Cinema Coliseum La Joie de Vivre Cinema «Oud Yper» Weldadigheids - Gala in den Auto - Skooter Grooten Gala-Avond LEVENSVREUGDE LE DÉMON DE LA VITESSE DE SNELHEIDSDUIVEL 100 MANNEN EN 1 MEISJE 100 Hommes et 1 jeune Fille CALIFORNIE VOORUIT CALIFORNIE EN AVANT Federatie der Gebrekkigen en Verminkten van Arbeid en Vrede der stad Yper, eene vanwege het personeel der stad en een derde aangeboden door de foorreizigers, die thans op de foor van Yper staan en die alzoo hun erkentelijk heid jegens den Heer schepen Lemahieu, voor al hetgeen hij voor hen gedaan heeft, in 't openbaar hebben willen betuigen. Na de geestelijkheid volgde de lijkkoets omringd van de leerlingen der knechtenweezenschool van Yper en der meisjes van het St Antoniusgesticht van Locre, beide in richtingen afhangende der Commissie van Openbaren Onderstand De hoeken van den pelder werden gehou den door de Heeren Vanderghote, burgemeester; senator Mullie, voorzitter van den Belgischen Boerenbond Bouquet, voorzitter der Commissie van Openbaren On derstand, en Berghman, schrijver der Kerkfabriek van St Jacobs. De rouw werd geleid door de zonen en schoonzoons van den afgestorvene, begeleid door E H. Verhelst, be stuurder van het klooster O. L. V. Ter Bunderen te Moorslede; E. H. Socquet, lid der C. O. O van Yper E H. Cattebeke, bestuurder van St Jozefsgesticht te Yper, en E. H. Delanote, proost der Boerengilde van Yper. Na de talrijke familie volgden de overheden en een groote schaar vrienden en kennissen. Op gansch den doortocht van den lijkstoet waren de brandende straatlantaarnen met rouwfloers overdekt en, gekomen aan de kerkdeur, vormden de leerlingen van voornoemde weezenscholen de haag tusschen de welke de familie en de overheden de reeds goed gevulde kerk, na het lijk, binnen drongen. Onder de overheden, die zich vooraan in de kerk bevonden, bemerkten wij Z. E. H. Deken Vermaut van Yperde Heeren Vanderghote, burgemeesterDela- haye en Biebuyck, schepenenVersailles, stadssecreta ris Jvr. Cornillie en de Heeren Leuridan, Muiier, No- tebaert, Seys, Van Alleynnes en Vergracht, raadsleden; Bouquet voorzitter, E. H Socquet en de Heeren Omme- slagh en De Cock, leden der C. O. O. van YperClin- ckemaille, arrondissementscommissaris senator Mullie, voorzitter van den Belgischen Boerenbond B. Vermeu len, bestendig afgevaardigde J. Bollingier, provinciaal raadslid Meerschaut, secretaris van het Verbond der Boerengilden van Yper verder nog een groot aantal Eerweerde Heeren geestelijken, meest al de overheden en vooraanstaande personen van Yper, ook talrijke bur gemeesters en schepenen van omliggende gemeenten en machtig veel landbouwers gekomen van heinde en ver om een laatste hulde aan hun geliefden voorzitter te brengen. Afvaardigingen der stadsscholen van Yper, bestaande uit een groot aantal leerlingen, vergezeld van hun onderwijzers en onderwijzeressen, woonden eveneens den lijkdienst bij. Aan de offerande moest een speciale ordedienst inge richt worden, zoodanig groot was de toeloop van volk. Na den diep treffenden lijkdienst, werd de rouwstoet 'in dezelfde orde hervormd en even talrijk waren de per sonen die de lijkkoets opvolgden en er zoo aangehou den hebben den betreurden Heer schepen tot aan zijn laatste rustplaats te vergezellen. Daar werd na een laatste gebed door de geestelijkheid, de lijkkist in het graf neergelaten en, als laatste 'hulde en afscheid, de vier volgende lijkreden uitgesproken Lijkrede uitgesproken door den Heer Advokaat Vanderghote, burgemeester van Yper. Geachte Familie, Mijne Heeren, Het is mij een zeer pijnlijke plicht hier vandaag, aan den boord van dit graf, voor de laatste maal hulde te brengen aan de nagedachtenis van Heer Schepen Cyriel Lemahieu. Sinds den 7 Februari 1904, datum waarop Heer C. Lemahieu door de meerderheid zijner stadsgenooten, het behartigen en het verdedigen van hunne gemeenschap pelijke belangen werd toevertrouwd, stond hij steeds met offervaardigheid en toewijding in den dienst van het Stadsbestuur en van de Ypersche bevolking. Gedurende deze lange bestuurlijke loopbaan van meer dan 35 jaar, heeft hij al de mogelijke verwikkelingen van het leven van zijne stad medegeleefd, de vreed zame, rustige en kommerlooze jaren van den vooroor- logschen tijdde droevige en ellendige jaren van Yper's verdelging en dood het zware, lastige en pijn lijke tijdperk van Yper's verrijzen, gedurende hetwelk het herstel van eigen haard en goed met het herstel van het privaat en gemeenschappelijk bezit van stad te gelijker tijd moest doorgedreven en verwezenlijkt wor den. De gewichtigheid en de omvang van beide deze ta ken deden hem niet afwijken van de offervaardige ge dragslijn die hij zich in 1903 gesteld had, en toen in 1927 de Katholieke partij op hem beroep deed om als Schepen op eene meer innige en tastelijke wijze zijne medewerking aan de taak van Yper's herstel te ver- leenen, dan aanvaardde hij dezen zwaren en bijko menden last die nog meer van zijnen tijd en van zijne werkzaamheid in beslag moest nemen. Zijn leven door is hij gebleven voor stad, de goede dienaar die, jaar uit jaar in, steeds met stiptheid, toe wijding, bezorgdheid, plichtbesef en taaie onvermoei baarheid onverdroten en onverpoosd, het zijne heeft bijgebracht tot het werk van Yper's heropbeuring en welzijn. Ons bestuur betreurt dan ook het verlies van eenen besten collega, van eenen steeds bereidwilligen mede werker die zijn plicht getrouw en zijn taak genegen was, van een man van goeden raad, van groote ervaring en gezond oordeel, van een vriend van wien wij den min- zamen en gemoedelijken omgang ten hoogste waardeer den en prezen. Yper verliest in hem een trouwen dienaar, een voor aanstaanden burger, een voorzichtigen en zuinigen be heerder. Mochten deze gevoelens van innige en weemoedige deelneming, de rouw en de smarten van zijn diep be proefde kinderen en familieleden in eenige mate leni gen en hen in hun leed en verdriet opbeuren en troosten. Vriend en Collega Lemahieu, uwe ziel ruste in vrede, in Godes eeuwige glorie. Tot weerziens hiernamaals. Lijkrede uitgesproken door M. Bouquet, Voorzitter der Commissie van Openbaren Onderstand van Yper. Achtbare Familie, Mijnheeren, Het is mijn droevige plicht, in naam der Commissie van Openbaren Onderstand en van het personeel, en in naam van al de gestichten, bij het zoo pijnlijk en onver wacht overlijden van onzen Collega, M. Cyriel Lema hieu, onze diepe en christelijke rouwbetuigingen aan de achtbare familie aan te bieden. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft in den afgestorvene, M. Lemahieu, lid sedert 1 Januari 1937, een man verloren van wijs beleid en van onbaat zuchtige toewijding. Hij was voor mij een waren vriend, daar ik hem heb leeren waardeeren gedurende 28 jaar, toen ik lid was van den gemeenteraad. In de Commissie van Openba ren Onderstand zooals in den gemeenteraad heeft hij zijn ambt vervuld met de offervaardigheid, met den ijver en de zelfopoffering, met de bevoegdheid en de nauwgezetheid, die hem den naam verwierven van man van plicht, man van eer en geweten, man van burger deugd. Van deze hooge en voorname hoedanigheden heeft hij nog meer bewijs gegeven gedurende de bange oorlogs jaren, toen hij tijdens de beschieting van leper een der laatsten de stad verliet. En onmiddellijk na den oorlog, niettegenstaande de groote moeilijkheden, was hij een van de eersten om naar zijn geliefde stad terug te keeren om er, met volle toewijding en niets ontziende werkkracht, zijn geachte medeburgers dienstbaar te zijn. In deze naoorlogsche jaren, heeft hij dan ook, dank zij zijn diepe kennissen en groote ervaring, een ruim aandeel gehad in de ver rijzenis en de herwording van onze vernielde stad. In het bijzonder als lid der Commissie van Openbaren Onderstand, was hij stipt en gewetensvol in het vervul len van dit belangrijk mandaat. Gezien zijn speciale be voegdheid, hieid hij zich vooral bezig met de landelijke eigendommen en de landbouwuitbatingen onzer gestich ten Ons Bestuur en ook onze pachters zullen hem steeds dankbaar blijven om zijne goede raadgevingen en zijn wijs beleid .waardoor hij de belangen én van het be stuur én van de pachters wist te verzoenen In één woord, gansch dit rijk gevuld leven stond in den dienst van zijn volk. Wij buigen dan ook diep voor zijn verdienstelijke loopbaan en zeggen aan onzen be treurden collega, rust thans in vrede. Mocht de uitdrukking onzer gevoelens van hulde en dank jegens den duurbaren Overledene eenige verlich ting-en troost wezen voor de droefheid door zijne acht bare familie gevoeld. o Lijkrede uitgesproken door den Heer Advokaat Berghman, Secretaris der Kerkfabriek van St Jacobs te Yper. Mijne Heeren, Het weze mij toegelaten eene laatste en welverdiende hulde te brengen aan Mijnheer Cyriel Lemahieu, na mens den Raad der Kerkfabriek van Sint Jacobs. Zijne levensbaan heeft hij doorgemaakt, steeds met een zelfde bezieling. Veelzijdig was zijne werkzaamheid maar tevens onvermoeibaar en krachtdadig. Wanneer de oorlog 1914-18 ten einde kwam, was de waarde afgestorvene een der eersten om terug te keeren naar zijne geliefde stad Yper en er zijn beste krachten te besteden aan den heropbloei van stad en streek. Men weet hoe erbarmelijk de toestand dan was alhier. Al- lengskens nochtans kwam weer nieuw leven in Yper en omstreek... en in 1921, voor wat aangaat de parochie van St Jacobs, wierd de Kerkfabriek heringericht en wierd beroep gedaan op Mijnheer Cyriel Lemahieu die, altijd bereidwillig, niet aarzelde zijne medewerkng te verleenen, hier ook, waar het gold het heropbouwen en versieren der aloude Kerk van Sint Jacobs Binst om trent achttien jaar heeft hij als raadslid der Kerkfa briek zijne taak gewetensvol en stipt gekweten. Met voorzichtigheid en goed beleid nam hij zijn deel in het bestuur der Kerkfabriek en zijne meening was altijd doeltreffend en schrander. Ook was het met fierheid dat hij sprak van al wat nu weer tot stand kwam. Over alles, wat onze Kerk aanging, was hij bezorgd en tot in de minste bijzonderheden toe, streefde hij ernaar alles te voorzien, te schikken en te bewerkstelligen naar behooren, en dit met den innigen godsdienstzin tot grondvesting van gansch zijn doen en streven. Hij bemin de 's Heerens Huis Hij was diep overtuigd katholiek en kristelijk. In zijn geloof heeft hij gevonden de vroom heid om zijn weg te banen aldoor de moeilijkheden des levens en, wanneer de onverbiddelijke dood nakende was, is het met gelatenheid dat hij het Gods wille ge schiede heeft uitgesproken. Daarom zal zijne nage dachtenis in eere blijven en bewaard als deze van den man wiens plichtbesef tot voorbeeld mag worden voor gehouden en nageleefd. Thans wil ik nog een woord toesturen aan de gansche leden der Familie Lemahieu. Hun rouw is ook onze rouw en wij mogen hun verzekeren dat het pijnlijk ver lies van hun vader of familielid door ons is medege- voeld en ons met groote droefheid heeft aangedaan. Wij wenschen hun dat zij in het gebed den troost zouden vinden om, gelaten, hunne groote beproeving te dragen. O Lijkrede uitgesproken door M. Meerschaut, Secretaris van het Verbond der Boerengilden van Yper. Achtbare Familie, Mijnheeren, Vooraleer afscheid te nemen van het stoffelijk over schot van den duurbaren afgestorvene, moet ik, namens het Verbond der Boerengilden van het Iepersche, een pijnlijken plicht vervullenik mogt een laatste vaarwel zeggen aan den rechtschapen man die sedert tal van jaren onvermoeibaar aan de leiding stond van de Katho lieke landbouwinrichtingen dezer streek. De duurbare overledene was in 1907 stichter der plaatselijke Boeren gilde en thans Eere-Voorzitter, Bestuurslid van den Ar- rondissementsbond sedert de stichting en Voorzitter sedert 1932. Hij was verder lid van het C. P. C. en lid der Provinciale Landbouwkamer. Hij was in de eerste plaats en bovenal een der rots vaste dragers van de Katholieke gedachte, welke Hij dan ook altijd met de hem eigen hardnekkigheid ver dedigde. Waar de standsbelangen der landbouwers op het spel stonden, was hij overal te vinden en trad aldus op als de trouwe verdediger in de verscheidene licha men waarvan Hij deelmaakte. Aan de bezielende kracht van zijn woord hebben we tastbaar gevoeld dat hij onze voorman was. Geen onzer vergaderingen welke Hij niet stipt bij woonde of voorzat en er voor iedereen ten dienste stond. Wij waren zoodanig gewoon aan de tegenwoordigheid van dien eerbiedwaardigen ouden man dat zijn afwe zigheid in de laatste weken ons hart vervulde met angst voor hetgene ons dreigde, want iedereen wist dat de Voorzitter voor geen kleinigheid achterwege bleef. En nu begrijpen we best wat we verloren hebben wij hebben een leider verloren in den vollen zin van het woordeen eerlijk, onbaatzuchtig en rechtschapen Volksleider bij wien de liefde tot den Boerenstand ge paard ging met een diepe kennis van alles wat met den Landbouw in verband stond. In alle moeilijke omstan digheden vervulde de Overledene zijn ambt met strenge nauwgezetheid, en het soms vaak ondankbare werk dat hij deed droeg nog bij tot den eerbied dien allen hem bewezen. Voorzitter Lemahieu leefde met zijn boeren volk en voor zijn volk hij kende de diepe verzuchtin gen ervan en hield er rekening meê wanneer het er op aankwam positie te nemen in de nieuwe toestanden die we beleven. En die verheven rol vervulde hij tot den laatsten dag. Daarom zal de naam van Voorzitter Lemahieu bij onze Katholieke boerenbevolking in eere blijven. Ik zeg hem hier dus dank namens het bestuur van den Arrondissementsbonddank namens al onze gilden welke door het Arrondissement verspreid zijn, en ook dank namens de 2500 leden van ons Verbond, welke Hem eerden en lief hadden als een beschermer. Mochte de achtbare familie eenigen troost vinden in de uiting dezer welgemeende gevoelens en in de ver zekering dat de duurbare Overledene reeds geniet van de eeuwige rust en de eeuwige vrede bij God. Rust in vrede, geliefde Voorzitter en Vriend Tot Weerziens. Het Ypersche dat in zijn vele betrekkingen met den Heer schepen Lemahieu steeds de grootste gedien stigheid en de meeste hulp van hem mocht ondervinden, biedt aar. de geachte Familie Lemahieu de verzekering zijner gevoelens van innige deelneming aan. Naamlooze Vennootschap St Jacobsstraat, 30, IEPER Tel. 376. Zaterdag 11 Maart Zondag 12 Maart Maandag 13 Maart In de groote reeks nieuwe producties wordt U een der schoonste films aangeboden vertolkt door: Irène DUNNE en Douglas FAIRBANKS Jr. IN THE JOY OF LIVING Als tweede groote film, de fransch gesproken darmatische sportfilm NIEUWBERICHTEN GAUMONT 0 Kinderen altijd toegelaten Prijzen als naar gewoonte. Vrijdag 10, Zaterdag 11, Zondag 12 en Maandag 13 Maart, te 8 uur Zondag te 2 en 5 uur (doorloopend). Deze week het zoo lang verwacht succes De film die iedereen zal veroveren Groote Fransch gesproken Film met de nieuwe bekoorlijke Star DEANNA, de gouden stem der eeuw, en het beroemde orkest DEANNA EN HAAR BOYS, geleid door den grootsten orkest meester ter wereld, Leopold Strokowsky. Daarbij hebt U nog Groote avonturenfilm, fransch gesproken, met den sympathieken JOHN WAYNE. o ECLAIR JOURNAL Als bijvoegsel aan het programma nog een SCHOONE ATTRACTIE. Kinderen toegelaten. Het Nationaal Werk en Nationaal Verbond van Oorlogsinvaliden van Yper, hebben de eer het geacht publiek kenbaar te maken, dat het WELDADIGHEIDSFEEST, DE GALA AVOND IN DEN AUTO-SKOOTER, hier in dit blad van verleden week aangekondigd, NIET ZAL DOORGAAN. De uitbater van den Auto-Skooter heeft den voorbehouden avond toegestaan aan een andere maatschappij, WELKE GEEN GEMEENS HEEFT MET DE OORLOGSINVALIDEN. De Oorlogsinvaliden verontschuldigen zich tegenover de Bevolking, en danken al dezen die reeds een prijs voor het aangekondigde feest hadden ingebracht. Het Bestuur. Afdeeling leper. Aangesloten bij de Nationale Federatie Heuvelstraat, Brussel. Ter gelegenheid der Kattefeest heeft Mijnheer Sylvestre Bossuwe, eigenaar van den Auto-Skoo- ter, ons zijn edelmoedig hart betoond door het verleenen van een dien men zal inrichten ten voordeele der gebrek kigen en verminkten van arbeid en vrede. Op dit weldadigheidsfeest zullen er twee prach tige prijzen te winnen zijn, namelijk een Heeren en een Damesrijwiel. Deze rijwielen zullen ten toongesteld worden in ons lokaal 't Zweerd, 2, Groote Markt, vanaf den 11" tot den 14" Maart 1939. Dit weldadigheidsfeest dat ten goede komt on zer ongelukkige leden, is vastgesteld op Woens dag den 15 Maart, begin om 5 uur 's avonds. Kaarten zijn te bekomen op voorhand aan het winket dezer inrichting, en bij de bestuursleden. Wij hopen op eene groote opkomst, en dat deze oproep zonder onderscheid zal beantwoord wor den. HET BESTUUR.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 3