POLITIEKE UITZICHTEN DE KORTRIJKSCHE ONDERLINGE 4 BINNENLAND Nieuwe Regeeringskrisis. Hoe de regeering Pierlot struikelde. En de poging van Heer Soudan En de zaak Dr. Martens?... Gaan we naar de kultureele scheiding BUITENLAND Duitschland. Engeland. Frankrijk. Het Groot Hertogdom Luxemburg. Italië. Spanje. TOERISTISCHE KRONIEK Vacantie van de Jongeren Algmeene Ooziener OMER ROBYN Mondstraat. 8. YPER Tel. 159. door SPECTATOB Verleden week dacht eenieder dat de regeeringskrisis weer voor een tijdje opgelost was. Inderdaad de katho lieken waren met de socialisten overeengekomen met een tweeledige regeering van wal te steken. De ver schillende portefeuilles waren onderling verdeeld, alles liet blijken dat men akkoord was. En zie... nadat een paar nieuwe ministers vol vlijt hun eigen personeel hadden aangesteld, en van plan waren te toonen wat zij konden... daar was opeens iets niet in orde. De socia listische bladen eischten dat minister Gutt het zou af trappen. Minister Gutt wilde ineens het staatsperso- neel vijf procent van wedde verminderen, en dan nog eens vijf erbij volgens het indexcijfer, weze tien pro cent in alles. Dat was zeggen: Kleine mannen zoowel als de groote oomes ge verdient veel te veelDaar- i mede waren de socialisten het niet akkoord, en ze had den gelijkInderdaad er dient onderscheid gemaakt te worden tusschen de kleine loonen en de groote sala rissen. Maar waarin de socialisten geen gelijk hadden, dat was in het laattijdig zeggen dat ze het er niet mede eens waren. We noemen het kwa-jongensstreken eerst plechtig een woord te geven, en dan als alles aan den gang is dat woord in te trekken, en den heelen boel met veel tam-tam om zeep te slaan. Natuurlijk, we begrij pen best de beweegreden daarvanDan weten de menschen dat het de socialisten waren die de vijf pro cent van de staatslieden verdedigden Doch zooals we het reeds vroeger herhaalde malen schreven, heel dat opzettelijk politiek-herrie-schoppen zou nog eens ver keerd kunnen uitdraaienhet zal nog gebeuren dat de politieke kliekjes, die nu hemel en aarde tegen de Dic tatuur verzetten, het slachtoffer van hun eigen flaters zullen worden, door hoe langer hoe sterker het eigen land rijp te maken voor de dictatuur van den ijzeren arm, die ons allemaal zal doen marcheeren nagr het al gemeen belang. Ook de kristen-demokraten weigerden met de finan- tieele opvattingen van Gutt te marcheeren. Ook zij hebben zich kordaat verklaard met de socialisten. In HET HANDELSBLAD lezen we o. m. het vol- gendeHet was te 4 uur namiddag dat de Kabinets raad vergaderde onder het voorzitterschap van M. Pier lot. Het doel was te onderzoeken of er nog kans be stond de opvattingen van den heer Gutt over de finan- cieele politiek te verzoenen met het verzet dat zoowel in socialistische als krisien-demokratische middens was gerezen. Was er verandering gekomen in de stelling van beide partijen Reeds vóór dat de Kabinetsraad een aanvang had genomen was men verzekerd van het tegendeel. Zoowel van socialistische als van kristen- demokratische zijde bleef men hardnekkig gekant tegen j alle deflatie, en van den anderen kant verklaarde de minister van financiën dat hij geen andere middelen van financieel herstel zag dan de door hem voorge stelde. HET VOLK-DE TIJD schreef De wedden en loonen werden in 1934 bij overeenkomst tusschen de regeering Theunis en onze organisatie aangeschakeld aan de schommelingen van het indexnummer. De minis ter van financiën welke de overeenkomst desaangaande onderschreef was dezelfde als die van vandaagde heer Gutt. Wij zeggen dat de vermindering der loonen, zonder proportioneele vermindering van den index, de eenzijdige verbreking dezer overeenkomst is. In DE GAZET VAN ANTWERPEN lezen we in een verklaring van den kristen-demokraat Minister Marck, het volgende Ik was en ik ben nog van meening dat heer Gutt het mis voorhad. De regeering moest naar mijn opvatting eerst en vooral een stel van maatregelen opmaken, waardoor de uitgaven zouden worden vermin derd en de inkomsten worden verhoogd, zonder aan de wedden, loonen, enz. te raken, zonder nieuwe belastin gen te stemmen... Na de mislukking van den "heer Pierlot werd dan heer Eugène Soudan, socialist, gelast met het vormen van een nieuw kabinet. Nu we onze Uitzichten schrijven weten we nog niet of hij erin zal gelukken. In elk ge val men schrijft hem het inzicht toe een drieledige re geering te willen samenstellen, en geruchten doen de ronde dat de liberalen nu ingezien hebben dat zij het land onnoodig in rep en roer hebben gebracht, en nu een gematigden uitweg zoeken om alles weer goed te maken, natuurlijk zoo onopvallend mogelijk Daarom zouden ze nu niet meer het ontslag van Dr Martens eischen, doch zich tevreden stellen met een onderzoek over de nieuwe feiten welke over Dr Martens door hun pers de wereld werden ingestuurd. Aldus zouden zij hun eerste stelling verlaten, en zich nu vastklampen aan een vage hoop dat er toch nog materiaal zou kunnen gevon den worden om volledige voldoening te krijgen. Heer Soudan verklaarde, in verband met zijn poging een nieuw ministerie samen te stellen, o. m. het vol gende aan de persIk denk dat ik Donderdagavond of Vrijdagmorgen zal kunnen zeggen of ik al of niet geslaagd ben. Volgens zekere modaliteiten denk ik op de medewerking der liberalen te mogen rekenen. Al wat ik doe heeft tot doel de nationale unie te verwe zenlijken en een drieledige regeering te vormen. Daarom raadpleeg ik veel menschen. Ik denk dat de oplossing die ik voorsta inzake Dr Martens aan de liberalen en tevens aan de Vlamingen voldoening zou kunnen geven. Inzake finantieel programma nemen we een oplossing in overweging die de goedkeuring zou wegdragen van de kristelijke demokraten, liberalen, katholieke conserva tieven en socialisten. Voor de portefeuilles wil ik be kwame medewerkers vinden. Indien ik ze onder de par lementairen kan vinden, goed anders ga ik ze elders zoeken. Ik wil eene sterke regeering, die in staat is op enkele maanden tijd veel en goed werk te verrichten. Daarom is er veel gelegen aan de keus van de ministers en ik verwacht van hen dat ze 12 uur per dag zullen werken Het is een zaak van nationale belangstelling, een zaak die reeds heel wat inkt heeft doen vloeien, en die zeker niet gemakkelijk op te lossen is. We moeten den moed hebben deze zaak aan de twee zijden te bekijken. Eenerzijds willen de liberalen geen landverrader in de Koninklijke Akademie, anderzijds beweren de kristen- demokraten en de Vlaamsche socialisten en V. N. V.'ers: Dr Martens bekwam amnestie In Dr Martens plegen de Walen een aanslag op de Vlaamsche belangen Aldus staan er twee kampen scherp vijandig tegenover elkaarWat «al het gevolg daarvan zijn In de liberale pers. en ook in zekere Franschtalige pers doen hard nekkige geruchten de ronde dat Dr Martens vrijwillig ontslag zal nemen, en dat daarmede de zaak opgelost is. Haltroept de andere pers Dr Martens zal nooit zijn ontslag indienen In verband met dat zeer delikate vraagstuk heeft het dagblad DE DAG een Vlaamschgezind oud-minister naar zijn meening gevraagd over het geval Martens Deze oud-minister zou het volgende gezegd hebben Indien men het vrijwillig ontslag van Dokter Martens weet te bewerken, zal het hierbij niet blijven. De frans- kiljonsche liberalen zullen met deze eerste overwin ning geenszins genoegen nemen en zich verder ver zetten tegen de kultureele zelfstandigheid of deze trach ten te saboteeren zooveel ze maar kunnen. Elke toege ving zal door andere moeten gevolgd worden en het valt zelfs te voorzien dat de liberale fransgezinden op een bepaald oogenblik ook de kwestie der Vlaamsche Akademiën weer te berde zullen brengen. Daarom zeg ik wat mij betreftSTAND HOUDEN Deze verklaring is zeer teekenend voor den huidigen toestand, en laat overduidelijk doorschemeren dat de kwestie niet gemakkelijk is op te lossen. We meenen dan ook gerechtigd te mogen verklaren dat we in deze aangelegenheid volle vertrouwen moeten hebben in de regeering zelf, en ons moeten onthouden van alle per soonlijke kritiek hierover. Werkelijk, het ontbreekt deze week geenszins aan Po litieke Uitzichten, die zeer ernstig zijn voor ons land en voor ons volk. Immers nu gaan er in verscheidene hoe ken en kanten geruchten op als zou er nog slechts een redding voor ons land zijn. Namelijk de kultureele scheiding tusschen de Walen en de Vlamingen. Wat moeten wij daarover denken Dat zoo men werkelijk ijvert voor kultureele schei ding tusschen de Vlamingen en de Walen, het daarbij niet zal blijven. Dat zoodra men eventueel daartoe is overgegaan, ook een verdere scheiding tusschen Vla mingen en Walen zal volgen, namelijk een politieke, een ekonomische, een sociale... kortom dat zou de eer ste stap zijn tot een federaal België. We meenen echter te weten dat de aandrijvers op Vlaamsche Kultureele zelfstandigheid nog heel wat tegenstand zullen te overwinnen hebben voor ze in hun opzet slagen. Ter gelegenheid van den Dag der Luchtvaart sprak minister Goering een redevoering uit, waarin hij wees op de belangrijke hulp die de sterke Duitsche luchtmacht in de stichting van Groot-Duitschland be wees, en de jongeren aanspoorde zich in de rangen der luchtvaart te laten lijven. Na hulde gebracht te hebben aan het reuzenwerk dat de nationaal-socialistische partij in Groot-Duitsch land heeft bewrocht, zegde Hitier tijdens zijn redevoe ring te München, dat hij geen aanval der demokratische staten duchtte, wijl het jaar 1918 geen tweede maal in de Duitsche geschiedenis zal verschijnen. Tijdens een rede te Buerzburg verklaarde generaal von Epp dat Duitschland ten eigen bate van den we reldvrede, de spoedige inwilliging zal eischen van zijn koloniale aanspraken. In gezaghebbende Duitsche middens geeft men te verstaan, dat het niet onmogelijk is dat op een nog on- bepaalden datum, de oud-kanselier van Oostenrijk van het Hotel waar hij opgesloten is, naar een villa zou over gebracht worden, niet in Oostenrijk, doch in Duitsch land. Over de plaats, noch over het regiem dat Schusch- nigg te wachten staat wordt niets gezegd. - Volgens den Berlijnschen medewerker van de Daily Express heeft Hitier een nieuw koloniaal pro gramma in drie punten uitgewerkt, dat, naar hij hoopt, Duitschland zonder oorlog en binnen afzienbaren tijd weer in het bezit van een koloniaal rijk zal brengen. De drie punten van het nieuwe koloniale programma zouden zijn 1. Engeland en Frankrijk zouden de leugen van de koloniale ongeschiktheid uit het Verdrag van Versailles openlijk intrekken. 2. Engeland en Frankrijk zouden Duitschland's recht erkennen op koloniën, als bronnen van grond stoffen. 3. Een nieuwe verdeeling van de koloniën, met toe kenning van de vereischte gebieden aan Duitschland. Hier zou kunnen onderhandeld worden. Dan zou de Führer vredeswaarborgen aanbieden met inbegrip van niet-aanvalspacten, en kwantitatieve zoowel als kwalita tieve beperking van bewapening. Chamberlain hééft verklaard dat alleen een inter nationale reglementeering der bewapeningsbeperking en de verdwijning der ekonomische dijken door ieder land opgeworpen, een stabielen vrede kunnen grond vesten. Het Wit-Boek, de briefwisseling van Mac Mahon bevattend, waarop de Arabische aanspraken betreffende de onafhankelijkheid van Palestina gegrondvest zijn, zal wegens de moeilijke vertaling, pas binnen 14 dagen worden gepubliceerd. Volgende week zal de Engelsche regeering mede- deeling doen van het door haar te treffen vergelijk tus schen Joden en Arabieren in Palestina volgens zekere geruchten zou de immigratie aan een kontrooldienst worden onderworpen, terwijl de arabieren deel zullen nemen aan het bestuur van het land in het kader van het mandaatstatuut. Lord Halifax heeft den Duitschen ambassadeur ontvangen ten einde de Engelsch-Duitsche betrekkingen aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. De totale balans der slachtoffers der jongste on lusten in Palestina bedraagt 32 Arabieren gedood, 50 Arabieren en 3 Joden gekwetst. Een groot aantal Joden- Revisionisten werden aangehouden. Flandin heeft in een rede zijn meening te kennen gegeven, volgens welke meer dan ooit de noodzakelijk heid zich opdringt van de stabiliteit der regeering. Be treffende de verhouding met Duitschland zegde hij dat er geen twistpunten meer bestaan tusschen Frankrijk en het Derde Rijk. In een andere rede, te Marseille uitgesproken, zeide Flandin dat de eenige kans om nog aan den totalen on dergang te ontsnappen bestaat in het vinden van een kompromis tusschen de totaal vijandig tegenover elkaar staande levensopvattingen. Dit jaar zal het Groot-Hertogdom Luxemburg de honderdste verjaring van zijn onafhankelijkheid vieren. Een dagblad weet te zeggen dat van de wel of niet inwilliging der Italiaansche aanspraken den vrede of den oorlog in Europa afhangen. De bladen beweren dat lord Perth vanwege Cham berlain aan graaf Ciano zekere voorstellen heeft gedaan teneinde de Fransch-Italiaansche betrekkingen in het reine te brengen. In Rome is geen enkel aanwijzing te krijgen over de heel nabije reis van maarschalk Goering in Italië, reis die in ieder geval door inlichtingen te Berlijn ver kregen wordt bevestigd. De kosten van de nieuwe Paus-verkiezing worden op minstens twee miljoen lire geschat. Azana. President der Spaansche Republiek, heeft zijn ontslag ingediend. Spectator. De jeugd van ons land is wegens haar ouder dom, wegens haar levendigheid, wegens al de nieuwe krachten die in haar zijn en naar uiting zoeken, meer dan elk ander deel van de bevolking geschikt om zich aan de nieuwe levensvormen aan te passen. Gezegd mag worden dat vooral voor haar de vacantie bijna onmiddellijk een prachtige en tast bare werkelijkheid is geworden. Er zijn in ons land drie groote netten van in richtingen voor etappentoerisme jeugdherber gen, wandelheemen, natuurvriendenhuizen. Volgende cijfers geven de benuttiging aan van de verschillende netten tot en met einde Septem ber. Al dadelijk valt op welke groote vooruitgang op elk gebied werd verwezenlijkt. Nationale Federatie van Jeugdherbergen J. H. Bedden Overnachtingen Gebruikers In 1936 24 1.375 36.000 22.780 In 1937 33 1.850 53.500 34.910 In 1938 31 1.920 67.000 44.100 De verhouding van de Belgische gebruikers be liep 28 t: h. in 1937 en 33 t. h. in 1938. De gebruikers brengen, gemiddeld, één tot twee nachten in dezelfde J. H. door. Natuurvriendenhuizen N. H. Bedden Overnachtingen Gebruik. In 1936 5 210 8.842 4.322 In 1937 9 325 16.085 7.055 In 1938 15 543 24.263 11.925 Ongeveer 75 t. h. der gebruikers zijn Belgen. Voor eiken gebruiker worden, gemiddeld, twee tot drie overnachtingen in hetzelfde N.H. geboekt. Net van de Wandelheemen Heemen Bedden Overnachtingen Gebruik. In 1937 40 1.419 34.303 6.702 In 1938 49 1.459 44.178 10.387 89 t. h. der gebruikers zijn Belgen, 9 t. h. Ne derlanders andere nationaliteiten2 t. h. De gebruikers brengen, gemiddeld, vier tot vijf opeenvolgende nachten in hetzelfde heem door. Sedert 1 Maart 11. is de vischvangst terug her opend in Zillebekevijver en in den loop dezer maand zal de vijver opnieuw met een groot aantal vischjes bevolkt worden. Voor uwe verzekeringen van gelijk welken aard, wendt U bij voorkeur tot de zoo gunstig gekende en voordeelige Naamlooze Vennootschap Gesticht in 1919 Maatschappelijk kapitaal 5.000.000 fr. Reserven 10.000.000 fr. Gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 De cember 1932, in uitvoering der wet van 25 Juni 1930, betrekkelijk de Levensverzekeringonder nemingen. De voordeeligste tarieven. Klare en uitgebreide Polisvoorwaarden. Thans uitbetaalde rampen MEER DAN 15.000.000 FRANK. Reeds uitgekeerd aan de verzekerden onder vorm van premievermindering MEER DAN 2.000.000 FRANK. MAATSCHAPPELIJKE ZETEL KORTRIJK Bijkantoren YPER OOSTENDE VEURNE GENT. De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 4