NO-NO NANETTE Kattefeest Weldadigheids - Gala 2 Fédération des Sinistrés de I'Arrondissement d'Ypres Federatie der Ceteisterden van het Arrondissement Yper Nationaal Werk en Nationaal Verbond der Oorlogsinvaliden te Yper. Théatre Communal cTYpres SOIRÉE DE GALA DES POILUS DE FRANCE. HAB1LLEZ-VOUS EN RECLAME DE TOESTAND DER VREEMDELINGEN IN FRANKRIJK Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer Y P E R Syndicat d'lnitiative d'Ypres o La prochaine reunion niensuelle, des Délegués des clubs de sinistrés, aura lieu le Dimanche 12 Mars 1939, a 14 h. 30, en 1' Hótel Continen tal Place de la Gare, a YPRES. ORDRE DU JOUR Examen de la situation. Toutes nos associations et nos coopératives et toutes les autorités communales sont instamment priées d'envoyer leurs délégués a la réunion. Tous les sinistrés sont admis. Le Président, Arthur Butaye, av., Ypres. O De aanstaande maandelijksche vergadering, van de Afgevaardigden der Bonden van geteis- terden, zal plaats hebben op Zondag 12 Maart 1939, om 14 u. 30, in het Hotel Continental Statieplaats, te YPER. DAGORDE Overzicht van den toestand. Al onze bonden en samenwerkende vennoot schappen en al onze gemeente-overheden worden dringend verzocht afgevaardigden naar de ver gadering te zenden. Ingang vrij aan alle ge- teisterden. De Voorzitter, Arthur Butaye, av., Yper. o O De Ypersche Invaliden verkregen de toelating van den nieuwen eigenaar van Auto-Skooter, Mijnheer Sylvestre Bossuwe, zooals andere jaren, een GALA-AVOND ten voordeele van de oorlogs invaliden in te richten. Eenieder herinnert zich den overgrooten bijval van dien Gala-Avond, toegestaan door de meest gevolgde inrichting van Yper's Kattefeest. Prachtige prijzen zijn er te winnen. Een avond van groot vermaak in 't verschiet. De milde personen die alle jaren een prijs schenken voor dit feest, mogen van nu reeds op voorhand verzekerd zijn van de erkentelijkheid der oorlogsinvaliden. Bijzondere plakbrieven zullen dag en uur van het Gala aankondigen. HET BESTUUR. O O Nous rappelons que c'est le Samedi 11 Mars, a 20 heures, que sera donnée sur la scène du Théatre Communal, la trépidante et délicieuse opérette interprétée par la troupe du Théatre Royal de Gand, avee la célèbre artiste anglaise GLADYS WARLAND, créatrice du röle de No-No Nanette. Nul doute que cette représentation d'une gaieté. irrésistible, d'imbroglios et d'avatars extraordi- naires, obtienne le même succès que les pièces précédentes habituellement'données par les Poi- lus de France. Des cartes sont en vente tous les jours chez MM. Claeys, Président, 36, rue de Lille, Decocq, 43, Boulevard Malou (Tél. 28) a Ypres, Blic Café au Chatelet», Route de Brielen (Tél. 631), et au Théatre Communal, le Samedi 4 Mars, de 10 h. a 12 h. et de 14 a 16 heures. Le Dimanche 5, de 10 h. a 12 heures. Le Comité. Nous vous proposons un élégant pardessus en gabar dine, qui est aussi un excellent manteau de pluie, rigou- reusement imperméabilisé au prix de 395 frs. Des complets pure laine, trés belle draperie, coupe mode a 550 frs. Des pardessus a495 frs. Des manteaux de dames, des tailleurs et des vête- ments d'enfants a des prix vraiment intéressants. Des costumes inédits pour la première communion. ROYAL TAILOR 65 - 67, Rue Nationale, LILLE. Magasins ouverts le dimanche de 10 h. a midi. Een tusschenkomst der Handelskamer van Tourcoing ten voordeele der Belgen. Tijdens haar zitting van 20 Januari 11. heeft de Handelskamer van Tourcoing een wensch uitge drukt ten gunste der Belgen die in het Noorden van Frankrijk gaan werken of zich er willen ves tigen. De Heer Jules Joire, voorzitter der Han delskamer, stelde voorafgaandelijk aan de verga dering een verslag voor, waaruit wij het hierna volgend uittreksel nemen en ten behoeve onzer lezers vertalen. Toestand der Vreemdelingen. De Handelskamer heeft den toestand der vreemdelingen in Frankrijk en meer in 't bijzon der in haar omschrijving onderzocht. Na den huidigen toestand beschouwd te heb ben die hen wordt aangedaan en die verschilt naar gelang zij arbeiders( grensarbeiders of ge wone werklieden), ambachtslieden of handelaars zijn. heeft de Handelskamer de in haar bezit zijn de statistische gegevens overschouwd. Het cijfer der bevolking harer omschrijving bedraagt onge veer 140.000 zielen. Op dit cijfer zijn er 15.000 vreemdelingen, waarvan 12.000 belgen. Op het totaal der handelaars en ambachtslieden, dat 10.000 bereikt, zijn er ongeveer 2.134 vreemdelin gen, waarvan 2.057 belgen. Bij deze cijfers, moet men deze voegen, die nog al hoog zijn, der werk lieden die hier woonachtig zijn en der grensar beiders. Deze statistieken doen uitschijnen dat deze ar beiders bijna uitsluitend belgen zijn. Welnu, het gaat hier over een bestanddeel dat zoowel op moraal als physiek gebied gezond is en dat zich, uit reden zijner verwantschap waardoor het de bevolking van het Noorden benadert, in weinigen tijd ermede vereenzelvigt. Het grootste deel der belgische families, die zich in Frankrijk vestigen, verwerven na twee geslachten de fransche nationaliteit of laten zich zelfs naturaliseeren. Anderzijds dient er hulde gebracht te worden aan de uitmuntendheid van de belgische arbei ders, bijzonderlijk deze der Vlaanders, die voor wat rendement betreft geenszins moeten onder doen voor de bewoners van het Noorden die noch tans in het weef ambacht zelden huns gelijke vin den. Bij dezen titel van erkentelijkheid voegen de belgen er nog een anderen, te weten dezen der onschatbare diensten die zij ons tijdens den oor log 1914-1918 bewezen hebben. Men moet zich wachten de vriendschap van een naburig volk en gewezen bondgenoot, welke on der meer dan een oogpunt kostbaar is, door ter gende maatregelen te verliezen. Deze feiten zijn van aard om een gunstregiem ten voordeele der belgen te verrechtvaardigen. Er zijn nog andere beweegredenen die dringend een zekere toegevendheid eischen in de bescher mingsmaatregelen tegenover de belgen te nemen. Sommige nijverheden* zooals de katoenspinne rijen en de wolkaarder ij en gebruiken, sedert het begin der industrialisatie, steeds belgische arbei ders en zij kunnen ze onmogelijk missen. België is de reserveplaats waar de streek van Tourcoing gewoon is den noodigen handenarbeid te gaan putten. Zoo gaat het namelijk voor de dienstbo den die, voor de omschrijving der Handelskamer van Tourcoing, te allen tijde in België aangewor ven worden. Er dient ook onderlijnd te worden dat men, te gen het aanvaarden van belgen in de grensstreek op het grondgebied van de omschrijving der Han delskamer van Tourcoing, geen argument zou kunnen vinden in de aanwezigheid van werkloo- zen ingeschreven op het plaatsingsbureel. Het cij fer der werkloozen, 993 op 1 Januari 1939, schijnt onherleidbaar. Het bestaat grootendeels uit werk loozen van meer dan 60 jaar oud en voor het ove rige uit arbeiders die aan een tijdelijke seizoen werkloosheid onderworpen zijn. Van een anderen kant hebben de fransche han delaars en nijveraars nog nooit geklaagd dat de belgische handelaars en nijveraars, in Frankrijk gevestigd, hen een abnormale concurrentie aan doen. Al deze redenen schijnen te pleiten ten voor deele van het maken van een onderscheid tus- schen de oorsprongslanden der vreemdelingen, in acht nemende de behandeling welke de franschen in deze landen genieten. Men weet dat de Prefect van het Departement, gemachtigd om de kaart van vreemde handelaar af te leveren, vooraleer een beslissing te nemen, de Handelskamer raadpleegt van het gebied waar die vreemdeling zich vestigt. De Handelskamer heeft besloten de kaartaanvragen, die haar voor advies zijn onderworpen, in alle objectiviteit en zonder vooroordeel te onderzoeken. Zij doet of gelast een nauwkeurig onderzoek over ieder geval en spreekt zich daarna uit. O BERICHT qi Het inlichtingsbur^au, stadhuis, zal open zijn op Zondag' 5 Maart van 11 u. tot 12,30 u., van 14 u. tot 16 u. en van 17,30 u. tot 18 uur. AVIS Le bureau de renseignements, installé a l'Hötel de Ville, sera ouvert le Dimanche 5 Mars, de 11 h. a 12,30 h„ de 14 h. a 16 h. et de 17,30 h. a 18 h. De Handelskamer is de meening toegedaan dat zij moet voortgaan met die manier van handelen die bestaat in het onderzoeken van deze vragen in alle onafhankelijkheid en ieder der haar on derworpen aanvragen slechts als een afzonderlijk geval te beschouwen. Wensch Als gevolg aan dit verslag van haar voorzitter, M. Jules Joire, heeft de Handelskamer van Tour coing met eenparigheid van stemmen den volgen den wensch uitgedrukt De Handelskamer van Tourcoing, Overwegende dat het ideaal regiem der vreemdelingen bestaat in hen vrij verblijf en vrije installatie toe te staan binnen het kader onzer wetten Overwegende nochtans dat dit stelsel thans niet mogelijk is, uit reden der noodzakelijkheid de nijverheid, den handel en den handenarbeid te beschermen tegen den gedurigen en massalen toeloop van vreemdelingen, waarvan het meeren- deel geen waarborg bieden van zedelijkheid, van solvabiliteit en van gezondheid Overwegende dat het onrechtvaardig en onre delijk ware al de vreemdelingen, welke ook hun herkomst weze, aan dezelfde wettelijke en be- stuurseischen te onderwerpen zonder zich om de wederkeerigheid te bekommeren Overwegende dat de belgen, zoo werklieden als ambachtslieden, nijveraars of handelaars, om verscheidene redenen recht hebben op een gunst regiem Drukt den wensch uit Dat de decreten, het statuut der vreemdelin gen bevattende, streng zouden toegepast worden ten opzichte der ongewenschte vreemdelingen (bedorvenen, gefaalden, veroordeelden, enz.) en met onderscheid ten opzichte der gezonde bevol kingen, zooals de Belgen die van over ouds naar Frankrijk uitwijken en zich er spoedig inburge ren Dat er, in het regiem op de vreemdelingen toegepast, zou rekening gehouden worden met de wederkeerigheid der behandeling van den franschman, in het land van herkomst van den vreemdeling die vraagt om zich in Frankrijk te mogen vestigen Dat er niet zóu kunnen afgezien worden Van het advies dat de Handelskamers, wettige ver tegenwoordigers der algemeene belangen van den handel harer omschrijving, van ambtswege moe ten geven over de vragen van installatie van vreemde handelaars. Besluit tegenwoordige beraadslaging te zen den aan den Heer Voorzitter van den Raad, aan den Heer Minister van Buitenlandsche Zaken, aan den Heer Minister van Binnenlandsche Za ken, aan den Heer Minister van Arbeid en de Heeren Parlementairen van het Noorden. Als gevolg op dezen eersten wensch heeft de Handelskamer van Tourcoing, in haar vergade ring van 17 Februari 1939, zich opnieuw bezig ge houden met de kwestie der vreemdelingen, bij zonderlijk der Belgen, in Frankrijk, daar twee nieuwe feiten daartoe aanleiding gaven, name lijk 1) de statistieken welke zij bekwam betreffen de de vreemde arbeiders in haar omschrijving, en 2) het wetsvoorstel van M. Joseph Denais, volksvertegenwoordiger van het departement der Seine, strekkende tot een afhouding van 10 op de loonen en wedden der vreemdelingen. In haar voorgaande beraadslaging herinnerde de Handelskamer van Tourcoing dat er, in haar omschrijving, op 140.000 inwoners, 14.980 vreem delingen waren waarvan 12.594 Belgen. En thans voegt zij daarbij nog de volgende overwegingen Op deze 14.980 vreemdelingen zijn er 2.134 ge- patenteerden, waarvan 2.054 Belgen. Het totaal cijfer der gepatenteerden bedraagt 10.000. Er zijn ook nog, op deze 14.980 vreemdelingen, 4.042 werklieden, meest allen Belgen, die in Frankrijk gehuisvest zijh en in dienst zijn eener onderneming die meer dan 10 werklieden telt. -

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 2