k - S p o r t VROUWEN Den De Ekonomische Rol der Reklame 2 Door TANTE BARBARA Wat eten wij deze week P Keuken-recepten. Moet de gehuwde vrouw nog aan li chaamsoefeningen doen OPLOSSINGEN Huishoudelijke wenken. Reklame schept nieuwe behoeften. Reklame geeft dienstbetoon. Het nieuwe productie proces eischt reklame. «en den kwakzalver een vervolging te moeten in stellen. Bij zijn verhoor verklaarde de gezel, werkelijk niets strafbaars gedaan te hebben, daar hij het zieke kind van zijn patroon slechts wat aspirine tabletten had gegeven. Tot groote verrassing le gitimeerde de man zich daarop als behoorlijk ge diplomeerd arts. Wat was nu de verklaring van deze geschiede nis? Hij zeide zich voor wonderdoener te hebben uitgegeven om op deze ongewone manier een be hoorlijke praktijk te krijgenAls jong, maar straatarm geneesheer, die zich niet eens de weelde kon veroorloven er een spreekkamer op na te houden, had hij geen kans gezien patiënten te krijgen, daar niemand vertrouwen in hem stelde. Als lappersgezel, die als bijbaantje kwakzalver was en wonderen deed, was het hem niet moei lijk gevallen de sympathie van de bevolking te verwerven. Al was dit ondernemende doktertje dan al een slecht schoenmaker, kijk op de menschen had hij wel Tot daar een synthetischen kijk op de Kwak zalvers en de Wonderdoktoorszoohls zij in feite ten huidige dage nog bestaan. Jef VAN WYNSBERGHE. Zondag Witte Boonensoep (1) Gebraden Kip (2) Gestoofde Appelen 13) Griesmeelpudding (4) met Bessensapsaus (S) Maandag Beafstuk Frites Pannekoekjes Dinsdag Versche Worst Groene Kooltjes Gekookte Aardappelen Maïzena-pudding Woensdag Stokvisch met rijst Aardappelen Gefruite uitjes Citroenpudding Donderdag Varkensschijf Raapjes Gekookte Aardappelen Fruit Vrijdag Gestoofde Kabeljauw (6) met gesmolten boter Zuurkool en Worst Karnemelkpap Zaterdag Stamppot van aardappelen Zuurkool en Worst Rijst met rozijnen (1).-Witte boonensoep: 's Avonds voordien zetten wij de noodige 2 a 3 d.L. witte boonen in overvloedig water te week totdat men ze in het weekwater opzet voor de soep. Men voegt er wat prei. peterselie, selderij en zoo mogelijk een paar tomaten bij. Men voegt er nog wat peper, zout, noot en enkele bouillonblokjes bij. We laten de soep doorkoken gedurende 2 a 3 uren. totdat de witte boonen volledig zacht zijn. Daarna wordt de soep door een passe-vite gedraaid, en naar willekeur afgemaakt met een geklopt ei, (2). Gebraden kip We wasschen de kip van binnen goed uit We strooien er een tipje zout in, en doen er een klontje boter in (15 gr.). We zetten dan de kip op, overgoten met kokend water, wat zout, en braden ze in den oven gedurende ongeveer één uur gaar, met er een 60 gram boter bij te voegen. We bedruipen de kip van tijd tot tijd met de gesmolten boter, en zorgen er voor dat het vleesch van de borst slechts lichtbruin wordt. Daarom is het aan te raden over dit gedeelte een ge boterd papier te leggen, wanneer de gloed in den oven te sterk is. We verlengen de jus (saus) met wat koud water bij te voegen. We presenteeren de kip met ge stoofde vruchten of rauwe sla erbij. f3). Gestoofde appelen We schillen een kilo appe len, snijden ze dan in vieren, en verwijderen meteen de klokhuisjes. We leggen elk geschild stukje dadelijk in water om de kleur blank te houden, en zullen de appelen zoo vlug mogelijk schillen om het uittrekken van den smaak door het langdurig in water liggen te voorkomen We zetten de appelen op met voldoende kokend water, opdat de bodem der pan een paar cM. bedekt weze. We koken de appelen zoovlug mogelijk gaar (in 10 a 15 minuten), vermengen ze met 100 gram suiker en wrijven ze met een houten lepel in de pan fijn. Wie over een paardenheren zeef beschikt kan de ap pelen ongeschild wasschen, ze in vieren snijden en ze aldus met een bodempje water opzetten. Zoodra ze tot moes zijn gekookt, worden ze dan door de zeef gewre ven, totdat er in de zeef niets anders meer overblijft dan de schillen, de klokhuizen en de pitten. (4). Griesmeelpudding: We.strooien 100 gr. gries- meel, een snuifje zout en een paar lepels suiker in 1 L. kokende citroen- of vanillemelk. We roeren dit mengsel even. laten het doorkoken, voegen er naar eigen wille keur al of niet een stukje boter aan toe, en maken het af met er een geklopt ei door te roeren. We laten den pudding in een natgemaakten vorm afkoelen, en dienen hem op met een vruchtensapsaus, of garneeren hem met halve amandelen, met confituren of met figuren van bessengelei. (5). Bessensap-saus: We nemen 100 gr. suiker met 1/8 liter water, 1/8 liter bessensap (welke men in goede kruidenierswinkels kan bekomen, zoo men er in Juli zelf geen ingemaakt heeft) en het sap van een citroen, al of niet met een pijpje kaneel en een paar kruidna gelen. We laten dit even doorkoken tot een dunne saus. (6). Gestoofde kabeljauw: We maken de kabel jauw schoon, zouten ze, leggen ze dan in een vuurvasten schotel, bedekken den bodem slechts met 1 cM. hoogte water, waarin een Maggi-blokje is opgelost. We voegen er het sap van 1/4 citroen bij en 100 gram in klontjes verdeelde boter. We bestrooien het schoteltje met wat paneermeel, leggen er bovenop 2 uitgetande schijfjes citroen en laten dan de visch gedurende een 20 minuten dichtgedekt. daarna nog gedurende 10 minuten in een warmen oven staan. Op deze hoogst interessante vraag laten we een ge neesheer aan het woord, namelijk Dr. J. H. O. Reys, zooals hij dit op meesterlijke wijze deed in het VROU WEN-JAARBOEK Moet de gehuwde vrouw nog aan lichaamsoefenin gen doen Zoo ja. waarom hoe Ziedaar de vragen, die wij ons kort willen stellen en evenzoo kort willen trachten te beantwoorden. Natuurlijk moet de gehuwde vrouw nog aan lichaams oefeningen doen. Ongehuwd deed zij ze o a. om zich voor te bereiden voor de plichten die een eventueel huwelijk haar zouden opleggen, om te zijnschoon, dat is harmonisch van lichaamsbouw, lenig, dat is vrij in hare bewegingen, gracieus, dat is doelmatig in hare be wegingen, en om te verkrijgen een krachtig lichaam, dat de eischen. die zwangerschap en baring het mis schien zouden stellen, ten volle te kunnen beantwoor den. Zou dit streven op het stadhuis moeten eindigen Neen, immers, evenmin als alle andere pogingen om den man een waardige levensgezellinne te zijn en der kinderen een bekwame moeder. Dit alles geldt tegenwoordig in nog veel sterkere mate dan vroeger. Hoe dikwijls hoort men niet zeggen, dat er geen oude mannen meer bestaan. En daar is veel van aan. Op den leeftijd dat den man vroeger het kalotje en de borrel paste, zien we hem nu met een tennisracket naar het veld gaan. En wel gaan reeds vele vrouwen mede, maar toch is dat jong blijven nog lang niet zoo tot de vrouwen doorgedrongen (wèl het jong willen blijven schijnen). Toch is dit zeer wenschelijk, ook ten opzichte van de kinderen. Hoe vaak zien wij niet dat zij wel in den vader, maar niet in de moeder een speelgenoot en mede legger bij hunne sport hebben Er zijn hier niet veel grootere belangen dan alleen lichamelijke oefening in het spel De vrouw zou geen vrouw zijn, wanneer zij hiertegen geen bedenkingen opperde, als: Wie krijgt nu eigen lijk de kinderen ofWie zorgt voor het huishouden Worden die bedenkingen echter wel gemaakt met de bedoeling, dat ze weerlegd zullen worden Wij wezen slechts op wat wenschelijk, ja, noodzakelijk is, ter berei king van het hooger-genivelleerde huwelijk. Maar wel zou de klacht, die wij zoo vaak te hooren krijgen «Dit schoonheidsgebrek of dat lichamelijk euvel heb ik overgehouden uit mijn eerste, tweede of derde bevalling in de meeste gevallen niet noodig zijn ge weest, wanneer lichaamsoefeningen op de juiste wijze waren ter hulp genomen. En het huishouden Heeft de man niet zijn werk en zijn tijd over voor ontspanning En heeft dan de ge- heele vrouwenbeweging nog niets anders tot stand ge bracht dan dat de gehuwde vrouw alleen maar huis houden voor oogen heeft MmwnnMm HET NIEUWE RAADSEL. 1. Wie wordt er in het gevang geboren, en leeft en sterft er zonder schuldig te zijn 2. Wat wordt er geëten bij boer en pachter, en is van voor gelijk van achter HET SAMENGESTELDE WOORD. De eerste helft wordt gebruikt om brie ven dicht te zegelen, het tweede deel is een lekker iets dat veelal bij het ontbijt en ook 's Vrijdags geëten wordt. Het geheel is een bediende bij een zeer vooraanstaanden per soon. HET VERBORGEN SPREEKWOORD. Vervang de puntjes door de ontbrekende letters W.R. .S .E.V.L N .P. A.Z.A.H.I. E D U D WAT IS 1. Aurora 2. De oudste gedenkpenning REKEN - PUZZLE. (A) x (B) 2 5 7 8 2 1 (A) is het omgekeerde van (B). VAN VERLEDEN WEEK RAADSEL Sterken drank (maakt zwak). VERBORGEN BEROEP Gree Verstelp is Verpleegster SAMENGESTELD WOORDKaaiman. WAT IS? Alchimie is goudmakerij. HET SPREEKWOORD VAN DE WEEK Wie niet werkt zal niet eten. REKEN-PUZZLE 12345 x 6789 83810205. (Nadruk verboden). Vraagstaart. Laten wij oprecht zijn en zeggen dat in zeer vele gevallen slechts laksheid overwonnen moet worden. Zijn er ook niet genoeg voorbeelden van vrouwen, die het wel kunnen De inzet is hoog genoeg. Het gaat om eigen lichaams- en geesteskracht, het gaat om de ver houding tot man en kinderen. Wat hier nu noodig is, dat is continuïteitMen blijve het lichaam oefenen, op welke wijze dan ook Sponzen moeten, zoodra ze zijn gebruikt, uitge spoeld en opgehangen worden. Kleverig geworden sponzen laat men eenigen tijd liggen in lauw water met borax of in citroensap. Vervolgens worden ze uitge- wasschen. Barnsteen reinigt men, door het af te wrijven met spiritus en het daarna met een doekje op te poetsen. Hout, dat sporen van schimmel vertoont, wordt af genomen met spiritus of met azijn. De rooklucht, welke in een kamer blijft hangen waar veel gerookt is, verdwijnt door des nachts in het vertrek een schotel water neer te zetten, Braakselvlekken wascht men uit met verdunden geest van salmiak, zeepspiritus of lauw water. (Nadruk verboden). TANTE BARBARA. ZAKENRUBRIEK (Vervolg) Werd reklame noodzakelijk voor den verbrui ker Zooals we vorige week uiteenzetten, zien we dat reklame voor den verkooper onontbeerlijk is. Ook de verbruiker wil reklame, 't is te zeggen alle mogelijke inlichtingen over de verschillende artikels die hij wenscht te koopen. Door de verwijdering van verkooper en ver bruiker, werd de verbruiker gedwongen zelf in lichtingen te zoeken en in te winnen, zelfs waar borgen te eischen van de te koop gestelde waren. En de reklame geeft hem die inlichtingen, al dus kan hij de kwaliteiten en prijzen vergelijken. Maar de verbruiker gaat nog verder. Eens de keuze van een onbekend artikel gedaan wil hij zeker zijn steeds dezelfde kwaliteit, dezelfde voordeelen terug te vinden. En dat is de geboorte en de geweldige groei van het merk, dat hem de standaard-waarborgen van het artikel garandee ren. Aldus zien we dat ook de verbruiker de re klame noodig heeft. Naarmate de bedrijvigheid der koopers steeg werd ook de reklame meer en meer broodnoo- dig, want het probleem Ver koopen werd steeds moeilijker. Door de steeds toenemende concur rentie, en productiestijging zagen vele verkoo- pers, reeds min of meer hun verkoopsterrein afgebakend. Wilden zij hun verkoopscijfer verhoogen zoo werden zij gedwongen een nieuwe oplossing te vinden. De verkoopers beginnen alsdan voor hun producten nieuwe behoeften te scheppen. En hier is het weer de reklame (inlichtingen) die de reddende hand reikt. Dank zij haar was het moge lijk nieuwe behoeften rap ingang te doen vinden, en het verkoopsveld uit te breiden. Verkoopen wordt nog moeilijker, en de ver kooper moet steeds meer en meer de voordeelen van zijn waren op den voorgrond brengen. Hij moet zijn waren en hunne voordeelen verkoopen. En eveneens speelt reklame de leidende rol: weer te vinden in aanmerkingen, gebruiksaanwijze, raad aan de koopers, demonstraties enz. Wanneer we van nieuwe productie proces spre ken dan bedoelen we hier het kettingsysteem. Het kettingsysteem is nog maar in zijn beginsta dium en in een enkele nijverheid, n. 1. de auto nijverheid op efficiente manier ingevoerd. Het kettingsysteem zal in de toekomst in al de tak- ken der nijverheid, doorgevoerd worden. En deze nieuwe wijze van productie is niet te scheiden van reklame. Het zijn twee onafscheid bare dingen, reklame is er even noodig als de sleutel voor het slot. Zonder reklame is het niet mogelijk het ket tingsysteem toe te passen. Zonder de ketting methode geene groote en goedkoope fabrikatie.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 10