POLITIEKE UITZICHTEN STERN STERN QVICK OSCAR 4 BINNENLAND De uitvaart van den heer Vander Velde. Protest wegens een Vlaamsche benoe ming. Het kanaalplan Maas-Rijn. Reglementeering inzake onvrijwillige werkloosheid. BUITENLAND Amerika. Duitschland. Engeland. Frankrijk. Italië. Nederland. Palestina. Polen Spanje. Zweden. Zwitserland. de ZWEEDSCHE PRIMA RADIOTOESTELLEN zijn ONOVERTREFBAAR STERN STERN STERN STERN 26, Doorgangstraat, Yper Tel 485 HERSTELLING VAN RADIOS VAN ALLE MERKEN. door SPECTATOR Woensdagavond 4 Januari 1939. Ter gelegenheid van de uitvaart van den heer Vander Velde is men getuige kunnen zijn van de talrijke blijken van genegenheid voor den afgestorven Staats minister Alle partijen roemden hem als een eerste klasse staatsman, die ten bate van de werkende klasse veel heeft gedaan, en als socialistisch leider een we reldvermaardheid verwierf. Eens dat de dood er mede gemoeid is kunnen politiekers veel gemakkelijker het goede in hun tegenstanders zien en het kwade verge ten. Voor dë socialistische partij is het heel zeker een groot verlies. Nu is het nog altijd een open vraag, «Wie zal hem als voorzitter opvolgen?» Door sommige bladen worden reeds namen vooropgesteld. Oud-mi nister De Man werd reeds genoemd, maar zijne kan didatuur zou op geweldige tegenkantingen stuiten. De heer Huysmans is wel de geschikte persoon, maar in zijne hoedanigheid van Burgemeester van de stad Antwerpen en als voorzitter van het parlement zou hij over te weinig tijd beschikken. Verder vernoemt men nog den heer Wauters. De heer Spaak als eerste mi nister zou uitgesloten zijn om als leider der socialis tische partij op te treden. Wachten is de boodschap. Het zal wel niet zoo heel lang duren dat men een plaatsvervanger zal kiezen en dan kan het nog wel eens iemand zijn waarmee men bij de voorspellingen geen rekening heeft gehouden. Van Anti-Vlaamschgezinde zijde is een perscam pagne ingezet tegen de benoeming van dr A. Martens tot lid van de onlangs opgerichte Kon. Vlaamsche Academie voor Geneeskunde. Dr. Martens nam. tijdens den wereldoorlog, deel aan de Vlaamsche activistische beweging. In 1920 werd hij, door het Hof van gezworenen, te Brussel, bij verstek ter dood veroordeeld. Van 1918 tot 1930 verbleef hij in Nederland. Nadien werd dr. Martens geamnestieerd en keerde hij naar België terug waar hij de arts werd van minister president Van Zeeland en van minister De Man. Verscheidene Brusselsche en Waalsche dagbladen spreken van een schandalige benoeming en dringen aan bij de regeering, opdat zij de benoeming van dr. Martens weer ongedaan zouden maken. Het kamerlid van Brussel, Mundeleer, deelde aan den voorzitter van de kamer mede, dat hij de regeering, na het Nieuw jaarsverlof. over dit geval wenscht te interpelleeren. Volgens een mededeeling. komende van het Depar tement van Openbare Werken, is het oude kanaalplan Maas-Rijn weer voor den dag gehaald en hebben en kele hooge ambtenaren opdracht ontvangen de voor enkele jaren geleden in dit verband opgemaakte rap porten en ramingen van kosten te herzien. De jongste reis van het Antwerpsche bestuur van Bruggen en Wegen aan Keulen en het tegenbezoek van Schmidt aan burgemeester Huysmans gebracht, zouden daartoe aanleiding hebben gegeven. Bedoeld plan voor ziet het graven van een kanaal tusschen Luik. Aken en Keulen. De technische moeilijkheden en de hooge kosten zijn echter van dien aard dat men in het de partement van openbare werken zelf niet gelooft aan de uitvoering van dit plan. De eerste twee alineas van artikel 22bis van het Koninklijk Besluit van 31 Mei 1933 houdende wijziging van het regime van de onvrijwillige werkloosheid, wor den ingetrokken en door de volgende bepalingen ver vangen Om in aanmerking te kunnen genomen worden, moet er voor den dag van werkloosheid een verlies van ten minste acht uren werk worden vastgesteld en voor den halven dag, een verlies van ten minste vier uren. De werkeloosheid van 's Zaterdags van de En- gelsche week kan slechts voor een halven dag in aan merking komen, wanneer er een verlies van ten min ste vier uren wordt vastgesteld. Wat de arbeiders betreft, in ondernemingen te werk gesteld, waar de werktijd minder dan acht uren be loopt, moet er voor den dag van werkloosheid een ver lies vastgesteld worden dat ten minste gelijk is aan den verminderden normalen werktijd, en voor den halven dag, een verlies dat ten minste gelijk is aan de helft van bedoelde verminderde prestatie. De werkloosheid van 's Zaterdags van de Engelsche week mag slechts voor een halven dag in aanmerking komen wanneer er een verlies wordt vastgesteld, dat ten minste gelijk is aan de helft van een vollen dag van verkorten arbeidswerktijd. Als het in de onderneming het gebruik is, de da- gelijksche prestatie van den arbeid in twee halve dagen van ongelijken duur te verdeelen, mag de werkloosheid van den halven dag van den kortsten duur in aan merking genomen worden, inzooverre hij niet minder dan vijftien minuten onder de helft van den heelen ar beidsdag blijft. Art. 25 ter van hetzelfde besluit van 31 Mei 1933 wordt door de volgende bepalingen aangevuld Voor afgaande bepaling is echter niet toepasselijk op de verzekerden die. voor hun inschrijving krachtens art. II 3" en 6° alinea, het bewijs zullen geleverd hebben tijdens de jongste drie jaren welke de aanvraag, die de inzonderheid te dien einde zullen ingediend hebben, voorafgingen, den voorzienen werktijd te hebben vol bracht Steun voor Duitsche Joden. Drie afgevaardigden van de Kwakers, die gedurende een maand in Duitsch- land verbleven, kregen van de Duitsche regeering toe lating steundiensten in te richten voor niet-Ariërs in Duitschland. De onderhandelingen om voor de uitwij king van 150.000 Joden te zorgen schijnen goed te vor deren. Duitschland en de Koloniën. Uit Duitsche kringen deelt men mede dat Duitschland geen de minste aan spraak zou maken op Belgische of Nederlandsche kolo niën. Men wijst er op dat Hitier steeds heeft verklaard dat de koloniale aanspraken van Duitschland uitslui tend betrekking hebben op de gewezen Duitsche kolo niën, welke aan Duitschland door het verdrag van Versailles werden afgenomen. Bovendien staan op het oogenblik de Duitsche koloniale aanspraken, al wor den zij natuurlijk gehandhaafd, geenszins op den voor grond. De Duitsche belangstelling is geheel naar het Oosten en Zuidoosten gericht, waarbij het gaat om de verhoo ging van den invoer, vooral van vetten, en de verhoo ging van den uitvoer Boterrantsoeneering in Duitschland. Na de maand Januari zal iedere Duitscher per week slechts 175 gr. boter kunnen krijgen bij zijn winkelier waar hij ingeschreven is Dat is eene vermindering van 25 gr. per week want vroeger was het 200 gr. Von Ribber.trop half Januari naar Warschau. Rond half Januari zal de heer Von Ribbentrop, rijksminis ter van buitenlandsche zaken, zich naar Warschau be geven om een voor Polen aannemelijke en geruststel lende interpretatie te geven van Duitschlands hande lingen, in het bijzonder terzake van de door Polen na gestreefde gemeenschappelijke grens met Hongarie, het standpunt van Duitschland ten opzichte van het Oe- krainische vraagstuk en het gebruik van Memel als houtuitvoer haven voor Polen. Het tekort aan Technici in Duitschland. Göring, ministerpresident, heeft op voorstel van den minister voor Ekonomische zaken, den studietijd van de tech nische hoogescholen en mijnbouwkundige hoogescho- len tot drie jaar verkort, en den studietijd van de tech nische vakscholen tot twee jaar. De reden is het steeds meer merkbare gebrek aan technici en ingenieurs. Uitbreiding van de Duitsche vloot. Volgens som mige berichten zouden de vlootbesprekingen tusschen Engelapd en Duitschland te Berlijn gehandeld hebben over de uitbreiding van de Duitsche vloot. Duitschland is van meening dat het zich sterker moet maken tegen Rusland dat tegenwoordig over honderd zestig duik- booten beschikt. Chamberlain over de verdediging van Engeland. In een Nieuwjaarsboodschap gepubliceerd in het tijd schrift Home and Empirezegt minister-president onder meer Onze gewapende macht veroorlooft ons in den raad der volkeren te zeggen, dat wij, terwijl wij vriendschap met alle volkeren zoeken, hun in een geest van redelijkheid en oprechtheid tegemoet zullen treden, doch geen concessies aan geweld zullen doen. Terwijl wij niet zonder succes hebben gewerkt voor de zaak van den vrede, hebben wij onze energie tege lijkertijd gewijd aan de bespoediging en de uitbrei ding onzer voorbereidingsmaatregelen, met den steun van het land. Veel moet in deze richting nog gedaan worden, maar om een mogelijken onjuisten indruk, ge vestigd door gepraat over vertragingen en leemten, weg te nemen wensch ik hieraan toe te voegen, dat wij reeds zooveel vooruitgang met onze bewapening ge maakt hebben, dat wij zoo noodig op het oogenblik ons zouden kunnen verheffen om onze verplichtingen tegen over onze bondgenooten, ons rijk en ons zelf na te komen. De versterking van de Engelsche vloot. Volgens de nieuwe uitgave van het handboek Jane's fighting ships zijn de scheepswerven sedert den oorlog niet meer zoo druk geweest met het bouwen van oorlogsbodems als thans. Opgemerkt wordt dat de Britsche vloot twaalf slag schepen heeft besteld, terwijl zeven op stapel staan, namelijk vijf van 35.000 ton en twee van 40.000 ton. Geen rechten van oorlogvoerende aan Franco. De diplomatieke medewerker van de Times schrijft dat de Britsche regeering er niet aan denkt binnen korten tijd rechten van oorlogvoerend aan Franco te verleenen. Betooging van werkloozen tegen Chamberlain. Dinsdag morgen werden door een aantal werkloozen een betooging gehouden voor het huis van den eersten minister. Zij hadden een doodkist bij zich waarop stond Werklooze. hij vroeg vergeefs om steun.An deren riepen uitVoldoening aan werkloozen en niet aan Mussolini.De algemeene secretaris van de veree- niging der werkloozen liet weten dat deze betoogingen zullen blijven voortduren zoolang er voor de werk loozen niet zal gezorgd worden. Senegaleesche troepen naar Dzjiboeti. r Verschei dene Senegaleesche tirailleurs zijn uit Marseille naar Dzjiboeti vertrokken. Zij defileerden voor de burgerlijke en militaire overheden en werden door het volk fel toegejuicht. Op deze wijze begint Frankrijk reeds vei ligheidsmaatregelen te nemen in Fransch-Somaliland. Het verbreken van de betrekkingen tusschen Iran en Frankrijk. Volgens een Havasbericht zou het ver breken van de betrekkingen tusschen Frankrijk en Iran een gevolg zijn van ontstemming in Perzische kringen over woordspelingen in een humoristisch blad. Reeds vroeger heeft een Perzisch gezant daarover geklaagd te Parijs. Sluiting van Russische en Italiaansche consulaten. Tijdens een anti-Fransche betooging hebben Italiaan sche fascisten de ruiten van het Sowjetconsulaat te Milaan stuk geslagen. Als gevolg daarvan heeft de Russische regeering de Italiaansche regeering mede gedeeld, dat zij, daar er geen waarborgen bestaan voor een normale werking van het consulaat te Milaan, heeft besloten hel te sluiten. Zij heeft verder voorgesteld, dat. ter wille van de wederkeerigheid, ook het Italiaan sche consulaat te Odessa zijn werkzaamheden zal sta ken. Italië's bemoeiingen in Midden Europa. Te Rome volgt men met aandacht den loop van de Zuid-Sla vische politiek ten aanzien van Hongarije. De Fascis tische diplomatie is zeer actief in dit deel van Europa, waar zij er naar streeft een duurzame toenadering te bewerken tusschen Belgrado en Budapest. Dit vraag stuk zou ook het voornaamste punt zijn geweest van de besprekingen van Ciano te Budapest en te Belgrado waar hij nu in de tweede helft van deze maand heen gaat. Een Hongaarsch-Zuid-Slavische Entente onder Italiaansche leiding vormt den grondslag van het Do- naustelsel, dat Italië op het oog heeft. Natuurlijk is dat stelsel gedacht binnen het kader van de spil Rorae- Berlijn, maar_het zou in ieder geval meewerken om de balans die nü wat veel naar Duitsche zijde overhelt in evenwicht te brengen. Duitsche dienstmeisjes werden naar hun land terug geroepen. In Nederland hebben de meeste Duitsche dienstmeisjes het bericht gekregen dat zij zich op het Duitsche gezantschap moesten aanbieden met hun pas. of anders in een Duitsch consulaat. Aan hen die zich hebben aangemeld werd medegedeeld dat zij tegen 1 Februari hun betrekking moeten opzeggen. Passen die voor langer geldig zijn dan voor 2 Februari, wor den op dien datum afgestempeld Naar werd medege deeld zullen de meisjes die teruggaan, den 2 Februari met extratreinen naar Duitschland worden vervoerd. Een groot deel wenscht niet naar Duitschland terug te keeren en tracht door het huwelijk de Nederland sche nationaliteit te verkrijgen. De Palestijnsche conferentie einde Januari bijeen. De voor kerstvacantie aangevangen besprekingen tusschen de Britsche autoriteiten en den Arabischen Hoogen Raad te Jerusalem betreffende de Arabisct vertegenwoordigingen uit Palestina zijn practisch ge ëindigd en, behalve een nog niet bereikte overeenstem ming ten aanzien van een of twee namen, die nog defi nitief vastgesteld moeten worden, zal de lijst begin Januari kunnen worden gepubliceerd. Poolsch-Tsjecho-Slowaaksche wrijving. De Pool- sche gezant heeft te Praag een nota overhandigd, waar in de Poolsche regeering de aandacht van de Tsjecho- Slowaaksche regeering vestigt op de handelingen van de militie dagbladen en radio op de Poolsche grens in Silezië. De nota eischt uitdrukkelijk, dat aan dezen staat van zaken zoo spoedig mogelijk een einde wordt gemaakt, omdat hij in strijd is met de verklaring van officieele kringen te Praag én het voor de Poolsche regeering moeilijk maakt betrekkingen van goede buurschap te vestigen met het nieuwe Tsjecho-Slowakije. Het offensief der Nationalisten. In de afgeloopen dagen heeft de strijd in Spanje vol hevigheid gewoed. Niettegenstaande de geweldige aanvallen van Nationa listische zijde is hun vooruitgang zeer gering, en vol doet hij heel zeker niet aan de verwachtingen welke men zich van het kerstoffensief had voorgesteld. Op verscheidene plaatsen in Katalonië is de toestand se dert een half jaar onveranderd gebleven Verscherping der grenscontrole. Daar het voor de Denen altijd gemakkelijk was in Zweden binnen te ko men, omdat zij slechts een paspoort zonder foto moes ten hebben, werd er nog al eens misbruik gemaakt door politieke vluchtelingen om zoo in Zweden binnen te dringen. Van nu af acht men het noodzakelijk een scherper toezicht uit te oefenen en zullen de Denen een paspoort met foto moeten hebben. De Volkenbondsraad op 16 Januari bijeen. Zonder onvoorziene omstandigheden zal de Volkenbondsraad bijeen komen op 16 Januari onder voorzitterschap van Sandler, Zweedsch minister van Buitenlandsche zaken. Op het agenda staan tot dusver slechts, twee punten van politieken aard De terugtrekking der niet-Spaan- j sche strijders uit het Republikeinsche gebied en het beroep van de Chineesche regeering op den Volkenbond. GEMAK van BETALING VANAF 58 FRANK PER MAAND. het Radiotoestel der toekomst. het Radiotoestel waaraan U steeds de voorkeur zult geven. VRAAGT EEN PROEF AAN DEN VERDEELER VOOR YPER

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 4