Ons Weekeind - Blaadje Wat nu? Gelukkig Nieuwjaar Steeds Beter BIJVOEGSEL AAN «HET YPERSCHE 8e duur van het jaar. Feestdagen. jaargetijden. Zomertijd. Zons- en Maansverduisteringen. Vallende sterren. TIJDKRANS. 19 laar, N 40 31 December 1938 HET JAAR 1939 He* jaar 1939 is heden, Zondag 1 Januari 1939, be gonnen, en eindigt op Zondag 31 December eerstko mende. Het jaar 1939 duurt voor ons gewone menschen 365 dagen, weze 52 weken en één dag. Maar volgens ie preciese wetenschap berekent, heeft de duur van het jaar 1939 als basis den omloop der aarde rond de zon, weze 365 dagen, 6 uren, 9 minuten. 9 sekonden en half. Aldus telt een volledig jaar iets meer dan 365 dagen. Hoe wordt dat geregeld, teneinde de jaargetijden op regelmatige wijze te kunnen aanduiden Met behulp van Sosigenes voerde Julius Cesar den naar hem genoemden Juliaanschen Kalender in, name lijk een zonnejaar van 365 dagen, met om de vier jaar na den 28 Februari een schrikkeldag. Deze Juliaansche Kalender bleef gedurende de Middeleeuwen als Oude Stijl in voege, en bestaat heden ten dage nog in de landen der Orthodoxe kerk, weze in Rusland en in de Balkanstaten, die sedert het jaar 1900 reeds dertien dagen bij ons ten achter zijn. Ingezien het Juliaansche jaar eenige minuten en sekonden te lang is, wat na 400 jaar drie dagen uit maakt, voerde Paus Gregorius XIII in 1582 den Grego- riaanschen Kalender of Nieuwen Stijl in. Om nog pre- cieser met het zonnejaar gelijk te komen bepaalde Gre gorius dat 5 Oktober 1582 ineens een .sprong van 10 dagen zou doen, dus 15 Oktober zou worden. 1 JanuariNieuwjaarsdag. 1 JanuariDrie-Koningendag 2 AprilPalmen-Zondag. 9 AprilPaschen. 1* AprilTweede Paaschdag. 13 MeiO. H. Hemelvaartdag. 28 MeiPinksteren. 20 MeiTweede Pinksterdag. 11 Juli:. Verjaring van den Gulden-Sporenslag. 21 JuliNationale Feestdag. Verjaring van den blijden intocht van Leopold I, stichter van ons Vorsten huis. 25 JuliVerjaardag van Koningin Elisabeth. 15 AugustusO. L. V. Hemelvaartdag. 1 NovemberAllerheiligen. 2 NovemberAllerzielen. 3 November Verjaardag van Koning Leopold III. 11 November: Verjaring van den Wapenstilstand. Sint Maarten 15 November Naamdag van Koning Leopold. 6 DecemberSinterklaas. 25 December Kerstmis. 26 December Tweede Kerstdag. De lente begint op 21 Maart te 12 u. 29 m. De zomer begint op 22 Juni te 7 u. 40 m. De herfst begint op 23 September te 22 u 50 m. De winter begint op 22 December te 18 u. 6 m. In den zomer wordt de wettelijke tijd een uur voor uitgezet. Het Koninklijk Besluit van 15 September 1928 be paalt dat de zomertijd aanvangt in den nacht van den derden Zaterdag op Zondag van April, om 2 uur of in dien deze Zondag op Paschen valt, in den nacht van den tweeden Zaterdag op Zondag, om te eindigen in den nacht van den eersten Zaterdag op Zondag van Oktober, om 3 uur. In 1839 vangt de zomertijd dus aan op 15 April om 2 uur en eindigt op Zondag 8 Oktober om 3 uur. In 1939 zullen er twee zonsverduisteringen plaats vin den de eerste, een ringvormige, zal zichtbaar zijn in België als gedeeltelijke verduistering en onzichtbaar in Belgisch-Kongode tweede, een totale, zal onzichtbaar zijn in ons land en in onze kolonie. Er zullen in 1939 ook twee maansverduisteringen plaats hebben de eerste, een totale, zal onzichtbaar zijn in ons land en in Belgisch-Kongode tweede, een gedeeltelijke, zal zichtbaar zijn in beide landen. De zonsverduisteringen hebben plaats de eerste op 19 April en de tweede op 12 Oktober. De maansverduisteringen hebben onderscheidenlijk plaats op 3 Mei en op 28 Oktober. Het Jaarboek van het Belgisch Koninklijk Observa torium kondigt vallende sterren aan op de volgende data van 2 tot 3 Januarivan 19 tot 22 Aprilvan 1 tot 13 Meivan 25 tot 30 Julivan 9 tot 14 Augustus van 18 tot 20 Oktobervan 14 tot 16, en van 17 tot 23 Novembervan 9 tot 12 December. Het Yperschewenscht zijn lezeressen en •lezers een zeer voorspoedig 1939, in heel hun echt menschelijke leven weze in zake Godsdienst, Zedelijkheid, Sociale Organisatie, Taal, Weten schap, Gezondheid, enzoovoort, enzoovoort. In 1939 moeten wij willen wij werkelijk een gelukkig en voorspoedig jaar hebben ons ge weten, ons plichtbesef, ons zedelijk ideaal, kort om heel ons zedelijk leven' onderzoeken, overwe gen, richten, hooger opvoeren. Want het «GELUK» kan niet in iets aardsch liggen, daar het aardsche in zijn wezenheid iets veranderlijks, iets vergankelijks, dus iets tijde lijks is. Bemin in 1939 uw evennaaste als Uw zeiven. Louter Uw eigenliefde in reine vergeestelijking. Dan wordt U bestand tegen alle aardsche ont nuchtering, dan bouwt U werkelijk en het zekerst uw eigen geluk het stevigst' op. Weze in 1939 Uw familieleven, groepsleven, vereenigingsleven, staatsleven, volksleven, ker- kelijkleven en alle ander sociaal leven eveneens gelukkig en zeer voorspoedig. Daartoe weze de grondwet van heel Uw ge meenschapsleven andermaal het opperste sociaal gezagDIENEN. Want het sociale leeft van het zedelijke, en het zedelijke van het godsdienstige. Zelfzucht leidt naar ondergang. Zelfzucht is de bron van alle sociale kwalen. Zelfzucht doet twist ontbranden tusschen man en vrouw, tus- schen ouders en kinderen, tusschen werkgever en werknemers, tusschen tegenstrijdige partijen, in eigen partijen, standen en groepeeringen. Al leen in de mate dat wij onszelf bedwingen en ver loochenen kunnen wij iets beteekenen voor ons zelf, voor de gemeenschapwant ook het zaad moet eerst verrotten vooraleer het tot een prach tige plant kan opwassen. Wie in 1939 de armoe en de mizeries van an deren lenigt, zal zijn eigen ellende vergeten, en... gelukkig zijn. Weze 1939 voor de Vlamingen het jaar van eigen taai-respectHoud Uw eigen tale in eere Durf Uw eigen taal behoorlijk te sprekenWed ijver mee voor de voltrekking der wetten op de doorvoering der Vervlaamsching op administra tief gebied voor het Vlaamsche land, voor het Vlaamsche Volk, zonder daarom te vervallen tot een onwettelijke en immoreele Grammens-aktie Spreek beschaafd in 1939de algemeene be schaafde Nederlandsche taal, die zoodanig ont daan is van zuiver plaatselijke klanken, woorden, wendingen, uitdrukkingen, dat zij geheel Vlaan deren en Nederland door gemakkelijk begrepen worde. Spreek die beschaafde taal natuurlijk, en niet pedant. Zij weze levendig en lenig, zoodat zij uiting geve van Uw diepste gemoedsleven. Wie in 1939 beschaafd spreekt, zal in zijn taal een grooten schat ontdekken uiterlijke verfijnd heid, innerlijke beschaafdheid, tucht en voor naamheid, zelfeerbied en zielenadel. 1939 weze voor ons allen een voorspoedig jaar inzake wetenschap vooral inzake menschwaar- dige wetenschap, in wetenschap die den vorscher, den zoeker, den denker, den kenner, den geleerde nader tot het rustige menschwaardige bestaan brenge. Wetenschap, die den vrede op aarde on der alle menschen brenge. Wetenschap, die doet inzien dat oorlog een gruwel is, en steeds uit den booze. Wetenschap die de menschen uit de aard sche modder optrekt tot hoog geluk, wezenlijke menschelijke voorspoed. Wetenschap, die doet in zien dat ook den arme recht heeft op voedsel, woning, kleeding, comfort, kortom op mensche- lijk bestaan. Wetenschap, die alle politieke knoeierij aan den schandpaal stelle. Wetenschap, die meer dan ooit in het teeken zou staan der be strijding van ziekten en rampen. Weze 1939 een jaar van flinke gezondheid, hooge hygiëne. Mogen de zieken, in zoover het hun gelukkig is, van hun pijnen en mizeries ver lost worden. Moge in alle huishoudens genoeg zaam geld verdiend worden, om de noodige mate- rieele welvaart te doen heerschen, èn om alle el lende en armoe en ziektekiemen uit muftige ar- moewoningen te weren. Kortom weze 1939 voor al onze lezers en leze ressen een zeer gelukkig en voorspoedig jaar, zonder dat de hemel bewolkt worde met het ontzettende oorlogsgevaar, zooals wij het jongst- leden kenden gedurende de laatste September dagen 1938. Dat wenscht U uit ganscher harte Het Ypersche. Het Oude en het Nieuwe jaar in het N. I. R. Ter gelegenheid van de jaarwisseling wordt Zaterdag 31 December door het N. I. R een reeks bijzondere uit zendingen ingericht. EUROPA 1938. Te 15.30 uur hooren de luisteraars de uitzending van een radiofonisch document, samen gesteld door Gust De Muynck, dat in een suite van korte tooneelen een overzicht brengt o. m. van de na- oorlogsche geschiedenis van Oostenrijk en Tsjecho- Slo wakije, en waarin de Septembercrisis uitvoerig behan deld wordt. Er zullen daarbij ook fragmenten uitge zonden worden van de redevoeringen welke tijdens deze dagen van internationale spanning en dreigend oorlogsgevaar door de verschillende staatslieden wer den uitgesproken. OUDEJAARSAVONDREVUE. Te 20 uur zal onder regie van Willem Rombauts in de studio van het N. I. R. een Oudejaarsavondrevue worden opgevoerd met de medewerking van talrijke kunstenaars, de vaste kabaret- en hoorspelgezelschappen van het N. I. R., het Radio-Orkest en het Koor van het N. I. R. onderschei denlijk onder leiding van Paul Douliez en Leonce Gras. Deze revue, samengesteld door F. M. Deniel, zal een humoristisch en gemoedelijk overzicht brengen van de belangrijkste gebeurtenissen uit het afgeloopen jaar, en opgevroolijkt worden met gelegenheidsliederen op de muziek van populaire schlagers. EEN TOESPRAAK. Rond 22.10 uur, na de laatste lezing der Nieuwsberichten zal Dr. Theo De Ronde. Directeur-generaal der Vlaamsche Uitzendingen van het N„ I. R., het woord richten tot de luisteraars. DE NIEUWJAARSWENSCHEN VAN HET N. L R. worden uitgesproken te 23.55 uurzij zullen gevolgd worden met deze van de vier. Vlaamsche Omroepver- eenigingenK. V. R. O., Librado, Sarov en Vlanara. Daarna volgen de NIEUWJAARSWENSCHEN UIT ALLE LANDEN. een uitzending ingericht op initiatief van de U. I. R. te Geneve. Zij is samengesteld uit een korten wensch, ge sproken in de taal van elk land en uit klokgelui van uit beroemde of karakteristieke torens. De nieuwjaars- wensch van België wordt uitgesproken in het Fransch en het Nederlandsch. De Nederlandsche tekst luidt als volgtBelgiëWij wenschen alle volkeren der aarde een vreedzaam en gelukkig nieuwjaar. Moge ons bei aardlied deze hartelijke wenschen levendig verklan ken. Het klokgelui komt voor het Waalsch gedeelte van het land uit Hodister, een klein dorpje in de Ardennen, en voor het Vlaamsch gedeelte uit den toren van de Universiteitsbibliotheek te Leuven, waar de beiaard het Reuzelied speelt. ZONDAG. Is wat ik doe niet goed, maar kwaad. Dan is 't of iemand bij mij staat, Die tot mij zegtKind doe dat niet, Want weet, dat God het hoort en ziet. MAANDAG. Wij staan in de diepste en hoogste momen ten van ons leven altijd alleen, wij allen en dit moeten wij aanvaarden, dapper en welbewust. DINSDAG. Het ambt moet den man zoeken, niet de man het ambt. WOENSDAG. De oorzaak van menige liefdesschipbreuk ligt in de dwaling als zouden beide minnen- den elkander op volkomen eendere wijze moeten liefhebben. DONDERDAG. Laat ons sober zijn in onze stoffelijke be hoeften en voornaam in onze geestelijke behoeften. VRIJDAG. Soms geeft het eenige ontspanning eens kinderachtig te kunnen zijn. ZATERDAG. Zeer zeker is ieder slecht mensch in staat om wanorde en oproer op te wekken vrede en kalmte moeten eigenschappen zijn van goede menschen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 11