Korting Radio Korting POLITIEKE UITZICHTEN Daar zingt en klinkt het leven DE LEVENDE MUZIEK J<»adio J QVICK OSCAR BINNENLAND Nieuwjaarsbedenkingen. BUITENLAND Amerika. Frankrijk. Engeland Hongarije. Italië. Rusland. Spanje. Turkije. Tsjecho-Slovakije. Vatikaanstad Super heterodine toestellen met korte golven, veranderlijke selectiviteit, anti-faling, groote eindki acht en een 100 °/0 AUTOMATISCH TOESTEL met 20 DRUKKNOPJES. Verdeeler 26, Doorgangstraat V I* I-C II Tel. 48J5 door SPECTATOR Woensdagavond, 28 December 1938. Wat brengt 1939 op Binnenlandseh gebied Zooals wij de laatste tijden hebben kunnen merken was de poli tieke toestand hier in België verre van rooskleurig talloos waren de onweerswolken welke zich aan den politieken gezichtseinder kwamen opstapelen. De heer Spaak heeft alle mogelijke kunstgrepen uitgehaald om de regeering toch nog een tijdje recht te houden. Wat gaat er nu gebeuren, nu zijn grootste rivaal in zijn eigen partij, de heer Emiel Vandervelde, is overleden Niemand kan met zekerheid zeggen welke richting wij nu zullen uitgaan. Het is niet mogelijk een voorspelling te maken, alles hangt af van het feit. Wie gaat den heer Vandervelde opvolgen als leider der Socialistische par tij hier in België. Is het Spaak zelf of een van zijn aan hangers. of is het iemand van de tegenpartij In het eerste geval heeft de regeering meer leefbaarheid, maar in het tweede geval is er meer kans op mislukken en dan gaan wij bijna onvermijdelijk naar een kamer ontbinding. Een ding is zeker, wij zullen niet heel lang in het onzekere blijven want algemeen is men van oor deel dat er na het nieuwjaarsverlof een klaarderen toestand zal geschapen worden. Bijzondere machtigingen in de Kamer In de verga dering van de JCamer" op Vrijdag 23 December, ging het over de bijzondere machtigingen. De meerderheid in de Kamer was van oordeel dat het onmogelijk was zich daar nu over uit te spreken en dit onderwerp werd ver daagd tot de vergadering van 17 Januari. Dekking van de uitgaven voor het leger op versterk ten vredesvoet. Het amendement van den heer De Winde, die vraagt om de vijf opcentiemen die geheven zullen worden op de overdrachtsbelasting, te schor sen van het oogenblik dat zij 55 millioen zullen hebben opgebracht, wordt aangenomen. Werkgeversbijdrage inzake werkloozenzorg. De regeering welke eerst besloten had een tijdelijke bij drage. van 50 van wat de werkgevers storten voor de gezinstoelagen, door de werkgevers te laten betalen in afwachting van de definitieve regeling van de ver plichte werkloozenverzekering, heeft dit cijfer nadien gebracht op 40 Nu er een groote afvaardiging bij den heer Spaak is geweest is dit cijfer terug gebracht op 35 c/r van de stortingen voor de gezinstoelagen. Wat de toestand van ons land is op het einde van 1938 volgens den heer Sap. In zijn rede te Tielt, voor de Katholieke Burgers en Middenstanders uitgesproken, zegt de heer Sap. dat de toestand nu slechter is dan in November 1934. Wij hebben een frank die slechts 10 centiemen waard is, als deze van 1934 er 14 waard was. De uitgaven, de blijvende uitgaven van den Staat, zijn op schromelijke wijze gestegen. We slepen het deficiet van twee budgetten, deze van 1937 en 1938, terwijl het van nu af reeds zeker is dat ook het budget van 1939 niet in evenwicht zal zijn. In zijn rede is hij verder Van oordeel, dat het alleen mogelijk is een gezonden toestand te vormen, wan neer men de tering naar de nering stelt. De verhouding Spaak-Vandervelde. Bij het afster ven van den heer Vandervelde, die niet alleen op Bin nenlandseh gebied een figuur maar zelfs op Buiten- landsch gebied een zeer groot figuur was, is het wel eens goed na te gaan in welke verhouding hij stond tot onzen huidigen eerste-minister. In de laatste jaren was Vandervelde minder in de politieke vuurlinie. Zijn invloed op de partij bleef echter niet te onderschatten, dat heeft men best kunnen zien bij het laatste partij congres. Sinds 1927 behoorde de Socialistische partij tot de oppositie, de heer Spaak was toen een voorvech ter van de uiterste linkerzijde, en zijn krachtigste te genstander was toen Vandervelde. Dank zij zijn krach tig optreden werd hij samen met Vandervelde ministra- bel. In de tweede regeering Van Zeeland was Spaak zoo behendig, de portefeuille van Buitenlandsche zaken voor den neus van Vandervelde weg te kapen. Spaak viel van het eene uiterste in het andere, en in plaats van buitengewoon vooruitstrevend werd hij zeer ge matigd. Weer ontmoette hij Vandervelde als tegenstan der op zijn weg Vandervelde was thans de aanvoerder geworden van de nieuwe uiterste linksche partijfraktië. Wat het jaar 1939 ons op buitenlandsch gebied zal brengen is nog minder te voorspellen dan wat wij over het binnenland hebben gezegd. Het afgeloopen jaar is druk. zelfs mper dan druk geweest. De overeen komsten te Munchen lieten ons allen wat vrijer adem halen, maar die gerustheid was niet van langen duur. Het kanon buldert in twee wërelddeelen. Het Chi- neesch-Japansch geschil schijnt maar geen oplossing te krijgen, en in Spanje gaat de Burgeroorlog nog altijd met meer hevigheid voort. De politieke spanning in Europa verhoogt van dag tot dag en het is heel zeker geen geruststellend feit dat ieder land met nog koorts achtiger haast aan zijn bewapening doorwerkt. Het ware te hopen dat die wapens niet zullen moeten ge bruikt worden om weer een wereldoorlog te ontketenen want dan zou onze gansche beschaving ten onder gaan. Kerstboodschap van Roosevelt. In zijn Kerstbood schap heeft President Roosevelt voor de zooveelste maal beloofd, dat hij alles in hét werk zal stellen om oorlog uit te roeien. De vijandige stemming tegenover Hitier. Senator King verklaarde dat Duitschland zich slechts kan hand haven. indien het zijn handelsbetrekkingen met andere landen kan blijven onderhouden. Moesten de Vereenig- de Staten en de ander groote mogendheden. Duitsch land boycoteeren. dan zou men Hitier op zijn meest kwetsbare plaats treffen. Opzegging van de Fransch-Italiaansche overeenkomst. De heer Francois Poncet, ambassadeur te Rome, heeft een uiteenzetting gedaan aan Graaf Ciano nopens het Fransche standpunt inzake het opzeggen door Italië van de Fransch-Italiaansche overeenkomst. Het congres van de Fransche socialisten. Het So cialistisch Congres heeft zich uitgesproken in het ge schil Blum-Faure. Deze laatste was van meening dat Frankrijk voordeel zou hebben indien het aanleuoing zocht bij Duitschland. Blum daarentegen beweerde dat Frankrijk zijn heil moet zoeken in een sterke bewape ning, en dat het moet vasthouden aan het akkoord met Rusland. Blum vraagt de bijeenroeping van een inter nationale konferentie, waarop alle voorstellen zouden onderzocht worden, die zouden kunnen leiden tot een politieke verstandhouding en een ekonomische samen werking van alle landen. De motie Blum werd met bijna het dubbel der stemmen van Faure aangenomen. De reis van Daladier naar Corsica en Tunis. Op het ministerie van oorlog heeft de heer Daladier bespre king gevoerd met verscheidene generaals en den re sident-generaal van Tunis over zijne aanstaande reis naar Corsica en Tunis. Het is eerst na de stemming der begrooting dat de eerste minister uit Toulon naar Bastia op Corsica zal afvaren, aan boord van een krui ser. Daarna begeeft hij zich naar Bizerte en vervolgens naar Tunis. Na een bezoek aan Algiers zal de eerste minister terug te Parijs zijn voor 10 Januari om de heropening van den parlementairen zittijd bij te wonen. Heeft Eden kans weer minister te worden in het kabinet Chamberlain Alhoewel de vroegere minis ter van buitenlandsche zaken, Antony Eden, niet heele- maal akkoord was met de gevoerde politiek van Cham berlain, in de Tchecho-Slowaaksche kwestie, is hij toch nog altijd een zeer invloedrijk man gebleven. Zijn ont vangst in Amerika heeft ons dat heel duidelijk getoond. Alhoewel zij er verschillende politieke overtuigingen op nahouden voor wat betreft het buitenland, is het niet uitgesloten dat Chamberlain beroep zou doen op Eden in een eerstvolgende nieuwe of omgevormde re geering. Moest dit gebeuren dan zou de buitenlandsche politiek van Engeland een heer andere richting aan- nemen. Csakv over het ethnische beginsel. Het Hongaar- sche telegraafagentschap heeft volgende verklaringen van Csaky. de nieuw benoemde minister van buiten landsche zaken, verspreid. De terugkeer van Opper-Hongarije tot Hongarije, vormt een triomf van het ethnische beginsel, welks waarde nog vergroot wordt ten aanzien van Opper- Hongarije. door duizendjarige solidariteit met Groot- Hongarije. Het succes heeft bewezen, dat dit beginsel vreedzaam toegepast kan worden en dat zijn toepassing oorlogs gevaren voorkomt. Het te Munchen erkende ethnische beginsel zal een historisch keerpunt vormen in het leven der volkeren naast elkander. Voortgaande zegt Csaky Er zal geen wijziging ge bracht worden in de Hongaarsche buitenlandsche poli tiek. Het Buitenlandsche politieke doel van Hongarije blijft een rechtvaardige vrede en in het belang van den vrede wil Hongarije, onder handhaving van goede betrekkingen met alle staten van goeden wil. onver anderlijk steunen op de vriendschap van Duitschland en Italië. Tegelijkertijd zal Hongarije voortgaan be trekkingen van oprechte vriendschap met Polen te on derhouden. Tenslotte definieerde Csaky als vólgt de Hongaarsphe politiek jegens zijn naburen. Welke zijn de betrekkin gen. die Hongarije met zijn naburen wil onderhouden Dat is algemeen bekend. Welke zullen die betrekkin gen zijn Dat zal afhangen van de nabuurstaten. De vier eischen van Italië aan Frankrijk. 1) Afstand van Tunis door Frankrijk. 2) Volledige demilitarisatie van Corsica. 3) Erkenning van het recht op een vlootbasis van Italië op de Balearen. 4) Het beheer van het Suezkanaal moet internatio naal worden door de stichting van vier toezichtsgebie- den. zoodat elk der vier onderteekenaars van het ver drag van Munchen een strook onder zijn beheer zou krijgen. Het Fransche antwoord aan Italië na het opzeggen van het Fransch-Italiaansch akkoord. De Fransche ministerraad heeft zich in zijn zitting van Zaterdag 24 Dec. voornamelijk bezig gehouden met het vraagstuk der Fransch-Italiaansche betrekkingen en de opzegging van de akkoorden, gesloten tusschen Laval en Mus solini. Van Fransche zijde wenscht men dat het Fransche antwoord geheim zal gehouden worden zoolang dit niet aan de regeering te Rome medegedeeld zal zijn. Havas meldtdat het Fransche antwoord zich ba seert op de overwegingen, welke in de afgeloopen da gen steeds weer door Fransche diplomatieke kringen geformuleerd zijn. n. 1. dat de akkoorden van 1935, al waren deze niet in werking getreden, niettemin de li quidatie beteekenen van alle Fransch-Italiaansche ge schilpunten. Onder deze omstandigheden kan de Fran sche regeering slechts nota nemen van Italië's opzeg ging. welke in de Fransch-Italiaansche betrekkingen den status quo herstelt. Russisch-Japansch geschil aangaande Vischgronden. Het geschil ontstaan tusschen Rusland en Japan inzake de Vischgronden dreigt in oorlogsgevaar te ontaarden. De steeds aangroeiende Japansche bevolking heeft Ja pan genoodzaakt uitgebreider vischgronden te zoeken om in de voedselvoorziening van zijn land te kunnen voorzien. Rusland van zijn kant ziet niets liever dan dat Japan levensmiddelengebrek heeft, omdat het zoo zou verzwakt worden tegenover China. De vroeger, bij verdrag, toegekende rechten aan Ja pan om in de Russische kustwateren te visschen waren onvoldoende zoodat er in 1936 een nieuw verdrag door de Japanners werd geteekend maar dat tot nu toe door de Russen altijd op de lange baan werd geschoven en niet toegepast. Japan is nu zinnens de Japansche visschersbooten door oorlogsbodems te laten beschermen, wanneer Mos kou weigert de nieuwe overeenkomst in werking te la ten treden. Indien het tot geert regeling komt voor het begin van den vangtijd. zal de Zee van Ochotsk in het brandpunt der politieke belangstelling staan. De Nationalistische opmarsch in Katalonië. Het Kerstoffensief van Franco heeft aan de Nationalisten enkele overwinningen gebracht. In 24 uur zijn ze om trent 6 km. vooruitgekomen. Volgens zekere berichten zou er in het kamp der Na tionalisten. een zuiveringsaktie onder de officieren ge houden zijn. Volgens die zelfde berichten werden er enkelen terechtgesteld. Er zouden ook dokumenten ontdekt zijn in de valies van den Britschen onder-konsul te San-Sebastian. Ismet Inonoe leider in Turkije. Het buitengewoon kongres der republikeinsche volkspartij is bijeengeko men en heeft Ismet Inonoe als bestendig leider be noemd. Zijn verkiezing werd luide toegejuicht. De nieuwe president heeft verklaard dat de politiek van Turkije, zoowel op binnenlandseh als op buitenlandsch gebied in den zelfden geest als die van wijlen Kemal Ataturk zal gevoerd worden. Door het benoemen van Ismet Inonoe als bestendige leider der Turken is hij onafzetbaar en dus voor het leven verkozen Besluiten van den ministerraad. In eene officieele mededeeling wordt bekend gemaakt dat een reeks be langrijke besluiten is aangenomen, o. a. een decreet, waarbij de regeering gemachtigd wordt politieke par tijen te ontbinden, terwijl nieuw op te richten partijen toestemming aan de regeering moeten vragen. Verder is een decreet aangenomen inzake het aanleggen van autowegen en is besloten een ekonomischen staatsraad te benoemen. Deze raad zal bestaan uit een directeur met drie bijzitters, n. 1. een Tsjech, een Slowaak en een Karpaathrus en 65 leden, door de regeering te be noemen. Kersttoespraak van den Paus. Zorg over de schen ding van het concordaat met Italië. - De Paus heeft de te Rome aanwezige kardinalen en andere prelaten ontvangen die hem hun beste wenschen. ter gelegenheid van het Kerstfeest kwamen aanbieden De Paus heeft daarbij een toespraak gehouden waarin hij herinnerde aan den tienden verjaardag van het concordaat van Lateranen met Italië.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 4