Overlijden van den Heer Schepen LEMAHIEU 2 Stad Yper Kattefeest het volk verhoogde. Eerst werden van op de hoo- ger gelegen gaanderij een groote hoeveelheid witte en roode pa- piersnipperlingen uitgeworpen die echter door den wind wer den weggedreven om verder dwarrelend over de markt neer te komen. Vervolgens werden door den nar een voor een, tel kens met een korte tusschen- poos, negen katjes te midden het volk uitgeworpen. Of het, op de plaatsen waar ze neer kwamen, een gegrabbel was, de eene naar de kat, een ander naar de linten, hoeft niet gezegd. V.ijftig, honderd handen gingen te gelijk naar omhoog en soms ook was er wel hier en daar een die wat hardhandig optrad om zooniet gansch de kat. dan toch een deel ervan te bemachtigen. Zoo kwamen verscheidene dier mooi nagemaakte en lieve katjes deerlijk gehavend uit den strijd, doch spijts ze erg toegetakeld waren, schenen de bezitters, die er in geslaagd waren ze te be machtigen, toch gelukkig en fier over hun vangst. Om 5 u. stipt werd de tiende en laatste kat, die met een premie van 50 fr. begiftigd was, door den nar opgelaten te midden het volk rechtover het Belfort. De kleine kat, vastgemaakt aan een groo- ten en een aantal samengebonden kleine ballons, ging weldra de hoogte in. Aller oogen waren er op gericht en nog was de ballon in 't zicht, toen de kat ervan afviel om ergens buiten stad tusschen den Zonnebekesteenweg en Bruggesteenweg neer te komen. Hiermede eindigde dit welgeslaagd kattefeest dat, de overgroote toeloop van menschen bewijst zulks, ten zeerste in den smaak van het volk valt en een machtigen aantrek voor Yper uitmaakt. Gansch den avond heerschte er verder op de foor de grootste drukte en vermaak tot groot pro fijt der vele foorkramers en ook der neringdoe ners van stad die zonder twijfel een uitstekenden dag zullen beleefd hebben en nog veel zulke Kat- tefeesten zouden willen beleven. De inrichters van dit feest dienen dein ook ge- lukgewenscht om hun initiatief en bedankt voor al de moeite die zij zich getroosten. Dit jaar reeds schonken enkele inwoners en handelaars een katje aan het inrichtingscomiteit, en wij hopen dat dit voorbeeld aanstaande jaar nog meer zal gevolgd worden en dat de inrichters op een nog De (i Nar van Yper die aan werpt van op het Belfort de katjes naar de menigte, den voet van het Belfort samengepakt is. grooteren steun vanwege de bevolking zullen mo gen rekenen in hun werking ten bate van Yper. Uitbetaalde Prijzen Hebben ontvangen 5 fr. Marcel Porte. Yper. 5 fr. Sweertvaegher G., Yper. 5 fr. Devos Paul, Yper. 10 fr. Descamps Jean, Kemmel. 10 fr. De Blauwer Odiel, Wyt- schaete. 10 fr. Devos Paul, Yper. 10 fr. Anseeuw Georges, Yper. 15 fr. Notebaert Daniel, Yper. 15 fr. Anseeuw Georges, Yper. 15 fr. Vangheluwe Willy, Yper. 20 fr. Kerrinckx Urbain, Yper. 20 fr. Vandemaele Cyr., Vla- mertinghe. 20 fr. Timperman J., Yper. 25 fr. Catteeuw Albert, Yper. 25 fr. Dochy M. A., Yper. 30 fr. Desodt Cyriel, Yper. 30 fr. Dochy G., Veurne. 40 fr. Vandewinckel Marcel, Yper. 50 fr. Devos Antoine, Yper. Zondag morgen verspreidde zich in stad de droeve mare dat de Heer Schepen Lemahieu overleden was. Alhoewel dit noodlottig einde zooniet voorzien dan toch gevreesd was, daar de Heer Schepen sedert een drie tal weken bedlegerig was en zijn toestand de laatste dagen op onrustbarende wijze verergerde, toch was het nieuws van zijn afsterven een pijnlijke verrassing voor alle Yperlingen bij wien de Heer Schepen Lemahieu om zijn vele verdiensten in hoog aanzien stond Geboren te Brielen. den 19 Januari 1868, kwam de Heer Cyriel Lemahieu zich samen met zijn ouders, den 1 October 1880. te Yper vestigen, en hielp hun in de uitbating der hofstede, een der schoonste van den om trek. die zij op den Verlorenhoek betrokken. Later nam de Heer Lemahieu deze hoeve van zijn ouders over en bleef ze uitbaten tot wanneer hij, in 1934, hier in stad zelf kwam wonen om er een welverdiende rust te ge nieten. Ontwikkelde, verstandige, begaafde en ervaren land bouwer. wist hij heel vroeg reeds een vooraanstaande plaats in de landbouwmiddens te veroverengedien stig. vriendelijk en eenvoudig in zijn omgang met ieder een. won hij dadelijk ook de achting en genegenheid der andere kringen. Den 7 Februari 1904, bij een gedeeltelijke verkie zing, werd hij, samen met wijlen den Heer Hippolyte Vandenboogaerde, tol gemeenteraadslid van Yper ver kozen, en in gemeenteraadszitting van 9 Maart van dit zelfde jaar legde hij den grondwettelijken eed af in handen van den toenmaligen burgemeester, den nog immer betreurden Heer Colaert. Bij al de opvolgende gemeenteverkiezingen werd de Heer Lemahieu steeds op de katholieke lijst herkozen en sedertdien heeft hij, met een ijver en toewijding, een tact en bescheidenheid, een bekwaamheid en grondige bestuurskennis, die ieder- eens eerbied en bewondering afdwong, op onafgebroken wijze. 35 jaar lang. trouw en plichtbewust zijn man daat vervuld. Den 5 Januari 1927 werd de Heer Lemahieu tot sche pen verkozen en, in zitting van 17n van zelfde maand, tot officier van den burgerstand aangesteld, ambt dat hij heeft waargenomen tot in het begin van dit jaar, alswanneer hij, ten gevolge van het ontslag van den Heer Van der Mersch, opgevolgd werd door zijn col lega en intiemen vriend, den Heer schepen Delahaye, en zelf het onderwijs in zijn bevoegdheid kreeg. Zijn grenzelooze offervaardigheid, zijne gedienstig heid waarop nooit te vergeefs werd beroep gedaan, is vooral gebleken tijdens de droevige dagen van Yper's beschieting, alswanneer vele vooraanstaande personen reeds waren uitgeweken. Niettegenstaande zijne hoeve dichtbij de vuurlijn gelegen was, niettegenstaande den afstand dien hij dagelijks moest afleggen om naar stad te komen en de vele moeilijkheden die hij ondervond om van de militaire overheid het noodige vrijgeleide te bekomen, bleef hij midden het gevaar trouw op zijn post om zijn ongelukkige medeburgers met raad en daad te helpen en samen met andere verdienstelijke mannen de belangen van stad te behartigen Zelfs, op een oogenblik dat er geen geld meer in de stadskas was om de nog op dienst gebleven politie te betalen, aarzelde hij niet uit eigen beurs een belangrijke som te verschieten ten einde deze bedienden te kunnen betalen en de stad toe te laten enkele andere onmisbare uitga ven te doen. Het is slechts noodgedwongen, alswan neer de Duitschers op het punt stonden zijn landerijen te bereiken en hun kogels reeds tegen de gebouwen zijner hoeve vlogen, dat de Heer Lemahieu, den 23 April 1915. na den laffen en moorddadigen gasaanval, zijne hofstede verliet om zich met zijn talrijk huisge zin in Frankrijk te gaan vestigen. Zes jaar later, juist dag op dag, had hij de groote voldoening zijne herop gebouwde hoeve opnieuw te mogen betrekken. Als schepen van den burgerstand hield de Heer Le mahieu zich ook nog bezig met den dienst van het kerk hof. de markten en fooren, het slachthuis, de keuringen, doch voornamelijk met de landelijke eigendommen der stad. Wanneer het tijdstip der pachtvernieuwingen was aangebroken, dan was de Heer Lemahieu steeds de eerste om daaraan te herinneren, dan ging hij persoon lijk de goederen bezichtigen, met de pachters spreken, zoodat, wanneer die kwestie in het schepencollege of in den gemeenteraad moest beproken worden, alles reeds tot in de puntjes geregeld was. Meermaals trad hij op als bemiddelaar tusschen stad en pachters en wekelijks ging hij de vijverhuizen bezichtigen. Slecht weder, goed weder, ontzag de Heer Lemahieu niets wanneer de stadsbelangen iets van hem vergden en dikwijls ging hij, tijdens het slechtste weer, per velo naar Boesinghe, Dickebusch of Zillebeke om er de stadseigendommen na te zien. Wanneer hij een pachter of landbouwer beloofd had hem dien dag te komen spreken, dan kon niets den Heer Lemahieu weerhouden Hij was een man van woord, een man van plicht, een slaaf van zijn plicht. Niemand zal ooit kunnen zeggen hoeveel uren de Heer Lemahieu in de bureelen van den burgerstand heeft doorgebracht om er de stukken en de boeken na te zien. Steeds was hij ook een groote hulp voor den sche pen van openbare werken voor w(at de waterloopen van Yper betreft, daar hij deze tot in hun minste bijzonder heden kende als niet een. Sedert hij den .dienst der foo ren regelde, ontstonden er nooit meer de minste moei lijkheden daar hij een bijzondere manier bezat om alle geschillen uit den weg te ruimen en de soms tegen strijdige belangen van stad en van de foorkramers te verzoenen. Ook op het kerkhof bracht hij orde en. al mocht zulks sommigen misnoegen, hield hij er aan dat de reglementen, door den gemeenteraad gestemd, stipt nageleefd werden. In de gemeenteraadszittingen nam hij, voor meest alle belangrijke punten, deel aan de besprekingen en door zijn lange ondervinding en zijn grondige kennis van wetten en gemeentereglementen wist hij in vele moei lijke gevallen de juiste oplossing te vinden en was zijn advies steeds aanhoord en gevolgd. Met alle kwesties die de stad aanbelahgden. zooals het herstel der gebou wen, de uitvoering van werken, het bestuurlijk werk en zooveel andere, tot zelfs de geringste toe, hield de Heer schepen Lemahieu zich immer druk bezig, hij behartig de de stadszaken met dezelfde toewijding alsof het zijn eigen zaken gold en, niettegenstaande zijn vele bezig heden, nooit verloor hij een of ander kwestie uit het oog maar volgde ze tot ze volledig opgelost en vereffend was. De Heer schepen Lemahieu was ook een der bij zonderste verdedigers der uitbreiding van de electrici- teit op den buiten, en zoo hier op het grondgebied der stad Yper nu reeds zooveel buitenlieden en landbou wers, voor wie de Heer schepen Lemahieu steeds een gansch bijzondere voorliefde koesterde, van de voordee- len der electriciteit genieten kunnen, dan hebben zij dit grootendeels aan hem te danken. In den loop van het jaar 1934 had de Heer schepen Lemahieu de groote voldoening zijn jubileum van 30 jaar gemeenteraadslid der stad Yper te mogen vieren en te dier gelegenheid werd er hem door gansch den gemeenteraad een grootsche en welverdiende hulde ge bracht. De vertegenwoordigers der verschillende groe pen van den gemeenteraad waren eenstemmig om de enthousiaste huidewoorden van den Heer burgemeester bij te treden en den Heer schepen Lemahieu te roe men om al hetgeen hij gedurende zijn lange politieke loopbaan ten voordeele der stad en harer bevolking en ten voordeele van den landbouwersstand verricht had. Tot den laatsten dag toe, alswanneer hij reeds zijn einde nakend voelde, was hij nog gedurig met de stads zaken, die hij zoo lang en zoo trouw gediend had, bezig en was het zijn vurigste verlangen dat ze niet zouden verwaarloosd worden. Met den Heer schepen Lemahieu verdwijnt een toon beeld van plichtbesef en burgerdeugd. In hem verliest de stad een harer beste en trouwste dienaren. Moeilijk zal het zijn nog een man te vinden die met zooveel offer vaardigheid, zelfverloochening, nauwgezetheid en on baatzuchtigheid het lastige en ondankbare werk zal willen of kunnen opnemen dat de Heer schepen Lema hieu zoo lange jaren ten bate der stad en der gemeen schap verricht heeft. De bewonderenswaardige werkzaamheid van den Heer schepen Lemahieu beperkte zich echter niet alleen tot de stadszaken, maar ook nog op veel andere terrei nen wist hij zich even verdienstelijk te maken. Zoo was hij ook nog sedert Mei 1921 lid der Kerkfa briek van St Jacobs en heeft als dusdanig een werk zaam aandeel genomen in den heropbouw en versiering van zijn parochiale kerk. Bij de laatste vernieuwing der Commissie van Openbaren Onderstand van Yper, den 30 November 1936, werd hij eveneens tot lid dezer instelling verkozen en daar ook heeft hij, sedert zijne indiensttreding den 1 Januari 1937, de belangen der ar men gewetensvol behartigd. Verders was de Heer Le mahieu nog Voorzitter van den Arrondissementsbond der Boerengilden van het Ypersche stichter en Eere voorzitter der Boerengilde van Yper Lid van de Pro vinciale Landbouwkamer van West-VlaanderenLid van het Centraal Politiek Comiteit van den Belgischen Boerenbond; Bestuurslid van het Landbouwcomice Yper- KemmelOndervoorzitter van den plaatselijken Bond der Kroostrijke Gezinnen, enz. en in al deze inrichtin gen was zijn groote bevoegdheid op landbouwgebied algemeen erkend en stond zijn woord en voorbeeld in hoog aanzien. Om zijn veelzijdige en zoo verdienstelijke loopbaan was de Heer Lemahieu vereerd met het Burgerskruis van 2" en 1® klas met het Burgerlijk eereteeken 1914- 1918 voor de diensten die hij binst het bombardement van Yper beweesmet het Landbouw eereteeken van 1® klas voor meer dan 25 jaar dienst als voorzitter der Boerengilde, en met de Herinneringsmedaille van het Eeuwfeest van 1930. Van zoodra het overlijden van den Heer schepen Le mahieu bekend was, werd. ten teeken van rouw, de na tionale vlag halfstok gehangen aan den gevel van het stadhuis en van het Belle Godshuis in de Rijselstraat. De begraving van dezen voorbeeldigen en werkza- men burger, in wien de stad Yper en ook de landbou wers zoo een zwaar verlies ondergaan,'had Donderdag morgen, 9n dezer, te 10 u. 30 plaats in St Jacobskerk onder een machtigen toeloop van volk. Aan het sterfhuis kwamen, benevens vele andere over heden en vrienden van den overledene, de Heer burge meester Vanderghote, vergezeld van de Heeren schepe nen, gemeenteraadsleden en gevolgd van de officieren der stedelijke brandweer, der politie, der rijkswacht en van gansch het stadspersoneel, alsmede de Heer R Bou quet. voorzitter, samen met het bestuur en het perso neel der Commissie van Openbaren Onderstand, in groep het lijk van den betreurden afgestorvene groeten. Korts vóór 10 u. 30 kwam de geestelijkheid van Sint- Jacobs op haar beurt een korte wijle in het sterfhuis bidden en nadien zette de lijkstoet zich in beweging o'm langs de Kauwekijnstraat. Meenenstraat en St Jacobs- straat de St Jacobskerk te bereiken. Voorop werden drie prachtige kronen gedragen, eene

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 2