HET YPERSCHE LA REGION D'YPRES Opening Modenhuis «denise» Zielmissen 19 Jaar, N 50 - 11 Maart 1939 19 Année, N 50- 11 Mars 1939 BIJVOEGSEL TOERISTISCHE KRONIEK Eendaagsche KOSMOS autocar - reizen naar BRUSSEL. TAKS OP DE HONDEN GEMEENTERAAD VAN YPER Boterstraaf, 25 - YPER NECROLOGIE De Bonte Avond van V. T. B. TE DEUM St Jozefs Kerk der Paters O. Karmelieten STERFGEVAL Zondagrust Repos Dominical SUPPLÉMENT Heden Zaterdag wordt te Antwerpen een toeristische tentoonstelling geopend welke ingericht is door het Comité der Antwerpsche Propagandaweken in samen werking met het Ministerie van Vervoer. Deze tentoon stelling bevat alle takken van toerisme in België en wordt gehouden, in de stadsfeestzaal op de Meir. Zij blijft gedurende veertien dagen open en zal in elk geval de moeite waard zijn bezocht te worden. In België zijn er honderden gebouwen als kerken, ka pellen, abdijen, kasteelen, ruïnes en huizen die door de Commissie voor Monumenten zijn geklasseerd en welke bijgevolg om geen enkele reden mogen verbouwd of afgebroken worden. Weet men echter dat er ook land schappen zijn welke door deze zelfde commissie werden gerangschikt Er zijn er échter veel minder dan men wel zou kunnen vermoeden in een land als het onze dat zoovele natuurlijke schoonheden teltin het totaal tel len wij slechts zes en twintig landschappen in deze lijst. Men moet natuurlijk weten dat deze classeering van vele voorwaarden afhankelijk is, niet alleen van na tuurschoon maar ook van geschiedenis bv. Enkele van de voornaamste willen wij e'ven aanstip pen het kasteel van Beersel bij Brussel met zijn omge ving, het Peerdsbosch bij Antwerpen, het plateau van Beaumont bij Esneux, het kasteel van Gaasbeek met zijn omgeving, de duinen van Adinkerke en De Panne, de rotsen van Marche-les-Dames, de Hérou te Nadrin. Enkele weken geleden meldden wij de overname door den staat van een paar gemeentewegen op den Rooden Berg (grondgebied Westouter). De diensten van Brug gen en Wegen zijn niet bij de pakken blijven zitten, want reeds is men volop bezig met deze wegen in orde te brengende barmen van de wegen vernieuwen, hier en daar een eind recht trekken en ook beleggen met een flinke laag grint. Zoo mogen wij verzekerd zijn dat tegen het aanstaande seizoen deze wegen voor de auto mobilisten berijdbaar zullen zijn wat vroeger niet al tijd het geval was. Voor het jaar 1938 werden door het Fransche Com missariat Général au Tourismeweeral verscheidene prijzen uitgereikt voor letterkundige werken over toe risme en toeristisch journalisme. Deze prijzen worden verstrekt aan Franschen en aan buitenlandsche schrij vers. Voor deze laatste waren er dit jaar 38 kandidaten en hieruit werden de volgende laureaten gekozen Voor de letterkundige werken l6 Prijs ex-aequo Perfume from Provence door Lady Fortescue (G. B.) «From a Paris Scrapbook door Richard Le Gallienne (U. S. A.) 2® Prijs By the Banks of the Dordogne door M. Smyllie (Ierland). 3® Prijs Lutetia door J. Tersteeg (Nederland) Voor de artikels uit tijdschriften en dagbladen le Prijs: M. C. Voorbeytel (Nederland). 2® Prijs N. Konert (Luxemburg) H. Neumann (Ne derland) O. Sornin de Leysat (België). 3® Prijs: Z. Frenkiel (Polen). Het werk van den heer Tersteeg is een wandeling door Parijs met beschrijving van de voornaamste ge bouwen uit de Fransche hoofdstad. De heer Voorbeytel is de Parijsche correspondent van het Algemeen Han delsblad uit Amsterdam en gaf voor zijn blad een reeks mooie artikelen over Fransche streken, nl. over Périgord, de Pyreneeën, Bretanje, en het Ile-de-France. Wat de heer O. Sornin de Leysat betreft, deze is mede werker aan de Rappel de Charleroien de Soir en Soir Illustré waarin hij in het verloopen jaar een reeks artikelen aan Frankrijk heeft gewijd. Het is misschien interessant te vernemen dat voor het jaar 1939 ook dezelfde prijzen worden verleend en wel ten bedrage van 25.000 fr. voor den (of de) journalist (en) die in de taal van hun land in buitenlandsche tijd schriften of dagbladen een reeks artikelen zullen wij den aan Frankrijk en zijn toeristische merkwaardighe den een tweede prijs ten bedrage van 15.000 fr. voor hen die in het beste werk over Frankrijk dezes schoon heden zullen hebben beschreven. Wie meent hiervoor in aanmerking te komen moet zijn werk inzenden vóór 1 November 1939 aan het Commissariat Général au Tourisme27, Quai d'Or- say, te Parijs. REYSIGER. Ter gelegenheid van Internationale Jaarbeurs op 19, 22, 26 Maart. PrijsYper 38 Frs Afreis 6.30 uur Poperinghe 42 Frs 6.15 uur Wervik 38 Frs 6.45 uur Meenen 35 Frs 6.45 uur Terug uit Brussel op het uur dat door de deel nemers zelf wordt bepaald. Voor de Internationale Jaarbeurs is de ingangs- prijs inbegrepen. Inschrijvingen in onze bureelen van Yper, Kosmos Tour isme, Gr. Markt Albert I, 26. Poperinghe, M. Van Bruwaene, Bruggestraat, 63b. Wervik, M. Boussemaere, Molenstraat, 2. Meenen, M. De Meurisse, Yperstraat, 101. Kantoor der Belastingen - Cartonstraat, 31. De houders van honden worden verzocht vóór 15 Maart de taks van 1939 te betalen. Na dien da tum zullen de nalatigen dubbel taks betalen. DE ONTVANGER. Zitting van Maandag 13 Maart 1939, om 18 uur DAGORDE 1. Eedaflegging van een nieuw verkozen Gemeen teraadslid. 2. Afsterven van een Gemeenteraadslid Onder zoek der geloofsbrieven van het wettelijk plaatsvervan gend lid der lijst Nr 5 Eedaflegging. 3. Verkiezing van een schepen Eedaflegging. 4. Proces-verbaal der zitting van den 20 Februari 1939. o. Carnaval Politieverordening. 6. Commissie van Openbaren Onderstand Overdracht van pachten. 7. Commissie van Openbaren Onderstand Open bare verkooping van hout. 8. Wegenis Aankoop van grond. 9. Buurtweg van Yper naar Komen Wijziging. 10. Autobusdienst Yper - Passchendaele - Roese- lare Verlenging van den exploitatietermijn. 11. Stedelijk Leerwerkhuis. a) Splitsing van leergang b) Begrooting 1939. 12. Stedelijke Huishoudschool Begrooting 1939. 13. Muziekschool Organisch reglement Wijzi ging. 14. Muziekschool Rekening over het dienstjaar 1938. 15. Mededeelingen. van het Prachtige modellen Verzorgd werk. Le Vendredi, 3 mars dernier, est décédé a l'Höpital Civil d'Ypres, a l'age de 74 ans, après une longue mala- die supportée sans la moindre plainte, notre concitoyen Monsieur Edouard Froidure, veuf de Dame Josefa Térol. C'était un astronome, un publiciste, et un poète de talent. II se consacra avec une inlassable activité, jus- qu'aux dernières heures de sa vie, a des idéés et a des oeuvres les plus diverses, parfois critiquées. Ayant long- temps habité Alger, il fit ériger rue de Dixmude, en l'honneur de N.-D. de Lourdes, eet oratoire bien connu, auquel il donna la forme d'une petite mosquée algé- rienne accompagné d'un haut observatoire astronomi- que. Son mépris des habitudes mondaines en avait fait un type populaire. II était fort charitable, et son décès sera bien regretté par beaucoup de pauvres gens. Avec lui disparait une des plus originales figures de notre ville. Nous présentons a ses" enfants et petits-enfants, ainsi qu'a son frère et a toute la familie Froidure, l'expres- sion de nos bien sympathiques condoléances. Wie verleden Zondag den feestavond van den Vlaam- schen Toeristenbond heeft bijgewoond, zal nog langen tijd een dankbare herinnering behouden, aan den wer kelijk prachtig geslaagden bonten avond die deze ver- er niging had op touw gezet. Het voornaamste gedeelte van het programma werd gedragen door het Vlaamsche Trio dat in werkelijk heid een flink gestyleerd trio mag worden geheeten Tom, de diseur, Bob, de zanger en Hannes, de humorist zijn uit een goede stof geknipt. Zij hebben den juisten toon voor het vermakelijke cabaret weten te treffen plezierig, humoristisch, zonder iemand te kwetsen; daar bij hebben beide eersten een mooie stem, vooral Bob, die het gehoor verraste met enkele mooie melodieën, zeer fijn uitgevoerd wij zouden kunnen zeggen dat alle nummers even uitbundig werden toegejuicht. Hierbij bleek deze Brugsche groep nog de kunst te bezitten om gansch de zaal in geestdrift te laten meezin gen. Dat was niet het minste succes. En dat alles werd ondersteund door het flink geschool de orkestje, dat naast strijkinstrumenten ook banjo's bevatte. Niet alleen in de solo-nummers muntten zij uit. maar eveneens in de begeleiding van de liederen door het Vlaamsche Trio en in de beide pot-pourri's waarvan de laatste de stoutste verwachtingen overtrof. V. T. B. leper verdient gelukgewenscht te worden voor zijn initiatief en wij drukken, als belangstellende, den wensch uit, nog wel eens een bonten avond te mogen genieten Lid Nr 13.331. Ook hier te Yper werd Zondag laatst, als hulde aan den nieuw verkozen Paus Pius XII, een plechtig Te Deum gezongen in St Maartens Hoofdkerk. Onder de aanwezige overheden, die vooraan in het middenkoor hadden plaats genomen, bevonden zich de Heeren Matton, voorzitter der Rechtbank van eersten AanlegClinckemaille, arrondissementscommissaris Vanderghote, burgemeesterDe vos de Molderghem, onderzoeksrechterWalleyn, substituut van den Pro cureur des Konings Delahaye en Biebuyck, schepenen; Jvr. Cornillie en de Heeren Seys, Muiier, Leuridan, No- tebaert en Lahaye, raadsledenBouquet, voorzitter, E. H. Socquet, lid, Vanraes eeresecretaris en Helle- buyck secretaris der Commissie van Openbaren Onder stand, enz. Verders bemerkte men afvaardigingen van het Rood- Kruis, van de verscheidene oudstrijdersbonden, alsmede de katholieke scholen van stad, de mannelijke en vrou welijke katholieke aktievereenigingen, het Kristen Wer- kersverbond, de H. Hartbond, de St Michielsturners en de Scoutseenheid St Martinus. Het koor was versierd met de pauselijke kleuren en boven het hoogaltaar prijkte de tiaar. Om 11 u. 15 hief Z. E. H. Deken Vermaut, omringd der gansche geestelijkheid van stad, den machtigen lof zang aan en die schoone plechtigheid, welke door veel geloovigen werd bijgewoond, besloot met het Pauslied op het groot orgel uitgevoerd. 9 WOENSDAGEN VAN S. JOZEF Woensdag aanstaande Te 7 i u. Mis met zang, offrande en algemeene kom- munie voor een der wijken van de stad. 's Avonds te 6 u. Rozenkrans, Sermoen door den E. P. Hubertus, aanbevelingen, oetenlngen en zegen. Lofzang. Moge de Ypersche bevolking opnieuw met iever en betrouwen, die oefeningen bijwonen, ter eere van den H. Jozef, onzen patroon en beschermer Mevrouw Marcel Soete, geboren Alida Boerhave Mevrouw Weduwe Leon Boerhave-Tahon Heer en Mevrouw Arthur Soete-CamerlynckHeer en Mevrouw Alfons Menu-SoeteHeer en Mevrouw Georges Menu-SoeteHeer en Mevrouw Jules Soete- Camerlynck Heer 'en Mevrouw Elie Soete-Odou Heer en Mevrouw Georges Garreyn-Soete Heer en Mevrouw Hilaire Verbeke-Boerhave Heer en Mevrouw Valeer Liefooghe-BoerhaveHeer en Me vrouw Ernest Boerhave-Vancayzeele Heer en Mevrouw Maurits Hollebeke-BoerhaveMevrouw Weduwe Hu- bert Cuvelier-Boerhave melden met droefheid het afsterven van hun geliefden echtgenoot, schoonzoon, broeder en schoonbroeder, Mijnheer Marcel-Maurice SOETE geboren te Zonnebeke, den 28 Mei 1892, en godvruchtig overleden te leper, den 7 Maart 1939. De Lijkdienst, gevolgd van de teraardbestelling, heeft plaats in Sint-Niklaaskerk te leper, heden ZATERDAG 11 MAART 1939, om 9 1/2 uur. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. leper. Statiestraat, 39. (1341) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 12 Maart, om 7 uur, in Sint- Jacobskerk, tot zielelafenis van Mevrouw Romanie VANDERMEERSCH Weduwe van Heer Camille Desmet (1317) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen welke zal opgedragen worden op Zondag 12 Maart 1939, om 8 u. 30, in de kapel van het O. L. Vrouw Hospitaal, tot'ziele lafenis van Heer en Vrouw Leopold PROVOOST-DEDRYVER. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 12 Maart, 0*1 8 i uur, in Sint- Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Charles CLAEREBOUT-DECOENE. (1334) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 12 Maart, ojn 8 J uur, in Sint- Jacobskerk, tot zielelafenis van Mevrouw Rodolf SALOMÉ geboren Hermina Vandesteene. (1343) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 12 Maart, om 11 uur, in Sint- Maartenskerk, tot zielelafenis van Mevrouw Gustave GILLIS-TANGHE. (1335) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 19 Maart, om 8 uur,-in Sint- Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Charles TEMPERMAN echtgenoot van Vrouw Valerie Heughebaert. (1336) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS te willen bijwonen die zal gezongen worden op Zondag 19 Maart, om 9 uur, in de kerk der Eerw. Paters Carmelieten, tot zielelafenis van Heer Jean-Henri MENNENS. (1339) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd tot het SOLEMNEEL JAARGETIJDE, dat zal gece lebreerd worden op Maandag 20 Maart, om 9 uur, in St Maartenskerk, tot zielelafenis van Vrouw Louisa GELOEN Weduwe van Heer Juliaan Parein en van Heer Henri Lynde. (1344) De Apotheek van La Pharmacie de Mr HOUTEKIER Meenenstraat orue de Menin is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 12 Maart Diinanche 12 Mars van 8 tot 12 uur en van 13 tot 19 uur

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 9