VROUWEN-KRONIEK PLANTEN EN DIEREN Denk-Sport Een handelaar die vooruit- wil, adver- teert in ons blad. Door TANTE BARBARA Door OOM PIET" De meststoffen voor onze potplanten. Iets over de bemesting in het algemeen. De taak der Moderne Huisvrouw Te middernacht zullen klokken luiden, schoten zullen knallen, sirenen zullen loeien, schepen zullen toeten... Er zal gezoend, gedanst, blij rondgesprongen worden. Champagneflesschen zullen knallen Te middernacht zal een uitbundige vreugde momen teel alle smart en lijden doen vergetende blijde bood schap zal van mond tot mond weerklinken Het oude jaar is voorbijHet nieuwe jaar is begonnenhet negentienhonderd negen-en-dertigste 1939 Gedurende een stil moment rustig in een club gezeten, bij de schemerlamp, heb ik heerlijk gemijmerd over de miljoenen nieuwjaarswenschen. die overal zullen ver nomen wordeneen gelukkig en voorspoedig 1939. Ik.heb gedacht aan u allen, huisvrouwen, die week aan week mijn VROUWEN-KRONIEKlezen, en ik heb mij afgevraagdWat zal ik mijn lezeressen wen- schen. bij het begin van het nieuwe jaar Ook een gelukkig en voorspoedig 1939 Jawel! Maar meer bepaald dat al mijn lezeressen zoowel de kantoorjuffrouw als de huisvrouw op den eersten dag van het nieuwe jaar. helder zouden inzien hoe zij zich, ieder in eigen omgeving, een gelukkig en voorspeedig 1939 zouden kunnen opbouwen. Laat ons samen daar even over nadenken... Laat ons heden, op oudejaarsavond, even overwegen waarin de taak van een moderne huisvrouw bestaat. Want een goede huisvrouw worden, is voor ons vrou wen der aarde, ons zelf worden de maatstaf van ons mogelijke aardsche geluk, de dynamo van onzen aard- schen voorspoed. De taak van de moderne huisvrouw?... De moderne huisvrouw moet goedkoop, voedzaam en lekker kunnen koken, zonder daarom een prima kokin te zijn. Daarom zal onze aandacht gaan naar interes sante recepten, naar goedkoope lekkernijen. De moderne huisvrouw moet haar kinderen kunnen opvoeden tot waardige menschen. zonder zich daarom speciaal in de opvoedingsleer te verdiepen. Daarom zullen wij regelmatig nuttige en hoogst praktische op voedingswenken publiceeren. De moderne huisvrouw moet er voordurend over wa ken dat in haar gezin alles goed verlooptdat zij rond komt met de inkomsten, dat het huishoudelijk werk steeds praktisch naar den tijd geregeld weze, dat alle gevaren in de huishouding voorkomen worden door tij dige en doelmatige voorzorgen. Daarom nemen wij ons voor regelmatig eenige praktische huishoudelijke raad gevingen te geven. De moderne huisvrouw moet in haar huis een won derbare aantrekkelijke sfeer scheppen, door een prak tische en behagelijke inrichting der woning, door haar lieven gelukkigmakenden glimlach, door haar gezellige persoonlijkheid, die een" rustig evenwichtig bestaan, die een groot vertrouwen in het leven inspireert. Zij moet idee hebben voor nette en doelmatige klee ding zij moet stoffen en weefsels kunnen beoordeelen. zij moet zelf kunnen naaien, mazen, stoppen, haken, breien, borduren, alhoewel zij het fijne werk aan een naaister of tailleur mag toevertrouwen. De moderne huisvrouw moet van planten en huis dieren houden, en hen goed kunnen verzorgen. De moderne huisvrouw moet de noodzaak van rust. sport en ontspanning begrijpen, en deze waarden heil zaam nastreven, benuttigen. De moderne huisvrouw moet met haar huisgenooten. met haar familie, met kennissen en vreemden goed kun nen omgaanetisch, dank aan haar innerlijke basis, waarbij karakteraanleg, persoonlijk inzicht, achting, tact. tegemoetkomendheid en goed begrip de hoofdrol spelen technisch, dank haar ftennis van de uiterlijke beleefdheidsvormen, de nuances van hoffelijkheid, en het steeds onmiddellijk vinden van de goede lijn in alle gebeurlijkheden, in de moeilijkste momenten van onzen tijd. De moderne huisvrouw kent haar enorme verant woordelijkheid zij is ervan overtuigd dat haar veel omvattende taak minstens even belangrijk is als die van den manzij ziet in dat zij vooral de toekomst opbouwt naar haar opvattingen, naar haar begrippen, naar haar vermogens, waarmede zij het nieuwe ge slacht groot brengt. Zij aarzelt dan ook niet zich te interesseeren aan medezeggingschap inzake het maat schappelijk leven, inzake de politieke, ekonomische, so ciale, geestelijke en wetenschappelijke stroomingen. De moderne huisvrouw die haar veelomvattende en enorm verantwoordelijke taak aldus overschouwt, en thousiast betracht, aarzelt niet haar horizont te ver ruimen, om dan des te gemakkelijker in de ideale ver vulling van haar taak haar levensvoldoening te vinden, en veel leed te sparen. Eerst dan wordt haar taak, haar hard werken de bron van haar geluk, de bron van haar voorspoed. Veralgemeend iedere vrouw wat zij ook in het maatschappelijk leven verricht kan zich een ge lukkig en voorspoedig 1939 opbouwen, door een helder inzicht in haar taak, gepaard met een volhoudend wilskrachtig voltrekken van die taak. Dat weze dan ook het programma 1939 voor iedere vooruitstrevende vrouw. Wij, van onzen kant zullen dat programma voor al voor de huisvrouw helpen uitbouwen, door weke- lijksche praktische voorlichting, door ernstige uitdie ping van belangrijke problemen, door goeden raad en veelvuldige wenken. TANTE BARBARA. We kunnen onze kamerplanten twee soorten mest toedienen natuurmest en kunstmest Natuurmest. dat is koemest, kippen- en duivenmest en ook nog wel andere dierlijke afvalstoffen, welke echter voor ons doel ongeschikt zijn. Kunstmest zijn mestmengsels die door enkele fa brieken gemaakt worden. Welke mest is de beste voor onze kamerplanten Er is geen enkele natuurmest. die alle voedingstof fen voor onze planten in de juiste verhouding bevat. De eene heeft veel stikstof, de andere veel fosfoorzuur en tamelijk veel stikstof, doch weinig kali - enzoovoort. enzoovoort, zoodat de ontleding van alle natuurmest steeds hierop neerkomtde verscheidene noodige mest stoffen zijn er niet volledig aanwezig. Voor diegenen onzer lezers, die nog niet weten waar voor stikstof, fosfoorzuur en kali dienen, en welke plantendeelen door deze stoffen gediend worden, is het goed te weten dat: stikstof meehelpt aan den bouw der groene plantendeelen, en den algemeenen groei bevordertfosfoorzuur bevordert den goeden en rijken bloei en dient voor zaadvormingkali maakt de vaat- bundels stevig, de takken en stengels moeten hiervan dus groeien, en kalk maakt dat de overige meststoffen gemakkelijk door den grond heen door de planten kunnen worden opgenomen. Koemest is de beste van alle natuurmesten voor on ze potplanten. Want alhoewel deze weinig kalk, veel stikstof, weinig fosfoorzuur en nog minder kali bevat, toch zijn de verhoudingen zijner- bestanddeelen niet erg scherp. Wanneer we nu een liter koemest op 1 keukenemmer water oplossen, dan krijgen we een ver dunning, slappe koegier geheeten, waarmede wij onze potplanten kunnen begieten. Wil men echter veel en mooie bloemen aan de planten zien. dan is het goed bij de gieroplossing nog een flinken eetlepel super fosfaat en een eetlepel patentkali te voegen. Kippenmest moet altijd in verschen toestand ver werkt worden. Men mag wel mest oplossen die een paar dagen oud is. doch nog oudere mest zal men lie ver niet meer gebruiken. Versche kippenmest bevat veel kalk. veel stikstof en tamelijk veel fosfoorzuur. doch heel weinig kali. De verdunning gebeurt door een halven liter mest in een keukenemmer water flink op te lossen, en daarbij dan een kwart ons patentkali te voegen. Duivenmest moet evenals de kippenmest in ver schen toestand opgelost worden. Men neemt echter nog iets minder meststof op een emmer water en voegt er ook een kwart ons patentkali bij. Duivenmest be zit minder kalk dan kippenmest, maar meer fosfoor zuur. meer stikstof en een weinig meer kali. Het is begrijpelijk dat van al deze mesten de planten slechts een kleine hoeveelheid mag worden toege diend. Nu in den Winter eigenlijk heelemaal niets. En de kunstmest Met deze kan men veel eenvoudiger en zindelijker werken. Daarbij enkele fabrieken maken reeds kunst- mestmengsels, die niet alleen alle voedingsstoffen in de juiste verhouding bevatten, zooals onze kamer planten die noodig hebben, maar die daarbij die ver houdingen opgeven. Het volstaat geenszins te zaaien om te kunnen maaien. Immers de grond waarop gezaaid of geplant wordt, moet voor de planten de noodige voedingsstoffen be zitten. Inderdaad nu staat het wetenschappelijk vast, dat voor de voeding van de planten het volgende noo dig iswater, koolzuur, stikstof, fosfoorzuur, zwavel zuur, kali, kalk. magnesia, ijzeroxied. Welnu behalve het koolzuur dat bijna volledig door de bovenaardsche groene deelen uit de atmosfeer wordt getrokken, wor den alle andere voedende stoffen bijna uitsluitend uit de aarde opgenomen. Die stoffen moeten er dan ook steeds voorradig zijn, wil men een goeden oogst heb ben. Dit is jammer genoeg niet steeds het geval. Want al bevat de grond steeds voldoende zwavel, magne sium en ijzer, vaak is er gemis aan het noodige water, aan stikstof, fosfoorzuur, kali of kalk. Wie mooie planten, groenten, vruchten of bloemen wil kweeken, zou dus vooraf dienen na te gaan welke voedingstoffen, en in welke hoeveelheden hij die aan zijn grond moet toedienen, ten einde een maximum resultaten te krijgen. Eveneens zou hij moeten kun nen nagaan aan welke andere invloeden zijn grond onderhevig is. Daarenboven zou hij voor de hoeveel heden rekening moeten kunnen houden met de te kweeken gewassen. Kortom verscheidene bemestings problemen stellen zich. waaronder de voornaamste tel ken jare blijven 1) Welke plantenvoedende stoffen bevat mijn grond 2) Welke zijn er te weinig in voor die of deze be paalde gewassen 3 Hoe zal ik dat gemis doen verdwijnen Deze hoogst belangrijke vragen, voor ieder afzon derlijk beantwoorden, is uit den aard der zaak in dit artikel niet mogelijk. Dit is overigens ook geens zins ons doelwij wenschen slechts even er uw aan dacht op te vestigen dat het bemestingsprobleem wer kelijk een ernstig probleem is, dat niet losweg door den eersten den besten kan opgelost worden. Nuttigheidshalve verstrekken wij hier toch een paar algemeene inlichtingen 1. Planten die hun opbrengst in Bladeren, hetzij losse of gesloten, geven, hebben vooral stikstof noodig. De wortelgewassen integendeel hebben veel fosfoorzuur van doen.Peulgewassen of vruehtopbrengende gewas sen eischen vooral potaschmesten op. 2 Stalmest is de beste meststof voor alle gewas sen. Maar met stalmest alleen, kan men onmogelijk de grootste opbrengsten verwezenlijken, en dus even min de grootste winsten. Daarom voege men er steeds een scheikundige bemesting bij. 3. Het mislukken van vele teelten is dikwijls te wijten aan een gebrek van kalk in den grond. Om de 5 a 6 jaren is een kalking van 4 a 8 kilo per are aan alle gronden, aan te bevelen. 4 Koopt of gebruikt nooit op .voorhand gemengde kunstmeststoffen voor uw land of tuin want samen gestelde mesten passen niet steeds voor uw gronden, en deze meststoffen worden doorgaans veel gemakke lijker vervalscht dan de ongemengde. Het planten van rozelaars. Rozelaars mag men planten van midden Oktober af tot begin Aprildus gedurende den ganschen winter Doch men lette steeds op het goed weder. Men plante nooit wanneer de grond met sneeuw bedekt ligt. Bij goed weder moet men vooraf den grond goed omwerken tot op een diepte van ongeveer vijftig cen timeter. Die grond dient meteen bemest te worden met korte goed verteerbare mest. De kleine rozelaars worden op ongeveer 60 centime ter afstand in alle richtingen van elkaar geplant. Men drage steeds zorg dat de ent een weinig onderge- dolven is. Men moet de opening voldoende breed maken, opdat men er de wortels voorafgaandelijk ingemodderd in een brei van kleiaarde voldoende op den bodem kunne openspreiden. De wortels worden bedekt met de bovengehaalde aarde, waarvan de klonten verbrijzeld werden. Men zorge er ook voor dat de wortels niet rechtstreeks in aanraking komen met de mest. De wor tels moeten tenslotte goed aangeaard worden, want ze duchten vorst en droogte. Indien het weder het planten der pas ontvangen rozelaars onmogelijk maakt, dan moet men ze toch da delijk inleggen, en met een goede laag aarde bedek ken. Rozelaars gerimpeld door het te lange uitgeplant zijn, worden eerst een paar uren gansch in het water gedompeld, daarna gedurende een vijftal dagen inge legd, en eerst daarna geplant. (Nadruk Verboden). OOM PIET. HET NIEUWE RAADSEL Welke worsten verkoopt geen slager VERBORGEN BEROEP Welk beroep oefent Rob. Dekrukke uit? Om dit beroep te vinden volstaat het de letters van zijn naam te wijzigen. SAMENGESTELD WOORD Een samengesteld woord dat uit twee naamwoorden bestaat. Het eerste deel is.de naam van goedgekende nachtvogels, het tweede deel is iets dat vooral door de da mes gebruikt wordt, wanneer zij zich aan het opsmukken zijn. Het geheel is een snaak, een schalk. Welk is dat samengesteld woord WAT IS Een Albino HET SPREEKWOORD VAN DE WEEK L E .E.RIJ..N L E E G V REKEN PUZZLE MAAND J ANUARI M AA N D AUUDJR D D N M 9 U I J M 9 A J R 9 i D i i D D N M 9 U j R O J M D M M A J NANDMDDUD Vervang in bovenstaande vermenigvul- diging de letters door hun cijferwaarde. O O; I 1. (Nadruk, ook gedeeltelijk, Verboden). OPLOSSINGEN VAN VERLEDEN WEEK HET NIEUWE RAADSEL Be-Schuiten. I HET VERBORGEN BEROEP: LEO RAAGHOE is Hoogleeraar. SAMENGESTELD WOORDSlakkenmeel. Vi AT IS Humaan is menschlievend, en Humbug beteekent opsnijderij, bluf. SPREEKWOORDEN VAN DE WEEK i 1. Vrede aan de menschen die van goeden wil zijn. 2. Door wraak komt nooit de naat aan een eind. REKEN-PUZZLE :R l;T 2;H=3;i G 4 S 5 F 6;D 7;E 8: K 9; A 0. Vraagstaart

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 12