Herberg Den Hert Firm. Cappoen-Petyt Tentoonstelling joz. STORME Taxi Tel. 295 Verwarmde Auto i OÜKiS riSCHE KRONIEK HEROPENING DER 5. G. DE STUERSSTRAAT ALLERHANDE NIEUWS TEEKEN- EN SCHILDERWERK Jules TIMPERMAN HANDSOOGSCHIETINGEN Nu het einde van het jaar nadert, breekt de tijd aan dat wij, aan den stillen haard, kunnen nadenken over al de goede voornemens welke wij bij den aanvang van het jaar hebben gemaakt en niet hebben volbracht. Dat is ook wel noodig als men de schrijver is van de toeristische kroniek in het Ypersche Heb ik. zoo vraagt men zich op zulke oogenblikken af, wel over alles geschre ven waarover ik hadde moeten schrijven Heb ik gezorgd voor de noodige afwisseling in deze uiteraard soms wat droge lectuur En om het antwoord op deze vragen niet schuldig te blij ven hebben wij eens de verscheidene kronieken van dit jaar doorloopen en nagekeken waarover zoo al werd geschreven tegen onze verwachting in waren de onderwerpen voldoende afwisselend. Achtereenvolgens werden behandeld de verschil lende toeristische gebeurtenissen in binnen- en buitenland, de toeristische propaganda te leper en in het land, de bespreking van de voornaam ste werken over leper of de omgeving, en verder artikeltjes over filmen, folklore, wintersport, le genden, en zoo meer. Ziedaar wat ons betreft. Wat de lezers betreft, hebben wij hun een klein verwijt toe te sturen zij schijnen niet te willen weten dat een kroniek er niet alleen is om raad en bijzonderheden over alle toeristische onderwerpen te verschaffen, maar dat zij er ook is om raad te vragen. Wij wenschen werkelijk niets anders dan dat vele lezers gebruik zouden maken van deze kroniek om hunne wenschen voor te leggen. Wij zullen ze met de meeste nauwgezetheid beantwoorden, en zoodanig dat ze ook nog anderen van nut kunnen zijn. Wij hopen dat vele lezers aan onzen oproep gehoor zullen geven in het volgende jaar. Inderdaad want te veel toeristen nog reizen zonder voorbereiding. Hoe het gaat? Wel, men denkt eerst langen tijd na waar men naartoe zou gaan', tracht van reisagentschappen of toeristen- vereenigingen de prijzen te kennen van de inge richte reizen, men zorgt er voor bij het inschrij vingsgeld nog wat zakgeld te hebben en men wacht gelaten den dag der reis af. Ik kan hoege naamd niet akkoord gaan met deze werkwijze, want hoe flink ook nog de gidsen zijn die u op de reis vergezellen, zijn zij in sommige omstan digheden bv. in volgepropte treinen niet in de mogelijkheid u den noodigen uitleg te ver schaffen over de streek en vooral over haar lig ging. Ik heb menschen weten in de Pyreneeën reizen die niet wisten aan welken kant van Frankrijk ze zaten en die zich maar geen idee konden vormen van de richting die de trein volgde. Dit brengt mij een grappig intermezzo te binnen, waarvan ik het onderwerp uitmaakte op een van mijn reizen had ik ter verdere do cumentatie een guide bleuvan de bereisde streek meegebracht. Natuurlijk volgde ik het was een treingids van station tot station den reisweg, zoodanig dat ik algauw door de overige medereizigers werd opgemerkt steeds met mijn gids in de hand. Toen we ter bestemming waren aangekomen verliet mijn trouwe gids me na tuurlijk nog nietintegendeel hij bewees mij uit stekend dienst wanneer het gebeurde dat ik den leider uit het oog verloor. Maar na enkele dagen, toen iedereen al de medereizenden kende zoo niet met den werkelijken naam, dan toch met een bijnaam bleek het dat ook ik een bijnaam had gekregen. Sedert verscheidene dagen was ik zonder het te weten natuurlijk de meneer met de kaartgeworden. Ik heb dan gansch de reis dien naam maar verder gedragen, wel we tende dat de meneer met de kaartzijn reis tot in de minste details had kunnen meevolgen, iets wat de anderen bezwaarlijk hadden kunnen zeg gen. Wat moeten wij dan voorbereiden Om te be ginnen moeten wij een algemeen overzicht heb ben van den te volgen wegdezen kunnen wij op een atlas uitstippelen, de groote spoorwegen of andere wegen volgend. Beschikken wij niet over een atlas, dan koopen wij een kaart van het land, die ons later nog van nut kan zijn. Ofwel onmid dellijk een gids een Baedeker, een Guide Bleu. een Michelin, of hoe hij ook nog kan heeten. Waarom hoor ik iemand vragen, al deze bij komende kosten Het is begrijpelijk dat men voor een reis van drie dagen welke u 300/400 Fr. kost geen gids moet koopen van 75 Fr.maar wie zich de luxe kan permitteeren om acht, tien, veertien dagen op reis te gaan, voor sommen tusschen 1000 en 2000 fr. of meer, moet zich scha men als hij komt vertellen dat een gids te duur kost. Wie een kleine reis doet en dus geen gids ver langt te koopen, schrijve naar de groote verkeers- bureau's van Frankrijk, Nederland, Duitschland, Engeland, die alle hunne bijkantoren in ons land hebben, en vrage aldaar prospectussen aan over de streken en steden die hij zal bezoeken. Een goede raadvraag datgene aan wat ge noodig hebt, want wie te veel vraagt krijgt soms niets. Verder kan men dan nog zeer mooie prospectus sen met plans van de steden krijgen van de plaat selijke vereenigingen voor vreemdelingenver keer. Met al dat materiaal studeert men dan zijn reis in, een paar maanden vooraf reeds. Dit werk zal den echten toerist reeds een echte vreugde zijn hoe groot zal deze echter zijn, wanneer hij in de werkelijkheid zal mogen zien wat hem reeds zoo veel voldoening schonk bij de voor bereiding. Dit is de eenige goede manier om werkelijk het meeste nut en plezier' uit een reis te trekken. Wie aldus zal reizen in het jaar 1939 zal een echt toerist zijnwij hopen dat deze regelen velen zullen aanzetten om hun reis dit jaar beter voor te bereiden. Dat zij daarbij in de mogelijk heid zouden zijn vele aangename, nuttige, leer rijke en vooral plezierige dingen te zien en te beleven is de oprechte Nieuwjaarswensch van Reysiger. gehouden door Recht over Sint Niklaaskerk BIEREN PHENIX EN RODENBACH 'T ZIJN VAN DE BESTE. YPER. Laffe daad. Verleden week Donderdag na het verlaten der school om 4 u namiddag, trok de kleine Paula Blootacker. wonende in de Capronstraat, samen met twee harer spelvriendinnetjes. kinders van rond de 7 of 8 jaar oud. al door de Eigen Heerdstraat naar huis. Onderweg vermaakten de kinderen zich met over de gevallen sneeuw te glijden, toen een daar voor bijgaande manspersoon hen voorstelde ze wat te hel pen glijden. De kinderen lieten den man zonder arg waan naderen, doch deze, zich wendende tot de kleine Paula, die schoon lang krulhaar heeft, zegde dat haar sjerp niet goed toegebonden was. In plaats echter van de sjerp beter te schikken, poogde de kerel eenige haar lokken met een schaar af te snijden. De andere meisjes, dit ziende, slaakten een angstkreet en liepen dan, samen met de verschrikte Paula, zoo rap ze konden huiswaarts waar ze haar wedervaren vertelden. Dadelijk werd een klacht ingediend bij de rijkswacht die een streng on derzoek instelde. Met de persoonsbeschrijving die de kinderen van hun laffen aanrander gegeven hadden, vielen de vermoedens spoedig op een kerel die reeds meermalen schoolgaande kinderen op straat had lastig gevallen. Die kerel, de 20 jarige Coffyn Jan, wonende alhier op de Vischmarkt, werd dan ook behendig on- derhoord en eindigde met de feiten te bekennen. Pro- ces-verbaal werd tegen hem opgemaakt. Landlooper. Zekere Frederiks Abraham. 66 jaar oud, geboortig van Dirksland (Holland) doch laatst verbleven hebbende te Wervick-Zuid, die hier zonder middelen van bestaan rondtjoolde en niet meer wist noch waarin noch waaruit, is zich hier Maandag laatst bij de politie komen aangeven. Den Dinsdag morgen verscheen hij voor de politierechtbank die hem, uit hoofde van landlooperij, voor onbepaalden tijd naar het bedelaarsgesticht van Merxplas verwees. Botsing. Woensdag, rond 2 u. 30 namiddag, wilde M. Touquet Daniel, van Yper. zijn auto draaien recht over de garage van M. Mottrie, Maloulaan. Met dit doel reed hij eerst een eind op het voorland, doch juist op het oogenblik dat hij weer achteruit reed. kwam aldaar een autocamion der Ypersche Centrale Brou werij, gevoerd door M. Becarren Maurice, van uit de richting der R. Colaertplaats aangehold. Beide voertui gen kwamen met elkaar in aanraking, doch de gelei ders werden gelukkiglijk niet gekwetst. Alleen de auto camion onderging eenige lichte beschadiging. MOORSLEDE. Moto-ongeval. De genaamde De- cantry Joseph, wonende op het gehucht* Pannerie kwam per moto, in gezelschap van Vermassen Adelin. die op de duozitting gezeten was, van Roeselare terug, toen hij ter hoogte der baan van Ledegem afwijken moest voor de auto van F. D., van Gheluwe. Door het plots zwenken gleed de moto uit en beide opzittenden stuikten zwaar ten gronde. Decantry was aan aange zicht en schouder gekwetst en Vermassen, die tegen een boomstam terecht kwam, had den linker pink ge broken en bekwam daarbij ook nog verwondingen in de zijde. ELVERDINGHE. Schoone vangst. Op het jacht veld der Heeren Cesar Mottrie en Paul Donck. van Yper, werd door den jachtwachter Oscar Titeca een prachtigen otter geschoten. Het roofdier, dat waar schijnlijk door de koude uit zijn schuilplaats gedre ven werd, woog 7 kgr. NEERWAASTEN. Aanrijding. Langs de baan naar Komen werd een gespan, gevoerd door den land bouwerszoon Herckels, aangereden door de auto van A. Vandendorpe, wonende- Nieppestraat. die van zijne vrouw en een bevriend echtpaar vergezeld was. De landbouwer, die nevens de tweede kar stapte, werd ten gronde geslingerd en liep een schouderbreuk op. De autovoerder had het neusbeen op twee plaatsen gebro ken, zijne vrouw was aan het hoofd gekwetst, terwijl de echtgenooten Vandenborre door de glasscherven verwond waren. KOMEN. Auto in de gracht. De handelaar G. Debie kwam per auto langs de groote baan van Komen naar Waasten gereden, toen nabij het gehucht De Ponte zijn vbertuig op de gladde baan slipte en alzoo in de gracht terechtkwam waar het omkantelde. De auto werd zwaar beschadigd en M. Debie was aan het hoofd en de zijde gewond. VLAMERTINGHE. Gouden Priesterjubileum. Dinsdag 27» dezer herdacht de E. H. Lambaere, thans rustend priester, de vijftigste verjaring zijner priester wijding. Te dezer gelegenheid werd om 10 u. een plech tige dankzeggingsmis opgedragen Van Zondag 8 Januari tot Zondag 15 januari inbegrepen van het van in de zaal van «DE KATHOLIEKE KRING», Rijsselstraat, IEPER. De zaal zal open zijn iederen dag van S uur tot 12 uur en van 13 uur tot 18 uur. imimumtf* De E. H. Lambaere deed zijne humaniora aa« het College van Meenen en voltrok zijne priesterlijke stu dies aan het Amerikaansch Seminarie van Leuven. Daarna vertrok hij als zendeling naar Amerika, waar hij een uitgestrekt gebied te bedienen had. Om ge zondheidsredenen zag hij ?ich verplicht zijne edele maar lastige taak vroeger op te geven dan hij had ge- wenscht en kwam zich dan opnieuw vestigen in zijn ge boortedorp. waar hij spoedig volledig herstelde e« een welverdiende rust geniet. WEST-NIEL'WKERKE. Verkeersongeval. Op het gehucht -«De Kribbewilde M. Destavele Robert. 28 jaar oud. van Meteren. die vergezeld van zijne vrouw. Denturck Flavie, afkomstig van Komen, per auto dt groote baan naar Nieuwkerke volgde, het gespaa van landbouwer Derkens Camiel voorbij steken, toen hij op hetzelfde oogenblik bemerkte dat daar twee wiel rijders aangereden kwamen. Ten einde ze te vermij den, zwenkte M Destavele links af met het gevolg dat zijn auto in de gracht langs den kant der baan terecht kwam. Mevr. Destavele liep hierbij verwondingen op aan het gelaat. Ook een der wielrijders, de genaamde Dhooge Ferdinand, wonende in de Pappotstraat, was toch door de auto ten gronde geworpen geweest en werd met een breede wonde aan het hoofd en kneuzin gen aan de dijen opgenomen. KOMEN. Erge val. De genaamde Devogt Arthur, wonende in de Leiebuurt. is, terwijl hij op een kar stond, plots uitgegleden en ten gronde gestuikt. De man, die op de straatsteenen bleef liggen, werd opge nomen en in een woning binnengedragen. Een ont boden geneesheer stelde een dubbele armbreuk rast alsmede erge verwondingen aan de ruggegraat. GHELUWE. Autodief aangehouden. Verleden week Donderdag werd alhier een a-utodief bij de lur ven gevat in de volgende omstandigheden De garagist Talpe Emile. wonende langs den steen weg van Yper, werd Zondag morgen ontboden om een auto staande te Wervick, op het gehucht Nachtegaal, te depanneeren. Door de vorst en bij gebrek aan water was de radiator gesprongen, zoodat* de garagist zich verplicht zag de. auto naar zijn garage te slepen. De autovoerder gaf zich uit als zijnde zekerea De- wulf. en beweerde dat de auto aan zijn schoonvader toebehoorde. Zijne verklaringen kwamen echter den garagist verdacht voor en deze verwittigde den veld wachter Denys. die een onderzoek instelde en .spoedig vernam dat de auto toebehoorde aan M. G. Van Quickenborne, vervoerder, te Kortrijk. en aldaar den Zaterdag te voren gestolen was geweest door ees per soon die in de garage beweerd had door den eigenaar gezonden te zijn geweest om de auto weg te halen. Den Donderdag werd de garagist Talpe door den autodief per telefoon gevraagd de auto in gereedheid te willen brengen, daar hij nog denzelfden dag naar Charleroi moest vertrekken. De veldwachter, hierover verwittigd, begaf zich bij den garagist om er de komst van den autodief af te wachten en hem aldaar a»n te houden. Op uitnoodiging van M. Talpe. kwam de niets vermoedende kerel gewillig mede naar de keuken om zich er wat te warmen, doch daar legde de veldwach ter de hand op hem. De kerel poogde nog te ontvluch ten, maar werd ten slotte overmeesterd en stevig vast gehouden tot andere bijgeroepen gerechtsdienaars daar toekwamen. De kerel, die vereenzelvigd werd als zijnde den genaamde Verhulst Alois, afkomstig van Hulste, en thans wonende te Diekebusch. werd naar het gevang van Kortrijk overgebracht Markt, 24, IEPER Stelt ter beschikking zijner klanten ('s wir.t-.-rs) een MODERN (ns7> LIGGENDE PERS ZONDAG 1 JANUARI 1939 Om i uur: VOORMEZEELE, bij Jerome Lelang: üppervogel 50 fr. Twee zijdvogels, elk 25 fr.Twee kalien. elk 20 fr.Alle vijf schutters een primé van 15 fr Kleine vogels 10 fr. Inleg 13 fr. 50 MAANDAG 9 JANUARI 1939 Om 5 i uurYPER, in de aangename zaal der ner- berg Au SaumonVRIENDENSCHIETING, tnh'8 O fr. 50 te verdeelen in vogels van 2 fr. 50 na aftrek van het pijlrapersgeld Inschrijving om 5 l'« uur. ELKEN MAANDAG Om 5 J uur zeer stiptPOTJESCHIETING. <>- ie aangename zaal der herberg Au Saumon TE PACHTEN: met 15 Maart 1939 SCHOON HEERENHUIS me: hof, gelegen Maloulaan, 27. Yper. Z»ch wenden ten kantore van den deurwaardef G- Tahon, Capronstraat, 11. Yper.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1938 | | pagina 8