«Margarine Heddy» Koninklijke Hofbouwmaatschappij en Werk van den Akker, Yper DE TENTOONSTELLING JAAK VAN DEN SEYLBERGH Een nieuw fabrik af EVENAART DE FIJNSTE BOTER. VRAAGT CRISTAL-CHAUDFÖNTAINE het volmaakt tafelwater Depot BROUWERIJ J. G. DONCK noemd hebt die het diploma niet bezit, kan het minis terie ook de wedde ervan niet betalen. M. Vanderghote. Maar er bestaat geen speciaal diploma voor dit onderwijs. M. Van Alleynnes. Jawel, er bestaan diploma's voor lesgevers in de huishoudscholen en naaischolen. Het is echter jammer dat gij iemand aangesteld hebt die geen diploma bezit. Doet nu seffens een' oproep om de gewenschte leerkracht te bekomen, zoo zult gij de stad meerdere onkosten besparen en misschien zelfs nog bekomen dat het ministerie u seffens gansch den ach terstal vergoedt. M. Delahaye. Er is hoegenaamd geen onderscheid gemaakt volgens dat de nu aangestelde leerkracht een diploma bézit of niet. Niettegenstaande een leerkracht het diploma van coupe en confectie zou bezitten, toch zou ze onmogelijk in de school kunnen benoemd worden zoo ze niet voorafgaandelijk de voorgeschreven be- kwaamheidsproef vóór de inspectie heeft afgelegd. Het is alleen nadat ze door de inspectie bekwaam bevonden werd. dat ze kan benoemd worden. M. Vanderghote. Wij kunnen geen oproep doen vooraleer de splitsing der school goedgekeurd is. M. Van Alleynnes. Gij moogt een oproep doen en zoo ge dit niet seffens doet. dan verliest ge opnieuw een kostelijken tijd. M. Leuridan. Verleden jaar waren er bij den aan vang van het schooljaar 50 leerlingen ingeschreven en in den loop van het jaar was het aantal leerlingen reeds tot 69 geklommen. M. Delahaye. Vooraleer een plaats van onderwijze res open te verklaren, moet de splitsing der school eerst goedgekeurd zijn. M. Leuridan. Waarom werd die splitsing dan ver leden jaar niet voorgesteld M. Vanderghote. Dit werd gedaan. M. Leuridan. Ik herinner mij niet dat zulks hier ooit in den gemeenteraad besproken werd. M. Vanderghote. Wij zullen u een afschrift dier beraadslaging bezorgen. Thans echter komt het er op aan te weten zoo de splitsing ja dan neen moet gedaan worden en ik vraag dus over het gedane voorstel van splitsing te willen stemmen. Dit voorstel wordt eenparig aangenomen. M. Van Alleynnes. Ik zou toch bij het schepen college willen aandringen om seffens een oproep te doen voor het aanwerven eener gediplomeerde leer kracht. M. Vanderghote. Wij hebben er evenveel belang bij als iedereen om die zaak zoo spoedig mogelijk te regelen. Ik mag u verzekeren dat, had het ministerie ons vroeger reeds gezegd dat deze aanvraag op een spe ciaal formulier moest ingediend worden, dê zaak reeds sedert lang zou opgelost geweest zijn. De bundel werd echter te laat te Brussel onderzocht en nu moet alles opnieuw gedaan worden. M. Van Alleynnes. Ik vraag nu, om geen verderen tijd meer te verliezen, dat er seffens een oproep gedaan worde voor de openstaande plaats van onderwijzeres in het leerwerkhuis. M. Delahaye. Dit zal niet aanvaard worden, wij moeten eerst de splitsing vragen aan het ministerie. M. Van Alleynnes. Dit is niet waar. De wedden zouden u terugbetaald worden met terugwerkende kracht moest gij nu reeds een gediplomeerde onder wijzeres aanstellen. Doch gij wilt niet, gij verkiest den persoon te behouden die er nu is. M. Delahaye. Wanneer de splitsing goedgekeurd is, dan alleen mogen wij den noodigen oproep doen. Dit zijn de ministerieele onderrichtingen die formeel zijn. Wij moeten zelfs vragen aan den minister van openbaar onderwijs wanneer het examen mag voor geschreven worden. b) Begrooting 1939. M. Delahaye. De begrooting voor het jaar 1939 van het stedelijk leerwerkhuis werd onderzocht en goedgekeurd door den beheerraad der schooi. Ik denk dat het onnoodig is al de cijfers te lezen. Als totaal de zer begrooting wordt een som van 54.460 fr. voorge steld in plaats van 49.100 fr. Het schepencollege stelt voor die begrooting goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja. XII. Stedelijke Huishoudschool Begrooting 1939. M. Delahaye. Deze begrooting werd eveneens door den beheerraad der school onderzocht en de voorge stelde som bedraagt 15.348 fr. M. Seys. Ik zou willen vragen zoo er geen middel ware ons te laten weten indien het geschil reeds bij gelegd is aangaande het betalen der wedden ten voor- deele der leerkrachten dezer school. M. Vanderghote. Dit zou best in geheime zitting besproken worden. M. Leuridan. Het is niet noodig dit in geheime zit ting te behandelen. Ik zou eveneens dienaangaande eenige inlichtingen willen vragen. M. Missiaen. Om geen tijd te verliezen ware het misschien best dat de Heer schepen eerst een woord uitleg verschaffe. In den beheerraad zijn wij reeds t'akkoord. M. Delahaye. In de kosten der Huishoudschool komt de Staat tusschen voor 5/10. de provincie voor 3/10 en de stad voor 2/10. Volgens een koninklijk be sluit van 10 Maart 1934 werden de wedden van het onderwijzend personeel der Huishoudscholen als volgt vastgesteld vanaf 1 Januari 1934 de bestuurster 1000 fr. als de school niet meer dan 120 leerlingen telt, wat hier te Yper het geval niet is, en de lesgeefsters maxi mum 800 fr. per jaar. doch er moet een aftrek van 40 "r gedaan worden als dit niet haar eenige betrekking is. Wij hebben inlichtingen gevraagd, als wij de vorige begrooting in het ministerie indienden, waarbij het komt dat wij telkens zooveel moeite hebben om de toe lagen te bekomen. De Staat heeft in 1936 maar 60 betaald in plaats van 100 der wedden, 't zij een af trek van 40 zoodat de stad dus ook nog. benevens hare tusschenkomst van 2/10 in de gewone uitgaven, die 4'10 te betalen heeft. De onderwijzeressen vragen dat de oude wedden van vroeger zouden voorts betaald worden. Ik stel voor thans te doen wat men in het mi nisterie eischt ten einde alzoo de gansche toelage te kun nen bekomen, en indien zulks dan toch nog moest ge weigerd worden, dan zullen wij hier aan den gemeen teraad voorstellen dat de stad die 40 zelf zou bij be talen. M. Leuridan. De leerkrachten dezer school zijn ge steund in hun vordering door de inspectie zelf. Immers zij bezitten een brief van de opzienster, gedagteekend van den 3 Maart 1939 en waarbij de kwestie van cumul hier van geen invloed is. Die maatregel slaat niet op het- onderwijs dat zij geven en de opzienster zegt dat zij ge heel hun wedde moeten betaald worden. Wie heeft nu gelijk, die Mijnheer uit het ministerie die de verwarring stichtte ofwel de opzienster die toch ook wel iets ervan moet kennen M. Missiaen. Het beste ware de begrooting goed te keuren zooals ze is en terzelfdertijd aandringen om de gewenschte oplossing te bekomen. M. Van Alleynnes. Ja. men zou daarvoor de noodi- ge voetstappen bij het ministerie moeten doen. M. Vanderghote. De voorgestelde begrooting sluit in ontvangsten en uitgaven met de ,som van 15.348 fr. en ik stel voor ze thans te willen goedkeuren. Al de raadsleden stemmen ja. XIII. Muziekschool Organisch reglement Wij ziging. M. Vanderghote. Het geldt hier enkele kleine wijzi gingen die door den beheerraad der muziekschool aan het organisch reglement der school worden voorgesteld. Ir. zijn vergadering van 30 September 1938 heeft de beheerraad eenige veranderingen voorgesteld aan het reglement der school en thans wenscht hij daarop terug te keeren. Het herziene reglement, dat door den ge meenteraad goedgekeurd werd. bepaalde dat de leer lingen vanaf het eerste jaar der.hoogere afdeeling van klavier verplicht waren ook den leergang van harmo nie te volgen. Nu zou zulks geen verplichting meer zijn en stelt men voor in het reglement te voorzien dat die leerlingen den leergang van harmonie niet meer moeten maar mogen volgen. Er is ook nog een tweede veran dering voorgesteld. Er was voorzien dat de leerlingen die een instrumentklas volgen ook gehouden zijn alle daartoe bijbehoorende leergangen bij te wonen. Daar deze verplichting voor sommige leerlingen te zwaar valt en een voor de school nadeeligen uitslag heeft, stelt de beheerraad nu voor deze verplichting te laten vallen. M. Leuridan. Heeft de beheerraad daarover het ad vies van den Heer bestuurder ingewonnen M. Vanderghote. Ja, de bestuurder is daarmede t'akkoord. M. Notebaert. Op de dagorde eener voorgaande zitting was betreffende de muziekschool een punt voor zien dat toen uitgesteld werd. Wanneer zal die kwestie nu behandeld worden M. Vanderghote. Dit punt zal tijdens een volgende zitting besproken worden. Ik vraag thans de voorge stelde wijzigingen te willen goedkeuren. Eenparige instemming. XIV. Muziekschool Rekening over het dienst jaar 1938. M. Delahaye. De rekening van het jaar 1938 sluit in ontvangsten met de som van 63.450 fr.. waarvan 10.520 frank inkomgeld en 3000 fr. toelage der provincie. De uitgaven bedragen de som van 63.448 fr. 92, zoodat er een overschot is van 1 fr. 08. Deze rekening wordt zonder opmerkingen goedge keurd. XV. Mededeelingen. M. Vanderghote. Wenscht iemand eenige vragen te stellen M. Leuridan. Tijdens mijne afwezigheid werd een punt aangaande het stadspersoneel op de dagorde der geheime zitting gebracht. Was ik op die zitting tegen woordig geweest, dan zou ik aan den Heer schepen van openbare werken gevraagd hebben zoo het oogenblik niet gekomen was om de aanpassing van de loonen der stadswerklieden te doen. Ik denk dat het billijk ware thans die aanpassing te doen. M. Biebuyck. Ik zal die kwestie eens onderzoeken, doch het ware beter de noodige opmerkingen schrifte lijk te doen. M. Leuridan. Ik geloof dat er een zekere wanver houding bestaat tusschen het loon der eenen en dit van anderen, wanverhouding die zich volgens mij niet ver- rechtvaardigt. Ik zal deze vraag schriftelijk indienen. M. Seys. Hoever staat het met de toelage aan de voetbalmaatschappij M. Vanderghote. Wij verliezen dit niet uit het oog. M. Seys. Ik zal dit voorstel absoluut schriftelijk indienen opdat het op de dagorde der eerstkomende zitting vermeld worde. M. Missiaen. Ook de kwestie der mutualiteiten zou moeten geregeld worden. M. Michiel. Ik zou vragen dat er aan het publiek bekend gemaakt worde hoe de Neerstad thans ge naamd wordt. Daar staat thans niet de minste aan duiding meer, en men weet niet of deze kant der bui tenwandeling nu de Noordlaan of de Masscheleinlaan heet ofwel een anderen naam draagt. M. Missiaen. Misschien kan M. Leuridan dit zeg gen. M. Leuridan. Ik ben in die zaak zoo onschuldig als een pasgeboren kind, want op het oogenblik dat de naamplaat aldaar verdween zat ik te Antwerpen in den bak. (Gelach). M. Vanderghote. Deze plaat werd waarschijnlijk afgenomen tijdens de vervlaamsching der straatnaam borden en men zal vergeten hebben er een nieuwe te plaatsen. M. Muiier. Ware het niet mogelijk de Barmstraat. gelegen Kaai-West, van de electrische verlichting te voorzien M. Vanderghote. Wij zullen dit eens onderzoeken. De openbare zitting wordt hierop te 19 u. 30 opge heven. Tijdens de geheime zitting werd de Heer advokaat Henri Delobel tot lid verkozen der Commissie van Openbaren Onderstand in vervanging van den Heer Lemahieu, overleden. Verslag der Algemeene Vergadering gehouden op Zondag 19 Februari 1939. De vergadering is opgeluisterd door de aanwezigheid van den Eere-Voorzitter. Heer Remi Bouquet. De Voorzitter, Heer Hector Casier, opent de verga dering om 14 1/2 uur en na den Heer Eere-Voorzitter bedankt te hebben voor zijne tegenwoordigheid op de vergadering verleent hem het woord. Deze weet in gepaste woorden twee bestuursleden, de Heeren Firmin Lepercq en Roosebeke Henri, geluk te wenschen voor de onderscheiding en het eereteeken hun door Zijne Majesteit den Koning toegekend. Hij zegt gelukkig te zijn hen het eereteeken op de borst te mogen vesten en wenscht aan die twee trouwe leden nog lange jaren. Vervolgens geeft de Secretaris lezing van het ver slag der vorige vergadering. Dit verslag wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. Voordracht. De Heer Arthur Lagast, Staatsvoor- drachthouder te Kortrijk, geeft een zeer nuttige les over bloementeelt, en namelijk over de eenjarige bloe- menplanten. Hij duid tde manier aan van zaaien, ver spenen en planten. Zijn wel uiteengezette voordracht wordt door de talrijke aanwezige leden in de grootste stilte en met de meeste aandacht gevolgd en ten slotte luidruchtig toegejuicht. De Voorzitter, in eigen naam en namens al de toe hoorders, bedankt M. Lagast voor zijne nuttige wen ken en wakkert de leden aan er groot voordeel uit te trekken. Mededeelingen. M. Clinckemaille, Voorzitter van het Werk van den Akker, deelt aan de leden mede dat hem vanwege het Werk van den Akker verscheidene agendas zijn toegekomen. De eerste gerangschikten van den wedstrijd der hofbezoeken zullen ieder een exemplaar ontvangen en de overige agendas zullen onder al de leden uitgeloot worden. De Voorzitter. Heer Hector Casier. laat weten dat op de eerstkomende vergadering de tombola zal sa mengesteld zijn uit allerlei tuinbouwzaden. die zullen aangekocht worden bij de leden der maatschappij. Nieuwe leden. Worden als nieuwe leden voorge steld 1) Devisscher Martha, door Vrouw Bulckaen Arthur. 2) Deburggraeve Urbain, door Hebben Henri. 3) Verminck Charles, door Dethoor Ferd. Aanbrengsten. Verscheidene aanbrengsten worden als volgt bekroond 1) Mc Vermeersch, 5 punten voor een lot peren en appels. 2) Devreker Jerome, 3 punten voor zijn groenten sjalotten, porei en pastenaken, en voor zijn sneeuw klokjes. 3) Depoorter Désiré, 2 punten voor zijn schorseneeren. Tombola. Een welvervulde tombola, samengesteld uit fruitboomen en rozelaars en geleverd door het huis Michel Vervaele, wordt vervolgens onder de aanwe zige .leden uitgeloot en de vergadering gaat uiteen om 17 uur. Zondag 19 Maart 1939 om 14 1/2 uur ALGEMEENE VERGADERING DAGORDE 1) Lezing van het verslag der vorige vergadering; 2) Voordracht door M. Vander Borght over groen- tenteelt 3) Mededeelingen 4) Beoordeeling der aanbrengsten 5) Voorstelling van nieuwe leden; 6) Geheel belangrijke tombola (tuinbouwzaden). NAMENS HET BESTUUR De Secretaris, De Voorzitter, F. Dethoor. Hector Casier. Goede aquarellisten en pastellisten zijn uiterst zeld zaam, goede olieverfschilders zijn er in grooten getale. Het is dan ook oprechte lof dien wij den Heer Van den Seylbergh toezwaaien met jle bewering dat hij onder de meesters van het pastel te rekenen is. De tentoonstelling in het Hotel Excelsior, die tot Maandag aanstaande open blijft brengt ons hoofdzake lijk heideland, struiken en blanke berken uit het water rijke noorden van onze Antwerpsche Kempen, ook een paar oude molens, bouwvallige woningen en enkele interieurs. Wij meenen dat de heer Van den Seylbergh het best is waar hij de onge repte natuur, zonder het al te gewild romantische van het ouderwetsche lan delijk huis, heeft bespied. Dank zij de onvergelij kelijke kleurengamma waarover hij beschikt, kan hij hier immers de minste tint bij ieder uur van den dag weergeven het is een genoegen des geestes die ochtendzichtjes met elkaar te vergelijken en te zien hoe andere schakeeringen en verwen de telkens ver anderde stemming weten bij te zetten. Zijn groot talent en de aanwending van zijn ge liefd pastelprocédé laten hem overigens toe een lu- mineuse frischheid te be reiken die maar moeilijk zal overtroffen worden. Er is hier diepte en terzelf dertijd een charme en een subtiele zachtheid die aan zijn doeken de gezellig heid van een keurig salon schenken. De-heer Van den Seylbergh is daarbij een kolorist van eerste gehalte die de kunst verstaat de allerdel;- caatste en geheimzinnige stemmingen weer te geven van een landschap bij het ochtendgloren of van een killen Novemberdag wanneer de flauwe zon vruchteloos poogt door den mist heen te breken. Zijn werk charmeert bij den eersten aanblik het is openhartig, communicatieve kunst De faam die hij in ons land heeft is definitief geves tigd en wij wenschen hem al het succes toe dat hij hier anderhalf jaar geleden en vóór enkele maanden in de Brusselsche salons gekend heeft. Wij raden dan ook ten zeerste de Iepersche kunstlief hebbers aan de Var. den Seylbergh-ter.toonstelling een bezoek te brengenze is het overwaard. D. Vraagt een staal bij uwen winkelier. (1315) 8. Lcmbaardstraat, YPER. Tel. 255

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 5