DE KORTRIJKSCHE ONDERLINGE J'Prijs 20.000 fr. in geld Neemt- allen deel aan DEN CROOTEN WEDSTRIJD Al{?emeene Opziener OMER ROBYN Mondsfraat, 8, YPER Tel. 159. zijne verscheidene muziekartikelen en, als vertegen woordiger van het muziekhuis Jozef Delbaere-Devos, van Poperinghe, de vermaarde pianos Brasted van Brussel en Raymund Klemm van Leipzig, alsook de uit stekende radiotoestellen Philips. Bij het verlaten dezer zaal doen minzame zieken verpleegsters beroep op de vrijgevigheid der bezoekers ten voordeele van het uiterst verdienstelijk werk van het Rood Kruis van Belgie, wier edel doel genoegzaam gekend is. Zij vestigen eveneens de aandacht op tal van kleine voorwerpen, zooals briefpapier, potlooden. enz. die ten profijte van het Werk verkocht worden. Verder is een gansehe klas ingenomen door de arti kelen van het natuurhuis van R. Thoma-Deronne die er allerhande voedingswaren tentoonstelt, vervaar digd naar de voedingsleer van Dr. Delille. Daar vindt men het reeds gekende en ook door velen gepre zen natuurbrood. het alkoholvrije appel- en druiven sap. de koudgeperste olijfolie, de natuursuiker, het kokos-plantenvet. de volkoren honingkoek en maca roni. de natuurspeculoos. volvetkaas. natuurboter, enz. ter voorbehoeding en genezing van allerhande kwalen en ziekten. Benevens deze hoogst leerrijke verzameling voedingswaren, heeft men er ook de dampketels om aardappelen en alle groenten te kooken zonder hun rijkheid aan vitamienen te verminderen, alsook een aantal boeken die over de natuurvoeding en haar velerlei voordeelen handelen. In den gang heeft de Heer Emile Matthu enkele ty pen der motos Gillet, waarvan hij het agentschap heeft, tentoongesteld, alsmede de zooveel gebruikte en dienst- bewijzende triporteurs CouronneDe lichtloopende motos Gillet zijn gekend om hun spaarzaam verbruik en het zijn ook deze motos die door de rijkswacht en het belglsch leger gebezigd worden. Binnen kort zal dit merk zijn nieuwe modellen, genaamd «Tour du Monde». 350 cc. en 125cc. met platten zuiger op de markt brengen. Eenige stappen verder krijgen wij de mooie afge werkte koffertjes, naaidoozen en prachtmeubeltjes. als mede kunstig vervaardigde tafereeltjes, zichten van Yper voorstellende, te bewonderen van den Heer Julien Bcrggraeve. wonende alhier in de Ligywijk. Dit in crustatie- of inlegwerk van dezen nederigen Yperschen kunstenaar wordt algemeen bewonderd en behaalde dit jaar een terecht verdienden bijval. Hij beveelt zich eveneens aan voor het herstellen van oude meubels en. te oordeelen naar de werken die hij tentoonstelt, mag men van zijn verzorgd werd verzekerd zijn. Daar bevond zich ook nog een allerschoonsten gaanstok gansch in kleine teerlingjes uit verschillende houtsoor ten gemaakt door den Heer Elie Ferrand en die even eens aller bewondering afdwong. In een volgende klas verschaft de Heer Arthur Baert, agent der alomvermaarde Singer naaimachienen. waar van het hulphuis te Yper thans gevestigd is in de Rij- selstraat, 15, allen gewenschten uitleg over deze naai machienen die niet alleen voor de kleermakers maar ook in ieder huisgezin de grootste diensten bewijzen. Met deze naaimachienen, die electrisch kunnen uitge rust worden, kan men alle werken verrichten, zooals borduren, ajours maken, stoppen, enz. Vooral het nieuw model Singer Nr 207 biedt tal van voordeelen. zooals de nieuwe samengestelde rechte steek en zig-zag naai machine voor de heerenkleermakerij met bijgevoegde inrichtingen voor blindsteek. knoopsgaten, snoeroogen en biezen. In dezelfde klas stelt de Heer Fernand Desmui de schrijfmachienen Smith en Olympia ten toon, alsmede de rekenmachienen Original-Odhner die veel beziens hebben en die om hun gemakkèlijke hanteering en door het gewin aan tijd dat men ermede verwezenlijk in ieder bureel onmisbaar zijn. en ook door hun billijke prijzen en voortreffelijke hoedanigheden ten zeerste aan te bevelen zijn. Bij het verlaten dezer klas bemerkt men den stand van den Heer André Sedeyn, die in den gang een schoone keus radios en pick-ups van verschillende merken tentoonstelt, zooals His Masters voice, waarvan hij de officieele verdeeler is. Soniclair, Philips. Novak en andere. Gansch den dag door weerklinkt in dezen stand de harmonieuste muziek en de bezoekers vertoe ven er graag enkele oogenblikken en zijn het eens om de onovertrefbare tonaliteit dezer nieuw verbeterde radiotoestellen, met automatische regeling, te prijzen. Daar vindt men ook electrische strijkijzers van een gansch nieuw model, waardoor het strijken thans een plezier wordt en ook alle gevaar van contact geweerd is. In een andere klas is de stand ingericht van «Ypris Sportswaar vooral de jeugd en de sportliefhebbers hun gading vinden. Daar' heeft de Heer Ernest Mar- cormeau alle sportartikelen verzameld, en onder meer benoodigheden voor football, tennis, zwemmen, boks, ping-pong, enz. Daar heeft men ook hof- en camping tenten en alles wat men noodig heeft om eenigen tijd op den buiten of aan zee de genoegens van het kam- peegen te kunnen smaken. Verders ziet men er nog een uiterst licht roeiboootje, een prachtige verzameling Finsche messen met zilver belegd, de Athletic Rowing, een volmaakte roeimachien waardoor men zich thuis de spieren Ijan ontwikkelen, alsook alle andere appa raten voor gymnastiek, tot zelfs balan?oires voor kin- ders toe. In de daaropvolgende klas en gang krijgt men de werken te bewonderen der leerlingen onzer stedelijke Nijverheidsschool, die onder het bestuur van den Heer Eandtsheere. welke geholpen is door een uitgelezen leeraarskorps, een steeds grooteren bloei kent en haar leerlingenaantal van jaar tot jaar ziet toenemen. De tentoongestelde werken, zooals meetkundige-, projec tie- industrieele- en ook bouwkundige teekeningen, getuigen van de degelijkheid van het onderricht dat de leerlingen daar in die school genieten. Ook de mode leerwerken. door enkele leerlingen van de klas van den Heer Cornillie vervaardigd, worden terecht bewon derd. doch vooral de medewerking der schilderklas. waarvan de Heer Degroote leeraar is, wordt ten zeer- KOOPT PACHA CICHOREI, en te zamen 50.000 Fr. prijzen. Vraagt de voorwaarden aan uwen winkelier, en antwoordt voor den 15" Juni. Voor uwe verzekeringen van gelijk welken aaril, wendt U bij voorkeur tot de zoo gunstig gekende en voordeelige Naamlooze Vennootschap Gesticht in 1919 n Maatschappelijk kapitaal 5.000.000 Ir. Reserven 10.000.000 fr. Gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 De cember 1932, in uitvoering der wet van 25 Juni 1930, betrekkelijk de Levensverzekeringonder nemingen. De voordeeligste tarieven. Klare en uitgebreide Polisvoorwaarden. Thans uitbetaalde rampen MEER DAN 15.000.000 FRANK. Reeds uitgekeerd aan de verzekerden onder vorm van premievermindering MEER DAN 2.000.000 FRANK. MAATSCHAPPELIJKE ZETEL KORTRIJK Bijkantoren YPER OOSTENDE VEURNE GENT. De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap. ste opgemerkt en is dit jaar buitengewoon belangrijk. Behalve de paneelen van nagebootst hout en marmer, die allen merkwaardig zijn. vindt men er ook nog een zeer belangrijke afdeeling der decoratieschilderklas. waar enkele leerlingen werkjes tentoonstellen die van een grooten aanleg en goeden kunstzin getuigen. Daar bij beoefent men nu in de schilderklas nog een nieuwe kunst, namelijk de glasschildering en wij mochten nu reeds enkele goedgeslaagde ramen bewonderen. De leerlingen die deze school volgen zijn verzekerd later goede en bekwame ambachtslieden te worden. Mocht het bezoek aan de tentoongestelde werken van de leer lingen der Nijverheidsschool veel ouders aanzetten hun jongens aan die school toe te vertrouwen ten einde hun latere toekomst te verzekeren. Op den koer der Middelbare School heeft de Heer C. Cromheecke zijne betonsteenen tentoongesteld en een kleinen muur opgemetst om aan te toonen welke groote besparing het gebruik dezer steenen verzekert door het snel plaatsen ervan en het gewin aan tijd en ook door het minder gebruik van mortelspecie en plak werk. En thans komen we in de groote gymnastiekzaal der Middelbare School, waar nog een drietal stands zijn opgericht. Eerst de steeds zeer belangrijke stand der Gas- en Electriciteitsmaatschappij die hier een gansehe reeks gascuisinières en electrische keukenstoven van alle grootte en voor alle gebruik tentoonstelt, welke om hun practische opvatting en uiterst gemakkelijke behande ling, door alle huisvrouwen terecht geprezen zijn en daarbij door hun billijken aankoopprijs en gering ver bruik in ieders bereik zijn. Vooral de gemengde cui- sinière die. 't zij afzonderlijk, 't zij gelijktijdig, werken kan met gas en met kolen en dus zoowel 's winters als 's zomers kan gebruikt worden, werd ten zeerste op gemerkt. Daarbij heeft men ook nog gasradiators voor de verwarming van alle woonvertrekken, water- en badverwarmers, waschmachienen, electrische drogers, koelkassen. enz. in een woord alles wat thans op ver- warmingsgebied in een modern ingericht huis van noode is. De Heer Albert De Hollander, die de bezoekers den Zondag en Maandag met twee zijner leerlingen op een accordeonconcert vergastte, stelt daar insgelijks een prachtige collectie nieuwe accordeons ten toon. waar onder de opzienbare Ampliphonische accordeons Set- timio Soprani, die terecht als het meesterwerk van het Italiaansch maaksel aanzien worden en die om hun velerlei verbeteringen en voordeelen door alle lief hebbers van dit zoo populair instrument ten zeerste bewonderd werden. Ook de nieuwsoortige piano-accor deons of harmonicas waarvan het klavier voor de rech terhand, dat vroeger uit knoppen bestond, thans dopr een pianoklavier vervangen is, trokken ten zeerste aller aandacht. Daarbij hebben wij in dezen merkwaar- digen stand nog een volledige jass en ook de radio (i Royal Record van belgisch maaksel met automatisch klavier. En om te eindigen krijgen wij nog de broeibedra- men en serren te bewonderen van den specialist-ser- renbouwer, Heer Hubert Decrock, die thans ook nog rieten matten van alle afmetingen, bamboestokken op alle lengten dienende als leidstokken. bladgrond en ook de scheikundige meststoffen Robur tentoonstelt en dus om zeggens alles verkoopt wat de hoveniers en groentenkweekers kan nuttig zijn. De hofbouwliefheb- bers verdrongen zich steeds talrijk rond dezen stand en daar zullen ongetwijfeld, niettegenstaande de crisis en de onzekerheid van den tegenwoordigen toestand, goede zaken gedaan geweest zijn. Wij mogen echter de Middelbare School niet verla ten zonder een oogslag te werpen op de talrijke en prachtige prijzen der tombola en zonder de cinema- vertooning bijgewoond te hebben welke ongeveer een uur duurt en in een der bovenzalen onafgebroken ge geven wordt door de General Motors, die daar alzoo op aantrekkelijke wijze een uiterst goede reklaam rtiaakt voor hare autorijtuigen en camions. In de tweede afdeeling der Handelsfoor welke in den herbouwden vleugel der Halle is ondergebracht, krij gen wij in den ruimen stand van den Heer Cesar Mottrie dadelijk de automobielen der General Motors, die wij daar zooeven op het witte doek zagen, te be wonderen. en namelijk de alomvermaarde rijtuigen Chevrolet, die het wereldrecord houden in verkoop en waarvan alle nieuwe modellen thans voorzien zijn van onafhankelijke voorveering de prachtige rijtuigen Buick, Oldsmobile en Pontiac en ook de gansch om vormde en verbeterde Opel die benevens het voordeel der kleine rijtuigen, nu ook nog het uitzicht en het comfort der grootere en kostelijker autos biedt. De Heer Cesar Van Marcke, specialist in electrische uitrusting van autos en motos, stelt een aantal dei befaamde accus Tudor ten toon, alsmede magnetos en alle andere autobenoodigheden, zooals lichten, cla xons, enz., ook nog electrische motoren van verschei dene grootte en de olie Castrol die door vele automo bilisten zeer geprezen wordt. Daarnevens is de stand van den Heer Maurice Co- m.vn, wier firma Regom Pneuseveneens door alle autorijders gunstig gekend is en zich gespecialiseerd heeft in het herstellen en regommeeren van autoban den. Ook nieuwe autobanden der merken Englebert. Goodrich en Michelin zijn daar tentoongesteld, als mede de Buda Diesel motor die den essenceiTiótor var. alle Ford camions kan vervangen. Ook de stand van den Heer G. Derycke, die in gansch de streek gekend is voor zijne bureelmachie- nen en ze in eigen werkhuizen herstelt, wordt druk bezocht. Daar ziet men de gunstig bekende Kappel schrijfmachine, de Corona rekenmachien en ook een nieuwe duplicator, de Hanek, die spijts zijn lagen prijs alle practische verbeteringen bezit en toelaat 4000 exemplaren per uur te drukken. De Heer Gerard Philippe is de vertegenwoordiger voor Yper en omliggende der B. K. opfokvoeders van Koudijs-Voederfabriek van Rotterdam, en stelt een aantal stalen veevoeders ten toon die thans, wil men gezonde en rendeerende dieren kweeken, op elke boer derij en bij eiken veefokker onmisbaar zijn. Nu volgt de belangrijke stand der firma Stevens Gebroeders, waar alle soort landbouwmachienen de aandacht der landbouwers trekken. In dezen stand ziet men ook de radios Philips en men verneemt er dat het huis een bijzonder herstellingsatelier voor ra dios bezit. Een groote aantrekkelijkheid voor de kin deren is de electrische trein en zonder twijfel zulllen vele kleinen de naaste maal aan St Maarten vragen dat hij hen ook een electrisch speelgoed van de firma Stevens zou brengen. Verder heeft men er een elec trische strijkmachine waarop demonstraties gegeven worden die bewijzen hoe vlug en gemakkelijk het strijken van alle waschgoed thans kan gaan. Ook grassnijders, waschmachienen van allen aard. elec trische drogers, coffre-forts, enz. volledigen dezen stand die steeds druk bezocht is. Ook de firma Devos-Dewanckel heeft een mooien stand opgericht waar zij de nieuwste modellen der Ford autos tentoonstelt, en onder meer de prachtige wagens «V-8 Standard» van 12 en 18 P. K. en «V-8 de luxe» met motor van 18 P.K.. en ook de groote praeht- wagen Mercury 8en de kleinere autowagen Ford 7 P. K„ en verder een bestelwagen Ford. De faam der autos Ford. waarvan er hiér in België zooveel in ge bruik zijn, is niet meer te maken. Ook genoot deze stand eenieders belangstelling en kon men er al de voornaamste nieuwigheden, die den laatsten tijd in de autonijverheid het licht zagen, bewonderen. De Heer Adrien Buseyne, vertegenwoordiger der fa briek voor landbouwproducten en voedingsstoffen Zodiacvan Brussel, beveelt verder aan de tuin- bouwkweekers en landbouwers zijn volledige organico- minerale meststoffen Ormineaan en stelt hiervan een aantal stalen ten toon, alsmede van de Zomine mineraal mengsel voor alle dieren, en van verscheidene specialiteiten van voeders voor kuikentjes, hennen, dui ven, konijnen, honden, enz. Een stand die eveneens veel bijval geniet is deze van den Heer André Stevens-Vandermarliere, alge meen vertegenwoordiger der vuurhaarden en nieuw verbeterde en verbreede buffetstoven Tamines. Daar ziet men anders niet dan stoven, cuisinières en haarden van alle vormen en in alle prijzen. Vooral de onlangs nieuw uitgekomen cuisinière Kreft. die slechts 5 kgr. kolen verbruikt in 24 uren en dus als de spaarzaamste kan doorgaan, wordt veel bezien. Ook de practische gasvuren met primagaz. zoo voordeelig op den buiten en in de plaatsen waar nog geen gasleiding bestaat, wekken de kooplust op van vele lieden. De Heer Hoflack stelt daarnevens zijne rijwielen Salvator ten toon. die om hunne algemeen erkende hoedanigheden, hun stevigen bouw en zachtloopende rollementen alom geprezen zijn. Daar ziet men bene vens allerhande heeren- en damesvelos, ook de zoozeer in zwang gekomen tandems en triporteurs. een uiterst lichte koersvelo in duralumin en met kader in spe ciaal staal die gansch uitgerust slechts 7 kgr. 500 weegt, en ook nog een nieuwigheid, namelijk een velo waar van de dynamo voor het electrisch licht in de naaf van het voorwiel steekt. Daarover heeft men de goed ingerichte uitstalling, van bouwstoffen en kolen der firma Raph. Coulier - Jcnckheere, die geen moeite gespaard heeft om de aan dacht der bezoekers te lokken en er door een aantal kleine lusthuisjes op een hoop zand, waardoor men zich in de duinen aan de zee zou wanen, wonderwel in ge slaagd is. Men bemerkt er onder' meer alle modellen pannen, speciale en vernuftig gemaakte schouwkap- pen waar de wind onmogelijk kan inslaan, asbest ce- mentplaten. buizen, bloembakkéri: cementen-, cera- mieke-. granito- en faience tegels in alle kleuren en teekeningen, isoleerplaten Insulite tegen de vochtig heid. klankwerende platen Dhenaclite en andere voor venster- en muurbekleeding, alsmede verscheidene soorten kolen. In den stand der Werkhuizen Ypriana, van den Heer Leon Durnez, die daarop volgt, krijgt men allerhande landbouwmachienen te zien. alsmede de goedbefaamde afroomers Ypriana. de Marco filter, het eenvoudigste en meest hygiënische stelsel om melk te filtreeren. als ook de uitstekende waschmachienen Flandria die aan de huisvrouwen zooveel werk en moeite'tijdens de las tige waschdagèn besparen. Daarnevens heeft men de zware vrachtwagens van het merk M. A. N., dat de eerste Diesel motor vervaar digde. alsmede de nieuwe modellen Imperia, tentoon gesteld door de Heeren Vander Bauwhede Gebroeders, van de Garage National. De Imperia wagens van .9. 7 en II P. K. met voorwieldrijving en vier onafhanke lijke wielen worden om hun sierlijken bouw, het groot comfort dat zij bieden en vooral om hun gering ver bruik ten zeerste bewonderd en geprezen. De nieuwe typen van deze wagens van Belgisch fabricaat. .name lijk het binnenstuur Mésangeén de decapotable «Alouette» munten uit door hun bevallige lijn en zijn ongetwijfeld, door hun belangwekkende voordeelen. een grooten bijval verzekerd. De Heer Maurice Cherehye-Kesteloot, vertegenwoor diger der vermaarde automobielschilderingen Duco en Dulux van de Maatschappij Du Pont, stelt een oude auto ten toon waarvan de eene helft herschilderd is en de andere niet, zoodat de tegenstelling dadelijk in het oog springt en meteen ook de hoedanigheden der Ducb en Dulux schildering alsmede het verzorgde werk doet uitschijnen, daar de auto. gezien langs den her7

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 2