Cinema Coliseum Cinema «Oud Yper» SPORTKONINGEN De Wees derWoestijn 3 De Ypersche Kunstkring in de Handelsfoor METAMORPHOSE BLANCHE NEICE ET LES SEPT MAINS Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen KIDNAPPING St Jozefs Vrije Beroepsschool, leper schilderden kant. er ajs een gansch nieuwe uitziet. In dezen stand ziet men ook nog de verschillige pro ducten Du Pont welke voor het onderhoud van aytos van het allergrootste nut zijn. De Garage de l'Yser, uitgebaat door de Heeren A. Van Eenaeme en J. Decroek, heeft het agentschap der autos Renault en stelt de nieuwste modellen van dit merk ten toon, namelijk de Juvaquatre, 6 P. K., 4 plaatsen, de Novaquatre, 'de Primaquatre en de Vi- vaquatre, verder een vrachtwagen Renault van 4 ton en een practische bestelauto van 1500 kg. Ook al deze rijtuigen worden door de bezoekers nauwkeurig gade geslagen ten einde de vele voordeelen ervan met die van andere merken te kunnen vergelijken De Heer Leon Verfaillie is vertegenwoordiger der Wekhuizen E. en R. Lataire, van Eekloo, en stelt dezes ontroomers. waschmachienen en electrische drogers ten toon. De Maxima-Lataire afroomer. voorzien van electrischen motor, biedt tal van voordeelen die op de hoeve zeer gewaardeerd worden, en de waschmachien met den droogzwierder Lataire vormen te zamen eep ideale huishoudelijke waschinstallatie die de sleet op het linnen vermindert en ook veel last en werk be spaart. De Heer Verfaillie is ook nog agent der boter- keerns G. M. H.. die dank hunne volmaaktheid, hunne Stevigheid en hun schoone afwerking een algemeene faam genieten. De Heer G. Vandamme, vertegenwoordiger der autos Chrysler Plymouth heeft zijn stand in een echten auto salon herschapen, waar de luxueuse en comfortabele wagens dezer merken tot hun volle waarde uitkomen en aller bewondering afdwingen. De vele verbeterin gen. die aan de nieuwe modellen 1939 van de rijtuigen Chrysler en Plymouth aangebracht werden, maken van deze autos de schoonste en weelderigste in de reeks groote rijtuigen. De Sedan, twee en vier deuren, als ook de prachtige coupé trekken aller aandacht en worden door alle automobilisten met begeerige oogen gadegeslagen. Een volgende stand is ingenomen door den Heer J. Rouseré-Lamoot, vertegenwoordiger der naaimachlenen Welka. waarvan hij een schoone keus modellen ten toonstelt. Vooral de wonderbare Welka, type 117, trekt aller aandacht en is werkelijk de naaimachien die alles doet. Met die een en zelfde naaimachien immers kan men voor- en achteruit naaien, rechte en ook zig-zag steken maken, knoopgaten maken, overnaaien, knoopen en kanten aannaaien, motieven stekken, stoppen, bor duren, zoomen, enz. Deze volmaakte, stevige en ook eenvoudig en vlug werkende machienen vallen zeer in den smaajt der bezoeksters die met de meeste aan dacht de werking ervan nagaan. De Heer A. Denys-Lebbe, depothouder van Air Li quide stelt verschillende lasch- en snijapparaten ten toon en geeft werkelijk interessante demonstraties met Tobin, het ideaal soldeerlaschmetaal, die door de ken ners en stielmannen met veel belangstelling gevolgd worden. De Ypersche steenbakkerij der firma Vanderghote, Donck en Cie stelt hare verschillige soorten baksteenen en geslepen steenen ten toon en deze producten worden langdurig gadegeslagen door de aannemers, metsers en andere belangstellenden die er eensgezind de degelijk heid van erkennen. Daarnevens vinden de beenhouwers en varkenslach ters alles wat hun beroep aanbelangt in den stand •van het huis B. Prum, waar allerhande messen, vor men, hakmolens, hespesnijders, tendeusen, automa tische weegschalen, kapblokken, enz. in een woord alle beenhouwersartikelen tentoongesteld zijn. En een laatste stand is die van den Heer Firmin Valentin-Philips, die zich voornamelijk bezig houdt met het vervaardigen van alle soorten ladders en zich daarin reeds, dank aan de hoedanigheid van zijn werk en de voordeelige prijzen, in gansch de streek een ze kere faam heeft weten te maken. Zooals voorgaande jaren heeft deze naarstige ambachtsman zijne pogin gen beloond gezien en tijdens de Handelsfoor ver scheidene zijner tentoongestelde ladders aan den man gebracht. Hiermede is ons bezoek aan de verscheidene stands der 16' Handelsfoor geëindigd, doch buiten rondom de Hallen zijn nog tal van autovrachtwagens en auto tractors van alle merken tentoongesteld, alsook land- bouwmachienen die allen veel beziens hebben. Heden heeft de 16e Handelsfoor reeds hare poorten gesloten, zij behoort thans reeds tot het verleden, maar de kosten en moeite die onze moedige handelaars, dank aan wier welwillende medewerking de Handelsfoor zoo prachtig slaagde en zoo buitengewoon interessant was, zich daar getroosten, zullen niet nutteloos zijn en de reklaam die zij er voor hunne producten maakten, zal. wij hebben er de stellige overtuiging van, vroeg of laat de beste vruchten dragen. Tentoonstellers, HET YPERSCHE maakt propaganda voor de Ypersche Handelsfoor als niet een ander weekblad. Het ondersteunt aldus uwe pogingen tot uitbreiding uwer zaken. Ondersteunt het wederkeeriglijk en plaatst uwe advertenties in HET YPERSCHE het meestgelezen Ypersch weekblad. o De tentoonstelling van beeldende kunst, opgericht door den Yperschen Kunstkring, heeft dit jaar een echt succes verworven. De talrijke en keurige werken van de leden van den kring hebben de aandacht getroffen van ons kunst minnend publiek, dat er groot genoegen in beleefd heeft de waarde van de voortgebrachte werken en den bloei van den kring vast te stellen. Een woordje lof voor de geachte kunstenaars is zon der twijfel meer dan verdiend. In de volgorde opge geven door het katalogus geven wij hieropvolgend een overzicht van de uitgestelde kunstwerken Flosculus. De rijke collectie bloementafereelen mun ten uit door den zachten dons der bloemen, het warm coloriet en de stemmige omgeving. Echt kunstige bloe mentafereelen, waaronder de dahlias en de rozen be koorlijk zijn. M. Leopold Beun. De befaamde Poperingsche kunst schilder. geeft ons zijne mooie landschappen te bewon deren. Landschappen onder wolkengeweld of stormige natuur welke bekorende effekten schept. Uitmuntend werK dat eigen is en den besten 'indruk laat. M. C. Brillon. In zijne kunstwerken leeft het heer lijke vooroorlogsche Yper. De tafereelen, met den smaak den kunstenaar eigen voorgesteld, zijn fragmen- ten geschiedenis die voor de stad een groote waarde I hebben. Mevr. Fr. Daeiemans. Drie schilderijen van uitge- kozen bloemen, drie werken die uitmuntend zijn van I voorstelling, aantrekkelijk door kleur en atmosfeer, en blijk geven van een hoog kunstgevoel. Jufvr. Anne-Marie Daeiemans stelt een paar studies voor, die wel gelukt mogen genoemd worden en die van de jeugdige kunstenares veel laten verhopen voor I de toekomst Haar voorbeeld weze een aansporing voor de jeug- i dige Ypersche kunstbeoefenaars, om toekomende jaar ook hunne werken in het salon van den kunstkring uit 'te stellen en zoo mede te werken aan den herop bloei vaft de kunst in ons gewest. M. Maurice Deraedt. Van zijne schilderwerken heeft «Het Godshuis de Pelikaan te Brugge» en het «Brugsch straatje» het meest bevallen. Er steekt zon en leven in, die echt bekoorlijk zijn. Het beeldhouwwerk van M. Deraedt heeft eenieders bewondering opgewektprachtige koppen van Jupiter en Neptunus. met kracht, drift en zwier geboetseerd. 'De schoone kri^dens met gebeeldhouwde paneelen ging niet ongemerkt voorbij. Baron Yves de Vinck. De toegewijde voorzitter van den Kunstkring stelt een zonnig boschgezicht voor, een ondetwerp dat in zich zelf reeds gewaagd is, en dat op merkwaardige, kunstige wijze is weergegeven, getuigenis afleggend van den durf, den goeden smaak en de ervarenheid van den schilder. M. Paul Gits, jonge broeder van onzen stadsbouw meester. stelt zijne landschappen aantrekkelijk voor, munt uit door zijne vergezichten en de kracht van zijne voorstellingendrie schoone tafereelen. M. Octave Grimonprez, de befaamde ontwerper van tal van kunstplakbrieven, heeft een eigenaardige ma nier om «Yper in oorlogstijd» voor te stellen, als mede een Hollandsch landschap Inkijk en manier van voorstelling, eigen aan den kunstenaar, zijn de kenmerken van zijn werk. M. Gerard Patfoort is de dichterlijke schilder die zijne tafereelen vol zacht leven en diep gevoelen steekt. Drie tafereelen; drie kunstgewrochten, waarvan de Donkere poortnochtans onze voorkeur bekomt, wellicht omdat het een bekoorlijk hoekje van onze stad op bijzonder kunstige en poëtische wijze voorstelt Jufvr. Antoinette Storme biedt ons een aandenken aan aangename stonden doorgebracht aan den voet der duinen, en geeft bijzonderlijk blijk van haar kunst zin en vaardigheid door haar Stil levenEen jong talent dat belooft. M. Van Moerkerke, de kunstenaar van Passchen- dale, heeft groote handigheid en gemak van werken. Uit zijne talrijke werken verkiezen wij een paar hoeve- zichten en vooral zijne Sneeuwvlaktedie ons den ken deed aan de tafereelen van Breughel. M. Elie Verheye verdient een bijzonder woord van lof voor zijne kloeke fusainteekeningen, waaronder de Moleneen krachtige en knappe uitbéelding geeft van een dezer reuzen die onze landschappen ver fraaien. De tentoonstellingszaal was met smaak opgeschikt, zoodat de voorgestelde werken tot hun volle waarde kwamen en op de talrijke belangstellende bezoekers den besten indruk nalieten. Mocht het stadsbestüur acht geven aan de verheven betrachtingen van den Yperschen Kunstkring en het kunstleven in ons gewest en stad ophelpen en steunen. Paques, foire commerciale, musiques, tout cela. sous le beau soleil que nous ont ramené les cloches joy- euses, fait sortir Ypres de sa chrysalide. Comme un superbe papilion, elle étale ses ailes flamboyantes et s'apprête a butiner le plaisir. On la contemple, étonné de la voir si belle et si ani- mée, elle, hier encore, silencieuse et morne sous la grisaille des cieux. Quelle heureuse métamorphose. Les gens et les choses se dégourdissent comme elle. Tout est lumière et sourire tout vibre et tout chante. Vivre, vivre heu- reux avec tous ses espoirs ressuscités. telle est, sans doute, la devise de chacun. On se promèneon flane en contemplant les éta lages magnifiqueson se repose aux terrasses, d'oü l'on admire les petits chefs-d'oeuvre fleuris dont les modistes ont coiffé les dames et les demoiselles. Pour ne pas faillir a ses devoirs, on visite les stands trés intéressants de la foire commerciale. II en est un qui sort du cadre matériel et qui toujours attire toute notre attention c'est celui de nos artistes peintres. Certes, parmi les ceuvres exposées, il y en a qui sont des essais timides et impersonnelsd'autres, qui re- vêtent un talent plus sur, et d'autres encore qui reflè- tent la personnalité de l'artiste. Mais, nous ne voulons pas en faire ici une critique approfondie. Cela nous peinerait trop de briser, peut- être, les plus beaux élans du coeur. En effet, nous con- naissons trop bien les heures déprimantes du doute, qu'ont vécues tous les créateurs d'ceuvres artistiques. Bien au contraire, nous voulons chasser le démon qui prend un malin plaisir a paralyser toutes les fa- cultés créatrices. Qu'il s'agisse de la palette d'un novice ou même de celle d'un expert, seule la persévérance permet d'obte- nir les effets les plus imprévus. capables d'impression- ner trés agréablement l'oeil. Cela nous fait grand plaisir, de ne pas trouver dans cette exposition, des ceuvres d'une conception baroque témoignant une pauvreté d'inspiration. Toutefois, nous aimons le moins, certaines d'entre elles qui imitent trop la carte postale ou la gravure. Tous les peintres exposants méritent nos plus vives et plus sincères félicitations. Nous les nommons Mme et Mademoiselle Daeiemans, M'11' Antoinette Storme, Flosculus, qui, son pseudonyme nous le fait supposer .est aussi une Dame, et, sauf erreur de notre part MM. Verheye, Brillon, Van Moerkerke. Grimon prez. Patfoort, Deraedt. le Baron Yves de Vinck, Beun et Paul Gits. Charmé par ce qu'on a vu, on reprend sa flSnerie. On va, on vient de la place René Colaert, a la place Al bert Ir. Ici. un concert, la, un concert. On va, on vient d'un kiosque a I'autre. On voudrait écouter toutes les musiquesmais le moyen n'existe pas encore de se dédoubler. Nous pouvons cependant affirmer que toutes les Naamlooze Vennootschap St Jacobsstraat, 30, IEPER Tel. 376. o Zaterdag 15 April, te 8 J uur Zondag 16 April, te 1 i u„ te 5 u. en te 8 J u. Maandag 17 April, te 5 1 u„ en 8 u., doorloopend. Dinsdag 18 April, te 8 i uur Woensdag 19 April, te 8 i uur Donderdag 20 April, te 5 J u. en te 8 J u., doorloopend. Op algemeene aanvraag wordt de sprookjesfilm in technicolor van WALT DISNEY opnieuw vertoond O- Als bijfilm de fransch gesproken avonturenproductie NIEUWSBERICHTEN GAUMONT KINDEREN ALTIJD TOEGELATEN. Vrijdag 14, Zaterdag 15 en Maandag 17 April, te 8 uur Zondag 16 April, te 2 en 5 uur doorloopend. Avondvertooning te 8 uur. DEZE WEEK HET GROOT LACHSUCCES VAN FERNANDEL en RAIMU Na Ignace en Barnabé is Fernandel Sportkoning gekozen Fernandel heeft zich met al zijn onstuimig heid op een nieuwe taak toegelegd. Hij heeft met Raimu een equipe gevormd, en welke Equipe Het is onmogelijk te verhalen hoeveel geestige voor vallen zich in de film voordoen. Daarbij nog Groot fransch gesproken avonturenfilm, vertolkt door José Vali en Green Munro, en den be roemden Kangourou Boxer Chut. Kinderen toegelaten. ECLAIR JOLTRNAL. phalanges qui ont participé au grand festival de Pa ques ont récolté de beaux succès. Que MM. les Presidents, les chefs et les musiciens de toutes entendent ici les échos des applaudissements enthousiastes qui saluèrent chaque exécution. Se sont fait entendre L'Harmonie socialiste. Direc teur M. Alb. De Hollander, l'Harmonie Ypriana, Dir. M. Deridder, la Vlaamsche Harmonie. Dir. M. A. Van Puyvelde, l'Harmonie Libérale, Dir. M. Cam. Chris- tiaens, toutes d'Ypresl'Harmonie Communale La Fraternitéde Houthem. Dir. M. H. Sieuw. le Cercle Musical Sb Cécile de Abeele. Dir. M. Fr. Simon, le Cercle Sb Cécile de Passchendaele. Dir. M. Maniel Vandenweghe. les Accordéonistes Yprois, Dir. M. Alb. De Hollander, la Fanfare Royale de Messines. Dir. M. Jos. Baudrez, la Fanfare St André du Bizet. Dir. M. Jos. Baudrez. la Philharmonie d'Halluin, Dir. M. On.- raet, La Fanfare Royale Les Amis Réunis de Wer- vicq. Dir. M. Gust. Bonneel, l'Harmonie Catholique Sb Cécile de Poperinghe, Dir. M. Jos. Wynsberghe et l'Harmonie Royale de Warnêton, Dir. M. Fr. Deridder. II nous est impossible de donner une appreciation sur tous les programmestoutefois, nous voulons dire com- bien nous avons été sensibles au geste de la Philhar monie d'Halluin. qui clöturait la série des concerts donnés au kiosque de la Grand'Plarce. en entonnant une vibrante Brabangonne, suivie de la Marseillaise, après nous avoir donné une audition vraiment artis- tique. Hélasa l'heure oü nous écrivons ces lignes. Ypres. s'apprête a subir une nouvelle métamorphose. Nous ne voulons pas la nommer. car malgré tout, nous es- pérons qu'elle ne se produira pas. GAIRED. Goeden Vrijdag en dit jaar ook op Maandag Tweeden Paaschdag. was het vrijen ingang in de lokalen, werk huizen. tentoonstellingszalen der Vakschool voor jon gens. Meenenstraat. 18, leper. Niettegenstaande de geschiktste tijd voor tentoon stelling in eene school, ongetwijfeld op het einde van het schooljaar is. dus in Juli-Augustus, toch hadden leerlingen en onderwijzend personeel hunne beste krachten ingespannen om reeds met Paschen. ter ge legenheid der 16° Handelsfoor, treffend en leerrijk werk te kunnen voorleggen. Vijf lokalendrie voor de metaalafdeeling. twee voor de houtafdeeling en coupe en confectie werden als bij tooverslag herschapen in een heerlijke uitstal ling van theoretische en practische werken der vlij tige leerlingen. De moeite der jongelingen en hunner ijvervolle lee raars werd buiten verwachting beloond. Omtrent twee duizend bezoekers waarvan 830 op 2' Paaschdag hebben het geleverd werk bewonderd en herhaaldelijk om de onverpoosde krachtinspanning ge luk gewenscht. Telken jare voortaan als 't God belieft zullen ook op 2" Paaschdag de lokalen der Vakschool toeganke lijk zijn, en ouders der leerlingen en vrienden van het vakonderwijs zullen met fierheid kunnen waardeeren wat op onze dagen voor de welwillende jeugd wordt gedaan. 's Zondags van 10 i tot 11 j uur worden van nu reeds ten huize van Eerwaarden Heer Bestuurder. Sint Jacobsstraat, 5, nieuwe leerlingen ingeschreven voor het aanstaande schooljaar 1939-1940. Ouders, in tijds gezorgd voor de inschrijving van Uwen jongen. HET BESTUUR.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 3