-FOOTBALL- Sneeuwwitje in feven In de Ypersche Handelskamer 't Oorlogsmarraintje 19 Jaar, N' 42—14 Januari 1939 19 Année, N 42 14 Janvier 1939 Weekblad - voor bet Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de l'Arrondissement d Ypres Zondag 15 Januari 1939 C. S. YPER - R. S. WAEREGHEM HET N. I. R. TE IEPER op Zondag 15 Januari 1939, om 17 uur Het jaarljjkich feestmaal Een verbroederingsdag der Handelskamers van het Westland HET YPERSCHE LA D'YPRES Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement21 fr. 00 per jaar Buitenland32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 5M 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Rédaction, Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES. Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. Tél. 500 Les articles non signés sont refusés K.B.VJB. YPERSCH STADIUM 1938-1939 Om 2 uur TWEEDE AFDEELING Ingang Match Tweede Afdeeling3 fr. Opleg Tribune1 Fr. Zitplaatsen2 Frank. Dinsdag laatst heeft leper het bezoek ontvan gen van den registratie-wagen van het N. I. R., om enkele opnamen ter plaatse te doen voor de uitzending van een reportage over leper, bezorgd door den heer Dirickx van het N. I. R. Achtereenvolgens werden twee korte praatjes opgenomen, een over de geschiedenis van de stad, een over de voornaamste gebouwen en een door den heer Burgemeester als inleiding tot de re portage. Naderhand kwamen aan de beurt dt beiaard, waarvan werden opgenomen het Reuze lied en het Tuindaglied, dan nog eens deze beide liederen door de Harmonie Ypriana en ook nog eens door kinderen gezongen. Verder was er nog een registratie van het Iepersch dialect en enkele Iepersche liedjes, als bv. het bekende St Maar- tensliedje. Deze opnamen zullen worden uitge- zonden als een nummer uit de reeks reportages gewijd aan de voornaamste kleinere steden van het land en wel op Zondag 22 Januari, te 17.45 u. (Vlaamsche golflengte). Wie dus een en ander over onze stad wil be luisteren stemme dien Zondag af op Brussel Vlaamsch Sneeuwwitje en de 7 Dwergen oogstte een vol komen sukses in de Cinema. Wat kan dit tegen een opvoering door levende personen op tooneel Sneeuwwitje wordt vertolkt door een groep van 40 personen onder de kunstleiding van Heer Jean Decadt. Zang, Koor en Balletten. Wie Sneeuwwitje en de 7 Dwergen heeft ge volgd in de Cinema zal het willen meeleven op tooneel. Zal vertoond worden in Concordia, Seminarie straat, op Zaterdag 14 Januari, om 20 ure. Prijzen der plaatsenEerste rang 5.00 fr. Tweede rang 3.00 fr.. Plaatsen voor te behouden in Concordia mits opleg van 0,50 ct. Broederbond der Oud-Strijders 3e 23- Linie o Op algemeene aanvraag VIJFDE EN ALLERLAATSTE OPVOERING van het Groot Succes in den Stadsschouwburg te Yper Kaarten te bekomen bij den Heer Van Winsen, 25, Statiestraat en Café. Astrid, Van den Peere- boomplaats. Telefoon 709. Prijzen der plaatsen10 - 8 - 6 - 4 Frank. Men zorge bij tijds voor kaarten wil men plaats vinden. De Ypersche Handelskamer hield verleden Zon dag haar jaarlijksch feestmaal in haar lokaal Hotel du Sultan Groote Markt. Dit jaar werd het feest een bijzonderen luister bijgezet door de aanwezigheid van afgevaardigden vap de be vriende Handelskamers van Veurne, Dixmude en Nieuwpoort, die omstreeks 11 uur in het lokaal aankwamen. Daar werden ze opgewacht door de heeren H. Vermeulen, voorzitter, J. Tahon, on dervoorzitter, E. Toussaert, secretaris, D. Van- lede, schatbewaarder, L. Vandevoorde, Gantois, Dehaeck en Glissoux, bestuursleden en meer an dere leden der Ypersche Handelskamer. De af vaardiging van Nieuwpoort was samengesteld uit de heeren Steyaert, voorzitter en Mausset, secre taris der Handelskamer, en heer Vanhecke, ge meentesecretaris. De handelskamer van. Dix mude v/as vertegenwoordigd doet de heeren Asaert, voorzitter, Pil, schatbewaarder en Van Houtte, bestuursliddeze van Veurne door de heeren P. Henderyckx, secretaris en G. Degrieck, schatbewaarder. Daarenboven was ook nog Heer Dr Ingelbeen, professor aan de Hoogere Tech nische School te Oostende, op de bijeenkomst De Leiekom en de Yzerkom leven hier langs elkander als twee geburen door een onoverschrijdbaren muur gescheiden, hetgeen gansch anti-economisch en ook onuitlegbaar is in een vooruitstrevend land als België. Dit is nog zooveel te erger, daar de Leiekom door haar handel en nijverheid en de Yzerkom door haar haven van Nieuwpoort zich zoo goed aanvullen en geschikt zijn om een bloeiende eenheid te maken in het nijve rige Vaderland. De Leiekom, door haar verbinding met gansch het Belgische en Fransche waternet, neemt deel aan den algemeenen bloei, maar de Yzerkom, en aldus het Westland. blijven, door het bestaan van dezen Chineeschen muur. van den algemeenen welstand ver stoken. De heer Ingelbeen. wiei aanwezigheid wij hier groe ten, heeft onlangs je Nieuwpoort uiteengezet wat dient gedaan, om de haven van Nieuwpoort vruchtbaar te maken. En wij, die hier door de ligging van Yper nabij de scheidingslijn der Leie- en Yzerkommen, zoo goed een klaren blik kunnen werpen langs weerskanten van onzen Chineeschen muur, veroorloven ons hier heden te zeggén wat Yper over liet vraagstuk van het West land denkt. Oh wij hebben de verwaandheid niet een wonder middel te willen uitvinden. Hetgeen wij weten, hetgeen wij zeggen, hetgeen wij verdedigen, is slechts de uit drukking eener overtuiging die in het bloed der Yper- lingen zit en waarvan steeds alle mandatarissen, alle besturen en alle hoofden onzer Handelskamer door drongen zijn geweest en die door hen verdedigd werd. Gij weet dat Yper ontstond in het Gallo-Romieinsch tijdperk, op de plaats waar de toen bestaande scheep vaart op de Yzer en de Yperlee reiken kon dus op het meest nabij gelegen punt der scheidingskruin, en De groep op het voorloopig brugje hoven de mending der vaart Yper - Komen in het kanaal Yper-Yzer. aanwezig. De heer H. Vermeulen, voorzitter, verwelkom de de aanwezigen in volgender voege Mijne Heeren, Het is mij een bijzonder aangenamen plicht deze ver gadering voor te zitten en te openen en aan al dezen die, 't zij als vertegenwoordigers der bevriende Handels kamers van hef Westland, 't zij als leden der Ypersche Handelskamer hier tegenwoordig zijn. welkom te zeg gen We gaan een nieuw jaar in. Moge het ook voor het Westland de aanvang van een nieuw en beter tijdstip wezen Wanneer wij de landkaart onzer streek voor oogen nemen, dan bemerken wij hoe goed zij gelegen is om, door middel van goede verkeerswegen, bloeiend te wor den, Ten noord-westen de Noordzee, de drukste ver keersweg voor zeehandel der gansche wereld ten zuid oosten de Leie, hare rijke nijverheidstreek, en hare talrijke waterverbindingen met geheel België en Noord- Frankrijk. En dwars door het Westland vloeit de be roemde Yzer, die zich te Nieuwpoort, de eenige natuur lijke Belgische haven, in de Noordzee werpt. En alhoe wel de Yzer, van Knocke tot in Frankrijk, en de Leie, van Wervick tot Armentiers. gelijkloopend zijn en slechts dertig kilometer van elkander verwijderd zijn, en Komen slechts op 54 kilometer van Nieuwpoort ligt, zoo bemerkt men dat, op dit oogenblik, geen be vaarbare waterweg deze kommen verbindt en dat daar door deze goede ligging van het Westland niet het minste voordeel uitoefent op de economie dezer streek. waar noodzakelijker wijze het landelijk gedeelte van den grooten handelsweg begon, welke Germanië met de Noordzee cn verder met de Britsche eilanden ver bond Gij weet oo.a hoe Yper een der voornaamste han dels- en nijverheidssteden van West-Europa werd, dank zij haar scheepvaart, die jaarlijks tot 3000 schepen van 6 ton beliep. Gij weet ook hoe Yper viel en voor eeuwen in een geducht bolwerk herschapen werd. In 1251 was de handel van Yper zóó belangrijk dat Gravin Margareta van Constantinopel, ten einde de scheepvaart te vergemakkelijken, het voorstel goed keurde eener vaart van Yper naar Nieuwpoort en eener vaart van Yper naar Veurne. 't is te zeggen van de Knocke naar Veurne. Men denkt dat de vaart van Nieuwpoort. of de bevaarbaar gemaakte Yperlee en Yzer, in 1265 reeds voltooid was, d*aar Gravin Marga reta toen bevool die vaart te verbreeden tusschen het fort van Knocke en de overdracht of sas van Yper. Volgens verdere brieven van Gravin Margareta moes ten, in 1270, de inwoners van Brugge en Veurne tus- schenkomen in de kosten dezer verdieping der vaart Yper-Knocke en in de herstellingen aan het sas te Nieuwpoort. Door zijn brieven van October 1322 verklaart Graaf Lodewijk van Vlaanderen dat niemand aanlanden of varen mag op de Yzer of de Yperlee zonder de toela ting van het Ypersch Magistraat. Deze enkele feiten, genomen onder zooveel andere, doen ons vermoeden wat de Yzer en de Yperlee betee- kenden voor de stad Yper ten tijde van haar grooten bloei, wat Yper toen ook was voor de Yzerkom, maar laten ons insgelijks beseffen wat de Yzer voor Yper. en Yper voor de Yzerkom opnieuw zouden kunnen

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 1