NO-NO NANETTE Grand BAL Travesti HET YPERSCHE KATTEFEEST 19 jaar, N 50-11 Maart 1939 19 Année, N 50- 11 Mars 1939 Weekblad voor het Arrondissement Yper Joarnal hebdomadaire de 1'Arrondissement d'Ypres Soirée de Gala des Poilus de France Cercle Les Amitiés Ypres Fédération des Sinist-rés de I'Arrondissement d'Ypres Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper HET YPERSCHE LA REGION D'VPRES Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Rédaction. Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES. Abonnement21 fr. 00 par an Étranger32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. le numéro. Tél. 500 Les articles non signés sont refuses THÉATRE COMMUNAL D'YPRES C'est ce soir 11 Mars a 20 heures que Gladys Warland, la célèbre artiste anglaise, vous invite j a venir la voir au Théatre avec sa brillante troupe du Royal de Gand dans son plus grand succès SPECTACLE GAI ET DE FAMILLE Le Comité pour donner satisfaction a la de- mande de la population a décidé de faire un sa crifice, et d'abaisser a 6 fr. au lieu de 8 fr. le 2° rang des quatrièmes places. En outre, il reste encore des places disponi- bles en toutes classes. Qu'on se le dise. La location au Théatre est ouverte toute la journée. LE SAMEDI 18 MARS, a 21 heures en la Salle LapiereRue des Chiens DE LA MI - CARÈME avec le concours du JAZZ DE HOLLANDER Un supplément de cotisation de 3 fr. par per- sonne sera pergu a l'entrée. Toutefois les membres pourront retenir gratuitement des places, chez le secrétaire, 10, rue de Menin. Une Tombola gratuite sera offerte aux travestis seulement. Les dons seront acceptés avec beaucoup de re connaissance par le comité et pourront être remis au secrétaire. N. B. Cette fête étant la dernière du cycle 1938-39, les parents des membres, étrangers a la ville et même leurs amis, pourront assister au bal en prenant une carte de membre personnelle spéciale de 5 fr. La prochaine réunion mensuelle, des Délègués des clubs de sinistrés, aura lieu le Dimanche 12 Mars 1939, a 14 h. 30, en 1' Hötel Continen tal Place de la Gare, a YPRES. ORDRE DU JOUR Examen de la situation. Toutes nos associations et nos coopératives et toutes les autorités communales sont instamment priées d'envoyer leurs délégués a la réunion. Tous les sinistrés sont admis. Le Président, Arthur Butaye, av., Ypres. De aanstaande maandelijksehe vergadering, van de Afgevaardigden der Bonden van geteis terden, zal plaats hebben op Zondag 12 Maart 1939, om 14 u. 30, in het Hotel Continental Statieplaats, te YPER. DAGORDE Overzicht van den toestand. Al onze bonden en samenwerkende vennoot schappen en al onze gemeente-overheden worden dringend verzocht afgevaardigden naar de ver gadering te zenden. Ingang vrij aan alle ge- teisterden. De Voorzitter, Arthur Butaye, av., Yper. Het ongunstig weder van Zondag morgen deed een oogenblik vreezen dat het Kattefeest, waar naar alle Yperlingen zoo verlangend uitzagen, denzelfden toeloop van volk niet meer zou aan lokken als verleden jaar toen het, voor zijn eer ste herinrichting, met een buitengewoon prachtig lenteweer begunstigd werd en dan ook een over weldigenden bijval genoot, waarvan de herinne ring hier nu nog levendig is bewaard gebleven. In den loop van den voormiddag echter hield het op met regenen en klaarde de lucht op, zoodat de hoop op een wellukken der feestelijkheden dan ook begon te herleven. En werkelijk, niettegen staande de hevige wind bleef aanhouden, kwam het volk, vanaf het begin van den namid dag, hier met dichte drommen toegestroomd en weldra was het in meest al de voornaamste stra ten van stad, doch vooral op de Groote Markt, een wemeling van wandelaars, kijklustigen en vroolijke kermisvierders. Ook in de Statiestraat heerschte er een onge wone drukte. Daar immers had de aankomst plaats van den juniorskoers Gent-Brugge-Yper en talrijk waren de sportliefhebbers die daar hadden Heeren A. Gruwez en V. Seys, leden van het feestcomiteit, bevonden zich ter plaats om den stoet te schikken. De mooi uitgedoste hofknapen, de nar van Yper in zijn wit en rood pak met de eigenaardige en naar voor gekrulde puntige muts op het hoofd, zijn knecht en ook de reuzinnetjes, die in de poort van het stadhuis opgesteld ston den, kwamen weldra te voorschijn en werden hun plaats aangewezen in den stoet, die op een gege ven teeken vooruittrok. De Harmonie Ypriana, die langs gansch den weg de lustigste deuntjes liet hooren, opende den korten maar vermakelij ken kattestoet waarin de tien hofknapen, die elk een met witte en roode linten versierd katje droe gen, op rijen van twee stapten met in hun midden de potsenmaker van Yper, vergezeld van zijn knecht, terwijl de lieve reuzinnetjes den optocht besloten. Na een ronde om de op de Groote Markt staan de foorkramen, belandde de stoet, die door een steeds groeiende menigte gevolgd werd, aan den voet van het Belfort, waar de nar, zijn hofknapen en de reuzinnetjes plaats namen op een aldaar opgetimmerd verhoog. De u nar van Yperen zijn knecht, omringd door de hofknapen, die de poppenkatjes dragen, en de Reuzinnetjesbegeven zich in stoet raar het Belfort. post gevat om van dit aantrekkelijk schouwspel te genieten. Hun geduld werd echter hard op de proef gesteld, want tengevolge van den feilen wind, dien de renners gestadig op kop hadden, onderging de koers een groote verachtering. Deze tegenslag nochtans ontmoedigde geenszins de talrijke koersliefhebbers, integendeel hun aantal groeide nog gedurig aan en het was te midden een dubbele haag van een dicht opeengepakte men- schenmenigte dat de eerste groep renners, uit geput door den lastigen en krachtdoodenden strijd tegen den wind, korts na 4 uur door de Dixmudestraat, over de Groote Markt, door de Boterstraat en Tempelstraat gereden kwam en in de Statiestraat, aangewakkerd door een geestdrif tig juichende menigte, den eindsprint betwistte. Na afloop van dezen wielrijderskoers, waarover verder in ons blad eerj afzonderlijk relaas ver schijnt ,trok de Harmonie Ypriana, onder het spe len van enkele stapmarschen en gevolgd door een dichte menigte, naar het stadhuis waar de inge richte ordedienst heel wat werk had om voor het muziek een baan te ruimen door het er toege stroomde volk dat daar benieuwd op den uitgang van den Kattestoet stond te wachten. Ook de Heer burgemeester Vanderghote en de Het ware moeiüjk het aantal der aldaar sa- mengehoopte toeschouwers te schatten, doch gansch de door de foor niet ingenomen ruimte vóór het Belfort zag zwart van 't volk. In dichte drommen verdrongen zich de kijklustigen, waar onder zich vele personen van het omliggende en ook talrijke Franschen van het Noorden bevon den, tot tegen de huizen, in het begin der Rijsel- straat en op de Neermarkt. Allen wilden eens van het schouwspel van dit heringericht oud middeleeuwsch gebruik genieten en hebben er zonder twijfel Veel plezier aan beleefd. Op de blijde tonen van de opwekkende muziek, die de Harmonie Ypriana ten beste gaf, voerde de nar samen met zijn hofknapen en de reuzin netjes, tot groot vermaak der omstaanders, een aantal dansen en allerlei zotte sprongen uit, waar na ten slotte de katjes in een zak gestoken wer den dien den knecht op zijn rug laadde om ermeê, voorafgegaan van den nar, den Belforttoren te bestijgen. Na eenigen tijd kwam de nar met zijn knecht te voorschijn op het balkon, dat voor de omstan digheid aan een der vensters van het tweede ver diep gemaakt was, en hoorde men door het stij gende rumoer dat ook de belangstelling onder

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 1