De 16e Handelsfoor Accordeon Wedstrijd 20* Jaar, N' 3-15 April 1939 20 Année, N 3 15 Avril 1939 Weekblad voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de l'Arrondissement d'Ypres Een bezoek aan de verschillige stands Zaterdag 15 en Zondag 16 April 1939 EERSTE INTERNATIONALE HET YPERSCHE LA RÉGION D'YPRES Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Rédaction. Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES. Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. Tél. 500 Les articles non signés sont refuses De 16 Handelsfoor heeft Maandag avond hare poorten gesloten na, spijts de heerschende krisis, spijts de weinig doelmatige ruchtbaarheid die ervoor uit hoofde der wetgevende verkiezingen kon gedaan worden en vooral spijts den on- zekeren internationalen toestand, een overgroo- ten bijval gekend te hebben. Alhoewel er minder bezoekers waren dan ver leden jaar, wat om de zooeven vernoemde rede nen te verwachten was, toch werden er meer dan 13,250 betalende ingangskaarten afgeleverd wat reeds en mooi succes mag genoemd worden. De officieele opening ervan had plaats op Wit ten Donderdag te midden de grootste belangstel ling en vele overheden woonden die plechtigheid bij. Op Goeden Vrijdag waren het, zooals gewoon te, voornamelijk de scholen die de foor en ook de St Jozefs Vrije Beroepsschool bezochten. Den Zaterdag was het betrekkelijk kalm in de tentoonstellingszalen, doch den Zondag en Maan dag daarentegen was de drukte er overgroot. Het buitengewoon prachtig lenteweder, waarmede we bejegend werden, heeft er ongetwijfeld veel toe bijgedragen om zooveel volk naar Yper te lokken, doch ook de zoo mooi opgesmukte win keluitstallingen en vooral de zoo talrijk gegeven muziekconcerten brachten grootelij ks het hunne bij om hier aan onze stad, waarvan meest alle huizen bevlagd waren, een echt feestelijk uit zicht te geven dat op al onze bezoekers den bes ten indruk miek. Ter gelegenheid der Handelsfoor heeft Yper met de Paaschfeesten weerom eenige schoone dagen beleefd waarvan de herinnering zoo gauw niet zal vergeten worden. De ijverige inrichters die sedert zoolang reeds noch tijd noch moeite hebben gespaard om alles zoo goed te schikken en te regelen, verdienen dan ook den meesten lof en den grootsten dank voor hetgeen zij tot stand brachten en mogen met fierheid en welbehagen op hun werk terug blikken. Ook de verdienstelijke tentoonstellers, die zoo goed begrepen hebben dat zij nu, in deze lastige tijden, den moed niet mogen opgeven, maar integendeel meer dan ooit reklaam moeten maken en geen enkele gelegenheid laten voor bijgaan om hunne waren en producten te doen kennen en waardeeren, moeten wij gelukwen- schen voor hetgeen zij hebben tot stand gebracht en wij zijn er verzekerd van dat de groote kos ten. die zij zich getroost hebben, de beste vruch ten zullen dragen. De 16e Handelsfoor was een bijval voor de in richters en zal ook voor de deelnemers den ge- wenschten uitslag hebben. Woensdag avond had in de bovenzaal van het stadhuis de trekking plaats van de tombola der Handelsfoor, die met 184 waardevolle prijzen was begiftigd. Onze lezers zullen verder in ons blad den uitslag ervan vinden. Verleden week tijdens de plechtigheid der officieele opening waren wij in de gelegenheid een vluchtig be zoek te brengen aan de vele en zoo afwisselende stands der Ypersche Handelsfoor en toen reeds, zooals wij het in ons verslag over deze plechtigheid schreven, deden wij er de overtuiging op dat deze 16° tentoonstelling noch in belangrijkheid, noch in aantrekkelijkheid voor haar voorgangsters niet moest onderdoen, niettegen staande zij minder omvangrijk scheen door het feit dat de inrichters dit jaar over de verdieping der Mid- delhare Staatsschool niet konden beschikken. Een tweede en aandachtiger bezoek, dat wij eenige dagen later aan de Handelsfoor brachten, heeft ons nog jn deze overtuiging gesterkt en wij willen dan ook hier eens een korte opsomming geven van al het mooie, het nuttige en het leerrijke dat daar te zien was. De ingangshall der Staatsmiddelbare school is gansch ingenomen door den stand der firma Leon Monkerhey- Vanneste, die er een prachtige verzameling harer ver scheidene producten tentoonstelt, zooals de mooi ge kleurde huishoud- en gezondheidsartikelen in silicit de vlakke- en golfplaten, de decoratieve wandbeklee- dingen, de buizen en bloembakken, enz. in eternit verder een groote keus ceramo-tegels van La Louvière, waarvan de aangename tinten het oog streelen, en ook nog tal van andere bouwstoffen wier degelijke hoeda nigheden algemeen erkend zijn. Daar betreden wij de speelzaal waar verscheidene stands zijn opgericht. Eerst wordt onze aandacht ge trokken door den stand van het huis Top en Ver- nieuwe dat twee mooi afgewrochte eetzalen in gepo lierde notelaar en in Ahorn, alsmede twee schoone slaapkamers tentoonstelt, wier goede afwerking door de kenners bewonderd wordt en een uitstekende re klaam is voor deze firma die om haar verzorgde fa bricatie van meubels reeds zekere faam verworven heeft. Rechtover dezen stand vinden wij een groote keus naaimachienen van het gunstig gekend merk Anker waarvan de Heer Maurits Verdoene-Wyckaert hier de plaatselijke vertegenwoordiger is. De lichte en zware naaimachienen. geschikt voor alle werk. krijgen veel beziens. vooral vanwege de bezoeksters, die het eens zijn om het licht en geruischloos loopen en ook de duurzaamheid en sterkte ervan te prijzen. Al deze naaimachienen. waarop men electrische motoren kan aanbrengen, zijn van de laatste verbeteringen voor zien en kunnen voor en achteruit naaien, borduren, stoppen en tapijtwerk maken. Daarnevens heeft de Heer André I.acante een gan- sche reeks der door hem verkochte artikelen bijeen gebracht en deze op een echt aantrekkelijke wijze gerangschikt. Tal van lusters en hanglampen verspreiden er een aangenaam licht, ook vele tafellampen, wandlampen, bedlampen, kandelaars en andere fantasielampen vol- ledigen dezen stand, waar men, benevens de nieuw verbeterde en zoetluidende radiotoestellen Philips en S.B.R.. beide van belgisch fabricaat, electrische straal- haarden, stofzuigers, enz., alles vinden kan wat de electriciteit en haar veelvuldige toepassingen betreft. Dan hebben wij ook nog den stand der firma Robert Laeante en Zoon, welbekend om haar toilet- en badin richtingen en die zich ook specialiseert in het plaatsen van centrale verwarming. Dit jaar stelt deze firma de Cerac en Antverpia ketels ten toon alsmede de radia toren Metalux. De Cerac ketel is gansch gebouwd in staal en bezit een dubbel vuur en automatische asch- reinigmg. Ook de Antverpia ketel biedt tal van nieuwe voordeelen, gen dezer ketels in twee gesneden laat toe er den bouw en de werking van na te gaan. Met deze toestellen heerscht steeds in alle vertrekken der wo ning de gewenschte temperatuur en hoeft men zelfs de strengste winters niet meer te vreezen, daarbij ver zekeren zij een groote besparing in het kolenverbruik. Daarnevens heeft men een welopgevatte reklaam die men niet voorbijgaan kan zonder dat de aandacht er door getrokken wordt. Het is deze der van ouds ver maarde brouwerij Hector Vermeulen - Meynne. Een lachende en blozende brouwersknecht vindt de grootste voldoening in het drinken van een grooten en schui menden pot Vermeulen's bier en schijnt ons uit te noodigen om ook eens van dit gezond en smakelijk bier te proeven. En om te eindigen heeft men daar in deze zaal nog den schoonen stand der Ypersche Spiegelfabriek van den Heer Emile Cherchye-Bonte. Een verzameling mooi omlijste spiegels van alle vormen trekt onweerstaan baar aller blikken, doch vooral merkwaardig zijn de daar tentoongestelde meubels gansch in spiegelglas, zooals een tafeltje stijl Louis XV. een kleine commode en kasje, een paravent, enz. Verders heeft men er werk- en naaidoozen insgelijks gansch in spiegelglas, ook nog handspiegels, enz. dit alles door den Heer Cherchye in eigen werkhuizen vervaardigd. Daarbij heeft men gemouleerd glas, ook de luchtgevende Saint- Gobain dallen voor keldergaten, enz., de licht uit hangborden en de marbrite Fauquez in alle kleuren voor buitengevels en versiering van gangen, badkamers, keukens, enz. in Lapiere's Zaal, Hondstraat ingericht door den Heer Albert De Hollander virtuoos-accordeonist-toondichter te Yper. De wedstrijd is ingedeeld in vijf afdeelingen r 1) Beginnelingen 2) Juniors 3) Liefhebbers 4) Beroepspelers 5) Virtuozen. Gezien het groot aantal deelnemers zal de wedstrijd, die eerst voor den Zondag aangekon digd was, reeds den Zaterdag namiddag, te 4 uur aanvangen en voortgezet worden Zondag voor middag vanaf 9 uur en 's namiddags vanaf 2 uur. Algemeene inkomprijs 5 Fr. (geldig voor de drie zittingen). wniuwmiuwwwwwwwwwwwwwwwwt Vervolgens komen wij in een klas, waar de Heer René Vermeersch, beter gekend onder den bijnaam van Smetje, zijne velos van eigen maaksel en ook de ver maarde rijwielen Bury tentoonstelt. Benevens de ste vige en duurzame baanvelos, de kindervelos en ook de lichte koersrijwielen, worden vooral de schoone toe ristenvelos bewonderd, waaronder een in duralumin met vier versnellingen en speciale remmen veler goes ting opwekt, nu vooral de verlofdagen aangebroken zijn en een weldoend en aangenaam lentezonnetje allen naar den buiten aanlokt. Nevens dezen stand vinden wij een aanbevelings waardige verzameling ruwe en gebrande Braziliaan- sche koffie van den Heer Walter Tavenier-Beddeleem, vertegenwoordiger der groote Doornijksche koffiebran derij Hivre-Delaunoy. Deze jeugdige handelaar heeft daar een goede reklaam gemaakt die er ongetwijfeld veel zal toe bijdragen om zijn klienteel onder de win keliers en hoteliers te verruimen. In den gang terugkomende treffen wij eerst en voor al een groote verlichte kaart aan van West-Vlaanderen welke al de plaatsen aanduidt die regelmatig door het huis Joseph De Rynck-Battheu bezocht worden. Daarop ziet men dat de bonneterie-, mercerie- en lin gerie artikelen van dit wijdvermaard huis om zeggens in de groote helft der provincie gekend en verkocht worden. Verder in een groote uitstalvitrien kan men de verscheidene artikelen dezer Ypersche firma be wonderen. zdoals de Corsetten «DB», de indémail- lable Silkykousen en handschoenen, fantasiemans- hemden «DB de interlock Foravanta en het overal geprezen witgoed «De Schaar Een tweede klas is bezet door de werken der leden van den Yperschen Kunstkring en als in een echt kunstsalon herschapen, waar alle bezoekers en voor namelijk de kunstliefhebbers eenige aangename ston den doorbrengen in het bewonderen en beoordeelen der daar tentoongestelde werken, die dit jaar buiten gewoon talrijk zijn en getuigen van de uitbreiding die de Ypersche Kunstkring deze laatste tijden, onder het voorzitterschap van den Heer Baron Yves de Vinck, genomen heeft. Gezien de belangrijkheid dezer ten toonstelling van den Yperschen Kunstkring, komen wij daarop in een afzonderlijk artikel wat breedvoeriger terug en wijden een woordje aan de werken van ieder deelnemer. Het zijn meest allen beginnelingen en lief hebbers, doch daaronder zijn er velen wier talent wij tot op heden niet vermoedden en dit is een der vele verdiensten van den Yperschen Kunstkring deze jon ge. opkomende talenten aan te moedigen en te richten. Vervolgens heeft men de aantrekkelijke uitstalling van de van ouds bekende firma Ed. Toussaert, die er haar keurige wijnen, haar lekkere likeuren en smake lijke aperitifs, alsmede het tafelwater Cristal Chaud- f*fontaine» tentoonstelt. Kwaliteit en billijkheid in prijs zijn de voornaamste hoedanigheden dezer firma, de oudste van Yper. Daarop komen wij in een groote. luchtige zaal waar twee zeer interessante stands zijn opgericht. Vooreerst deze der firma Kinderkorfvan den Heer Joseph Peel die onder het motto Alles voor moeder en kind alles tentoonstelt wat bij de kinderopvoeding behoort, zooals het zeer geprezen krachtvoedsel Phoslactine de lichte, smakelijke en vooal voedzame beschuiten Betterfoodde gemakkelijke kinderwagen- Pé- ricfèsmelkmeters en thermometers, speciale kinder weegschalen waarvan ook de verhuring gedaan wordt, en alle andere gezondheidsartikelen. Daar rechtover bevindt zich den stand van het huis Maria Devos, der Rijselstraat, dat zijne gemaakte stoprs, zijne breisajetten., gepereld katoen en alle an dere artikelen voor dameswerken tentoonstelt, alsmede

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 1