RAPH -Tailor CONFECTIE - KOSTUMEN KOSTUMEN OP MAAT De Koloniale Loterij Een en ander J. Deleu-Platevoet Opgelet Begrafenis van Heer Auguste Bracqué STAD YPER Onderhoudswerken aan de grintwegen Nummers 7, 8, 10, 11 en 17. Aanbestedftig van 17 Januari 1939 WILLEMS - FONDS Rallye van Monte Carlo 5 VOOR GOEDE HUISKOLEN ANTHRACIET BRISETTEN FRAINEN VREEMDE en INLANDSCHE wendt U in volle vertrouwen tot 38, Kalfvaartstraat, YPER Tel. 639 bij wien U ter trouwe en tegen voordeelige voorwaarden zuil bediend worden. vanaf 180 tot 600 frank I N LAATSTE SNIT EN NIEUWIGHEDEN Raph. PANNEKOUCKE, Boterstraat, 12 (bij den Grooten Bazar) YPER Oud Schepen Eerevoorzitter der Gemeentefanfare, Wytschaete. Donderdag 1.1. had onder een massalen toeloop van volk de plechtige teraardebestelling plaats van Heer Aug. Bracqué, oud-schepen en eerevoórzit- ter der gemeentefanfare van 'Wytschaete. De af lijvige. die slechts vrienden en kennissen telde, werd door deze naar zijne laatste rustplaats bege leid. Daar werd door Heer Depuydt Michel, voor zitter der gemeentefanfare, volgende treffende lijkrede uitgesproken Geachte Familie, Damen en Heeren, Allen die den Heer Bracqué kenden, begeleiden hem vandaag naar het graf zij weten immers wat hij voor iedereen heeft gedaan. En het is blijkbaar een laatste hulde die talrijke vrienden willen brengen aan den afgestorvene, dewelke in de toekomst tot voorbeeld van zijne medeburgers steeds zal vernoemd worden. Goed en openhartig in zijn omgangdienstvaardig waar hij het kon bezield met een buitengewonen op offeringsgeest aldus zullen wij hem gedenken. Man uit een stuk,... ja soms ruw van voorkomen... Maar een hart en een gemoed met de nooden en de smarten van eenieder bekommerd, In wee en in wel, steeds dezelfde. Zooals wij hem kenden in volle gezondheid, zoo was hij ook wanneer een pijnlijke, onmeedoogende en lang durige ziekte hem tot rust dwong... Wij weten hoe zwaar het hem wegen moest, zich van alle activiteit te onthouden... En nochtans was zijn geest niet verbitterd, hij aanvaardde met de meeste gelatenheid de beproe vingen die God hem zond, zooals hij den Heer bedankte om de weldaden waarmede hij werd begunstigd. Recht stapte hij door het leven tot dat de dood hem ontnam. Laat mij toe, in eenige woorden te steunen op het geen hij gedaan heeft voor de Gemeente Fanfare. Hij werd er in het jaar 1885 in opgenomen... In de hoedanigheid van eenvoudig lid deed hij zich stilaan opmerken om reden van den onophoudenden ijver die hij aan den dag legde. De gaven waarmede de natuur hem begunstigd had, alsook de werkkracht die hem eigen was, vestigden aller aandacht en hoop op hem... Geen wonder dus dat in het jaar 1901 het voorzitter schap die stoere activiteit kwam beloonen. Van dit oogenblik af wijdde hij het beste zijner krachten aan onze beminde maatschappij... Allen zijn het eens om te verklaren dat onder zijne leiding de Gemeentefan fare met reuzenschreden vooruitgang maakte en prach tige successen behaalde. Hij was de eenige die niet wist, of niet wilde weten dat dit alles dank aan hem ge schiedde... Want nooit heeft hij voor eigen roem ge ijverd... Stil en nederig werkte hij dag in dag uit... Zijne geliefde muzikanten hadden in hem hun ver trouwen gesteld, hij aanzag het vervullen van zijn man daat als een plicht. Hij kende maar eene vrees niet genoeg gedaan te hebben voor de gemeenschap. De wereldoorlog onderbrak het begonnen werk. Auguste Bracqué zag, de oogen vol tranen, maar het hart vol hoop op een betere toekomst, de vrucht van zijn onverpoosd werken plots ineenstorten... 29 jaar had hij zijne krachten gewijd aan den bloei der fanfare Meer dan een zou er den moed bij verliezen... hij niet. Hij wachtte op den dag die alles zou herstellen... En die dag brak aan. Auguste Bracqué kwam te Wyt schaete in 1921 terug. Niet om te weenen over wat ver loren was, maar om uit de puinen een schoonere toe komst te bouwen... Naarstig zette hij zich aan het werk, en speelde een overwegende rol in den heropbouw van de gemeente. De tradities hernemend richtte hij in 1923 onze muziekmaatschappij weer op... Wij allen weten met welke geringe middelen hij beginnen moestwij weten met welke moeilijkheden hij te kampen had. Doch, vastberaden en beslist, overwon hij de eene hin derpaal na de andere. Hij maakte van de fanfare een vriendenkring waar de kunst het volk verheft. Wij getuigen het hierwat wij zijn, danken wij hem. Tot blijk van erkentelijkheid, werd hij in het jaar 1935 tot Eere-Voorzitter benoemd... De jaren van rust Waren aangebroken. De ziekte scheidde hem van ons af. En. van uit, zijn ziekbed gaf hij ons het schoonste voorbeeld de zachtmoedigheid, de onderwerping aan Gods wil. De dood heeft hem uit ons midden gerukt. Zijn aan denken zal in onze harten blijven leven. Nooit vergeten wij wat hij gedaan heeft voor de muziekmaatschappij, voor de gemeente, en voor de medeburgers. Ik bied aan de diepbeproefde familie, de uitdrukking van onze smart. Wij weten dat wij den man verliezen, aan wie de maatschappij haar bestaan te danken heeft. Dit verlies is ons pijnlijk, zooals het U met leed vervult. Uit het schoone leven van den afgestorvene, trekken wij een lesden weg te volgen die de zijne was. Dit is de weg van gerechtigheid, van werk, van naastenliefde. Aan God vragen wij aan onzen Eere-Voorzitter de belooning te schenken, die Hij voor de menschen van goeden wil heeft weggelegd in het Rijk der Hemelen. Henri Mahieu, aannemer, Yper 24.447,00 Albert Menu, aannemer, Wytschaete 22.049,40 Henri Derycke, aannemer, Yper 21.586,80 Georges Rogghe, aannemer, Wytschaete 22.002,40 Jules Defever, aannemer, Yper 26.010,80 Maandag trad in den schoot van het Willems- Fonds de heer Penninckx uit Maldegem op met een zeer boeiend onderwerp Spionnen en Spion- nage.» Na een kort theoretisch gedeelte, waarin de taak en het karakter van den hedendaagschen spion werden uiteengezet, behandelde de voor drachtgever het leven van enkele beroemde spi onnen. Mata Hari, de beroemde Javaansche, waarvan de levensloop door legende en film geleverd werd. Marthe Ruart, de bekende Fransche spionne, bewees aan de verbondenen een buitengewonen dienst door de benzineopslagplaatsen voor de Duitsche onderzeeërs in Spanje te ontdekken. Belangrijk ook waren de geschiedenissen over Schragmiiller (Fraulein Dokter) en Kolonel Redel. De Duitsche Jood Silber was toch de fijnste, hij werd opgenomen in den Engelschen spionnage- dienst en bracht het zoover dat het stafhoofd hem een prachtig getuigschrift gaf. Hij werd om zijn goede diensten slecht beloond zoodat hij de vlucht uit Duitschland heeft moeten nemen. Zoo be loont Hitier zijn onderdanen. In Frankrijk speelde Ladou een groote rol. Fabelachtig is het spionnageleven van den overleden Engelschman Lawrence, de man die 24 talen sprak en bedrijvig geweest is over gansch de wereld. Lang twijfelde men aan zijn dood. Von Rintelen, een Duitscher, was zeer actief in Amerika en belette in groote mate de munitie transporten naar Engeland. Hij werd echter ver raden door Von Papen, die in het nieuwe Duitsch land zoo'n vuile rol heeft gespeeld en nog speelt. Om te eindigen werden enkele gevalletjes uit België aangehaald. Deze voordracht behaalde een prachtig succes. Op Zaterdag 18 Februari, groote Kunstavond met de medewerking van bekende artisten. VRIJDAG 27 JANUARI TREKKING der Eerste Snede 1939 van Een biljet kan uwe Fortuin maken. Miss Amy Johnson, die zich een wereldberoemdheid verwierf als vliegenierster, schijnt thans ook een nieuw terrein voor haar sportiviteit gevonden te hebben. Wij vinden inderdaad haar naam op de lijst der deelnemers van den Rallye van Monte Carlo, de hardste proefrit van geheel het automobiel kalender. Miss Amy Johnson vertrok uit John-O'Groats (Schotland) met haar ploeg maat J. Mc Evoy. Gedurende 4 dagen en 4 nachten aan één stuk zullen zij rijden om de 3,770 km. van de gekozen route te volgen, zulks door weer en wind, regen, sneeuwstormen. De koene vliegenierster rijdt per Ford V-8, 12 P. K. Het interieur van de karrosserie werd zoodanig ingericht, dat het mogelijk is voor een van beide deelnemers eenige uren rust te nemen, terwijl de andere aan het stuur blijft. O De wetenschap gaat steeds verder. Wanneer men weet dat het de mannen der wetenschap langzaam maar zeker gelukt is, klaarheid te brengen in de problemen der meest geduchte ziekten, die de menschheid sedert eeuwen bedreigden en die door de vroegere geslachten beschouwd werden als gerechte straffen des hemels, dan beseft men ook wel een vooruitgang dit voor de geheele samenleving beteekent. Des te meer verwonde ring wekt het daarom dat de ziekte, die karakteristiek is voor de landen in de gematigde luchtstreken, met lange, vochtige en koude winters, zoo weinig belang stelling bij de wetenschap vond. Wij spreken thans over de griep en influenza. Wat van die geringe belang stelling de reden kan zijn? Zooals men vroeger de pok ken beschouwde als «eigen aan het menschelijk ras» zoo beschouwde men tot voor kort de griep als behoorende tot de overige wintersche onaangenaamheden, welke men zonder meer te accepteeren had. Dat de griep heusch niet zoo onschuldig is, als men wel eens wil doen voorkomen heeft 1918 bewezen toen in geheel Eu ropa deze ziekte honderdduizenden slachtoffers maakte. De ervaring heeft ons geleerd dat de griep een in fectie ziekte is en inderdaad is het kort geleden aan de Engelsche doktoren C. H. Andrews en Wilson Schmidt gelukt het virus (smetstof) van de influenza in het bloed van de patiënten te ontdekken. Wij weten thans, dat een dagelijksche dosis van twee honderd milligram kinine in den winter een uitste kend voorbehoedmiddel tegen influenza vormt. Mis schien dat door deze wetenschap en geregelde toe passing met kinine de tijd niet ver meer is, dat de griep een even zelden voorkomende ziekte zal worden als pokken, e. a. dat de hoestende, proestende en kuchende pienschheid daar niet rouwig om zal zijn, behoeft geen betoog. Onzichtbaar glas in Amerika uitgevonden. Uit New- York wordt gemeld, dat Dr Catherine Blodgett een nieuwe werkwijze uitgevonden heeft om glas totaal on zichtbaar te maken. Door middel van een gansch nieuwe oplossing, in dewelke men het glas dompelt krijgt het een ideale helderheid. Het laat 99 licht door, dan wanneer het zuiverste glas, ten huidige dage slechts 92 doorlaat. Voor-historische vondst in Sovjet-Rusland. Nabij Bakoe, aan de Kaspische Zee, is dezer dagen een kerk hof ontdekt met de beenderen en geraamten van voor historische dieren. In een teerput, welke in den loop der eeuwen geheel verhard is, vond men de overblijf selen van mamoeths, leeuwen, kameelen. hyena's, beren en wolven. Het teer oefende vroeger op de dieren blijk baar een groote aantrekkingskracht uit door de hel dere weerspiegeling en zij liepen zoo in de val. In den loop der eeuwen sloot de massa zich boven de gestikte dieren waardoor de lijken uitstekend be waard bleven. Volgens Russische deskundigen, over treft deze vondst in rijkdom en wetenschappelijke waarde de ontdekking van een teerput in Kalifornië. die belangrijke aanwijzingen opleverde op het gebied van voor-historisch leven in Amerika. Een nieuwe miskroskoop. Dr Zworykin, die in Amerika naam maakte met zijn vindingen op het ge bied van elektronika en televisie, heeft te Richmond in Virginia een miskroskoop vertoond, die een mil- lioen maal met een verbluffende klaarte vergroot. De aanwezige geleerden zagen een atoom op ongeveer 2.5 centimeter doormeter over het scherm bewegen. Zij zagen ook virus van pokken en reusachtige beelden van bacteriën. Het nieuwe toestel gebruikt electronen in plaats van licht en de grens der vergrooting is volgens den uit vinder nog niet bereikt. De sterkste Iokomotief der Duitsche spoorwegen. De fabrieken te Berlijn Hennisdorf hebben onlangs aan de Duitsche spoorwegen een Iokomotief geleverd waar mede een snelheid van 180 km. per uur zal kunnen worden bereikt. Deze snelheid zal zelfs geleidelijk tot 200 en 225 km. kunnen worden verhoogd. Een snelheid van 180 km. zaf in 4 1/2 minuut tijds kunnen worden verkregen met een trein van 360 ton, bestaande uit 8 wagons. Men zal dan een afstand van 8 km. hebben af gelegd. Het stoppen zal geschieden over een afstand van 900 meter, De motor van deze nieuwe electrische Ioko motief is 8000 PK. sterk. Wol uit zeewier. Een Japansche uitvinder wil wol maken uit zeewier. Tot dat doel is reeds een maat schappij gesticht ergens in Noord Oostelijk Japan. Men hoopt een productie te kunnen bereiken van 5 ton zee wierwol per dag. De grondstof is in dat deel van de wereld in zeer ruime mate voorhanden. Gas uit gras. Na vier jaar onafgebroken proefne mingen gedaan te hebben, is de Fransche uitvinder en gewezen loods Jean Giovanelli, naar hij verklaard heeft, er in geslaagd uit de distillatie van een grasgewas een nieuwe brandstof te verkrijgen. De hoeveelheid kalo- rien van deze brandstof is gelijk aan die van de gewone benzine. De kostprijs zal met dezen van ingevoerde ben zine overeenkomen. De stof waaruit Giovanelli de ben zine trekt is een grasgewas waarvan 40 tot 50 ton per hectare kan groeien. Deze hoeveelheid gras levert on geveer vier ton benzine op. (10651 Aangenomen kleermaker der Spoorwegen Leeraar aan de Vakschool. Op aanvraag komen wij ten huize tot op 30 km. - Wij betalen de reis kosten terug aan ieder kooper. Uit reklaam aanvaarden wij de stof.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 5