DE KEIZER VOOR UWE KOSTUMEN 13, Statiestraat - YPER 8 MEESTER - KLEERMAKER BESTE KWALITEIT LAAGSTE PRIJZEN SPOEDIGE BEDIENING ALLERHANDE NIEUWS De zaak Van Tourhoudt H AN DBOOGSCHIETINGEN Gevonden en Verloren Voorwerpen Burgerlijke Stand van Yper Burgerlijke Stand van Oostvleteren Burgerlijke Stand van Langemarck YPERSCHE FOTOCLUB Het Vlaamsche Kruis, Afdeeling leper 1 KANTOOR- ZAKAGENDAS ter Drukkerij DUMORTIER 34, Boterstraat, 34 Yper YPER. De erge zedenzaak. Het onderzoek in deze vuile zaak, waarvan in den laatsten tijd zooveel gewag gemaakt wordt, wordt nog immer voortgezet door de Heeren Spilliaert en Braet, der rechterlijke brigade van Gent. Deze week Woensdag werden de reeds aangehouden personen terug naar Yper gebracht om hier opnieuw onderhoord te worden samen met nog andere betrok kenen Dit had voor gevolg dat er 's avonds nog twee nieuwe aanhoudingsmandaten afgeleverd werden, na melijk tegen de genaamden Jan Deschvan Yper, en Camiel Grym..., van Dadizeele, waarna allen terug onder sterke bewaking naar het gevang van Kortrijk overgebracht werden. Gister Vrijdag werd deze zaak nogmaals verder on derzocht, en nieuwe personen werden onderhoord. Naar men beweert mogen nog tal van aanhoudingen ver wacht worden. Iedereen is t'akkoord dat er een zuivering moet ge daan worden in sommige verdachte middens, ten einde zekere schandalige praktijken te doen ophouden, doch men kan het betreuren dat het onderzoek dier zaak juist hier te Yper moet gebeuren, zoodat onze stad weldra een slechte faam zou beginnen te krijgen, niet tegenstaande tot hiertoe nog niemand weet of de feiten hier wel te Yper gebeurd zijn en wij zelfs geneigd zijn te denken van neen, gezien tot hiertoe meest al de aan gehoudenen vreemdelingen zijn. POPERINGHE. Schouder ontwricht. Mevrouw B. E., van Coxyde, die op nieuwjaarsbezoek naar Po- peringhe gekomen was, heeft in de Gasthuisstraat een ergen val gedaan, waarbij zij den schouder ontwricht werd. Aan de herberg De Beursin voornoemde straat stond heel het voorland vol rijwielen, zoodat de vrouw het voetpad verlaten moest en verplicht was op den rijweg te gaan. Hier echter, bij het uitwijken voor een aankomende auto, gleed de vrouw zoo ongelukkig dat zij ten gronde viel. Niettegenstaande de pijn kon de vrouw nog tot bij haar familie geraken, doch moest zich daar door een dokter laten verzorgen. MOORSLEDE. Treinontsporing. Maandag voor middag. pas na het verlaten der statie van Moorslede, zijn twee wagons van een goederentrein ontspoord De machinist, die een hevigen schok was gewaar gewor den. deed den trein stoppen en stapte af om te zien wat er haperde, doch pas had hij de locomotief verla ten, of deze zette zich alleen in beweging. Het gelukte den machinist echter er in de vlucht terug op te sprin gen en ze tot stilstand te brengen. Nadien bemerkte hij dat twee wagons, met dieren geladen en bestemd voor de veemarkt van Cureghem, uit de sporen geloopen waren. De hulppost van Yper, die van het voorval ver wittigd werd. kwam met het noodige materiaal en na een paar uren werken kon het verkeer weer hersteld worden. De berucht geworden Van Tourhoudt, van Reckem, verscheen Dinsdag morgen voor het Hof van Beroep van Gent om er te verantwoorden wegens oplichting van minderjarige, feit waarvoor hij hier door de Recht bank van Yper veroordeeld werd tot 3 jaar gevange nisstraf. De zaak werd door het Hof met gesloten deuren be handeld. Na lezing van het verslag pleitten de verde digers de verzachtende omstandigheden, terwijl het Openbaar Ministerie de bekrachtiging van het vonnis vroeg. Na een korte beraadslaging werd de uitspraak tot op 9" dezer verdaagd. Van Tourhoudt, die van zijn reeds lange gevangenzitting niet het minst schijnt te lijden te hebben, werd terug naar de gevangenis der Nieuwe Wandeling gebracht. Zijn medeplichtige, de jeugdige Yvonne Deprez, verblijft ook nog steeds in het spe ciaal gesticht der St Lievenstraat te Gent. LIGGENDE PERS ZONDAG 8 JANUARI 1939 Om 3 1 uur: GHELUWE, bij Bonte, Yperstraat Oppervogel 80 fr.Twee zijd vogels, elk 40 fr.Twee kallen, elk 25 fr., en 37 vogels van 15 fr. voor 50 schut ters. Inleg 17 fr. Om 3 1 uurROUSSELAERE, in den Oven (staande pers) Oppervogel 120 fr. Twee zijdvogels, elk 60 fr. Twee kallen, elk 30 fr. en 85 vogels van 20 fr. voor 100 schutters. Inleg 22 fr. Trottinette van 130 fr. vóór de drie kleuren mits 2 fr. opleg. MAANDAG 9 JANUARI 1939 Om 5 1 uurYPER, in de aangename zaal der her berg Au Saumon VRIENDENSCHIETING, inleg 5 fr. 50 te verdeelen in vogels van 2 fr. 50 na aftrek van het pijlrapersgeld. Inschrijving om 5 j uur. DONDERDAG 12 JANUARI 1939 Om 3 1 uurROUSSELAERE, in den Oven (staande pers) Oppervogel 150 fr.Twee zijdvogels, elk 75 fr. Twee kallen, elk 40 fr. en 85 vogels van 25 fr. voor 100 schutters. Inleg 26 fr. ZATERDAG 14 JANUARI 1939 Om 5 l uur zeer stipt: YPER ST SEBASTIAAN, ter herberg «Au Miroir»: VRIENDENSCHIETING. Inleg 5 fr. 50 te verschieten in vogels van 2 fr. 50, na aftrek van 0,50 voor pijlrapersgeld. Inschrijving om 5 uur. Werden ten politiebureele aangegeven Gevonden. Vrijdag 30 December, door Jufvr. Anne- Marie Van Eecke, 47, Boterstraat, een sjerp. Zaterdag 31 December, door M. Hoflack Willy, Mee- nenstraat, een sajetten handschoen. Zondag 1 Januari, door M. Boudry Albert. Penne- straat. een kerkboek op naam van M. Dierckx August. Door Mv Vanraes Marie-Louise, Frenchlaan, een kin- dersacoche inhoudende kleingeld, zakdoek en pater noster. Maandag 2, door M. Vanhoucke Arthur, Klaverstraat, een vulpen. Door M. Slembrouck Joseph. Rijselstraat, een kop stuk van electrisch licht. Woensdag 4, door M. Depoorter Leon. Hoornwerk, een aantal broekgespen. Door M. Hoflack Henri. Meenenstraat. in een bak ledige flesschen, een bril. Door M. Storms Hector, Maloulaan. een zilveren me daille en sleuteltje voor pennekas. Donderdag 5, door M. Becuwe Michel, van Dicke- busch, een rechter lederen manshandschoen. Door M. Geers Remi, van Dickebusch, een vulpen. Verloren. Maandag 26 December, door M. Ver- verken Rodolf, een paar bruine handschoenen. Vrijdag 30, door M. Vanlimburg Gerard, Dickebusch- steenweg, een linker bruin lederen handschoen. Door een Zuster van het O. L. Vrouwhospitaal, haar zwarte ceintuur met zilveren beukei. Zaterdag 31, door M. Donck Adrien. Rijselstraat, een bruin lederen geldbeugel een zekere som bevat tende. Maandag 2 Januari, door M° Kesteloot Valentine, Bruggesteenweg, een bruin lederen handzakje bevat tende eenzelvigheidskaart en andere voorwerpen. Door M. Stals Willy. Pateelstraat, een bruine sajet ten sjerp. Dinsdag 3, door M. Mottrie Cesar. Maloulaan, een autoplaat Nr 304.614. Donderdag 5, door M. Vanmaris Edward, Pennestraat, een rechter bruine manshandschoen. van den 31 December 1938 tot den 6 Januari 1939 GeboortenDe Gandt Renée, Weverijstraat, 10. Ronse Frangois, Kalfvaart, 14. Staelens Ivan. Kem- melsteenweg, 9, HuwelijkenSix Robert, muzikant te Sint Jan en Deleu Maria, z. b., te Yper. Debuysere Renatus, bak ker, te Westouter en Carreyn Rachel, z. b., te Yper. Waterbley Robert, tandenbewerker en Vandaele Maria, onderwijzeres, beiden te Yper. OverlijdensGodderis Julianus, 8.7 j., z. b., echtg. Mo rel Cecilia, Rijselsteenweg, 8. Parret Sidonia, 81 j., z. b., wed Vanderheyde Renatus, Sint Jacobstraat, 61. Bouckaert Emile, 50 j.. veekoopman, echtg. Dewach- ter Agnes, Veemarkt, 10. Loosveld Marie. 41 j., z. b.. ongehuwd, 'Poperinghesteenweg, 8. Vandamme An- dré, 1 maand en 17 dagen, Zomlebekesteenweg, 394 Ghys Ludovica, 79 j., z. b., wed. Legrand Aloisius, De Haernestraat, 27. Provoost Anatole, 37 j„ timmer man, echtg. Deramaut Magdalena, Lange Thourout- straat, 25, van Loker. Vandenbilcke Paulina, 80 j z. b,. wed. Baratto Isidorus, Sint Janshospitaalstraat, 1. Coutelle Emilius-Gustavus, 63 j., meester-kleermaker, echtg. Gekiere Alixia, Lindendreef, 35. Titeca Jules, 64 j., landwerker, ongehuwd, Lange .Thouroutstraat, 25, van Wytschaete. Gekiere Aloysius. 69, j., z. b.. ongehuwd, Poperinghesteenweg, 11. HuwelijksbeloftenJules Devisscher, metserdiender en Charlotte Martel, huishoudster, beiden te Yper. Robertus Castel, apotheker, te Deerlijk, voorheen te Yper, en Dina Lahousse, z. b., te Kortrijk. Vierde kwartaal 1938 GeboortenVerfaillie Annie, d. v. Maurice en van Deboutte Magdalena. Pauwelyn Herman, z. v. Gaston en van Debergh Maria. Sweertvaegher Magda. d. v. Georgius en van Boudry Margareta. Huwelijken: Tryssesoone Aloise, landbouwer, te Mer- kem en Lepla Martha, landbouwster, te Oostvleteren. Waeles Polidoor, werker, te Oostvleteren en Notredame Victorina, dienstmeid, te Oostvleteren. Bortier Albert, aardewerker, te Poperinge en Baefcop Irma, dienstmeid, te Oostvleteren. Gillioen Ernest, elektrieker, te Pope ringe en Decorte Mariette, kleermaakster, te Oostvlete ren. Derre Henricus, landbouwer, te Assebrouck en Lobelle Stephanie, dienstmeid, te Oostvleteren. No tredame André, landbouwwerker, te Oostvleteren en Desmadryl Maria, z. b., te Oostvleteren. Verhaeghe Daniel, metsersgast, te Woesten en Debyser Martha, dienstmeid, te Oostvleteren. OverlijdensSuffys Daniel, oud 9 maanden, z. v. Pros per en van De Beer Julia. Sinaeve Emiel, veekoop man, oud 56 j., echtg. van Pil Helena. Maand December 1938. GeboortenVerscheure Beatrice, d. v. Jules en Cruydt Maria. Dedier Noëlla, d. v. Maurice en Six Godelieve. HuwelijkenDelaey Honoré en Vandenbroele Irma, beiden te Langemarck. OverlijdenBourgois Pharaïlde, 68 j.. echtg. van De- wyze Florimond. Maatschappelijke zetelHotel Excelsior Groote Markt, te Yper. o Op Dinsdag 13 December werd gehouden om 2$ uur in het Hotel Excelsior, de algemeene vergadering on der voorzitterschap van Mijnheer A. Vandromme. Mijnheer J. Van Raes, sekretaris, geeft lezing van het verslag der laatste algemeene vergadering dat zon der opmerkingen wordt goedgekeurd en vervolgt met een algemeen overzicht over de werkzaamheden van. het verloopen jaar. Mijnheer P. Buckinx, penningmees ter, brengt verslag uit over den toestand der kas waar uit blijkt dat deze zeer bevredigend is. Volgt daarna een toespraak van den Heer Voorzitter. In deze alge meene vergadering werd besloten het getal bestuurs leden te beperken yan zeven op drie. Werden verkozen, de Heeren A. Vandromme, P. Buckinx, M Van Acker. De vergadering sfcluit met het projeteeren eener reeks mooie kleuropnamen door de leden belicht o. m. uit het H. Bloedspel te Brugge Bloemenfeesten te Gent en enkele zicbtjes uit Yper en omstreken. Verslag over de werkzaamheden der club gedurende het verloopen jaar door den Heer Sekretaris J. Van Raes. Mevrouwen, Mijnheeren, Laat mij toe een kort overzicht te geven over het verloopen jaar 1938. In dit jaar hebben er 12 maandelijksche gewone ver gaderingen, 1 buitengewone, 6 bestuurs- en 1 algemeene vergadering plaats gehad. In de gewone vergaderingen werden allerlei onderwerpen behandeld, zoo kregen wij besprekingen over het onderzoeken der negatieven van stil leven door de leden opgenomen, ontwikkelen van. panchromatiek materiaal door ongevoelig maken, be lichten en ontwikkelen van negatieven. Oordeelkundig gebruik van filters, praktische lessen over vergrooten, projectie van kleur negatieven door onze leden belicht theorie in de vergrooting, maken van diapositief door kontakt, vireeren in verscheidene tinten, rechtstreeksch vergrooten van negatief, theoretische en praktische de monstraties over sensitométrie. Vooraleer verder over de werkzaamheden van de club uit te wijken, meen ik hier de tolk: te zijn. van ieder van ons om hier. in ons gezellig samenzijn, een woord van innigen dank toe te sturen aan onzen geachtèn Heer Voorzitter den Heer Vandromme. Hij is het im mers, die noch last noch studie spaart om in ieder ver gadering eene, soms ingewikkelde, doch tevens nuttige en aangename les te geven, en met een nieuwsgierig en doordringend oog uitziet naar ieder nieuwe uitvin ding op fotographisch gebied en dit alles met het doei zijn leden een stap vooruit te brengen in het beoefenen der amateurfotographie. Onze club gesticht den 24 Januari 1934, dus vijf jaar geleden, heeft als doel alle fotoliefhebbers te groepee- ren voor de doelmatige beoefening der Fotographie onder haar verschillende vormen en dit bij middel van vergaderingen, voordrachten, practische lessen, ten toonstellingen, met een woord alle verrichtingen die de leden liefhebbers kunnen aanmoedigen of bevorderen. Zekerlijk zijn er dit jaar zeer belangrijke theoretische voordrachten gegeven geweest, die gepaard gingen met praktische bewerkingen in de donker kamer, 't Is redelijk dat men zich sffvraagt op het einde van het jaar of de uitslagen wel evenredig waren met de inspanning. Daarop mag men antwoorden dat de uitslagen, alhoewel bevre digend, niet ten volle beantwoorden aan'onzen wensch. want de opkomst der leden was soms gering in vergade ringen waar de onderhoudenste onderwerpen besproken waren. Ook dit jaar hebben wij deel genomen aan de 15' Handelsfoor waar wij veel bijval hebben verworven. Wij waren er in gelukt, in acht genomen het gering getal leden die het hunne bijbrachten, een verzameling van 174 fotos, uitsluitelijk vergrootingen, bijeen te brengen. De Fotokunst onder zijn. menigvuldige vórmen en diversiteit was er vertegenwoordigd door het voor stellen van allerlei onderwerpen zooalsstil levens, landschappen, portret opnamen, oliedruk en last not least de trichromie en dat alles dank zij vooral aan de aanbrengsten van Mijnheer Vandromme en Mijnheer Dehaeck. In de internationale Tentoonstelling te Brussel be haalde onze ijverige Voorzitter. Mijnheer Vandromme. den eersten prijs met zijn prachtige fotos in kleuren of trichromie. Mijnheer H. Dehaeck, ondervoorzitter van onze club. zag zijn werken bekroond in den internationalen wed strijd te Brugge. De leden van de club bieden aan beide Heeren de betuiging hunner beste gelukwenschen aan. Dit alles waarnemende, kunnen wij vaststellen, dat wij in staat zijn in prijskampen mede te dingen en er zelfs een mooie plaats te veroveren. Om te eindigen, durven wij de hoop koesteren, dat on ze werking, tot heden iedereen heeft bevredigd en-het bestuur van zijnen kant geeft U de verzekering dat het al het mogelijke zal doen om, in eensgezindheid met de leden, te werken en te ijveren tot welzijn en den bloei der Ypersche Fotoclub. Namens het Bestuur De Sekretaris. De Voorzitter. J. Van Raes. A. Vandromme. Dagorde der gewone vergadering op 12 Januari 1939 cm 20 uur, in 't Hotel Excelsior, te Yper. Het bestuur heeft het genoegen aan de leden mede te deelen dat een voordrachtgever der Agfa fabrieken een voordracht zal houden op bovenvermelden datum over een zeer interessante fotografische werkwijze, namelijk het rechtstreeksch vergrooten van een klein negatief op duplikaat film. Deze werkwijze is bijzonder waardevol daar zij een eersten stap uitmaakt tot technische ver beteringen Voor den ernstigen liefhebber is de aangekondigde voordracht een eenige gelegenheid om zich een nieuw procédé, reeds geruimen tijd door vele liefhebbers be oefend, eigen te maken en daarom zou niemand mogen op deze vergadering ontbreken. Namens het Bestuur De Sekretaris. De Voorzitter. M. Van Acker. A. Vandromme, De lessen over «-Eerste hulp bij ongevallenbegin nen op Dinsdag 17 Januari e. k. te 7 u., in het lokaal Vlaamsch Huis, te leper. Al de belangstellenden, bo ven de 17 jaar. die verlangen dezen kursus te volgen worden verzocht zich aan te geven voor 15 Januari, bi.i Jvr H. Vanderghote, 23. G. de Stuersstraat, Ieper„ waar ze nadere inlichtingen kunnen bekomen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 8