Cinema Co I i s e u m Lieutenant BOBBY Copain de la F lotte 3 ZEEMANSVRIEND M. Leuridan. Dit is de gezonde rede zelf. en het is met des te meer klem dat wij u hier herinneren aan uwe andere gezegden die gij in andere omstandigheden hebt ruchtbaar gemaakt. Gij wist dit toen. m Septem ber, ook reeds en hadt gij de begrooting in het teeicen der deflatie moeten stellen en al deze uitgaven onein dig veel moeten inkrimpen, gij weet toch ook wel dat gij ons dan op uwen weg zoudt ontmoet hebben. De inkrimping der belastingen mag niet gedaan worden op den rug der vrijstaande uitgaven en gij hadt dan ook in die voorwaarden de afschaffing der taks op het straatgebruik op den vooravond der kiezing niet moe ten beloven. M. Vanderghote. Wij hebben toen alleen gezegd dat het mogelijk zou zijn de straatbeiasting af te schaf fen. Dit was dan theoretisch mogelijk en theoretisch zou het nog mogelijk zijn M. Leuridan. Gij hebt toen in September veei wij der gegaapt dan gij het nu werkelijk doet en dit met het vulgair doeleinde de kiezers en de bevolking te verschalken. M. Vanderghote. Het is hier de plaats niet om een kiesmeeting te houden. M. Leuridan. Gij ziet met welke olympische kalmte ik hier de zaak bespreek, doch het is met zeker genoe gen en leedvermaak dat ik u thans herinneren kan aan uwe belofte die gij niet gehouden hebt. M. Vanderghote. Wij zullen deze bespreking maar stop zetten en overgaan tot de stemming over het voor stel door het schepencollege gedaan De hernieuwing voor een jaar der straatbelasting vvorat. zooals het voorgaande punt, goedgekeurd met acht stemmen en drie onthoudingen. M. Vanderghote. Als voorziene opbrengst der straatbelasting schrijven wij de som van 95.000 fr. in onder artikel 14 der gewone ontvangsten. XIV. Taksverordening op de muziektuigen in de herbergen er openbare inrichtingen Hernieuwing voor vijf jaar. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor de zelfde beraadslaging, die in 1933 op de muziektuigen in de herbergen en openbare inrichtingen gestemd werd. voor een termijn van vijf jaar te hernieuwen. De jaar lijks te betalen taks is bepaald op 150 fr. voor de me- kanieke piano's en orgels, op 75 fr. voor de piano's met de hand bespeeld en op 40 fr. voor de spreekmachines, radio's, pick-up's, trekorgels of andere muziektuigen in herbergen en openbare inrichtingen geplaatst. Ik stel voor dit goed te keuren. Stemmen ja de Heeren Lemahieu. Delahaye, Van der Mersch, Pattyn. Jvr Cornillie, de Heeren Seys. Bie- buycr en Vanderghoteonthouden zichde Heeren Vergracht, Leuridan en Notebaert. M. Vanderghote. Onder artikel 15 schrijven wij thans de som van 4500 fr. in. XAr. Taksverordening op de openbare bals Her nieuwing voor vijf jaar. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor de beraadslaging, welke den 20 November 1933 door den cemtenteraad getroffen werd aangaande de taksveror dening op de openbare bals, alsmede de aanvulling die op 16 September 1934 aan artikel een gebracht werd. voor een termijn van vijf jaar te hernieuwen. Deze taks bedraagt de som van 10 fr. per dag voor de her bergen of danszalen eener oppervlakte van min dan 40 m2 20 fr. per dag voor een oppervlakte van 40 tot 200 m2 30 fr. per dag voor 200 tot 250 m2. en 40 fr. per dag voor herbergen of danszalen van meer dan 250 m2. Indien er 'hierop geen bemerkingen te maken zijn, dan stel ik voor dit te willen stemmen. Dit voorstel wordt met dezelfde stemming als zoo even goedgekeurd. M. Vanderghote. Wij schrijven daarvoor in onder artikel 22, bladzijde 14 der begrooting. de som van 8500 frank. XVI. 25 opcentiemen op staatstuks op de openbare vertooningen en vermakelijkheden Hernieuwing voor vijf jaar. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor vol gende beraadslaging voor een termijn van vijf jaar te nemen Vanaf 1 Januari 1939 tot en met 31 December 1944 worden 25 opcentiemen geheven op staatstaks op de openbare vertooningen en vermakelijkheden, inbe grepen de openbare bals ingericht in herbergen of dans zalen en de muziektuigen in de herbergen en andere openbare inrichtingen waarvoor de stad een speciale belasting heft. Ik stel voor dit goed te keuren. De raad brengt nogmaals dezelfde stemming uit. M. Vanderghote. Onder artikel 10 der gewone ont vangsten dient, als opbrengst der belasting, de som van 15.000 fr. ingeschreven te worden. XVII. Vernieuwing voor een jaar van 1) A. 75 opcentiemen in plaats van 80 opcen tiemen op de cedulaire belasting van den staat. B. 75 opcentiemen in plaats van 80 opcentiemen op de inkomsten der roerende in België aangewende ka pitalen. C. 75 opcentiemen in plaats van 80 opcentiemen op staatsbedrijfsbelasting. 2) 25 opcentiemen op staatsbedrijfsbelasting op wedden, loonen en pensioenen. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor de opcentiemen op de cedulaire grondbelasting door den Staat geïnd, op de inkomsten der roerende in België aangewende kapitalen, en op de staatsbedrijfsbelasting op de in België gemaakte winsten in de nijverheids-, handels- of landbouwuitbatingen en op de winsten der vrije beroepen, opdrachten en betrekkingen, alsook op alle winstgevende bedieningen andere dan voormelde uitbatingen, voor een termijn van een. jaar van 80 tot op 75 te verminderen. M. Van der Mersch. Is dit voor de drie te zamen M. Vanderghote. Ja. M. Van der Mersch. Dit zijn dus drie verminderin gen van 80 tot op 75 opcentiemen. M. Vanderghote. Wij stellen voor volgende beraad slaging te nemen De raad, gezien het noodig is de op centiemen te vernieuwen, besluit voor een termijn van een jaar, aanvang nemende op 1 Januari 1939, 75 op centiemen te heffen op de cedulaire belasting van deh Staat, op de inkomsten der roerende in België aange wende kapitalen, en op de staatsbedrijfsbelasting op de winsten der nijverheids-, handels- of landbouw uitba tingen en der vrije beroepen, opdrachten en betrekkin gen. Een vergoeding van 20 centiemen per artikel zal aan den staatsontvanger toegekend worden voor het gebeurlijk wijzigen der rollen wegens het laattijdig aanzeggen der opcentiemen. M. Leuridan. Het is nu, meen ik, het oogenblik om de motiveering onzer houding te geven. M. Vanderghote. Wij hebben met de begrooting nog niet gedaan. M. Leuridan. Ik kan dit nog uitstellen en wat later onze houding verrechtvaardigen. M. Vanderghote. Indien niemand anders het woord wenscht, vraag ik de voorgestelde 75 opcentiemen te willen goedkeuren. Stemmen jade Heeren Lemahieu, Delahaye. Van der Mersch. Pattyn, Jvr Cornillie, de Heeren Seys, Bie- buyck en VanderghoteOnthouden zichde Heeren Vergracht, Leuridan en Notebaert. M. Vanderghote. Wij schrijven thans in onder ar tikel 8 der gewone ontvangsten de som van 356.080 fr. 00 als opbrengst der opcentiemen op de cedulaire grond belasting en onder artikel 9 de som van 238.160 fr. als voorziene opbrengst der opcentiemen op de bedrijfs belastingen Zooals gij ziet zijn dit twee posten die fel verminderd zijn bij verleden jaar. M. Leuridan. Gij moogt niet overdrijven. De eerste ts toch zooveel niet verminderd. AI. Vanderghote. De tweede wel. M. Van der Mersch. Het is, gezien de heerschende crisis, een groote vermindering. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt ook de vernieuwing voor. voor een termijn van een jaar. van 25 opcentiemen op staatsbedrijfsbelasting op de ver scheidene wedden der openbare of private ambtenaren en bedienden, alsmede op alle loonen. pensioenen en lijfrenten met uitzondering van de jaargelden tot onder houd. Deze opcentiemen worden door den gemeente ontvanger geïnd, doch een vergoeding van 30 centie men per artiKel wordt toegekend aan den staatsontvan ger die de rollen opmaakt. Ik stel voor dit te willen goedkeuren Dit voorstel wordt bijgetreden met acht stemmen en drie onthoudingen. M. Vanderghote. Als opbrengst dezer opcentiemen, voorzien onder artikel 13. bladzijde 10 der begrooting. moet de som van 60.000 fr. ingeschreven worden. XVIII. Belasting rijwielen Schorsing. M. Vanderghote. In zitting van den gemeenteraad van 13 December 1937 werden de opcentiemen op de rijwielen, die vroeger voor een termijn van vijf taar waren gestemd geweest, gaande van den 1 Januari 1936 tot den 31 December 1940 en die op 33,33 der provin ciale belasting bepaald waren, gewijzigd en vernieuwd. Het schepencollege stelt thans voor deze gemeentebe lasting op de rijwieien voor een jaar te schorsen. Al de raadsleden keuren dit voorstel goed. M. Vanderghote. Nu zullen wij de begrooting be paald vaststellen als volgt. Doch eerst verleen ik nog het woord aan den Heer Leuridan. M. Leuridan. Alhoewel ik weet dat de begrooting niet te stemmen is in blok. gezien ieder artikel afzon derlijk werd onderzocht en ze alle door de leden der meerderheidsgroep aanvaard werden, toch houd ik er aan hier de reden onzer houding uiteen te zetien. Wij zullen ons onthouden spijts sommige verminderingen gebracht werden aan de belastingen die op de bevolking drukken. Wij zullen niet neen stemmen omdat wij we ten dat belastingen noodig zijn en dat men niet bestu re kan zonder geld. Wij zullen hier niet de begrooting uitpluizen en bekennen dat er op alles geen kritiek uit te brengen is. doch wij vinden toch dat sommige geldmid delen doeltreffender te gebruiken zijn. Zoo is men, naar mijn oordeel, veel te zuinig in een heel kapittel van het stedelijk bestuursleven. namelijk voor wat betreft de cultureele uitgaven. Gij zijt- met onwil bezield tegen over de mutualiteiten. Gij hadt reeds formeele toezeg ging gedaan der verhooging van toelage, doch achteraf hebt gij het u beklaagd. Ik zal u echter niet te veel tergen in dezen zin, doch wensch hier meer in 't bijzonder te drukken op uwe tekortkoming tegenover de cultureele vereenigingen. Yper heeft een groot veneden van kunst en roem dat het schier niet dragen kan, doch het Yper van heden wordt door zijn bestuurders niet gediend als in het verleden Er zijn geen kredieten genoeg ter be schikking gesteld om de Ypersche gaven en mogelijkhe den te bevoordeeligen. Het naschoolsch onderricht wordt niet voldoende gesteund. Ik weet dat gij. doelend op een vroeger gedane ondervinding, mij antwoorden zult dat het volk van Yper van dit naschooolsch on derricht niet weten wil. Doch ik ben van een ander ge loof en denk dat het volk heug tegen meug in die rich ting moet gedreven worden. Het is niet omdat een vroe gere proefneming den gewenschten uitslag niet op leverde, dat men een proces-verbaal van onmacht moet opmaken. Nu dat het volk over zooveel vrijen' tijd be schikt, heeft het bestuur tot plicht alle middelen aan te wenden om het volk er toe te nopen zijn vrijen tijd beter te benuttigen, in plaats van zooals nu door de straten te slenteren of verplicht te zijn een of tweemaal daags den kruisweg naar het dopbureel af te leggen. Tegen het verlangen van het volk in moet meer onder- richtsgelegenheid gegeven worden. Op kunstgebied en voor wat betreft de volksopvoeding gaat men te werk met een apothekers teller, zoo zuinig, zoo woekerach- tig dat het niet waardig is van de groote moreele waar de die de stad Yper heeft. Dit zou een andere wending nemen moesten er kredieten beschikbaar zijn om de kunst en letterkunde te bevorderen en zoo zouden ook al de maatschappijen, die de kunst en wetenschappen beoefenen, onbeperkt kunnen medehelpen om de talen ten harer leden doelmatig te ontwikkelen. Dit alles kost natuurlijk veel geld en wij zouden willen dat er daarvoor een grooter krediet voorzien worde Het is daarom dat wij niet 'neen stemmen. Koken kost en om te verwezenlijken wat wij vragen moet men noodzake lijk over geldmiddelen beschikken. Wat de ja-stem be treft, stellen we vast dat, al moeten de noodige midde len verschaft worden om te kunnen besturen, dit het werk is der meerderheidsgroep. De eer gaat niet zonder last. Zooals ik het reeds in geheime zitting zegde, doen wij aan reaalpolitiek en degenen die eigenmachtig over alle uitgaven beslissen,.moeten dan ook den moed heb ben zelf de geldmiddelen te zoeken en daartoe de noo dige aderlating aan de bevolking op te leggen. Ik heb u hier reeds herinnerd aan de schitterende belofte door uwe groep in de beroerde Septemberdagen afgelegd morgen zullen wij gratis scheren. Gij hebt dit niet ge fluisterd maar op alle tonen uitgebazuind in uwe mee tings en de stad schier doofgetrommeld, zooals niet een ander dit heeft gedaan, dat de straatbelasting ging af geschaft worden, dat het hier binnen drie maanden het luilekkerland zou wezen indien de katholieke meerder heid maar aan het bewind bleef. Thans is het oogen blik daar om op uwe belofte in te gaan en de cultu reele vereenigingen op meer vrijgevige wijze te steu nen dan door u voorgesteld wordt. Doch gij zult geen woord houden, dit is reeds beslist. Het volk echter zal oordeelen en zooals het zegtbelofte is schuld en die ze niet houdt wordt in d'helle gebult Daarom zullen wij niet ja stemmen, omdat het alleen in uw macht is beter te doen. Wat betreft de vermindering der opcentiemen, zouden wij kunnen zeggen het is beter een luis in den pot dan geen vet, doch deze verminderingen zijn niet in verhouding met hetgeen kan gedaan worden. Wij zullen ons dus onthouden en aan u de verveling over laten de begrooting goed te keuren. M. Van der Mersch. Ik bestatig met voldoening dat de Heer Leuridan zegt slechts een kleine kritiek te moeten maken, dit is het schoonste bewijs dat de be grooting serieus werd opgemaakt door den Heer sche pen van financiën. De Heer Leuridan beweert dat men niet veel doet voor het naschoolsch onderricht. De stad Yper geeft ieder jaar groote toelagen aan de nijver heidsschool. de muziekschool en de vrije beroepschool. Het is spijtig dat deze scholen niet meer gevolgd wor den door de Yperlingen. Die leergangen worden door veel vreemdelingen gevolgd en het is de schuld niet van het schepencollege indien de Yperlingen er geen grooter belang in stellen Indien het naschoolsch onder richt niet gelukt, dan is zulks niet de fout van het schepencollege. Zoo onder meer werd er in de muziek school in 1933 en 1934 een cursus van vlaamsche decla matie ingericht. Die cursus is niet afgeschaft, doch be staat niet meer omdat er niemand komt niettegenstaan de alle noodige ruchtbaarheid eraan gegeven werd. Het schepencollege heeft dus hieraan niet de minste schuld en. in tegenstrijd met hetgeen de Heer Leuridan zegt. worden er integendeel veel toelagen verleend door de stad voor het naschoolsch onderricht. Wat de kun sten betreft moet ik doen opmerken dat wij steeds elke gelegenheid te baat nemen om hier tentoonstellingen of andere in te richten, en thans is er zelfs in de begroo ting een bijzonder krediet voorzien voor cultuurontwik keling. De laatste kritiek van den Heer Leuridan was aangaande ons kiesprogramma waarin de belofte stond de taksen te verminderen en de straatbelasting af te schaffen. Ik moet hem doen bemerken dat er vier ver minderingen van taksen door het schepencollege voor zien zijn. Deze verminderingen beloopen samen tot de som van 46.000 fr. en zooals gij op de begrooting kunt Naamlooze Vennootschap St Jacobsstraat, 30, IEPER Tel. 376. Zaterdag 31 December Zondag 1 Januari Bijgevoegde vertooning Maandag 2 Nieuwjaarsdag, te 5 uur De Fransch gesproken Weensche operette met GUSTAVE FROHL1CH Als tweede groote film NIEUWSBERICHTEN ECLAIR Kinderen altijd toegelaten - Prijzen als naar gewoonte. zien bedraagt de afgeschafte velotaks de som van 12 500 fr. Dit zijn geen kleine verminderingen en wi.i hebben alzoo dus ons programma gevolgd. Sedert drie jaar hebben wij de belastingen verminderd. De Heer burgemeester zegt dat deze vermindering niet te rap maar progressief moet geschieden. De straatbelasting mogen wij niet afschaffen zoolang wij niet komen aan 70 opcentiemen. De nu reeds toegestane taksverminde ringen. zijnde 46.000 fr. en 12.500 fr. vertegenwoordigen een groote som, die door de inwoners minder zal moeten betaald worden. Elders zijn er van 120 tot 200 opcen tiemen en hier te Yper hebben wij het geluk het minst van al te moeten betalen De Heer burgemeester ver dient dan ook allen lof voor de prachtige manier waar op hij het budget heeft opgemaakt en de stadsfinanciën beheert. De katholieke meerderheid heeft altijd haar programma gevolgd en steeds zooveel mogelijk de be lastingen verminderd. M. Leuridan. Als vergelijkingspunt haalt men aan de opcentiemen die elders geheven worden. Dit gaat echter niet op, omdat die plaatsen nog veel meer geteis terd zijn dan Yper door den zwaren last der werk loosheid en omdat de Commissies van Openbaren On derstand aldaar zooveel niet geven kunnen en niet zoo rijk zijn als. deze welke wij het geluk hebben hier te Yper te bezitten. Deze beide redenen, van den eenen kant een grootere arbeidersbevolking die een zwaar deren last voor de stad uitmaakt, en anderzijds de Commissie van Openbaren Onderstand die armer is dan deze van Yper. zijn oorzaak dat men elders de op centiemen veel hooger moet stellen dan hier. Men moet dus niet schermen met die vergelijking. Er werd door de meerderheidsgroep beloofd in de toekomst te ont lasten en ik stel vast dat de zeer formeele belofte, de straatbelasting af te schaffen, niet gehouden wordt. Dit is het klassiek feit van kiesbedrog, waarvan het monopolium altijd door de katholieken werd gehouden M. Vanderghote. Ik moet den Heer Leuridan be danken voor zijn compliment als zou de stadsbegroo- ting op stoffelijk gebied niets te wenschen laten. M. Leuridan. Mijnheer de voorzitter, gij moet tus- schen de lijnen niet lezen. Ik heb alleen maar gezegd dat ik het onderzoek der begrooting niet wilde doen. M. Vanderghote. Voor wat betreft de cultureele ontwikkeling, de Heer Leuridan weet wel dat hetgeen wij vroeger gedaan hebben ten onder is gegaan Ik ben t'akkoord met u, M. Leuridan, dat er iets moet gedaan worden. Ook ben ik bereid samen met u te zien hoe dit' practisch kan ingericht worden en uwe raadgevingen te aanvaarden. Ik denk dat een avondschool voor het aan- leeren der talen thans niet meer succes zou hebben dan vroeger. Ik wil alle practische wenschen dienaan gaande in gemeen overleg onderzoeken. Nu reeds is er in de begrooting een som van 2500 fr. ter beschikking gesteld van de maatschappijen die de volksontwikke ling bevorderen. Wat betreft de bewering als zouden wij ons programma niet uitgevoerd hebben, moet ik doen opmerken dat de gedane belofte de straatbelas ting af te schaffen slechts voorwaardelijk was. Verders hebben wij alle mogelijke taksverminderingen toege past. zoodat wij dus stipt onze beloften hebben uitge voerd. Thans stel ik voor te stemmen over de gewone begrooting die sluit in ontvangsten met de som van 4 901.728 fr. 87 en in uitgaven met 4.893.194 fr. 26, zoo dat zij een overschot laat van 8.534 fr. 61. Stemmen ja de Heeren Lemahieu. Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Bie- buyck en Vanderghote, Onthouden zichde Heeren Vereracht, Leuridan en Notebaert. XIX. Mededeelingen. M. Vanderghote. Wij komen te vernemen dat de Heer Merlin, ingenieur-principaal van Bruggen en We- gen te Yper, naar Gent verplaatst wordt. Het schepen college stelt daarom voor de volgende motie te stem men De gemeenteraad, gezien de in uitvoering zijnde Werken aan de vaart Yper-Yzer en gezien de vaart Yper-Komen nog moet hersteld worden, drukt den wensch uit dat er zou overgegaan worden tot de ver vanging van den Heer ingenieur-principaal en dat het bureel van Bruggen en Wegen hier te Yper zou be houden blijven, en besluit dezen wensch over te ma ken aan het Beheer van Bruggen en Wegen alsook aan den Heer Minister van Openbare Werken. Al de raadsleden verklaren zich met dat voorstel t'akkoord M. Leuridan. Tijdens de zitting van gister avond hebt gij daar een goedklinkend woord uitgesproken be treffende den heropbouw onzer statie. Ware het u niet mogelijk ons daarover wat meer te zeggen M. Yarderghote. Neen. ik heb nog geen verdere inlichtingen gehad M. Leuridan. Gij vermoedt toch dat er een gunstige keering gekomen is in die zaak AI. Yanderghcte. Officieus werd mij zulks gezegd, doch ik heb nog geen officieel nieuws ontvangen dat zulks bevestigt. Het is heden onze laatste zitting van dit jaar en toekomende jaar zullen wij het genoegen niet meer hebben den Heer schepen Van der Mersch in ons midden te zien. Daarom wil ik deze gelegenheid te baat nemen om hem van ganscher harte te bedanken voor al hetgeen hij als gemeenteraadslid en als sche pen ten voordeele van stad gedaan heeft. M. I.euridan. Alhoewel onze opvattingen als water en vuur verschillen, toch houd ik er aan mijne stem bij deze van den Heer voorzitter te voegen, omdat wij in den persoon van den Heer schepen Van der Mersch altijd een zeer inschikkelijk, bereidvol en toewijdings- vol collega gevonden hebben M. A ergracht. Namens de liberale groep voeg ik mij om dezelfde reden bij de dankwoorden aan den Heer schepen Van der Mersch hier toegestuurd. AI. A an der Mersch. Ik bedank voor de broederlijke woorden die mij zeer getroffen hebben en ik verzeker den raad dat ik nooit de goede betrekkingen vergeten - v-i mei al ™ljne collega's had. Ik bedank u allen nartelijk en ben bereid steeds voort al te doen wat ik kan ten voordeele van Yper. De zitting wordt hierop te 20 u. 55 opgeheven.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 3