Zijn er geen andere opmerkin- ken M. Leuridan. Ik stel voor eerst de andere punten, die nog op onze dagorde staan, af te handelen vooraleer wij aan de begrooting beginnen. M. Vanderghote. Dit is niet mogelijk. Wij moeten toch eerst de uitgaven vaststellen om dan te zien welke ontvangsten er noodig zijn. M. Leuridan. Dit is vroeger nochtans reeds zoo gebeurd. Betreffende deze andere punten onzer dag orde, die de vernieuwing van sommige belastingen voorzien, had ik willen vragen welke de beramingen zijn van al die taksen. M. Vanderghote. Dit staat in de begrooting en al die kredieten moeten goed- of afgekeurd worden door den gemeenteraad. Wij kunnen toch de noodige belas tingen niet vaststellen vooraleer wij weten welke uit gaven zullen gestemd worden. Het eene heeft verband met het andere. M. Michiel. Ten teeken van protest tegen uwe han delwijze, Mijnheer de burgemeester, zullen wij de zaal verlaten. Later zullen wij nog wel de gelegenheid heb ben om de noodige bemerkingen te doen. De Heeren Michiel en Coutelle verlaten hierop de raadszaal, doch vooraleer heen te gaan neemt de Heer Coutelle, die verklaart dat het de laatste maal is dat hij de zitting bijwoont, afscheid van den Heer burge meester en van de raadsleden en drukt allen de hand M. Vanderghote. Wij beginnen het onderzoek der begrooting aan bladzijde 86. begrooting voor orde. Zoo als gewoonte wordt, zoo er geen opmerkingen gemaakt worden, het artikel als goedgekeurd aanzien. M. Van AUeynnes. Wat mij betreft, ik onthoud mij over al de punte'n die er in voorkomen en ik neem geen deel aan de uitvoering der begrooting. M. Leuridan. Wij zijn gewoon tijdens de stem ming bij het einde der begrooting de motiveering onzer houding te verklaren. De Heer voorzitter begint hierop de lezing van de verschillige artikelen der begrooting. HOOFDSTUK V BEGROOTING VOOR ORDE. Artikel 1) Voorschot op kredietopening, 700 000 fr. M. Vanderghote. Deze sommen der begróoting voor orde komen voor in ontvangsten en uitgaven. Indien er geen bemerkingen zijn, dan is dit artikel goedge keurd. Art. 2) Afhouding op de wedden 6 voor de kas van weduwen en weezen der huisbewaarders van stads scholen en der leeraressen van de Huishoudklas en van het Leerwerkhuis, 4.700 fr. Art. 3) Reiskosten van behoeftigen, 750 fr. Art. 4) Aandeel der provincie in de jaarwedde van den cipier van 't doortochthuis, 500 fr. HOOFDSTUK VI GEMEENTEBEDRIJVEN Ont vangsten, gewone dienst. Art. 1) Verkoopingen, 243.000 fr. M. Van AUeynnes. In wat bestaan die verkoopin gen M. Vanderghote. Dit is de opbrengst van het water. Art. 2) Verhuring watermeters, 5.000 fr. Art. 3) Aansluitingen, 30.000 fr. Art. 4) Terugbetaling van schuldvorderingen, 7000 fr. Buitengewone dienstLeuningen voor den aankoop van watermeters en verbetering der installatie, 200.000 frank. Uitgaven, gewone dienst. Art. 1) Personeeluitgaven, wedden en loonen, 44.000 fr. Art. 2) Exploitatiekosten 150.000 fr. en aansluitingen 30.000 fr. Art. 3) Onderhoud der gebouwen, 2000 fr. Art. 4) Onderhoud van het materiaal, 10.000 fr. Art. 5) Aansluitingen, 29.000 fr. Art. 6) Bedrijfswinst, 20 000 fr. Buitengewone dienstUitbreidingen, 200.000 fr. HOOFDSTUK III BUITENGEWONE BEGROO TING. Ontvangsten. Artikel 1) Geraamd boni op 1 Januari 1939, frank 200.583.92. M. Vanderghote. Wij hadden in de rekening van 1937 een overschot van 243.183 fr. 92 en de begrooting van 1938 sloot met een overschot van 509 fr. 10, waar van dient afgetrokken het vermoedelijk boni op 1 Ja nuari 1938, zijnde de som van 43.009 fr. 10 reeds als ont vangst in de begrooting voor 1938 voorzien, zoodat er nu nog een vermoedelijk overschot van 200.583 fr. 92 voor 1939 overblijft. M. Leuridan. Van al wat gij daar nu zoo snel komt te zeggen, heb ik geen woord verstaan. Ik vraag mij af waarom deze cijfers, die gij komt af te lezen, hier niet in de begrooting gereproduceerd zijn. M. Vanderghote. Zij staan op bladzijde vier der begrooting. M. Leuridan. Zij zouden hier ook moeten vermeld worden of er zou hier ten minste toch een verwijzing dienen te staan. Het is in dezen zin dat de Heer Michiel gelijk heeft. Van Donderdag namiddag tot nu hebben wij den noodigen tijd niet gehad om de begrooting te kunnen bestudeeren. Wij hebben daarvoor zooveel tijd niet gehad als gij om ze op te maken. Ik zie dit ook - aan mijn gebuur, den Heer Van Alleynnes. M. Vanderghote. Deze cijfers staan op de eerste bladzijde en van zoodra gij de begrooting openslaat, moet gij ze zien. M. Leuridan. Dit is allemaal waar. doch indien wij twee of drie dagen tijd hadden gehad om aan het onder zoek der begrooting te besteden, dan zouden wij ze evengoed kennen als gij. Ik heb echter den tijd niet gehad om mij de begrooting eigen te maken en ik teeken insgelijks protest aan tegen uwe overhaasting in het onderzoek der begrooting. M. Vanderghote. Gij hebt de begrooting reeds se dert Donderdag in uw bezit, dit is dus meer dan twee dagen. I M. Leuridan. De Zondag is de dag des Heeren en mag dus niet meêgereker.d worden. M. Vanderghote. Wij zullen thans het onderzoek der begrooting voortzetten. Art 2) Verkoop van gemeentelijke goederen, 10.000 fr. Art. 3) Vergoeding voor oorlogsschade, 3.000,000 fr. M. Van Alleynnes. Vanwaar komt die som M. Vanderghote. Van Brussel. Dit is de oorlogs schade welke wij verwachten en die ons nog verschul digd is op reeds uitgesproken vonnissen of als betaling van het herstel der Hallen, der vestingsmuren, enz. Wij moeten toch een provisie voorzien en die som komt ook in de uitgaven voor. M. Van Alleynnes. Waarom werd er ons nog nooit een schriftelijk verslag over al de oorlogsschade der stad gegeven door den aftredenden schepen. Heer Van der Mersch M. Van der Mersch. Dit is niet schoon van u. M. Van Alleynnes. M. Van Alleynnes. Ik bestatig dat, niettegenstaan de ik reeds herhaaldelijk aangedrongen heb om een klaar en duidelijk geschreven rapport van al de oor logsschade van Yper te hebben van hem die, als man dataris van de stad deze zaken behandeld heeft, er aan deze vraag nog geen voldoening werd gegeven. Weldra zal hij aftreden en zijn opvolger zal voor een moeilijke taak staan, gezien hij niet weet hoeveel oor logsschade er reeds ontvangen werd en nog te ontvan gen is, noch hoe de zaken staan. Het verwondert me dat deze, die er zijn werk van gemaakt heeft, zich de moeite niet getroost om iets na te laten waardoor wij zouden weten hoe de kwestie ineen zit M. Van der Mersch. Ik aanvaard dit protest van den Heer Van Alleynnes niet. Over een jaar ben ik hier gekomen met een schriftelijk verslag, doch toen heeft hij gezegd dat ik er geen lezing moest van geven om dat het te lang was. Er werd overeengekomen dit ver slag in het secretariaat neer te leggen waar de raads leden het zouden gaan bezien, doch gij zijt er nooit ge weest om er kennis van te nemen. Het is een groot boekdeel, waarin al de oorlogsschade van stad cijfer per cijfer aangeduid staat. Gij hebt zelf gezegd dat het te lang was om te lezen. Het is dus niet schoon van uwentwege, M. Van Alleynnes, nu te beweren dat ik dit verslag niet gemaakt heb en ik aanvaard uw protest niet. M. Seys. De gemeenteraad was t'akkoord om den bundel gedurende twee of drie weken ter inzage der raadsleden bij den Heer secretaris te laten, en zelfs de Heer Van Alleynnes heeft dit aanvaard. M. Van der Mersch. Indien gij wilt, zal ik het dos sier seffens halen. Zoo zult gij zien dat het gereed is. M. Van Alleynnes. Geef het ons dan. Wat ik vraag is niet dat het dossier ter inzage der raadsleden zou liggen, doch het is een afschrift van het verslag dat ons moet gegeven worden. Als gemeenteraadslid vraag ik dat er aan ieder van ons een volledig afschrift gegeven worde van al de oorlogsschade der stad. Er zijn hier millioenen verspeeld geweest en wij weten niets. M. Vanderghote. Als gij wilt weten hoe de aan de stad uitbetaalde oorlogsschadevergoedingen verbruikt werden, dan hoeft gij maar de stadsrekeningen na te zien Dit staat jaar in jaar uit in de rekeningen. De Heer schepen Van der Mersch verlaat hierop de raadszaal om het verslag en de bundel der oorlogs schade in de bureelen van het secretariaat te halen. M. Leuridan. Is het verslag te omvangrijk om het in 15 exemplaren te maken Zoo ja, dan moeten deze die er kennis van willen nemen, ter plaats gaan om het te lezen, doch indien het mogelijk is aan elk van ons een afschrift te geven, dan steun ik de vraag van den Heer Van Alleynnes. M. Vanderghote. Ware het maar de opsomming van hetgeen als schadevergoeding aan stad toegekend werd, dan zou zulks nog kunnen gedaan worden, maar indien men wenscht te weten waar al die gelden naar toe zijn, dan zouden twee bedienden daarvoor twee jaar tijd moeten hebben. Immers al de rekeningen en al de mandaten zouden moeten opgezocht worden. M. Van Alleynnes. Mijne vraag is dus gegrond. gezien niemand er klaar in ziet. M. Vanderghote. Wat maakt het dat wij nu 3 of 10 millioen inschrijven Dit is maar een vooruitzicht en deze som komt voor in ontvangsten en uitgaven, zoo dat dit de begrooting niet verandert. Zijn er geen an dere opmerkingen Dan zetten wij het onderzoek der begrooting voort. Art. 4) Leening voor aankoop van watermeters, frank 200.000. Art. 5) Toelage voor het oprichten van een jeugd herberg. 400.000 fr. M. Van Alleynnes. Hoe kojnt het dat dit krediet nu van 750.000 fr. tot op 400.000 fr. verminderd wordt De Heer schepen Van der Mersch komt terug binnen, drager van het verslag en van een omvangrijk bundel en wil het den Heer Van Alleynnes voorleggen. De Heer voorzitter wenscht echter de bespreking te vervolgen. M. Van Alleynnes. Het is de Heer schepen die ons onderbreekt. Hierop overhandigt de Heer Van der Mersch het ver slag aan den Heer Van Alleynnes, legt de bundels op een stoel en neemt zijn plaats terug in. M. Vanderghote. De Staat had gevraagd om hier te Yper een jeugdherberg te mogen oprichten en de stad heeft haar toestemming gegeven. Er werd dus be sloten hier een jeugdherberg te bouwen voor een som van 400.000 frdoch ongelukkiglijk moest er te Door- nijk ook een jeugdherberg opgericht worden. Deze van Doornijk voorzag een uitgaaf van een millioen en er werd dan beslist, om Yper min of meer op gelijken voet te behandelen, hier een jeugdherberg van 750.000 fr. te bouwen. In Doornijk echter is het ontwerp er niet door geraakt, zoodat wij ons nu terug moeten getroosten met het eerst voorziene krediet en ons met 400.000 fr. moe ten tevreden stellen. Dit is gansch de geschiedenis der jeugdherberg. M. Van Alleynnes. En het plan M. Vanderghote. Dit moet gansch vernieuwd wor den. Art. 6) Toelage van Staat en provincie voor de Elver dinghestraat 20.000 fr. Art. 7) Toelage voor het zwembad, 100.000 fr. Leeningen op te nemen voor het gemeentelijk aan deel Art. 8) Heropbouw van het station, 180.000 fr. M. Van Alleynnes. De Staat heeft dit verworpen en de herbouw onzer statie zal niet uitgevoerd worden. M. Vanderghote. Jawel, wij zijn er in gelukt een gunstige beslissing te bekomen. M. Van Alleynnes. Mogen wij dien brief niet zien M. Vanderghote. Wij hebben geen brief, het is een mondelingsche verzekering. 9) Werken Elverdinghestraat, 180.000 fr 10) Zwembad, 100.000 fr. 11) Uitbreiding electrisch net, 300.000 fr. 12) Openbare verlichting, 130.000 fr. Leeningen op te nemen voor het subsidieaandeel 13) Elverdinghestraat, 20.0C0 fr. 14) Jeugdherberg, 400.000 fr. 15) Zwembad, 100 000 fr. M. Vergracht. Voor het zwembad hebt gij twee maal 100.000 fr. ingeschreven. M. Vanderghote. Het is een uitgaaf van 200.000 fr.. waarvan de helft voor het subsidieaandeel en de an dere helft voor het stadsaandeel is. 16) Onvoorziene ontvangsten, 5000 fr. 17) Leeningen op korten termijn voor stadsaandeel voor de voorlanden (70 000 fr.) uitbreiding rioleering (150.000 fr.) en werken aan de Augustinenstraat (30.000 fr.), totaal 250.000 fr. M. Vanderghote. Het is wel verstaan dat deze lee ningen slechts zullen aangegaan en de werken zullen uitgevoerd worden zoo ze door den raad beslist worden. Buitengewone uitgaven. Art. 1) Inschrijving op kapitaal-acties van het Ge meentekrediet voor leeningen, 5000 fr. 2) Herbeleg van oorlogsschade, 2.930.000 fr. M. Vanderghote. Er is hier een verschil van 70.000 frank, gezien er 3 millioen in de ontvangsten voorzien is. Deze som van 70.000 fr. is overgebracht naar het einde der begrooting en wordt beschikt voor het her oprichten van het standbeeld van Vanden peereboom. 3) Onteigeningen, 10.000 fr. 4) Overdracht van het bedrag der leening opgeno men voor aankoop van watermeters, 200.000 fr. 5) Uitbreiding van electrisch net, 300.000 fr. 6) Buitengewone herstellingswerken, 50.000 fr. 7) Uitbreiding der rioleering, 150.000 fr. 8) Werken Augustinenstraat, 30000 fr. 9) Werken aan de Elverdinghestraat, 200.000 fr. 10) Werken aan het zwembad, 200.000 fr. 11) Voorlanden. 70.000 fr. 12) Werken aan Zillebekevijver, 20.000 fr. 13) Werken Nijverheidsschool en stadsmeisjesschool Rijselstraat. 150.000 fr. 14) "erugbetalmg van leeningen door middel van de subsidiën der openbare besturen, 520.000 fr 15) Achterstallige rekeningen, 5000 fr. 16) Uitbreiding kerkhof, 50.000 fr. nmtmim «KKHIgKliWlH it

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 6