RAPH -Tailor DENTISTE M"" Vandendriessche CONFECTIE - KOSTUMEN KOSTUMEN OP MAAT Opgelet 5 IIIAMA i\'TK.\' BRUILOFT 7, DE STUERSSTRAAT, IEPER Tel. 311 is open den DONDERDAG, VRIJDAG en ZATERDAG van iedere week. Bijzonderheid van Kunst-gebitten vanaf 180 tof 600 frank I N LAATSTE SNIT EN NIEUWIGHEDEN Raph. PANNEKOUCKE. Bcterstraat, 12 (bij den Grooten Bazar) YPER Zaterdag 'laatst herdachten de echtgenooten Arthur Sabben-De Groote Eveline de 60' verjaring van hun huwelijk en te dier gelegenheid hadden die eenvoudige en doorbrave ouderlingen de zoete vreugde gansch hun familie rondom zich geschaard te zien. In een onzer vorige nummers deelden wij reeds en kele bijzonderheden meê uit het leven van dit voor beeldig werkersgezin. Herhalen wij thans alleen dat beide echtgenooten hier te Yper het levenslicht za gen. namelijk Arthur Sabben den 31 Januari 1857 en zijne vrouw, Eveline De Groote, op 21) November 1859. Uit hun huwelijk, dat hier in St Niklaaskerk ingeze gend werd den 21 April 1879, sproten acht kinderen, waarvan er thans nog zes, te weten twee zonen er. vier dochters, in leven zijn. Allen zijn gehuwd en op heden telt de familie Sabben reeds vier kleinkinderen en een achterkleinkind. Tien jaar geleden vierden de echtgenooten Sabben-De Groote --ur. gouden bruiloft in besloten fa miliekring, doch thans, gezien het de eerste maal is dat een echtpaar hier te Yper het geluk heeft zijn diamanten bruiloft te mogen vie ren. wérd besloten deze heuglijke gebeurtenis plechtig en met meer luister te herdenken. Vergezeld van al hun kinderen, kleinkinderen en achterkleinkind werden de jubilarissen in auto ge voerd naar de St Maartenkathe draal. waar te 11 u. een korte doch indrukwekkende plechtigheid plaats had en waar ook reeds vele vrien den en kennissen en geburen ver zameld waren om deze schoone plechtigheid bij te wonen. Toen de jubilarissen de kerk bin nentraden, voerde de Heer Mau rice Baert. kapelmeester, de heer lijke Bruiloftsmarsch uit Tann- hauser» van R. Wagner op het groot orgel uit, terwijl de Z. E. H. Deken Vermaut, omringd van de Eerw. Heeren onderpastoors De- coninck en Huyghe, ze in de krüis- beuk opwachtte en ze, na een woord van welkom, naar de hen voorbe houden zitplaatsen in het midden koor leidde. i Aan het kerKportaai werden een paar foto's genomen van het feestvierend echtpaar, waarna het 'samen met de andere familieleden terug in de auto's stapte en I naar het stadhuis gevoerd werd. Hier wachtte hen een overgroote menigte op en het was tusschen een dubbele haag van bevriende wezens dat de jubilarissen het stadhuis binnentraden, waar de lieer schepen Deiahaye. in ambtskleedij, hen in de groote bovenzaal opwachtte. De gang van het stad huis, de breede trap tot boven toe was zooals bij de groote plechtigheden, ter eere der gevierde echtgenoo ten, met tapijten belegd. De jubilarissen, omringd van hun kinderen, namen plaats aan de eeretafel 'rechtover den Heer schepen d;e, na voorlezing van de huwelijksakte, welke over 60 jaar gesloten werd. hen als volgt toesprak Daarna hield de Z. E. H. Deken de volgende aanspraak die op al de aanwezigen diepen indruk miek De echtelingen SABBEN-DE GROOTE, omringd van den Heer schepen Deiahaye en van hun familie, na hunne ontvangst op het stadhuis. Dierbare Echtgenooten, 't Is 60 jaar geleden dat gij, vol jeugd en vol vreugde, voor de inzegening van uw huwelijk, voor het altaar kwaamt staan, 't Was in St Niklaaskerk en de pastoor van dien tijd sprak u toen over het huwe lijk en zegde dat dit heilig verbond door den dood alleen kan verbroken worden. En hij stelde u de vraag: Arthur Sabben, wilt gij Eveline De Groote, hier te genwoordig. aanvaarden als uwe wettige huisvrouw volgens de gebruiken onzer Moeder de Heilige Kerk Ook aan de bruid werd daarna dezelfde vraag gesteld en beiden hebt gij geantwoord, ja, wij willen. Daar door hebt gij de verbintenis aangegaan van wederzijd- sche getrouwheid, liefde en behulpzaamheid tot den dood toe. Deze onverbreekbare verbintenis, O. L. Heer heeft ze aanveerd en gezegend. Hij heeft ze verheven tot de waardigheid van een sacrament, bron van ge nade en zegen. Sindsdien zijn 60 jaar verloopen. Een lange reeks jaren zijn voorbijgegaan gedurende dewelke gij samen hebt gewrocht en gezorgd. Zes kinderen hebt gij groot gebracht en vandaag zijn allen rondom u vereenigd, uwe kinderen, kleinkinderen en tot uw achterkleinkind toe om feest te vieren. Volgens oud en loffelijk ge bruik zijt gij allen samen gekomen eerst om God te danken en te loven. Immers, we weten dat alle zege ning van hierboven komt. Een schoon vlaamsch spreek woord zegtIn Gods zegen, is 't al gelegenEn in uw huizeken op de Noordlaan, prijkt daar aan den muur in uw keuken het kruisbeeld, een teeken dat gij O. L. Heer erkent en niet nalaat alle dagen den zegen van hierboven af te smeeken en God te bidden. Daar om, om God te bedanken voor al de weldaden die Hij u échonk, zal straks plechtig het Te DeumWij loven u o Heer in deze kerk dreunen. Zestig jaar huwelijk is een zeldzaamheid en het zou me niet verwonderen moest gij de eenige zijn in gansch Yper aan wien dit geluk gegeven is diamanten brui loft te mogen vieren. Diamant is iets kostelijks en zeldzaam dat men hier niet vindt in steengroeven noch koolmijnen, maar dat komt uit verre streken. Velen hebben nog nooit diamantin hun handen gehad of zelfs nog nooit gezien, het is een zeldzaamheid, iets eenigs. iets schoons, En gis het geslepen is, dan glinste ren de facetten ervan 'als sterren. Schoon is het ook zestig jaar getrouwd te zijn en dit huwelijksleven met Gods zegen vervuld te zien. schoon is uw erkentelijk gebaar van thans om God te komen bedanken voor dit lang huwelijksleven dat zoo verdienstelijk is niet al leen in de oogen der menschen maar vooral in de oogen van O. L. Heer. Niet alleen hebt gij het even gemakkelijk gehad en het leven was voor u niet zonder moeilijkheden, dit is niet mogelijk. Vandaag is het- schoon weder, de zon lacht u tegen, doch het was niet altijd zoo en soms hebt gij ook lastige dagen gehad. Maar ge waart al tijd met twee om uw wel en wee, uw zoet en zuur te dragen met verduldigheid.' moed en vertrouwen op O. L. Heer. Gelukkig huisgezin waar man en vrouw altijd te gare zijn. elkander goed verstaan om eerlijk door het leven te gaan ep den weg te toonen aan kin deren en kleinkinderen, den weg naar vrede en vreug de. Uit ganscher harte wensch ik u geluk en zeg ik u hartelijk proficiat ter gelegenheid van uw diamanten jubileum. Ik vraag aan onzen Heer dat Hij u nog lange jaren verleene zoo het Hem belieft, nog vele en ge lukkige jaren. En moget gij eensdaags, na een lang en gelukkig leven op aarde, met al uwe kinderen veree nigd zijn voor eeuwig in ons hemelsch vaderland. Amen Vervolgens hief de Z. E. Heer Deken den schoonen lofzang Te Deumaan, waarna hij de jubilarissen tot aan de kruisbeuk terug leidde en van hen afscheid nam. terwijl de Finale uit de 6° sonate van Mendels sohn op het groot orgel gespeeld werd. Beste Jubilarissen, Geachte Familie, Vandaag is het voor u allen een blijde, een geluk kige dag. Peter Arthur en Metje Eveline yieren hun jubilé van 60 jaar huwelijk. 60 jaar!... 't Is toch zoo lang... en 't passeert zoo zeere. Arthur Sabben trok over 60 jaar met zijn Eve- lintje naar 't stadhuis. Ze werden getrouwd door Heer Hector Bossaert... en de twee menschen leefden en klawierden te gare, zooals ze hier te Yper zeggen. En 't menagie vergrootte, de kleine jongens kwamen, een met een keer tot er acht w'aren, en Evelintje wrochte dag en nacht om de kinders proper te zien. Hoeveel nachten heeft zij niet gewrocht, maar ook in Yper zei men als de kinders Sabben op strate kwamenzij komen lijk uit een doozetjeArthur was zager, een lastige stiel. Geheel zijn leven heeft hij gewrocht voor de familie Burgho. Met zijn maat Gustaf Mascou zaagden zij de hoo rnen in bullen. Terwijl Mascou de schors afschreepte, vijlde Sabbetje de groote zage, en dan zegden ze el kander Hoe is 't, Arthur, zal ze bijten Ze zal trekken lijk in de boter Planken werden afgeteekend, de bulle opgetrokken, een klom van boven, de andere van onder, de zage voorzichtig ingezet... en weg waren zij. Voor niet lang, want van zoodra de zage begon te spannen, werd de spie ingeslegen. En die twee men schen zaagden dan weer voort, uren aan een stuk, dagen, weken, maanden... in alle weder. Ja als de zonne brandde en hunne bloote armen als verbrand waren, dan nog wrochten zij altijd gedurig voort, al tijd welgezind. Voor zulke deftige, brave werklieden moet men eerbied en genegenheid hebben. De tijden waren dan lastiger en moeilijker dan nu. Er bestond dan nog geen kindjegeld en vader en moedertje Sabben hebben van hunne talrijke kinders deftige en eerlijke burgers gemaakt. Doch dan kwam de ongelukkige oorlog. Arthur Sabben werd hier te Yper gekwetst door een schrapnell en sukkelde lan gen tijd in de hospitalen van Frankrijk. Alhoewel groot invalide en voor zijn leven lang verminkt, gelukte het aan Arthur nooit het minste invaliditeitspensioen te genieten. Het tandheelkundig kabinet van Na den oorlog gingen zij bij hunne kinders wonen te Antwerpen, maar van zoohaast zij vernamen dat hun oud huizeken gereed was bij de vaart, dan kwa men zij seffens af naar hun Yper en dadelijk, hoe erg verminkt hij ook is, ging Sabbetje rond om de been- houwerszagen te vijlen en niemand was er die dat beter kon dan hij. Niet alleen de familie is vandaag in feest, ook de stad viert meé. Mijnheer de Burgemeester heeft Z. M. den Koning verwittigd van dat heuglijk feest en Zijne Majesteit zond vandaag den volgenden brief Kabinet des Konings Paleis te Brussel. Mijnheer de Burgemeester, De Koning heeft vernomen dat Mijnheer en Ma dame Sabben-Degroote. te Yper binnenkort hun dia manten bruiloft zullen vieren. Zijne Majesteit, die Zich van ganscher harte aan sluit bij de blijken van toegenegenheid, die te dezer gelegenheid aan de eerbiedwaardige jubilarissen zul len gegeven worden door het College van Burgemees ter en Schepenen uwer stad. alsmede door Uwe mede burgers, heeft mij met de vereerende opdracht belast U te verzoeken de goedheid te hebben hun Zijn leven dige felicitaties en Zijn beste heilwenschen aan te bie den. en hun, uit Zijn naam. en ter herinnering aan die plechtigheid, bijliggende eerepenning, met Zijn beel denaar op, ter hand te willen stellen. Gelieve, Mijnheer de Burgemeester, de .betuiging mijner hoogachting te aanvaarden. Het wn. Hoofd van 's Konings Kabinet, (get.) Onleesbaar. Ziehier. Arthur, het geschenk van Z. M. den Ko ning. De stad doet er ook iets bij, maar dat is voor Evelintje. En nu zullen wij een lekker glaasje drinken op de gezondheid en het lang leven van onze twee jubila rissen. Op de gezondheid van gansch de familie Sabben. Leve onze jubilarissen i> Nadien werd de eerewijn geschonken en gedurende eenigen tijd heerschte daar de beste stemming. Vooral de geachte jubilarissen, die beiden nog uiterst goed be waard zijn, vonden er behagen in over hun jongere ja ren te spreken en waren ten zeerste verheugd over de hartelijke ontvangst en de groote eer die hen ten stad- huize te beurt viel en over de schoone geschenken die zij er ontvingen. Ook de Heer burgemeester Vanderghote kwam de jubilarissen groeten en hen zijne welge- meendste gelukwenschen aanbieden. Een lid der familie Sabben bedankte het stadsbestuur voor de prachtige ontvangst en voor de geschenken, waarna de receptie ten einde liep. Beneden aan de poort van het stadhuis stond nog steeds een groote menigte om de jubilarissen af te wachten en ze geluk te wenschen. In hun auto's trokken ze dan verder om gansch den namiddag in blijden familiekring rond een welvoor ziene tafel door te brengen. Van langs alle kanten kwamen prachtige bloemen en vele telegrammen toe als huldeblijken aan de gelukkige jubilarissen die zich aan zooveel blijken van genegenheid niet ver wachtten en erdoor ook ten zeerste ontroerd waren. «Het Ypersche» sluit zich daarbij eveneens aan en wenscht de jubilarissen nog lange en gelukkige jaren. De Familie Sabben-De Groote verzoekt ons haar beste en welgemeendste dankbetuigingen aan te bie den aan Z. E. Heer Deken en de geestelijkheid van St Maartens. aan de Heeren burgemeester Vanderghote en schepen Deiahaye. aan gansch het stadsbestuur, voor de groote eer die zij haar hebben aangedaan, en ook aan allen die haar hunne genegenheid betoonden. Aan allen hartelijk dank. Aangenomen kleermaker der Spoorwegen Leeraar aan de Vakschool. Op aanvraag komen wij ten huize tot op 30 km. - Wij betalen de reis kosten terug aan ieder kooper. Uit reklaam aanvaarden wij de stof.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 5