POLITIEKE UITZICHTEN STERN STERN QVICK OSCAR BINNENLAND BUITENLAND Amerika. Duitschland. Engeland. Frankrijk. Hongarije. Nederland. Roemenie. Spanje. Tsjecho-Slowakije. GELEIBRIEVEN (PASSAVANTS) de ZWEEDSCHE PRIMA RADIOTOESTELLEN zijn ONOVERTREFBAAR STERN STERN STERN STERN 26, Doorgangstraat, Yper Tel 485 HERSTELLING VAN RADIOS VAN ALLE MERKEN. Woensdagavond 11 door SPECTATOR Januari 1939 Onze verhouding tol liet Nationalistische Spanje. M.uister Spaak heeft aan de commissies meegedeeld dat zijn gouvernement aan dat van Franco voorgesteld heeft, een agent naar Burgos te zenden die daar in t bijzonder met de behartiging van de Belgische han delsbelangen gelast zou zijn. maar dat hem werd ge antwoord. dat men te Burgos wenscht, dat deze agent voornamelijk daarmee zou worden gelast. De formuul door Burgos gewenscht. zou kunnen la ten veronderstellen dat de Belgische zaakgelastigde ook nog wel andere opdrachten en bevoegdheden hebben zou dan deze, welke slechts den handel betreffen, en zijn komst zou de regeering van Franco dan kunnen voorstellen als een teeken van haar erkenning door België. Enkele persstemmen over den politieken toestand. De Volksgazet. Wij erkennen dat. er wel kameraden zijn geweest, die beseffen wat hun onverzettelijke hou ding "zou te beteekenen hebben voor de regeering en wij hebben allen eerbied voor hun overtuiging, maar wij hebben hier steeds met kracht gereageerd tegen hen die de meening hebben willen verspreiden, dat men tegelijk onverbiddelijk «neen» kon zeggen inzake Burgos en «ja» inzake de voortzetting van onze deel neming aan de regeering. Het was een politiek onhoud bare stelling en de bewijzen liggen thans voor de hand. Een beslissing zal in dé volgende uren moeten geno men worden. Wij zullen vaststellen dat de wijze waar op men de zaak in onze jongste kongressen heeft be handeld, niet van aard is om een practische beslissing te vergemakkelijken. Het Handelsblad (Kath.l. Het zou onwaardig eener groote partij zijn. indien de persorganen der rechter zijde.'verondersteld dat de zaak van Burgos geregeld worde, voort gingen met gloeiende kogels naar de re geering te blijven schieten. Het weze dus eens en voor goed gezegd: Gaan wij met de drieledige regeering voort Of zeggen wij de drieledige regeering op En willen wij de ontbinding van het parlement 2 Zijn wij het eens over het voortzetten der huidige kombinatie. dan wordt het duidelijk dat zij. die ver der de regeering zouden aanvallen door kwaden wil bezield zijn. Besprekingen in de kommissies van Buitenlandsche zaken van Kamer en Senaat. Officieele mededeeling van den Heer Spaak. Op 29 November 1.1. heb ik in mijn redevoering in den Senaat, de hoofdlijnen aangegeven van de Belgische politiek ten opzichte van Spanje. Ik heb er prijs op gesteld de kommissies van Buitenland sche zaken van Kamer en Senaat op de hoogte te stel len van de evolutie van die politiek. Ik heb uiteengezet in welke voorwaarden en op welke grondslagen ik onderhandeld heb over de uit wisseling van agentenmet de regeering van gene raal Franco. Ik heb den huidigen toestand van de be spreking aangeduid. Buitendien heb ik aan de kommissies medegedeeld m welken geest en onder welk voorbehoud ik het mogelijk achtte, dat België zijn deelneming zou voortzetten aan de werkzaamheden van het niet-inmengingskomiteit te Londen. Van bij den aanvang van den burgeroorlog m Spanje past België met een strenge loyauteit de beginselen van niet inmenging toe en het zou zich zedelijk verplicht achten zijn positie te herzien indien het niet-inmen gingskomiteit niet bij machte schijnt te zijn de uitvoe ring te verzekeren van zijn beslissingen en meer in het bijzonder de uitvoering van het plan van 5 Juli 1938 betreffende de terugtrekking van de vrijwilligers uit Spanje. Na de vergadering is men nog niet tot een definitieve oplossing gekomen omdat er nog geen eensgezindheid is. Omvorming van de regeering. Naar het schijnt heeft de heer Spaak reeds voetstappen gedaan tot het omvormen van de regeering. Hij heeft zich Dinsdag lang onderhouden met senator d'Aspremont-Lynden en hij zou hem zelfs de portefeuille van Landbouw heb ben aangeboden. Ook op den heer Vanderpoorten. li beraal. zou beroep gedaan worden om in de hervormde regeering een portefeuille te aanvaarden. Het Amerikaansche kongres voor Vrede en Demokra- tie. vergaderend te Washington, keurde de volgende motie goed. Embargo wordt geëischt op wapens, kre dieten en leeningen, bestemd voor Duitschland, Japan en Italië. Het kongres vroeg eveneens de opheffing van het embargo op wapens met bestemming voor Repu- blikeinsch Spanje. De afgevaardigden die aan dit kon gres deelnamen, vertegenwoordigden een duizendtal plaatselijke vereenigingen van al de Staten van Ame rika. welke 7 1/2 millioen leden tellen. Het wapeningsprogramma van president Roosevelt. Roosevelt gaat een krediet van omtrent 10 milliard bel- gische frank vragen voor het bouwen van nieuwe vlieg tuigen. Hij zou graag het aantal eerste rangsvliegtuigen opvoeren tot 5.600. Verder zou hij nog 900 vliegtuigen laten bouwen voor de vloot waar hij nog minstens 1200 millioen zou voor noodig hebben. De bestaande vlieg tuigfabrieken zouden niet bij machte zijn dit reuzen- aantal af te werken. W'at Amerika denkt over de expantiepolitiek van Duitschland, In het verslag van de Amerikaansche vereeniging voor buitenlandsche politiek, zegt de se- kretaresse Verra Dean, dat de mogelijkheid van een ge schil tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland, sedert de onderteekening van de overeenkomst van Munchen, aahzienlijk is verhoogd. De nieuwe houding van Duitschland, die gericht is op de wereldoverheersching, dreigt te leiden tot een geschil met de Vereenigde Staten in Zuid-Amerika en met Engeland in Afrika. Het is echter niet noodzakelijk een gewapend geschil, maar het kan ook een geschil zijn, veroorzaakt door deze kombinatie van propaganda, van bedreigingen en ekonomische inzijpelingen, welke het Duitschland mogelijk gemaakt hebben, zonder oor log Oostenrijk en het Sudetengebied te naasten. Inhoud van de geheime Duitsch-Italiaansche overeen komst 1De kontrakt sluitende partijen verbinden er zich toe geen enkel verbond aan te gaan. dat tegen een van beiden zou gericht zijn. 2) Zij verbinden er zich toe in bestendige raadple ging te blijven, betreffende alle politieke, ekonomische of kultureele aangelegenheden, waarin zij een gemeen schappelijk belang hebben. 3) Indien een hunner het slachtoffer is van een niet uitgelokten aanval vanwege een derde mogendheid zal de andere, indien het gevraagd wordt, te zijner hulp komen en al zijn hulpmiddelen te zijnen dienste stellen. 4) Indien een hunner, zonder rechtstreeksche uitda ging van zijn kant, aangevallen wordt" door twee of meer groote mogendheden, zal de andere zich automa tisch en onmiddellijk in staat van oorlog beschouwen met die mogendheden. 5) Zij zullen alle noodige maatregelen nemen voor de onderteekening van demilitaire overeenkomsten, die de praktische uitvoering toelaten van de hierboven aan gestipte verplichtingen. 61 Indien een hunner, met de hulp van den ander, voldoening krijgt voor zijn eischen, zoodat er e'en aan groei van zijn grondgebied of van zijn invloed uit volgt, zal de ander het recht hebben een zelfden bijstand te eischen. om een overeenstemmenden aangroei van ge bied of invloed te bekomen. 7) Zij komen overeen dat het huidig akkoord een grooter waarde zal bekomen indien andere Europeesche mogendheden er eveneens onderteekenaar van worden en in het bijzonder indien de bijzonderste groote mo gendheden tot akkoord komen, om een politiek van raadpleging, niet aanval en onderlinge hulp te volgen. 81 Zij komen overeen de termen van het huidig ak koord zoolang geheim te houden, als zij daar niet anders over beslissen zullen, de nieuwe beslissing zal eensgezind moeten zijn. 9) Het huidig akkoord wordt voor onbepaalden duur afgesloten, maar zal kunnen opgezegd worden met een vooropzeg van een jaar. Duitschland heeft echter formeel deze overeenkomst tegen gesproken. Gebrek aan koffie in Duitschland. Aangezien de koffietoevoer in Duitschland sedert de diplomatieke breuk met Brazilië verminderd is. is de Duitsche re geering genoodzaakt, de koffie evenals de boter te rantsoeneeren. Van nu af mag'er slechts 100 gr. koffie per persoon verkocht worden en van af 1 Februari zal de bevolking ook daarvoor een bijzondere kaart ont vangen. Buitenlandsche militairen zijn niet meer toegelaten in de grenszone's. Voortaan mogen geen buitenland sche militairen meer komen in gansch den linker Rijn oever en langs de Tsjechische grenzen. Ontslag van den minister van Financiën. Volgens sommige inlichtingen uit Munchen zou de Rijksminis ter van Financiën, von Schevering, ontslag genomen hebben. De reden van dit ontslag zou zijn dat de mi nister aan Hitier nieuwe verhoogingen van belastingen voorstelde om het hoofd te kunnen bieden aan de aan staande vervaldagen. Hitier heeft zich tegen dat plan verzet. Om de betalingen van het einde van het jaar te kunnen doen heeft de minister dan gebruik moeten maken van verschillende honderden millioenen. Chamberlain en lord Halifax naar Rome. Cham berlain ook naar het Vatikaan. In London merkt men op dat Chamberlain niet slechts naar Rome gaat om Mussolini te ontmoeten, doch ook om een onderhoud te hebben met den Paus. Aan dit onderhoud hecht men vooral veel belang, want het is niet uitgesloten dat Mussolini een zeer sterken druk zal uitoefenen op den Britschen eersten minister en dat de Duce hem wel voor een soort ultimatum zou kunnen plaatsen. De Duitsche bladen zijn van oordeel dat de bespre kingen te Rome in den geest van Munchen zullen ge houden worden. Sommige zijn van oordeel dat Enge land liever een toegeving zal doen in plaats van het oorlogsgevaar te trotseeren. De Times verwacht ook gunstige uitslagen. Zij is van oordeel dat voortaan wel geen enkele Europeesche mogendheid, en zeker Italië niet, nog een oorlog zal wagen wanneer zij weet dat Engeland in het andere kamp staat. Daarom mag men hopen dat de vrede zal bewaard worden, en dat de besprekingen gunstige uit slagen zullen opleveren. De diplomatieke breuk tusschen Iran en Frankrijk. Tengevolge van de diplomatieke breuk tusschen Frankrijk en Iran heeft de regeering van Iran het per soneel van zijne diplomatieke vertegenwoordiging te Parijs teruggetrokken. Enkel de eerste-gezantschaps- sekretaris is op post gebleven. Herriot herkozen tot voorzitter der Kamer. Dins dag namiddag is men overgegaan tot de verkiezing van den voorzitter der Fransche Kamer. Er waren 559 stemmenden, 109 Blanco of ongeldige bulletins en 45© uitgebrachte stemmen waarvan 421 voor Herriot. Het Tsjecho-Hongaarsch grensincident. Op 6 Ja nuari werden aan de grens geweerschoten gelost, daar na zijn militaire afdeelingen en van Hongaarsche zijde gewapende burgers over de grenzen getrokken, zoodat men feitelijk moet besluiten dat men van beide zijden ongelijk had. De Hongaren beweren dat de aanval op Munkacs sedert verscheidene weken werd voorbereid en door de Tsjecho-Slowaaksche en vreemde pers werd gesteund. De Hongaarsche regeering zal er voor zorgen dat de grensbevolking voortaan tegen dergelijke aanvallen bevrijd is. De Tsjecho-Slowaaksche minister Krno heeft zijn spijt over dit incident uitgedrukt. Hij stelde voor de zaak aan een gemengde kommissie te onder werpen en beloofde dat de schuldigen streng zullen gestraft worden. De Hongaarsche regeering heeft haar instemming met dit voorstel betuigd. Alles laat voorzien dat dit incident langs diploma- tieken weg zal kunnen geregeld worden. In overeenstemming met "het voorstel van de Hon gaarsche regeering. zullen de Tsjechen den onmiddél- lijken omtrek van Munkacs ontruimen. De Tsjechische regeering is bereid het ontvoerde materiaal terug te geven. De gevangenen zullen uitgewisseld worden. De besprekingen in de gemengde kommissie gaan voort. Voorloopig zal een strook onzijdig gebied, tusschen het grondgebied van Hongarije en dat van Tsjecho- Slowakije, afgebakend worden. Nederland versterkt zijii luchtmacht. Het minis terie van Landsverdediging heeft' aan een fabriek te Amsterdam 47 vliegtuigen besteld. Twintig zijn be stemd voor de luchtmacht van het land en 27 voor de vloot. Roemeensch Joego-Slavische betrekkingen. Koning Carol van Roemenië en prins regent Paul van Joego slavië hebben op een boerderij nabij Banlor, in de grensstreek van Transsylvanië, beraadslaagd. Politieke kringen van Belgrado verwachten, dat belangrijke ge- dachtenwisselingen geschieden zullen. De houding van Joego-Slavië en Roemenië jegens de dictatoriale landen is op het oogenblik van bijzonder belang. Te Belgrado doet men opmerken, dat koning Carol en prins regent Paul het plan der algemeene politieke bespreking niet zullen verlaten omdat er geen enkel vraagstuk is, waarbij zoowel Roemenië en Joego-Slavië belang hebben dat niet langs den gewonen diplomatie- ken weg kan behandeld worden. Een Spaansche onderhandelaar bij Mussolini. Mussolini heeft Maandag een onderhoud toegestaan aan den heer Aunos, lid van den nationalen raad van Span je, die hem een eigenhandigen brief van Franco heeft ter hand gesteld. De heer Aunos zou tot opdracht heb ben ekonomische onderhandelingen met Italië aan te knoopen. De aangehouden Britsehe Konsul. De waarnemende Britsche agent te Burgos, Jarram, zou Maandagavond van St Jean-de-Luz naar Burgos gaan, om er bij de overheden op aan te dringen hem onmiddellijk toe te laten bij den aangehouden pro-konsul Golding. Ook wil Jerram trachten toestemming te krijgen, dat Gol ding tegenwoordig zal zijn bij het onderzoek, dat zal worden ingesteld door Britsche overheden. Bovendien wil hij weten welke klacht tegen Golding is ingebracht. De Britsche zaakgelastigde O'Malley en de vroegere rechter van het Egyptisch Hooggerechtshof, sir Wasey Stery, hebben reeds een onderzoek ingesteld, alvorens naar Spanje te vertrekken en het onderzoek te vol tooien. Reservisten onder de wapenen geroepen. Het Praagsche publiek brengt het incident bij Munkacs en den toestand aan de Karpatenlandsche grens in het al gemeen in verband met het feit dat in Tsjecho-Slowa kije opnieuw reservisten onder de wapenen zijn ge roepen. Onbevestigd blijft het in verband hiermede ontstane gerucht, als zouden er twee divisies naar het Karpatenland zijn gestuurd. Van officieuse Tsjecho- Slowaaksche zijde worden de geruchten, die ontstaan zijn naar aanleiding van het onder de wapenen roe pen van reservisten, in zooverre tegengesproken dat deze maatregel noodig zou zijn voor de aflossing van troepen, die reeds langen tijd in Slowakije lagen. zijn te verkrijgen .ten bureele dezer. GEMAK van BETALING VANAF 58 FRANK PER MAAND. het Radiotoestel der toekomst. het Radiotoestel waaraan U steeds de voorkeur zult geven. VRAAGT EEN PROEF AAN DEN VERDEELER VOOR YPER

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 4