2 STAD YPER BEZOEKT ALLEN HET DRIE DACEN Op Zondag 30 April Maandag en Dinsdag 1 en 2 Mei VOLLEDIG PROGRAMMA Leesf onze KLEINE AANKONDIGINGEN worden, waarom zou Hitier nu plots op dezen voor hem zoo roemvollen weg blijven stilstaan en ophouden met aan het Reich de macht en uit breiding te bezorgen die hij ervoor in Mein Kampf gedroomd had ?Wat zou hem tegenhou den De andere mogendheden Maar zij deden het niet op een oogenblik dat zij zeker waren ge makkelijk te kunnen overwinnen en zullen het stellig nu ook niet doen, nu dat zij weten hoe machtig en sterk het Duitsche leger weerom ge worden is. Niettegenstaande hij dus, na de inpalming van het Sudetengebied, in het Sportpaleis te Berlijn verklaarde Wij willen van geen Tjeken niet tegenstaande hij aan Chamberlain verzekerde dat net Sudetengebied de laatste territoriale eisch was in Europa en dat hij geen volkeren in het Reich wenschte in te lijven die tot het Duit sche ras niet behooren, niettegenstaande hij door het akkoord van Munchen ook borg geworden was van de Tjeeksche onafhankelijkheid, niet tegenstaande dit alles bezet Hitier dit land met een ongehoorde snelheid, zoodanig dat de ande ren. verbluft en verrast, gedwee en lijdzaam toe zien. Dit is de laatste slag van Hitier, welke zal zijn nieuwe zijn De kleine naburige staten van het Reich, na melijk België. Holland en Zwitserland, hebben vanwege Duitschland niets te vreezen. Dit werd ons ten minste meermaals verzekerd, maar wie, na al de voorgaande verloocheningen en woord verbrekingen van Duitschland, zal nu nog zoo naïef zijn aan deze verzekering eenige waarde te hechten Nochtans al deze landen, alsmede de andere die nu onlangs door Duitschland ge raadpleegd werden als gevolg op de boodschap van President Roosevelt, hebben ontkennend ge antwoord £p de vraag of zij zich door Duitsch land bedreigd gevoelden. Doch het was hen wer kelijk onmogelijk anders te antwoorden, want zoolang de daad niet gesteld is, de aanval niet ge beurd is. mag men niet zeggen dat men zich be dreigd gevoelt, zulks ware immers een onvrien delijke handelwijze tegenover een machtigen ge- buur en zou dezen misschien aanleiding kunnen geven om zijn snoode plannen seffens uit te voeren. Officieel voelt niemand zich dus bedreigd, maar innerlijk, officieus zouden wij moeten zeg gen, is iedereen op zijn weerhouden en verwacht men zich den een of anderen dag aan een nieu wen loenschen trek van Hitier. Niemand heeft nog het minste vertrouwen in hem en met reden. Immers, aangemoedigd door den gemakkelij- ken bijval die tot hiertoe zijne politiek bekroon de. waant hij zich tot alles bekwaam. Hij weet maar al te goed dat hij door de wereld gevreesd wordt en door zijn volk aanzien wordt als him god, hun redder. En om dit aanzien, deze faam niet te verminderen, moet hij steeds vooruit op den door hem gebaanden weg naar nieuwe ver overingen, nieuwe zegepralen. Hoelang zal dit nog duren, niemand die het voorspellen kan. Doch aan alles komt een einde en ook Hitler, die nu zoo hoog geklommen is, die nu aan het hoofd staat van het grootste en mach tigste land, zou wel eens zeer laag kunnen vallen. Nu reeds gevoelt hij zijne persoonlijke veiligheid in gevaar, en na vroeger uit vrees tal van vrien den. politieke leiders en hoofdmannen laffelijk uit den weg geruimd en vermoord te hebben, zijn thans, als voor niet een ander staatsman, uit zonderlijke maatregelen genomen om zijn per soon te beschermen. Zag men hem niet onlangs, bij het te water laten van een oorlogsschip te Wilhemshafen, de menigte toespreken beschermd door een cirkelvormig en kogelvrij glazen scherm Doch, deze beschouwingen terzijde gelaten, be- statigen wij dat de wereldvrede ook nog langs een andere zijde bedreigd wordt. Italië poogt de stappen van zijn bondgenoot en meester te vol gen. Na langen tijd op Frankrijk geblaft te heb ben. valt Mussolini een klein en machteloos land aan, namelijk Albanië, dat, indien deze verove ring in zekere mate zijn eergevoelen streelt, nochtans maar weinig materieele voordeelen voor zijn land bijbrengt maar voor het Italiaan- sche volk de gewenschte prikkel kan zijn om, naar het voorbeeld van Duitschland, tot gewaag der en grootere pogingen over te gaan. Ook Mussolini poogt aan de vredelievende in zichten van Italië te doen gelooven, en kortelings nog haalde hij als bewijs daarvan aan de we reldtentoonstelling van 1942 die Italië aan 't voor bereiden is. Maar niemand meer laat zich nog door al deze verklaringen en beloften beet nemen. Te dikwijls reeds werd men bedrogen en men is eindelijk tot het besef gekomen dat de vrees van oorlog der andere landen de sterkte uitmiek van de dictatoriale staten, dat de gedurige toegevingen der eenen den eetlust der anderen steeds ver meerderde. De duivelszak is nooit vol, zeggen onze gewone menschen hier. en dit spreekwoord vindt goed zijn toepassing in Duitschland en Circus LIBOT OP DOORREIS VOOR OM 8 UUR 's AVONDS MET zooals in alle steden Dus brengt allen een aangenamen avond door in het CIRCUS LIBOT. PRIJZEN DER 'PLAATSEN Loge10 fr. Eerste plaats8 fr. Tweede 6 frank en Derde 5 frank. Kinderen onder de twaalf jaar betalen 2 frank minder op alle plaatsen. De Directie Christiarine Libot. Italië. Doch juist deze nooit voldaanheid, deze be geerte om van langs om meer te verkrijgen of te nemen, heeft eindelijk vanwege de andere landen een reactie uitgelokt en dit is hetgeen ons, in deze sombere en weinig aanmoedigende toestanden welke we zooeven geschetst hebben, hoopvoller stemt en ons schier de verzekering geeft dat het dreigend gevaar der as Berlijn- Rome zal kunnen afgeweerd worden. En wij verklaren ons nader. Het heeft volstaan dat het grijnzend oorlogs- spook in September laatstleden aan de deur stond opdat Frankrijk zich herpakke en een te rugkeer op zich zelf deed die wij tot hiertoe nog maar zelden in de geschiedenis ontmoet hebben. Aan de verlammende en vernielende werking van het treurig vermaarde front populaire werd paal en perk gesteld en in Frankrijk is men begonnen te werken en heeft men zich eens gezind, onder de bedreiging van het gevaar, aan de taak gezet het land van den ondergang te redden. En de heilzame uitslagen hebben zich niet laten wachten. Frankrijk is weerom sterk en machtig geworden. Voor dit land ten minste heeft de beroering der Septemberdagen de ge lukkigste gevolgen gehad. En nu onlangs de bezettingen van .Tjeco-Slo- vakije door Duitschland en van Albanië door Italië hebben ook in Engeland de oogen doen opengaan. In September 11. heeft Chamberlain al het mogelijke gedaan om den vredë te bewa ren en heeft, om daarin te gelukken, vertrouwen gehad in het woord van Hitier, doch werd zoo schandelijk bedrogen'dat hij thans, verontwaar digd voor zooveel schaamteloosheid, de leiding genomen heeft eener beweging die voor doel heeft met alle machtsmiddelen de nog mogelijke veroveringen der totalitaire landen te beletten. In Engeland is men op het punt den verplich ten legerdienst in te voeren, wat voor gevolg zal hebben dat dit land, benevens de sterkste vloot, nu ook nog een leger zal bezitten waarmeê bin nen kort, gezien de voorbereidende werken voor het invoege treden van den verplichten dienst tijd reeds ver gevorderd zijn, zal dienen reke ning gehouden te worden. Daarnevens legt Enge land op dit oogenblik een uiterst drukke diplo matieke bedrijvigheid aan den dag, ten einde tegenover de as Berlijn-Rome, de andere en niet minder sterke as Parijs-Londen, verbonden aan de as Warschau-Boekarest, te stellen en in dit tegen-aanvalsfront ook nog de Balkanstaten Griekenland en Turkije te bevatten. Indien Hitler en Mussolini dus werkelijk den oorlog wenschen, zien wij uit wat voorafgaat dat zij den gunstigen tijd ervoor hebben laten voor bijgaan zonder hem te benuttigen. Tot hiertoe deden zij niets dan schreeuwen en dreigen en deze taktiek heeft hen op uitstekende wijze ge lukt. Nu echter toonen de andere landen de tan den en zeggen zij Halt, tot hier en niet verder. Verhoogt dit soms niet de kansen van oorlog De gedachten zijn daarover verdeeld. De eenen beweren dat Hitier, nu hij eraan gewoon is dat men altijd toegeeft, geen tegenstand meer duldt en niet aarzelen zal te strijden tegen alles wat zijn plannen zou willen verijdelen. Anderen ech ter zijn van een tegenovergestelde meening en zeggen, met overschot van gelijk, dat Hitier en Mussolini zich voortaan meer dan ooit tweemaal zullen bedenken vooraleer dien beslissenden stap te wagen. Wanneer Frankrijk inwendig verdeeld en door allerhande sociale onlusten innerlijk verzwakt was, wanneer Engeland nog met Polen en Roe menië niet verbonden was, dan hadden Duitsch land en Italië de kans schoon. Zij hebben ze niet gewaagd. Dit is een bewijs dat zij toen ook nog niet zoo zeker waren van den einduitslag, niet tegenstaande alle factoren toen voor hen veel gunstiger waren dan nu, en het is een reden om te gelooven dat zij het nu ook niet zullen wagen, nu dat alle landen er op voorbereid zijn, hun be wapening gedurig nog vermeerderen en samen verdragen van wederzijdscfien bijstand hebben afgesloten en nog zoeken te sluiten. Daarbij alle bevoegdheden, zijn het eens om te verklaren dat Duitschland onmogelijk een oorlog van langen duur kan uithouden. Alleen een Blitzkrieg een bliksemoorlog. kan naar de be kentenis zelf van den Duitschen krijgsraad in gezien worden. En de handelwijze van het Reich heeft deze meening tot 'hiertoe steeds versterkt. Het heeft immers nooit een open oorlog ver klaard, maar steeds door valsche listen en belof ten de waakzaamheid van zijn prooi in slaap ge wiegd om er op het gepaste oogenblik op neer te vallen op een wijze en met een macht tegen de welke alle weerstand onmogelijk was. Zoo deze tactiek tot hiertoe steeds slaagde, hebben wij thans alle redenen om te gelooven dat dit nu het geval niet meer zal zijn, daar de andere landen nu vast besloten schijnen zich er tegen te verzetten. Is Duitschland sterk genoeg om zich met kans van welslagen met de demokratiën te meten Het valt moeilijk hierop te antwoorden, doch sommige kenteekens stemmen tot nadenken en Hitler is een behendig diplomaat genoeg om er zich rekenschap van te geven. Immers, men moet niet gelooven dat al de in woners van de ingepalmde landen zich zoo maar goedsmoeds onder de Duitsche heerschappij heb ben laten stellen en dat zij innerlijk niet wen schen de verloren vrijheid en zelfstandigheid terug te veroveren. Anderzijds, om een oorlog te voeren is er goud noodig, het goud waarmede men koopt en dit ontbreekt aan het Reich. Ook op den steun van Italië mag het zooveel niet re kenen als men denken zou, want vergeten wij niet dat dit land zijn voornaamste krachten zou moeten wijden om den opstand te beteugelen die in Abyss inië dreigt en slechts een gunstige gelegenheid afwacht om los te breken. En wat ook nog een groote rol speelt is de tusschenkomst der Vereenigde Staten, die op economisch gebied den ondergang van het Reich kunnen verzekeren en wier medewerking en hulp aan de landen, die door Duitschland of Italië zouden aangevallen worden, voor niemand meer den minsten twijfel laat. De eerste reactie van Duitschland op de in drukmakende en klare boodschap van President Roosevelt was een hevige gramschap, een gewel dig uitschieten en verwijten. Daags nadien sloeg de Italiaansche pers denzelfden toon aan, doch stilaan is men in Duitschland beginnen in te zien dat men den verkeerden weg insloeg en dat het niet mogelijk zou zijn die vraag van President Roosevelt zoo maar eenvoudig te negeeren. Hitier heeft dan ook besloten er op te antwoor den. De Reichstag werd bijeengeroepen voor Vrijdag 28" dezer en daar zal de Fuhrdt, in 't openbaar, opdat zijn stem meer opzien en grooter indruk verwekke, het Duitsche standpunt verde digen en de Amerikaansche voorstellen weerleg gen met onder meer te antwoorden dat geen en kel der door President Roosevelt opgesomde landen zich, naar hun eigen verklaringen, door Duitschland bedreigd gevoelt. Maar niemand zal zich hierdoor laten beetne men. Er heerscht overal een gewettigd wantrou wen in het woord van Duitschland en iedereen versterkt zijn grenzen om zich tegen alle gevaar van overweldiging te kunnen verzetten. President Roosevelt verzekert dat alle vraag stukken op vredelievende wijze rond een tafel kunnen opgelost worden. De deur wordt alzoo geopend voor nieuwe onderhandelingen. Hitier zal ze, door zijn antwoord van 28" dezer, sluiten ofwel zeggen op welke wijze hij ze geopend wil zien. Het is voorbarig nu reeds te zeggen wat hij doen of zeggen zal, doch wat ook zijn antwoord dat reeds zal gekend zijn op het oogenblik dat deze regelen verschijnen zullen wezen moge, een dingen blijkt ons zeker en 't is dat, dank aan de macht en de goede verstandhouding der de mocratische landen, het oorlogsgevaar nu minder groot is dan vroeger. Om onze vrijheid te vrijwaren, moeten wij ons vast besloten toonen ze te verdedigen. Hoe sterker en hoe meer vereenigd de democratische landen zullen zijn, des te grooter zijn ook de kansen om een nieuwe ramp te vermijden. Het komt er dus op aan meer zelfvertrouwen te heb ben en meer dan ooit te werken en onze pogingen te vereenigen tot heil en grootwording van het land.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 2