PACHA En TOCH is Cichorei NOG de beste 114"' Verjaring 2 Vereffening der Samenwerkende Maatschappij voor Oorlogsschade Het Leiedal te Wervick. worden. En wanneer wij in den Nieuwpoortschen volks mond hooren spreken van Yper-vaart en Yper sas. namen waarmede de Yzer bedoeld wordt, dan klinkt dit voor ons als een herinnering aan het groot verleden maar tevens ook als een aanmaning voor de toekomst Alzoo verstaat men waarom Yper. niettegenstaande al de onheilen die het gedurende eeuwen teisterden, steeds zijne hoop in zijne heropleving stelde en zioh daarvoor steunde op het herstel van den verloren handelsweg, maar niet onder den vorm van vroeger, doen onder dezen eener verbinding der Yzerkom met de Leiekom, Yper plaatsende langsheen een altijd be vaarbaren waterweg ,die van den eenen kant toegang gaf tot de zee en van den anderen tot het gansche wa- ternet waarmede de Leiekom verbonden is. Tot verwezenlijking daarvan werd. van 1636 tot 1640, d vaart Yper-Yzer gegraven in vervanging der ver- slijkte Yperlee en in den loop van verleden eeuw en den aanvang dezer eeuw. de vaart Yper-Leie. Deze verbinding bestond dus in 1914. maar om reden der instorting eener brug te Hollebeke was het gedeelte Yper-Leie nog niet in uitbating. Beide vaarten ondergingen gedurende den grooten oorlog het lot van Nieuwpoort. Diksmuide en Yper. De vaart Yper-Yzer is sedert 1932 hersteld en wordt thans merkelijk verbeter'd. maar de vaart Yper-Komen ligt nog steeds in oorlogspuin Het kostte dertien jaren strijd om het volledig her stel der vaart Yper-Yzer te bekomen De strijd echter voor de vaart Yper-Komen is jammer genoeg nog niet gewonnen. Doch als wij in de geschriften van het verleden zoe ken. en zien hoe steeds alle mandatarissen, alle stads- hooiden, alle besturen der Handelskamer steeds met denzelfden moed en dezelfde hoop den strijd hebben gevoerd en gewonnen, dan putten wij er de zekerheid in dat ook wij de zegepraal nabij zijn. Het is bij dergelijke opzoekingen dat men te weet komt hoelang reeds, bij voorbeeld, onze Handelskamer bestaat en het volgende zal voorzeker menigeen onder u verwonderenOp het einde der zeventiende eeuw werd onze streek door Frankrijk veroverd, en onder de hervormingen die Lode wijk XIV hier trachtte in te voeren, was die der gilden in Handelskamers. Met dit doel had in Februari 1703 hier te Yper een vergadering plaats van de vier leden der Provincie België, zooals zij toen genoemd werden, namelijk de steden Brussel, Brugge. Gent en Yper. met het doel de middelen tot het stichten van Handelskamers te beramen. De totale vernieling in 1914 der archieven van de vooroorlogsche Handelskamer belet ons meer uit die verre tijden te vernemen. Wat wij echter weten, is dat Napoleon den heropbloei der Handelskamers bevoordeeligde. dat de Ypersche Handelskamer toen de arrondissementen Yper en Diksmuide in haar gebied had. en dat gedurende verleden eeuw. de Handelskamer hier een merkwaar dige rol heeft gespeeld, een voorbeeld dat wij voor plicht hebben niet te vergeten. Het was onder ditzelfde regiem dat. reeds in 1687. door de handelaars van Yper, Kortrijk, Rijssel. Douai en andere steden voetstappen gedaan werden bii Ko ning Lodewijk XIV voor de uitvoering der vaart Yper- Leie. waarvan de plans reeds sedert 1663 bestonden. De eenige reden waarom het werk niet kon uitgevoerd worden ligt in het feit dat Nieuwpoort onder Oosten- rijksche heerschappij was gebleven. Mogen wij ons nog veroorloven te herinneren dat, den 30 Floréal van het jaar tien. in buitengewone zit ting van den Gemeenteraad van Nieuwpoort en als ge volg aan een verzoekschrift van den Heer De Brauwere, gewezen maire en toen griffier bij het Tribunaal van Veurne. een dringenden wensch werd gericht tot de Regeering der Fransche Republiek ten voordeele van het graven eener vaart van Yper naar Komen of Waas ten. Wij kunnen ook aanhalen hoe in de eerste jaren der Belgische onafhankelijkheid de steden Kortrijk, Mee- nen, Poperinghe. Rousbrugghe, Veurne, Diksmuide, Nieuwpoort en Yper en de Handelskamers van Yper en Kortrijk smeekschriften zonden en persoonlijke voet stappen deden bij zijne Majesteit Koning Leopold I tegen de uitvoering der Spierevaart en voor de ver wezenlijking der verbinding Yzer-Leie langs Yper zooals de Hollandsche regeering ze voorzien had. Deze enkele geschiedkundige gegevens toonen aan hoe de steden van het Westland vroeger steeds samen- wrochten, om door goede waterverbindingen met de zee en met het binnenland, den bloei der gansche streek te verzekeren en ook hoe men nog deze innige samen werking voor hetzelfde doel noodig heeft, om vrucht baar werk te kunnen leveren. Daar is, Mijne Heeren. het standpunt van Yper. Wij hopen dat Ued. dit standpunt, en onzen onwrikbaren wil het doel onzer ouders en voorouders te verwezen lijken. zult begrepen hebben. Onze uiteenzetting was misschien wat lang, maar het vraagstuk is voor Yper van zóó groot belang dat wij het moeilijk korter konden samenvatten. Om te sluiten, bedanken wij de vertègenwoordigers der Handelskamers van Nieuwpoort, Diksmuide en Veurne, alsook den Heer Professor Ingelbeen, voor hunne vereerende aanwezigheid, en verzekeren hen dat wij, zooals altijd, de handen reiken naar onze vrien den om samen de heropleving van het Westland te be werken, in den zin, zooals de tradities van Yper het bevelen en met de hoop dat die handen het verhoopte onthaal zullen ontmoeten. Bij het einde zijner rede werd de heer Ver meulen luidruchtig en langdurig toegejuicht. De heele groep werd alsdan in autocar tot aan de kaai gevoerd. Hier werd uitgestapt en namen de bezoekers een zicht op onze mooie kaai waarin een viertal schepen lagen. Vervolgens gingen allen te voet langs de vaart Yper-Komen tot aan den Veurnesteenweg, waar de autocar hen op wachtte en naar den Dickebuschsteenweg voer de. Hier werd andermaal nabij de vaart stilge houden en uitgestapt en onze bezoekers zagen hier nogmaals de vaartgeul terug, die dan verder meer zuidwaarts zwenkt naar de scheidings kruin van Hollebeke. Onze gasten toonden zich ten zeerste door dit bezoek geinteresseerd, na men een kijk op de vernielde sassen en konden maar niét begrijpen dat onze regeering, vooral in dezen tijd van scherpe werkloosheid, er nog niet toe besloten heeft deze vaart Yper-Komen te herstellen, te meer daar de gronden daar lig gen, de vaartgeul op sommige plaatsen nog in tamelijk goeden staat is en het gansche werk daar om zeggens naar uitvoering wacht. Na dit hoogst belangwekkend bezoek werden allen naar het lokaal gevoerd waar om 1 uur aali een 60 tal genoodigden een lekker feestmaal werd opgediend. De spijzen en dranken waren alle om ter fijnst en deden eere aan den lokaalhouder M. Aimé Burgho. Gedurende gansch het feest maal heerschte onder de tafelgenooten een ge zellige en opgewekte stemming en tusschen de gerechten in werden mooie liederen en luimige vertellingen voorgedragen. Bij het nagerecht nam de N heer Vermeulen, voorzitter, het woord, om de afvaardigingen van Veurne, Nieuwpoort en Dixmude te bedanken om hun aanwezigheid. Hij heette allen hartelijk-wel kom te Yper en zegde dat de Handelskamer van Yper steeds bereid is om de beste vriendschap pelijke betrekkingen met hen te onderhouden en samen te werken tot den bloei van het West land. Hij verheugde er zich in dat het verbroe deringsfeest van heden het nut en de noodzake lijkheid eener onderlinge samenwerking heeft aangetoond, om aldus samen met vereenigde krachten te ijveren ten voordeele van het alge meen belang onzer streek. Hij begroette ook de tegenwoordigheid van heer Dr Ingelbeen, die te Nieuwpoort een uiteenzetting hield over de mid delen om den bloei der haven van Nieuwpoort te verzekeren, en deze voordracht eerstdaags ook te Yper, voor de leden der Handelskamer, zal komen houden. Om te eindigen stelde hij, onder luid applaus, een heildronk in op den bloei van het Westland. Na hem kwam de heer Steyaert, voorzitter der Handelskamer van Nieuwpoort aan het woord. Hoe ongelegen deze dag voor mij kwam zegde de heer Steyaert, toch heb ik eraan gehouden vandaag naar Yper te komen Over een 15 tal jaren heeft de heer Steyaert geruimen tijd te Yper verbleven en het is hem telkens een genoegen, zoo sprak hij, Yper terug te zien. Hij zegde zijn bewondering voor de her wording van Yper en voor de heilzame en voor beeldige werking van de Ypersche Handelskamer en bracht hulde aan den heer Vermeulen, die al les in 't werk stelt, niet alleen ten bate van Yper, maar van heel'het Westland. Hij zag in hem een dezer typische menschen van voor den 'oorlog, die zich nog zonder eigen belang ten voordeele van het algemeen belang kunnen inspannen. En zich tot de leden der Ypersche Handelskamer wendende gij moet geen 25 jaar wachten om aan M. Vermeulen de hulde te brengen, die hem toekomtsprak hij, want zoo een voorzitter zult ge nooit meer hebben». Vervolgens betoog de de heer Steyaert voor het nut, welke de ver binding Yzer-Leie voor de haven van Nieuw poort, zou opleveren. Zonder deze verbinding zegde de spreker, is de haven van Nieuwpoort, de eenige natuurlijke haven van België, gedoemd dood te blijven. Daarom is het onze plicht mede te werken om het herstel der vaart Yper-Komen te bekomen. Deze verbinding zal er komen zij moet er komen en het zou mij ten zeerste ver heugen kon de verbroederingsdag van vandaag bijbrengen tot de verwezenlijking van dit groot en nuttig werk Nadat deze overtuigende aanspraak lang en luidruchtig werd toegejuicht kwam de heer Asaert, voorzitter van de Handelskamer van Dix mude aan de beurt. Hij verklaarde zich volko men eens met de vorige sprekers en zegde dat de Handelskamer van Dixmude steeds paraat staat om de Handelskamer van Yper te steunen. Hij was overtuigd dat ook Dixmude zou deelen in den bloei welke de verbinding Yper-Komen in het Westland zou scheppen en stelde voor aan den heer Minister van Openbare Werken een te legram te sturen onderteekend door de vertegen woordigers der vier Handelskamers. Het luid ruchtig handgeklap waarop deze woorden ont haald werden betuigde de algemeene instemming van de vergadering met dit voorstel. Om de spreekbeurten te sluiten nam de heer Henderyckx, secretaris der Handelskamer van Veurne, nog het woord en richtte zich als volgt tot de aanwezigen Mijnheeren, Na den woordenvloed hier'heden uitgesproken, heb ik, als afgevaardigde van de Handels- en Nijverheids- kamer van Veurne en Omstreken, niet veel meer toe te lichten en wij sluiten ons ten volle aan bij al uwe rechtmatige eischen. En zulks is ook het oordeel van onzen Voorzitter, Mijnheer L. Cortier-Devos, dewelke zich laat verontschuldigen, gezien zijnen hoogen ouder dom, hij dit gure winterweder niet kan trotseeren om aan uw feesttafel aan te zitten. Nochtans wilde ik u er nog dit bij zeggen De Han dels- en Nijverheidskamer van Veurne en Omstreken is zeer gelukkig en zeer vereerd geweest met uwe uit- noodiging, en die te hebben kunnen beantwoorden. Het is noodzakelijk, in deze moeilijke tijden, meer en meer met elkander in voeling te komen, en grondig kennis te nemen, om die te helpen steunen. der weder- zijdsche eischen en noodwendigheden van de Handels kamers uit den Westhoek van België, ik noem leper. Nieuwpoort, Dixmude en Veurne, des te meer daar wij wat ver afgelegen zijn van de zon. Een gedachtenwisseling van de verschillende vraag stukken. aanhangig bij onze wederzijdsche Kamers, kan niet anders dan die ten goede komen. Het is immers uit de botsing der gedachten dat het licht straalttwis ten moeten vermeden worden en de goede reden moet de bovenhand halen. Wij nemen bijzonder ter harte, en zuilen die tot het uiterste steunen, de rechtmatige eischen van de Han delskamer van leper, inzonder wat aangaat het herstel van het kanaal Ieper-Komen. de rechtstreeksche. ver binding met de Leie. Het kanaal Ieper-Komen hoort bij leper, de Martelaarstad, en het is slechts een weder- beleg van oorlogsschade. Onder een ander oogpunt gezien, kan het uitvoeren van die werken enkel een weldoenden invloed uitoefe nen op economisch gebied. Wekelijks kondigt de Radio het getal werkloozen aan in België. - Die zijn nu 300.000. Dit beteekent een uitgave voor de Regeering aan werkloozensteun, van een Milliard. Denkt eens na wat dat Is. Zonder twijfel zal dit cijfer de beste begrootingen in de war sturen. Het. uitvoeren van die werken, aan het kanaal Ieper- Komen. zou voor de gansche streek van leper een groote leniging beduiden, wat betreft de werkloozen. Niet alleen bij de graafwerken en het bouwen der kunstwerken zullen veel handen van doen zijn, doch het uitschrijven van zulke werken is een aaneenscha keling machienen en allerhande materieel zijn er noo dig, vandaar werk in de werkhuizenovervloed van materialen is er ook noodig, zooals cement, baksteenen. arduin, ijzer, steenslag, enz., dat beteekent werk in de cementfabrieken, steenbakkerijen, hoogovens en ijzergieterijen, steengroeven, enz.. En eens dit kanaal hersteld, alsmede de werken uit gevoerd tot verbetering van het bencdenpand van het kanaal Ieper-Yzer, en deze laatste zelf hersteld, zoo danig dat het waterpeil, in winter en zomer, de scheep vaart niet meer belemmert met dien belachelijken diepgang van 1,00 m. en nog minder, zullen de Bori- nage, het Centrum en Doornik hunne koopwaren in rechte lijn kunnen brengen naar leper, Diksmuide en Nieuwpoort, en zal er mogelijkheid bestaan overzeesche waren daarheen te brengen. Wij zijn gelukkig te hebben vernomen dat besloten is geweest ook uwe Hallen, waarop ge zoo fier moogt gaan. volledig herop te bouwen, en dat uw voorloopig station, hetwelk een geheel kwartier ontsiert, eerst daags zal vervangen worden door een gebouw waardig van uwe stad. Na dit klein overzicht, ben ik gelukkig de beste ge- lukwenschen der Handels- en Nijverheidskamer van Veurne en Omstreken aan te bieden aan de Handels- en Nijverheidskamer der stad leper voor de werkzaam heid waarvan zij getuigt en voor den weldoenden in vloed welken zij uitoefent op den voorspoed en het welzijn der stad en de gansche streek. Deze gelukwen- schen komen bijzonder ten goede aan uwen onvermoei- baren Voorzitter, Mijnheer H. Vermeulen, en aan zijn wakker Bestuur. Het werk dat uw Kamer uitoefent met veel gezag en groote bevoegdheid, de zorgen en de werking die zij standvastig toedraagt om de intresten van al de inge zetenen van leper te bewaken, kunnen slechts krachtig de Handel en Nijverheid van uwe stad dienen, de Open bare Besturen toelichten, gelukkige veranderingen te weeg brengen, en voordeelig strijden tegen de ekono- mische crisis, waarvan wij meer en meer de uitwerk selen voelen. En zoodoende luistert ge enkel naar de stem van uw geweten, uw eenige rechter, en beoefent ge een ware deugd, door het goede te doen. voor de liefde van het goede. Het is daarom, u gelukwenschende met uwe pogin gen welke wij toejuichen, dat wij den wensch uitdruk ken uwe Handelskamer nog bloeiender te zien worden, nog langen tijd te zien volharden in den zwaren strijd voor het goede, het schoone en het ware, welke zij zoo kranig leidt tot het verdedigen der intresten van nijve- raars, kooplieden, handelslieden en alle burgers van de stad leper. En het is met die gevoelens. Mijnheeren, dat ik u de gelukwenschen herhaal van uwe Zusterkamer van Veur ne, en ik de eer heb het glas te heffen en te drinken op de gezondheid, den voorspoed en het welvaren uwer Kamer. Bij het einde dezer schoone rede werd de heer Henderyckx eveneens warm toegejuicht. Ingaande op het voorstel van den heer Asaert werd vervolgens volgend telegram verzonden Heer Balthazar Minister Openbare Werken Brussel. De Handelskamers van het WestlandDix mude, Nieuwpoort, Veurne en Yper, in algemeene vergadering, dringen aan tot het herstel der vaart Yper-Komen, voor de herleving der gansche streek. De Voorzitters Asaert, Dixmude Steyaert, Nieuwpoort Cortier, Veurne Vermeulen, Yper Deze dag stond aldus in het teeken der ver broedering tusschen de vier handelskamers van het Westland Nieuwpoort, Veurne, Dixmude en Yper. Mocht hij het uitgangspunt wezen van een samengeordende en heilzame werking ten voor deele der heropleving van gansch het Westland,- heropleving die alleen door de verbinding Yper- Leie kan mogelijk gemaakt worden. Het is de wensch van Het Ypersche en voor zeker van al dezen die het goed meenen met onze belangen. KOMEN O De aandeelhouders worden dringend verzocht zich te begeven in de herberg De Fonteine Groote Markt, te Komen, op Zondag 22 Januari j 1939, of Zondag 29 Januari 1939, tusschen 2 1/2 en 4 1/2 ure namiddag, drager van hun Lidboekje, om het bedrag, gestort op hunne aandeelen, terug te ontvangen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 2