Onvooringenomen Reportage door JEF VAN WYNSBERCHE. III. FORMALITEITEN fm-MITMAfC EENZELVIGHEIDSBEWIJS. Ieder Belg die naar Duitschland wil reizen moet zich vooraf een reispas aanschaffen en het noodige visa bekomen. Wij lichten ons op het Politiekommissariaat in. Wij leveren U een eenzelvigheidsbewijs af, dat moet geregistreerd worden door het Registratiekantoor. Daarna kan U bij den Arrondisse- ment-Kommissaris een paspoort bekomen, en bij den Duitschen Consul- Generaal te Antwerpen het noodige visum. Wij vragen aan den ons te woord staande Onder-Politiekommissaris het noodige eenzelvigheidsbewijs. Hebt U een foto van u bij Ja! Uwe identiteitskaart Ook Uw militieboekje en trouwboekje Nee U moet deze twee boekjes meebrengen Wij kennen echter de Politie persoonlijk zeer goed als plaatselijk correspondent van een vooraanstaand Vlaamsch dagblad komen we iede- ren dag regelmatig een paar maal in aanraking met haar. Zoodat er tusschen ons een zeer vriendschappelijke betrekking bestaat. Zij weet dat wij te betrouwen zijn, dat wij geen valsche inlichtingen zullen ver strekken. Zij betrouwt ons Temeer daar wij haar kunnen toonen dat wij alle noodige gegevens op ons kalenderboekje noteerden U zijt er toch zeker van dat uwe nota's juist zijn vraagt hij ons nog even, om zichzelf gerust te stellen. Absoluutverzekeren wij naar waarheid. Daardoor vleien wij onze gemakzucht, is het niet noodig dat wij nog eens speciaal naar huis gaan om ons livreiboekje en ons trouwboekje. Eerst komt ons signalement aan de beurtLengte, Ouderdom, Haar, Wenkbrauwen, Voorhoofd, Oogen, Neus, Mond, Kin. Aangezicht, Ge laatskleur, Baard, Bijzondere kenteekens. Wij moeten onder dit signa lement ons handteeken plaatsen. Dan volgt het eenzelvigheidsbewijs zelf AFGELEVERD AAN geboren te en wonende te straat Nr om zich te begeven naar Militie Stamboeknummer Burgerlijke Stand Belg door geboorte Datum Het handteeken van den Politie-Officier. Bovenop wordt mijn foto geplakt. Een paar stempels. Drie frank We betalen, en vragen waarom dit eenzelvigheidsbewijs eigenlijk moet geregistreerd worden. Ja waarom Nu vraagt u me iets dat ik zelf niet weetantwoordt me de Politie-Officier. Maar wacht even zegt hij dan. Hij snuistert in een dossier papieren, haalt er een formulier uit te voorschijn. Hier heb ik hetNeemt maar nota, zoo het u interesseert. Wij teekenen op Huidig getuigschrift, om geldig te wezen, dient binnen de twintig dagen geregistreerd overeenkomstig de wetten van 22 Frimaire jaar VII, 28 Augustus 1921 en 2 Januari 1926 Onderaan staat nog het adres van het plaatselijk Registratie kantoor Casinostraat, 5, te Sint Niklaas-Waas. De belanghebbende moet het eenzelvigheidsbewijs persoonlijk op het Registratiekantoor aanbieden, en terug afhalen. OP HET REGISTRATIEKANTOOR. ^Het was reeds te laat in den avond om dienzelfden dag nog naar het Registratiekantoor te gaan. Daarbij wij wisten dat onze gebuurman er Bureeloverste was. Wij belden bij hem aan, met de verontschuldiging dat wij 's ande rendaags weinig vrij waren, en dan reeds absoluut ons paspoort en visa moesten hebben, om reeds den volgenden dag naar Duitschland te kun nen afreizen. Bereidwillig aanvaardde hij ons Eenzelvigheidsbewijs, en De registratie ervan kost vijftien frank Nu begrijpen we waarom dit bewijs moet geregistreerd worden om de schatkist te helpen vullen, dus als bedekte belasting 's Anderendaags ochtends, kwart over acht mochten wij ons reeds op het kantoor aanbieden Inderdaad het lag klaar, voorzien van een nieuwen stempel BIJ DEN ARRONDISSEMENTSKOMMISSARIS. De heer Arrondissementskommissaris van het Waasland heeft zijn bureelen te Sint Niklaas, in de Plezantstraat. We boden er ons om half tien aan. Een bediende stond ons te woord. Hebt U twee foto's bij Ja! We reiken hem de twee gevraagde foto's over. Is het voor een enkele reis We knikken bevestigend. Hoelang wenscht u er te blijven Hoelang mag men er blijven, wanneer men een reispas heeft Dat hangt er van afzegt de bediende ons, en verklaart zich nader U kan een reispas bekomen met een maximum-geldigheids- duur van drie maand, en dat kost één-en-vijftig frank maar u kan ook een reispas bekomen met een maximum-geldigheidsduur van twee jaar, en dat kost tweehonderd-en-één frank. We vragen ons een reispas met een geldigheidsduur van drie maan den. U kan er om half twaalf omkomen de Arrondissementskommis saris is nu afwezig Te half twaalf precies bieden we ons opnieuw aan. We moeten niets vragen het pas wordt ons beleefd overhandigd. We wenschen echter nog een paar dingen van belang te weten. Kan iedereen een reispas bekomen vragen we. Iedereen mag het aanvragen. Aan verdachte personen wordt het echter niet gegeven. ^Wat verstaat u onder verdachte personen Menschen die geen middels van bestaan hebben, menschen die gekend staan als internationale aftruggelaars of zwendelaars, menschen die op moreel gebied een slechten dossier hebben, enzoovoort. Doch die menschen bieden zich zelden aan om een reispas te bekomen. Want ze kunnen Frankrijk en Holland binnen op eenvoudig vertoon van hun identiteitskaart. En minderjarigen Deze moeten steeds de toestemming van hun ouders of voogden bezitten. Het is dus eigenlijk zeer gemakkelijk om een reispas te bekomen. JawelVoor de mannen volstaat het dat zij aan hun militieplicht hebben voldaan. Als ik nu na de drie maand een nieuw reispas wil bekomen, moet ik dan andermaal een eenzelvigheidsbewijs aanvragen en afleveren Wanneer de Burgerlijke Stand dezelfde gebleven is, en dat er niet meer dan één jaar is verloopen sedert de vorige aanvraag dan moet men geen nieuw eenzelvigheidsbewijs voorleggen. Wat gebeurt er nu als ik mijn reispas verlies of gestolen word Dan wordt er U gratis een nieuw verstrekt BIJ DEN DUITSCHEN GENERAAL-CONSUL. 's Namiddags rijden we naar Antwerpen, om op het Duitsche Con sulaat het noodige visum te bekomen. Adres Begijnenvest, 16. We veronderstelden dat het bureel te drie uur zou open zijn. Maar we hadden het mis voor het bureel was gesloten, het was enkel iederen ochtend open van 9 tot 12 uur. Dat was vcor ons een pijnlijken tegenslag. Immers we wilden 's anderendaags te 14 u. 44 uit Brussel vertrekken met Internationalen Express Brussel-Berlijn 's Ochtends waren we niet vrij. We belden aan Te vergeefs. We belden opnieuw, en nu langer Vruchtelos Toch hadden we den indruk dat er toch iemand moest sprekelijk zijn in dat groote gebouw, dat ons bewoond voorkwam. We belden een dérde maal, nu aanhoudend lang Men kon denken zoo er iemand in huis was dat wij onbeleefd waren, maar nood dwong er ons toe We vernamen echter niets We gaven het niet op we belden een vierde maal, aanhoudend, sekonden lang... tot we binnenin het huis gerucht hoorden. Er werd ons opengemaakt door een vrouw, die zeker niet tot het personeel behoorde. We vertelden haar ons geval Momenteel is hier niemand. Maar over een uur zal men u mis schien wel kunnen helpen. Belt u dan maar eens N° 251.92 op. Een uur later bellen we op In ordewij mogen ons aanbieden, men zal ons helpen Prachtig We worden een klein wachtkamertje binnengeleid, waar nog een paar heeren en een blondine zitten te wachten Duitschers Eindelijk onze beurt We worden een ordelijke werkkamer binnengeleid, waar een heer en een mooie jonge dactylo ons ondervragend aankijken. Is het voor een enkele reis Jawel Hoelang wenscht u in Duitschland te blijven Hoelang kan men er blijven U kan een visum krijgen voor één enkele reis, en een verblijf in Duitschland van ongeveer een maand, wat u 96 frank kostofwel u kan een visum krijgen voor meerdere reizen naar Duitschland, en met willekeurig oponthoud tot twee jaar, dat kost u 192 frank. Mag iedereen naar Duitschland reizen willen we graag weten. Iedereen die van ons een visum bekwam kan Duitschland bin nen komen antwoordt de heer ons zeer vriendelijk. We vragen ons een visum voor een maand. Het visum wordt op pagina zeven van ons reispas gestempeld. We verzoeken om een paar wetenswaardige inlichtingen Wanneer er gezelschapsreizen naar Duitschland ondernomen wor den, moet dan ook ieder deelnemer een visum van 96 frank bekomen Dan kan er een collectief reispas bekomen worden. De deelnemers moeten echter allemaal van Belgische nationaliteit zijn. De reisleider maakt dan een lijst op op drie exemplaren met de voor- en familie naam van ieder deelnemer, de geboorteplaats en geboortedatum, het beroep, en het adres. De viseering van dit collectieve reispas kost tot 9 personen 60 frank, van 10 tot 99 personen 120 frank, en van 100 tot 499 personen 240 frank. Kan er ook individueel een visum bekomen worden voor een drietal dagen Jawel, en dat kost slechts 24 frank. Moet men zich persoonlijk aanbieden om het visum te bekomen Geenszins Men kan het ook schriftelijk aanvragen, doch dan komt er 6 frank extra-onkosten bij voor het versturen van het reispas. Bij het schriftelijk aanvragen van een visum moet de afzender bepalen hoelang hij wenscht in Duitschland te blijven, en moet het bedrag erbij gevoegd worden. Bij ons afscheid krijgen we een klein boekje, waarin alle gewensch- te inlichtingen vermeld staan inzake de deviezen voor Duitschland. Deze inlichtingen staan er in de tien bijzonderste talen in vermeld. Nu zijn we in orde Morgen reizen we naar Duitschland, op verkenning Tot nu toe hebben we niet de minste moeilijkheden gehad. De ver melding op ons reispas dat we als REPORTERnaar Duitschland gaan, heeft zelfs nog geen enkele nadere vraag uitgelokt. (Nadruk Verboden). (Vervolgt). Jef VAN WYNSBERGHE.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 7