Hoe de anderen Nieuwjaar vieren Weekkalender Film-Sterren 3 WAT WIJ LEZEN FILM-NIEUWS AMUSEMENTHOEKJE Naamdagen. Zon. Maan. Maanstanden. Herdenkingen. Mieuwjaarsgebruiken uit alle tijden en streken. Bijna geen enkel tijdstip vervult de menschen zoo met bijgeloovigen schrik, als de wisseling van een jaar. Het oude, was het goed of slecht, is voorbij en geheim- nisvol, met spanning tegemoetgezien. daagt het nieuwe jaar op. De menschen, staande op de grens eener nieuwe tijds- rekening. lijken wel kinderen, die in een donkere, on- oekende kamer treden. Zooals kinderen pompen zij zich moed in door veel lawaai en geschreeuw of zij raad plegen de onmogelijkste orakels om te vernemen wat hen gedurende deze nieuwe tijdspanne huns levens te wachten staat. Oeroude, heidensche geplogenheden zijn zoodanig met het meest krasse bijgeloof tot rare gebruiken vermengd, dat zij waarlijk met allen vooruitgang den spot drijven en nog eens het bewijs leveren der taaiheid, waarmede tradities van stad en land zich in het volksbewustzijn ankeren. Indien wij de geschiedenisboeken doorsnuffelen, dan bemerken wij dat dit alles in wezen is gebleven zooals het was gedurende eeuwen, ja, gedurende duizenden van jaren. Reeds in het oude Egypte, 3000 jaar her. ging men de wisseling van het jaar niet voorbij, zon der het te hebben begroet en offers te hebben gebracht. Het egyptiologisch museum te Berlijn bezit onder zijn vele merkwaardigheden een soort flesch. zooals men zich deze toenmaals ten geschenke bood. Buiten hun inhoud bezaten deze flesschen een opschrift, waardoor een der vele goden aanroepen werd den beschonken (wellicht in beide beteekenissen) bezitter te behoeden gedurende het nieuwe jaar. in het Romeinsche Rijk viel Nieuwjaarsdag op lu Maart. Doch het begin van een jaar werd niet zoozeer volgens het kalender gerekend, dan wel naar het ambts- begin der consules dewelke hun ambt meer en meer regelmatig op 1 Januari aanvatten en aldus dezen da tum op den voorgrond stelden. Als Caesar bij kalender- vernieuwing Nieuwjaarsdag op 1 Januari brengt, wordt hij weldra symbool van 't nieuwe jaarUit vele oud-Romeinsche steden zijn ons nu nog Nieuwjaars feesten overgeleverd, welke een vrij overdadig verloop kenden. Alle standen der bevolking namen er aan deel en zooals nu had het feest een politieke, godsdienstige en amusements zijde. Op den voorgrond stond de inhuldigingsplechtigheid der nieuwe konsuls die reeds van in den vroegen mor gen de gelukwenschen hunner vrienden in ontvangst hadden te nemen. Tezelfder tijd vierden de priesters het nieuwe jaar door het plengen van offers en gebeden. Bij het volk zelf was Nieuwjaarsdag een dag van al- gemeene vreugde en stond reeds toen zooals nog in het teeken der vroolijkheid en opgeruimdheid (om geen sterker termen te gebruiken). De geheele stad was feestelijk opgesmukt en bij de afzonderlijke feest maaltijden ging het er leutig aan toe. Als gift was het geld zeer gegeerd en zelfs keizer Caligula zou eens de hand hebben uitgestrekt om van zijn onderdanen fooitjes in ontvangst te nemen. Christus' Kerk snoeide in deze heidensche zeden en veranderde er de beteekenis van. Overigens uit dien vroeg-kristelijken tijd is het be grip Sylvester tot ons gekomen, woord waarvan aan velen de echte beteekenis wellicht ontgaat. Sylvester I was in de 4e eeuw n. Ch. bisschop van Rome. Hij was het, die de basis vormde voor het wereldlijk gezag der Kerk en bij zijn dood in het jaar 335 den 31 December, werd hem deze dag als hulde toegewijd, als aandenken aan den strijd, welke hij ter bekeering van velen tot het Kristendom voerde. Tegenover de meeste Nieuwjaarsgebruiken stond ech ter ook de Kerk onmachtigzoo bleef het in de meeste romaansche landen gewoonte geschenken aan te bieden. Vooral in Frankrijk bleef dit het geval, waar boven dien Nieuwjaar in het teeken staat van den marentak. Het blijkt een oude overlevering uit den tijd der Gal liërs, welke den marentak groote kracht toedachten en waarvan zij dachten dat hij het vee in den loop van het komende jaar tegen onvruchtbaarheid en ziekte zou behoeden. De tijd van Lodewijk XIV kende Nieuwjaarsgeschen ken van ongemeene pracht. Zoo kreeg de hertog van Maine een vergulde poppenkamer, waarvan de wassen» beelden-poppen de hoogwaardigheidsbekleeders en be roemdste dichters van dien tijd voorstelden. Zelfs de bittere tijden onder Napoleon deden aan deze gewoonte geen afbreuk, en vooral het schenken van zoetigheden was toen geliefd, zoodat de afzet der sui kerbakkers uit een middelmatige stad in enkele dagen soms ettelijke millioenen ponden bereikte. De vorm der feestelijkheden heeft zich tot op heden meermaals veranderd onveranderd zijn echter geble ven de vroolijkheid en opgeruimdheid met dewelke over de gansche' wereld Nieuwjaarsdag wordt gevierd afge zien het feit dat deze dag bij alle volken niet op 1 Ja nuari valt. Een gansch bijzondere plaats neemt hier Japan in. Reeds dagen op voorhand heerscht op de markten leven en bedrijvigheid. Lampions, snuisterijen, beukentwijgen en de onmisbare strikken worden daar aangeboden, want reeds begint de ritueele versiering der huizen en gebouwen. Aan beide zijden der huis deur worden wilde pijnboomen en bamboestaven ge plant en met strooguirlandes omslingerd. Evenals de strikken moeten zij voor het komende jaar geluk en ge zondheid verzekeren. Een eigenaardig onderdeel van het Japansche Nieuwjaar vormt de betaling der schul den, want geen Japansch zakenman zou met schulden beladen het nieuwe jaar willen ingaan. Reeds weken op voorhand werken de bureelen aller firma's aan het opmaken der rekeningen en met Sylvesterdag zelf zijn in Japan duizenden onder weg om geld te trekken. Daar echter in Japan het betalen van schulden even on gaarne gebeurt als elders, gebeurt het wel dat de schuldenaar zijn heil zoekt op de straat om aldus aan deae verplichting te ontsnappen. Meestal echter ontvangt de heer des huizes deze geld- gezanten aan de huisdeur en voldoet zijn schulden, daar hij van kindsbeen zulks heeft zien gebeuren. Die betaling beslaat vaak heel wat tijd. daar de boden tot aat in den nacht onderweg Zijn. Den volgenden mor gen begint dan het eigenlijke feest, 't walk als de i levensdag geldt voor al de familieleden, want ieder wordt op dien dag werkelijk een jaar ouder. Het ver ent jaar sluit ook een levensjaar af. China viert dezen dag door het afsteken van bont vuur werk, doch ook door optochten, waarin wanstaltige dra ken worden meegevoerd. In Indië valt het jaarbegin samen met den oogsttijd. Het dorpshoofd roept op dezen dag met luider stemme allen tot den arbeid, want wie wil eten. moet ook ar beiden. De Amerikanen tenslotte houden, zooals vele andere volken, van lawaai en hun Broadway is dan ook gedu rende den Sylvesternacht een echte heksenketel. Dui zenden koeienbellen tampen, daartusschen schetteren blikken trompetten en wanneer het middernacht slaat, knallen revolverschoten door de duisternis. Het hoogte punt van het feest is dan bereikt. Zoo schemert door al deze gebruiken een gelijke angst der menschen voor de ongewisse toekomst. Wat ook de mensch onderneemt om het mogelijke onheil te bannen, hem rest slechts dit eeneGeduldig te wachten op wat het nieuwe jaar aan vreugd en leed hem bren gen zal. (Uit: De Schelde 1936). Trouwt Clark Gable voor den derden keer. De Hollywoodsche filmkunstenaar Clark Gable heeft een echtscheidingsproces ingespannen tegen zijn tweede vrouw, geboren Rhea Langham van wie hij sedert drie jaren gescheiden leeft. Clark Gable die thans 37 jaar oud is, zou namelijk zijn derde huwelijk willen aan gaan In 1931 trouwde hij immers met zekere Josephine Dillon van wie hij zich vrij spoedig liet scheiden om in den echt te treden met Rhea Langham. De nieuwe vlam van Clark Gable is de bekoorlijke Carole Lombard, die voor de trouwe bezoekers van het witte doek geen onbekende is. Carole Lombard is harer zijds de gewezen echtgenoote van den niet minder be roemden filmspeler. William Powell. Een onderscheiding voor Ferdinand Gravey. Deze beroemde Fransche filmkunstenaar is dezer dagen een belangrijke onderscheiding te beurt gevallen. Toen hij zich te Hollywood bevond om er de Groote Wals te draaien werd hij benoemd tot eere-luitenant van het politiekorps van Los Angeles, bij deze plechtigheid overhandigde 'men hem het diploma van zijne nieuwe waardigheid. Het is wel een bewijs dat hij in Amerika al even graag gezien is als bij ons Een film over de Nazi-Spionage in de V. S. Binnen kort zal men in de studio's van Hollywood een aanvang maken met de vervaardiging van een film over de be drijvigheid van de Nationaal Socialistische spionnen in de Vereenigde Staten. Het scenario zal ingegeven zijn door de onhullingen, welke gedaan zijn tijdens het proces tegen de Duitsche spionnen te New-York. In de Film zal tevens te zien worden gegeven welke vertak kingen in het buitenland de inlichtingsdiensten te Ber lijn bezitten. Verschillende malen zal rijkskanselier Hitier op het doek verschijnen en wel op een voor hem weinig vleiende manier. Zoodra hij er kennis van kreeg, dat een dergelijke film in voorbereiding was, heeft de Duitsche Konsul te Los Angeles geprotesteerd. Hij dreigde met tegenmaatregelen tegen alle Amerikaan- sche films in Duitschland. Deze stap is echter zonder gevolg gebleven. Verleden week publiceerden wij de portret- teekeningen van 3. Bach. 4. Gary Cooper. KENT U NU OOK DEZE FILMSTERREN HIERONDER 1 a 7 Januari 1939 Zondag 1 JanuariOsmundus. Maandag 2 JanuariAdelardus, Concordius. Dinsdag 3 JanuariFlorentius, Genoveva. Woensdag 4 JanuariBenedicta. Pharaïldia. Gre- gorius. Donderdag 5 JanuariEdward. Telesphorus. Vrijdag 6 JanuariDriekoningendag. Zaterdag 7 JanuariCletus, Reynoldus. Opgang Ondergang Zondag 1 Januari 7 u. 46 16 u. 02 Maandag 2 Januari 7 u. 46 16 u. 03 Dinsdag 3 Januari 7 u. 46 16 u. 04 Woensdag 4 Januari 7 u. 46 16 u. 05 Donderdag 5 Januari 7 u. 46 16 u. 06 Vrijdag 6 Januari 7 u. 45 16 u. 07 Zaterdag 7 Januari 7 u. 45 16 u. 09 Opgang Ondergang Zondag 1 Januari 12 u. 31 2 u. 28 Maandag 2 Januari 13 u. 11 3 u. 38 Dinsdag 3 Januari 14 u. 01 4 u. 47 Woensdag 4 Januari 15 u. 02 5 u. 52 Donderdag 5 Januari 16 u. 12 6 u. 50 Vrijdag 6 Januari 17 u. 29 7 u. 40 Zaterdag 7 Januari 18 u. 50 8 u. 21 Volle Maan 5 Januari te 21 u. 30 m. Laatste Kwartier12 Januari te 13 u. 10 m. Nieuwe Maan20 Januari te 13 u. 27 m. Eerste Kwartier28 Januari te 15 u. 0 m 1 Januari 1564 Karei IX bepaalt het begin van het jaar op 1 Januari. Eerst in 1582 werd onze huidige tijd rekening. den Gregoriaanschen Kalender ingevoerd. 1783 Stichting te Londen van de Times 1811: Geboorte te Kortrijk 'van Hippoliet J. Va» Peene, dichter van den Vlaamschen Leeuw Overle den te Gent, 19 Februari 1864. 2 Januari 918Dood van Boudewijn den Kale, II" graaf van Vlaanderen. In 880 had hij duchtig te strij den tegen de Noormannen, zeeschuimers die uit Zwe den en Noorwegen alhier afgezakt kwamen en zoowel den Oceaan als de kust onveilig maakten. Zij moord den en brandden, en deden het volk alom de vlucht nemen. In 884 sloegen zij hun kamp op langs de Dijle, alwaar wat later de stad Leuven ontstond. Doch zij werden verslagen, dank zij voqral de medehulp va» Hertog Arnold van CorinthiëJe 'jjlater Keizer werd. Boudewijn overleed te Gentsen g Vbegraven te Sint Oma ars. stesle 1773Geboorte van frwebut«a Bonaparte te Ajaccio. Overleden in 1820. ZÊn.o* van Napoleon I. 3 Januari 1356Johanna, oudste dochter van Graaf Jan III, van Brabant, die in het huwelijk was getreden met Wenceslaus I, van Luxemburg, werd te Leuven in gehuldigd. Op dien dag verscheen de eerste akte ge kend onder den naam BLIJDE INKOMST dit was een plechtige eedaflegging bij dewelke de hertogen zwoeren de oude vrijheden van het volk te eerbiedigen. Daarenboven ging DE BLIJDE INKOMST gewoonlijk gepaard met het verleenen van nieuwe gunsten. 1875Overlijden van Pierre Larousse, de zeer be faamde auteur van het groote universeele woorden boek van de XIX' eeuw. 1923 Te Briska vliegt luitenant Thoret gedurende 7 uur 3 minuten zonder moteur. 4 Januari 1790Keizer Jozef II, zoon en opvolger van Maria-Theresia, wordt vervallen verklaard van het graafschap Vlaanderen. 1834Geboorte van Frans De Potter. Vlaamsch historisch schrijver. 5 Januari 1806 GeDoorte te Maastricht van den Op voedkundige Hendrik Van Hasselt. Overleden 30 Nov. 1874 te Sint-Joost-ten-Oode. Hij schreef bundels ge dichten. onder andere Les quatre incarnations du Christ» (1870) en Ballades-paraboles(1872). 6 JanuariDertiendag, Driekoningendag. Het is de dertiende dag na Kerstdag. Onze voorouders vierden rond dien tijd de Janualia of Janusfeesten, welke ge woonlijk met slemppartijen en buitensporigheden be sloten werden. Heden ten dage geschiedt op sommige plaatsen nog de trekking van Koning, tafelknechtea, schenkers, enz. en wordt er een gezellig pannekoek en wafelfeest gehouden. 1915 Overlijden te Antwerpen van den historie schilder Piet Vander Oudera. Geboren te Antwerpen 13 Januari 1841. 7 Jan. 1715: Overlijden van den Franschen schrijver en opvoedkundige Frangois de la Salignac de la Mothe, gekend als Fénélon. Hij werd in 1651 op het kasteel van Fénélon (Périgord) geboren. Werd in 1689 met de op voeding van den hertog van Bourgondië, den kleinzoo* van Lodewijk XIV belast. Stierf als aartsbisschop van Kamerijk Schreef voor zijn leerling O. M. Fables. Dialogues des Morts, enAventures de Télémaque». 1806: Napoleon Bonaparte, teekent de aanbeste ding der nieuwe kaaien en muren te Antwerpen. JANUARI - WIJSHEID Als nieuwjaarsnacht is stil en klaar. Beduidt dit vast een heel goed jaar. In Januari veel regen, weinig snee Doet bergen, dalen en boomen wee. Knapt Januari niet van kou. Men ziet in oogsttijd rouw. Wast het graan in Januaar Dan is de zomer in gevaar. Heeft Januari koude en droge dagen. In Februari zal de sneeuw u plagen. Als de vorst in Januari niet komen wil, Komt hij zeker in Maart of April. Als de kat in Januari in de zon ligt. Ligt ze in Februari achter de kachel. P. B.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 13