RAPH -Tailor Emballagepapier CONFECTIE - KOSTUMEN KOSTUMEN OP MAAT Opgelet DE KORTRIJKSCHE ONDERLINGE 5 Jaarverslag der Commissie van Openbaren Onderstand IN ROLLEN vanaf 180 tof 600 frank IN LAATSTE SNIT EN NIEUWIGHEDEN Raph7 PANNEKOUCKE, Boterstraat, 12 (bij den Grooten Bazar) YPER Algemeene Opziener OMER ROBYN Mondstraat, 8, YPER Tel. 159. Begrafenis van Heer Emiel Carpentier te Brielen. Tijdens de zitting van Dinsdag 29 December 1.1. werd door den heer Remi Bouquet, voorzitter der Commissie van Openbaren Onderstand van Yper, lezing gegeven van het volgende jaarverslag Mijnheeren Wij zijn opnieuw aan den vooravond van nieuwjaar en naar oude en loffelijke gewoonte, heb ik de eer Ued een kort verslag te geven over onze werking in het verloopen jaar. De Commissie van Openbaren Onderstand vergaderde 50 maal in het jaar 1938 tegen 54 maal in 1937. A. - HULPVERLEENING EN LIEFDADIGE WERKING I. Hulpverleening ten huize Aan de behoeftigen en noodlijdenden onzer stad heeft het Bestuur volgende hulp verstrekt gedurende het jaar 1938 a> Er werden 95.580 eetmalen uitgedeeld en bereid door de Zusters van het Godshuis Nazareth b) Er werden 33.605 broodkaarten rondgedeeld c) Er werden 29.450 liters melk gegeven aan kinders en zieke menschen d) Er werden 350.000 kgr. kolen aan de behoeftigen uitgedeeld e) De geldelijke hulp bedroeg 128.360 frank in de ge wone maandelijksche deeling11.132,50 fr. voor de krankzinnigen, die ten huize opgesloten zijn en 4.198,10 frank voor de stichting van den H. Geest. f) Bijzondere hulp. Er werden 201 remedieboekjes vernieuwd, 4 buikbanden kosteloos uitgereikt en 31 bril len betaald voor oude lieden g) De toelage van 75 in de bijdragen voor de be hoeftige mutualisten bedraagt dees jaar 88.000 frank tegen verleden jaar 64.000 fr. Er werden immers in 1938 103 gezinnen aangenomen voor deze toelage van de mu tualiteit. Daarenboven is er een bijzondere toelage van 20.000 fr. verdeeld tusschen de verscheidene mutuali teiten Het getal gezinnen, hie hulp genieten in geld of na- tura. bereikte dees jaar 334 met een gezamenlijk getal van 1565 personen. In dit getal zijn de gezinnen niet be grepen die enkel de toelage bekomen voor de mutuali teit. Ten einde zooveel mogelijk de misbruiken te bekam pen, wordt thans een bestendige controle gehouden over den behoeftestaat der behoeftigen. In de zomer maanden worden wekelijks 5-10 ondersteunden geroe- oer naar het secretariaat om hun toestand opnieuw te -zoeken. In twijfelachtige gevallen wordt ten huize gegaan om zich over de juistheid der gedane verklarin gen te vergewissen. Aldus trachten wij in de mate van het mogelijke de misbruiken tot een minimum te her leiden. Er werden in 1938 49 gezinnen geschrapt wegens val- jsche verklaring. II. VERPLEGING IN DE GESTICHTEN Naast de hulpverleening ten huize hebben wij de ver pleging in onze gestichten. a) De jongensweezenschool. Er worden op dit oogenblik 46 wees- of verlaten kin deren opgevoed en onderwezen. In het jaar 1937 waren er 45. Het Bestuur heeft dees jaar zijn bijzondere aandacht geschonken aan dit gesticht. Ik meen te mogen zeggen dat wij redenen hebben om verheugd te zijn over het resultaat dat wij hebben bekomen op gebied van be leefdheid. orde, netheid en goed gedrag van de leerlin gen. Wij drukken hier den wensch uit dat er meer ver- laten- en weezekinderen van omliggende gemeenten naar ons gesticht zouden gezonden worden en dat de openbare onderstanden dezer gemeenten niet zoozeer zouden zién naar den laagsten onderhoudsprijs, maar eerst en meest naar de degelijkheid der inrichting. In dien aan de opvoeding van het kind in het algemeen steeds de grootste aandacht moet geschonken worden, dan moet er in nog grootere mate gezorgd worden voor het verlaten en weezekind, opdat het later niet ten laste van de gemeenschap zoude blijven, doch uitgerust met ontwikkeld verstand en geoefenden wil alleen behoor lijk en defig door het leven zou kunnen gaan. b) Het St-Antoniusgesticht. Wij mogen ons hier opnieuw verheugen in een vol doende getal leerlingen. Op dit oogenblik krijgen 70 leerlingen in dit tehuis een verzorgde opvoeding, terwijl in 1937 het aantal meisjes 66 bedroeg. c) Het ouderlingengesticht Nazareth telt thans 58 kostgangers. d) In de Belleverblijven er op dit oogenblik 27 oude vrouwtjes. e) In het St-Jan Godshuis worden er 31 oude vrouw tjes verzorgd. f) In ons Gasthuis werden er in 1938 1210 zieken ver zorgd tegen 1002 in 1937. Wij mogen ons dus verheugen in een steeds toene mende vermeerdering der zieken in ons gasthuis. Het is een bewijs dat de bevolking onze bijzondere zorg, om het gasthuis als een model inrichting te organiseeren, weet te waardeeren en naar waarde te schatten. Dank aan de kunde en gewetensvolle werking onzer dokters mogen wij ons verheugen in de goede faam die ons gasthuis geniet. g) Moederhuis. In ons Moederhuis werden er 180 moeders opgenomen tegèn 124 in het jaar 1937. Ik meen te mogen zeggen dat de reorganisatie van ons Moederhuis de belangrijkste daad is van ons be heer in 1938. Onze Commissie heeft besloten het moederhuis met het gasthuis te verbinden en op 15 Maart is de dienst ervan overgegaan op de Eerw. Zusters Augustinessen Aldus werd een niet te onderschatten besparing gedaan in de kosten van beheer en. uitbating. Wij zijn verheugd vast te stellen dat deze hervorming in den smaak is gevallen van de bevolking van leper en omliggende. Het spre kend bewijs ervan ligt immers in het stijgend getal moeders die in ons moederhuis worden opgenomen. h) In onze 2 beluiken, St-Pieters en St-Jacobswedu- wenhof krijgen er 47 oude vrouwtjes en 7 oude gezinnen kostelooze huisvesting. Wij hebben hier (het ging welis waar niet steeds zonder moeilijkheden) het mogelijke gedaan om de huizekens regelmatig te reinigen en om onder de bewoners vrede en rust te doen heerschen. Wij kunnen thans overgaan tot het tweede deel van ons verslag. B. - DE WERKING VAN ONS BESTUUR IN ZAKE BEHEER DER GOEDEREN. 1. Dees jaar werden 13 hofsteden geschilderd en er werden nog voor 50.000 frank andere gewone onder houdswerken aan de landelijke eigendommen uitge voerd. Aan buitengewone verbeteringswerken op de hafste den werd dees jaar 125.000 frank uitgegeven. Door ons bezoek aan verscheidene hofsteden hebben wij kunnen bestatigen dat over het algemeen de lande lijke eigendommen m goeden staat werden onderhou den. Zooals telken jare hebben wij een bezoek gebracht aan de bosschen en met genoegen hebben wij vastge steld dat de bosschen jaarlijks verbeteren. Wij hebben dees jaar met een honderdtal pachters nieuwe pachtvoorwaarden gemaakt en de noodige voet stappen gedaan bij den Heer Gouverneur der Provincie ten einde de goedkeuring te bekomen van onze onder handelingen met deze pachters om niet gedwongen te worden tot eene openbare verpachting over te gaan, hetgeen grootelijks nadeelig zou geweest zijn voor onze oude en trouwe pachters. 2. Het jaarlijksch onderhoud der gestichten en gebou wen in stad kostte ons dees jaar meer dan 80.000 frank. Doch de buitengewone voltooiïngswerken werden dees jaar ook neerstig en volgens een bepaald plan doorge zet. a) In het St-Antoniusgesticht werden er op een der slaapzalen dertig alcoven geplaceerd en al de slaap zalen werden geschilderd. Thans zijn onze schilders bezig met gansch het gesticht op te doen. b) In de jongensweezenschool werd een der slaap zalen tot studiezaal ingericht en de speel- en turnzaal geschilderd. c) Verleden jaar werd het verdiep van het Belle Godshuis geschilderd thans zijn wij bezig met het ge lijkvloers te schilderen en te voltooien. d) In het gasthuis werd, dank zij de milde gift van een zieke, de hoofdingang met tegels bevloerd en de muren geschilderd. Wij hebben een draagbaar X stralen toestel en een nieuwe appareil voor oogenbehandeling aangekocht, hetgeen eene zeer groote kost veroorzaakt heeft. Om te besluiten, dank ik U, Mijne Heeren en achtbare Collega's, alsook den heer Secretaris en gansch het per soneel, voor uwe gewaardeerde medewerking in het ver vullen van mijn taak als voorzitter. Doch niet het minst bedank ik de Eerwaarde Over sten en Zusters onzer gestichten, die zich dagelijks in edelmoedige zelfverloochening" opofferen voor het wel zijn en geluk van onze min bedeelde medemenschen. Het jaar 1938 loopt ten einde, doch nieuwjaar staat dicht bij. Ook het jaar 1939 zal zijn kommer en zorgen medebrengen en ik wijs hier reeds op enkele punten die in de komende maanden aan de dagorde zullen staan van onze vergaderingen 1) Een kwestie die aktueel zal zijn toekomend jaar is de uitbreiding van ons moederhuis en het vergrooten van den vleugel voor betalende zieken in het gasthuis. 2) Het bouwen van een twaalftal huisjes voor oude gezinnen 3) Ten slotte het gesticht voor betalende ouderlingen dat wij zinnens zijn te bouwen aan de Kalfvaart waar van de plans onlangs door den Hoogen Gezondheidsraad en door de Bestendige Deputatie van West-Vlaanderen werden goedgekeurd. Alles laat voorzien dat wij in de eerste maanden met deze groote onderneming zullen kunnen beginnen. Het zal niemand ontgaan dat dit laatste punt de hoofdaandacht zal vergen van ons Be stuur. Zooals U ziet, Mijne Heeren, er zal werk zijn voor het komend jaar. Mochten wij in de toekomst, zooals. in het verleden, onze belangrijke opdracht gewetensvol en in goede verstandhouding vervullen. TE KOOP TER DRUKKERIJ DTTMORTIER Aangenomen kleermaker der Spoorwegen Leeraar aan de Vakschool. Op aanvraag komen wij ten huize tot op 30 km. - Wij betalen de reis kosten terug aan ieder kooper. Uit reklaam aanvaarden wij de stof. Voor uwe verzekeringen van gelijk welken aard, wendt U bij voorkeur tot de zoo gunstig gekende en voordeelige Naamlooze Vennootschap Gesticht in 1919 Maatschappelijk kapitaal 5.000.000 fr. Reserven 10.000.000 fr. Gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 De cember 1932, in uitvoering der wet van 25 Juni 1930, betrekkelijk de Levensverzekeringonder nemingen. De voordeeligste tarieven. Klare en uitgebreide Polisvoorwaarden. Thans uitbetaalde rampen MEER DAN 15.000.000 FRANK. Reeds uitgekeerd aan de verzekerden onder vorm van premievermindering MEER DAN 2.000.000 FRANK. MAATSCHAPPELIJKE ZETEL KORTRIJK Bijkantoren YPER OOSTENDE VEURNE GENT. De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap. Donderdag 5 Januari, om 9 u. 1/2, had onder grooten toeloop van volk de begrafenis plaats van M. Emiel Carpentier, Schepen en Voorzitter der Commissie van Openbaren Onderstand van Brielen. Aan de offerande der Mis scheen geen einde te zullen komen. Aan den voet van het graf werd de volgende lijkrede uitgesproken door J. David, Secretaris der Gemeente. Geachte Familieleden, Mevrouwen, Mijne Heeren, De pijnlijke taak wordt mij heden door den Gemeen teraad opgelegd om, in zijnen naam en in dezen der gansche bevolking van Brielen, een laatste hulde te brengen aan onzen vromen burger, goeden vriend, be kwamen ambtgenoot Emiel Carpentier, die ons onver wachts door een schielijke dood ontrukt werd. Hij werd te Boezinge geboren, den 28 Maart 1867. van christene en godsdienstige ouders. Rond de jaren 1900 kwam hij zich hier te Brielen vestigen en stichtte er algauw een Katholiek Vlaamsch huisgezin. In 1903 viel de aandacht der Gemeentebestuurders op dien begaafden man, en na allerlei tegenpogingen liet hij zich als lid van den Dischraad benoemen. Het bleek algauw dat de keus zeer goed was, dat hij de man was om de bestaande moeilijkheden te hel pen doorworstelen. In 1914 bij 't uitbreken van den wereldoorlog, ver knocht aan zijne geliefde Gemeente, kon hij niet weg van de streek, en vertoefde gansch den oorlog te Watou. Toen de wreede vijand den vadergrond had verlaten na alles verwoest en vernield te hebben en dat hij, naar zijn geliefde streek mocht terugkeeren, dan was hij het die, na zooveel droevig leed. zijn beste krachten ten offer bracht om de belangen van gemeente en disch te behertigen, -zelfs tot op twee dagen voor zijne dood bij de laatste vergadering die hij nog kwam bijzitten. In 1921 werd hij tot gemeenteraadslid en tot Voor zitter van den Dischraad gekozen. Als Voorzitter der Commissie van Openbaren On derstand was hij eerlijk, rechtschapen, behulpzaam en dienstveerdig jegens zijn evenmensch, goedhertig en medelijdend voor iedereen. Nooit werd een noodlijdende door hem weggezonden zonder een zoet en zalvend woord, en steun in de mate van het mogelijke 't Is dps niet te verwonderen dat hij om die menig vuldige deugden van iedereen geacht, eerbiedigd en bemind werd. In 1927 werd hij als schepen der Gemeente gekozen. In deze bediening was hij van het allergrootste nut Hij zocht hier gelijk altijd, niet zich zeiven, maar het algemeen welzijn, niet zijn persoon, maar het goede, de waarheid, recht en plicht, en als het recht en plicht gold, kon hij niet zwijgen, en week geen stap achteruit, tevens de schoone leuze voor oogen hebbende Doe wel en zie niet om. Zijne krachten voelende verzwakken, trok hij zich weg van het bestuursleven onzer Gemeente. Misschien dacht hij een stille rust te genieten, doch de Heer heeft het anders beschikt, en riep hem tot zich op den dag van het einde van zijn mandaat, om de wereldsche belooning voor bewezen diensten welke voor hem is aangevraagd, te verwisselen met de eeuwi ge belooning hierboveit. Geliefde vriend, wij danken u voor al die bewezen diensten en goede voorbeelden en wij beloven u op uwe voetstappen te volgen. Achtbare Voorzitter, Wij bieden ook ons christen rouwbeklag aan uw be droefde echtgenoote en geliefde kinders. Achtbare Voorzitter en Schepen. Vaarwel! Rust in vrede en tot wederziens hierboven in den schoonen hemel

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 5