RAPH Tailor POLITIEKE UITZICHTEN CONFECTIE - KOSTUMEN KQSTUMEN OP MAAT 4 BINNENLAND Acht dagen na de vorming der nieuwe regeering. De Coöptatie van 22 senatoren. De Regeeringsverklaring. Het economisch vraagstuk. Welke volmachten vraagt de nieuwe regeering De nieuwe lasten. Onze Nationale Veiligheid. vanaf 180 tot 600 frank IN LAATSTE SNIT EN NIEUWIGHEDEN Raph. PANNEKOUCKE, Boterstraat, 12 (bij den Grooten Bazar) Y P E R BUITENLAND Henderson met een viervoudige bood schap naar Berlijn. De Vereenigde Staten en Duitschland. Het Danziger vraagstuk. Het einde der 40 uren. Ontevredenheid in het Memelgebied. door SPECTATOR Woensdag avond. 26 April. In verband daarmede lezen wij in het Vlaamsch Katholiek Demokratisch blad «De Gazet van Antwer pen de volgende interessante beschouwing. Sedert hare samenstelling zijn er meer dan acht dagen ver- loopen. Het feit dat de kamer reeds heeft gezeteld en de heer Pierlot gewacht heeft om voor haar te ver schijnen, wijst er op dat hij heeft willen tijd winnen om het verzet, dat onmiddellijk en algemeen van katho lieke zijde tegen zijn regeering was opgerezen, te doen luwen. Wij moeten bekennen dat hij daarin is geslaagd en dat de gemoederen reeds heel wat meer met zakelijk heid en gematigheid de hachelijke toestanden beoor- deelen. Niet dat de katholieken tevreden zijn. of maar in iets hun oordeel over de samenstelling der Regeering milderen, neen, doch langs om meer ziet iedereen in dat het volstrekt noodig is ten spoedigste aan het land een regeering te schenken. Wij zijn bij lange niet zeker dat de Regeering eene meerderheid zal halen, doch het feit dat het directo rium van het Blok der Katholieken zich heeft uitge sproken voor de Regeering duidt er op dat langs katho lieke zijde de kansen voor steun stijgen. Indien zij eene meerderheid bekomt dan is het dat de katholieken een sourdine zetten op hunne ten volle verrechtvaardigde misnoegdheid en omdat zij het land niet opnieuw in een regeeringscrisis willen jagen, die niet anders dan zeer gevaarlijk zou zijn Voor zijn be volking. De senaat heeft Dinsdagnamiddag vergaderd om over te gaan tot de Coöptatie van 22 Senatoren. 144 sena toren hebben deelgenomen aan de stemming. Lijst 1 socialisten) behaalt 53 stemmen. Verkozen heeren Diriken. Jauniaux. mevrouw Spaak, heeren De Man. Rolin, Mertens. Bologne. André en Vermeylen Lijst 2 (liberalen) 22 stemmen. Verkozen heeren Gil- lon. Coulonvaux en Olyff. Lijst 3 (katholieken) 53 stemmen. Verkozen baron Moyersoen, Juffrouw Baers. Mgr. Broeckx. heer Pho- iien. E. P. Rutten. heeren Limage. De Bruyne. ridder David, heer P. Desmet Lijst 4 (V. N. V.) 11 stemmen, verkozen heer Bor- ginon. Dinsdagnamiddag bij den aanvang van de Kamer vergadering. heeft eerste minister Pierlot de regee ringsverklaring voorgelezen, waarvan de hoofdtrekken op het volgende neerkomen. De tijd van het gevaar is niet de tijd van den angst, 't is de tijd van den moed. 't Waarborgen der onafhankelijkheid door de een dracht van alle Belgen. Meer nauwkeurige en meer vaste naleving der hoofd regelen van het grondwettelijk regiem. Economisch en finantieel herstel. En. een beroep doende op de medewerking van het Parlement, kondigt de eerste minister aan Het voortzetten der buitenlandsche politiek en ver sterking der Landsverdediging. De onaantastbaarheid van ons muntregiem Herstel van het begrootingsevenwicht Gewaarborgde toepassing der taalwetten in eenen geest van Nationale Unie Instellen van een ontwerp op de verzekering tegen werkeloosheid. En om dit alles vraagt de Regeering volmacht geldig tot 1 December aanstaande. Over het economische vraagstuk werd in de regee ringsverklaring het volgende gezegd. De vermindering van onze industrieele bedrijvigheid, zooals zij blijkt uit de inzinking van onzen uitvoer en de uitgebreidheid van de werkeloosheid, werpt het vraagstuk van onze economische toekomst op. De Regeering zal aandachtig de verkoopmogelijkhe den voor buitenlandsche en binnenlandsche markten' bestudeeren. Zij zal trachten onze nijverheidstakken te leiden naar aanpassing van hun voortbrengst, aan het opnemingsvermogen van die markten. Zij zal zich in spannen om een atmosfeer van vertrouwen te wekken, zoodat de kapitalen, die zich thans afzijdig houden, tot de nijverheid terug keeren. Wij zullen u vragen een wet op de bedrijfsorganisatie goed te keuren. De gemeenschappelijke strekkingen der verschillende ontwerpen zullen naar voren worden gehaald, de oplossing zal gezocht worden in de richting van de door de belanghebbende bedrijfskringen. en onder meer van den Middenstand, vooruitgezette voor keur. Inzake landbouw zullen dezelfde princiepen als voor de nijverheid gelden, namelijk wat betreft de vol doende rendabiliteit van de prijzen en de bescherming tegen de kunstmatig door het buitenland hoog gehou den concurrentie Wij zullen de ontwikkeling van de kolonie, dat es sentieel deel van het economisch en zedelijk patrimo nium van het land, niet uit het oog verliezen. Eerste minister Pierlot zegde in de regeeringsver klaring het volgende inzake volmachten De Regeering vraagt u den koning bijzondere mach ten toe te kennen met het oog ophet nemen van ze kere maatregelen inzake 's lands verdediging. Het nemen van sommige maatregelen geboden door de noodzakelijkheid van het economisch en budgetair herstel Het regelen van verschillende kwesties die spoed- eischend zijn waarvan de studie geëindigd is en die rijp zijn voor een oplossing overeenkomstig 'den alge- meenen wensch van de openbare meening. De Kamers zullen de noodzakelijkheid van de bij zondere machten begrijpen, al te veel vraagstukken wachten op een oplossing. De buitengewone plichten, die op de Regeering rusten, eischen aan de verant woordelijkheid aangepaste actiemiddelen. Daar 't be- grootingsjaar reeds ver gevorderd en de zittingstijd van korten duur is. terwijl het meerendeel der begroo tingen nog moeten goedgekeurd worden is het niet mogelijk de gewone procedure te volgen. Wij achten het volstrekt noodzakelijk de ontwerpen op de speciale machten te bespreken, tegelijk met de ministerieele verklaring, waarvan ze niet kunnen af gescheiden worden. De Correspondent van de «Nieuwe Rotterdamsche Courantte Brussel schrijft aan zijn blad Wat de Regeering in de eerste plaats beoogt is het tekort te dekken van de gewone begroóting voor 1939 dit tekort wordt op 650 millioen frank geraamd. Het zal gedekt worden voor de helft door middel van be zuinigingen. en voor de andere helft door het heffen van nieuwe belastingen of verhoogde belastingen. De minister van Financiën Gutt heeft, naar men verzekert, de finantieele voorstellen, die ongeveer een jaar gele den door den socialistischen minister Soudan waren ontwikkeld, voor zijn rekening genomen. Een belasting op de groote electrische bedrijven moet 50 millioen frank opbrengen. De verhoogde bij komende belastingen op de inkomsten zouden ruim 100 millioen frank meer moeten geven. Op de salarissen van het personeel in Rijksdienst zal ten bate van het pensioenfonds voor weduwen en weezen een nieuwe korting van 3 worden toegepast. Van de belasting op vrijgestelden van militairen dienst heeft de regeering op het laatste oogenblik af gezien. De successierechten zullen nogmaals verhoogd worden. Verder wordt gewag gemaakt van een wijzi ging van het statuut van de Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen, een nieuw reglement voor de handelsbeurs en een reorganisatie van het statuut der makelaars in effecten. Zooals wij reeds meldden, zijn met het oog op onze nationale veiligheid door de militaire overheden maat regelen getroffen tot versteviging van de grenswacht en de Maasstreek. Deze maatregelen gaan nu gepaard met troepenbewegingen of militaire bedrijvigheid rond om zekere strategische kernen in ons land of in en om onze vestingen. Deze maatregelen, die voorloopig behouden blijven, kunnen echter geen aanleiding geven tot eenige onge rustheid. Ook het feit dat vele reserve officieren der grenseenheden en der forten werden gemobiliseerd heeft niets abnormaals in zich. Van heden af zullen zelfs andere kategorieën reserveofficieren voor extra oefeningen worden opgeroepen, terwijl van den anderen kant enkele andere voorloopig reeds naar huis zijn gestuurd. Al deze maatregelen, al deze extra oefeningen zijn alleen bedoeld om onze veiligheid zoo volledig mogelijk te verzekeren. In verband met deze maatregelen kan de aandacht worden gevestigd op het feit dat de voorschriften van September jongstleden opnieuw van toepassing zijn Aangenomen kleermaker der Spoorwegen Leeraar aan de Vakschool. m r Op aanvraag komen wij ten huize tot op 30 km. - Wij betalen de reis- rO kosten terug aan ieder kooper. Uit reklaam aanvaarden wij de stof. voor de opgeroepen, onderofficieren en manschappen, zoodat een familietoeslag van 12,50 zal worden uitbe taald. Anderzijds onderzoekt men in bevoegde middens ook de mogelijkheid om steun te verleenen aan zekere op- geroepenen. die vooral in hun materieele of handels belangen zijn getroffen geworden. Het zou blijken dat generaal Denis, minister van Landsverdediging, eerlang maatregelen zou treffen om de prestaties van opgeroepen militairen onder de wa pens te verzachten. De pers bericht dat Henderson opdracht heeft ont vangen om nog voor de rede van Hitler in Berlijn belangrijke voorstellen» te doen. De Britsche gezant zou moeite doen Hitier persoonlijk te spreken ten einde hem mede te deelen. dat de Engelsche regeering ge heel en al met de boodschap van Roosevelt instemt. Ten tweede zou hij verklaren dat het verwerpen van het internationaal vredesplan van 25 jaartot gevolg zou hebben dat de internationale spanning sterk zou toenemen. Ten derde zou Henderson de verklaring afleggen dat de spanning in Europa zou verminderen indien Duitsch- land zijn troepen uit Spanje zou terugtrekken. Ten vierde zou Henderson er op wijzen dat ingeval Duitsch- land de voorstellen van Roosevelt zou verwerpen. En geland den algemeenen dienstplicht zal invoeren Minister Cordell Huil heeft verklaard, dat de terug keer van den Britschen ambassadeur naar Berlijn voor de Vereenigde Staten geen aanleiding zal zijn dat voorbeeld te volgen. In de Amerikaansche officieele kringen geeft men uiting aan de meening, dat Roose velt niet over den terugkeer van den ambassadeur naar Berlijn zal beslissen alvorens Hitiers antwoord op de boodschap van den Amerikaanschen President ontvangen zal zijn. In de diplomatieke kringen hoort men de opvatting verkondigen dat Hitier wellicht inwilliging van zijn economische en koloniale eischen zal verlangen, voor hij zou waarborgen niet tot een aanval over te gaan. Men zegt, dat Roosevelt daar niet in zou treden en uit een oogpunt van binnenlandsche politiek Frankrijk en Engeland niet zou kunnen vragen eenzijdige concessies te doen. Aan de Figaro wordt geseind, dat Polen waarschijn lijk voor de rede van Hitler in den rijksdag een offi cieele verklaring zal afleggen. Het doel van deze be tooging zou er in bestaan dat op een vraag vanwege Duitschland om Danzig aan te hechten, formeel neen zal worden geantwoord. Polen heeft te Berlijn laten weten, dat het zich met al zijn krachten zal verzetten tegen een wijziging van het status quo van den Vrij staat. Te Warschau vreest men, dat de Nazi's binnen kort een actie zouden ontketenen. Men schrijft uit Genève aan de Libre Belgique M Butler, bestuurder van het internationaal Arbeids bureau dat zijn ontstaan te danken heeft aan den Vol kerenbond, heeft aan de regeeringen van de landen die nog lid zijn. een verslag doen geworden, waarin de re denen worden aangestipt om dewelke dit ambt, het in ternationaal onderzoek, dat begin verleden jaar was ingezet, heeft stopgezet. Dit onderzoek had betrekking op het nemen van polshoogte bij de verschillende landen in hoever zij geneigd zouden zijn een. vermindering van de 48 uren week toe te passen. Als eerste reden wordt opgegeven van de sterk toenemende herbewapening in het mee rendeel der landen. Dit heeft voor gevolg een neiging tot het verhoogen der arbeidsuren in plaats van ver minderen. Er bestaat niet de minste hoop, aldus sluit het verslag, dat tijdens de internationale arbeidscon- ferentie er iets zou kunnen gewijzigd worden aan den huidigen toestand van zaken. Het verslag stelt voor niets meer in dien zin te beproeven, alvast niet binnen een bepaalden tijd. Bij den aanvang der maand April 1939 hadden slechts 25 landen op de 56 die werden geraadpleegd de kwestie beantwoord h£t antwoord van het meerendeel hunner was bovendien nog ontwijkend en heel vaag. Negen Regeeringen hebben geantwoord dat zij totaal vijandig staan tegenover iedere internationale reglementeering. die voor doel zou hebben de arbeidsweek van 48 uur nog te verminderen. Negen andere landen verklaren zich in princiep ak koord met eene vermindering maar zij vermelden geen cijfers en voegen er aan toe dat zij volstrekt geene beperking willen bijtreden, zoo deze de algemeene in stemming niet wegdraagt. Zij willen niet gehandicapeerd worden door die landen waar er langer wordt gewerkt Dit des te meer daar Duitschland. Italië en Japan to taal buiten kwestie blijven. Zeven regeeringen op 56 verklaarden zich bereid voor het invoeren van veertig uren. Het zijn de regee ringen van België. Denemarken. Nieuw Zeeland. Noor wegen. Spanje (van voor Franco), Vereenigde Staten en Frankrijk. In Frankrijk bleef de 40 urenweek slechts bestaan op papier. Wat Engeland betreft, daar is de regeering van oordeel dat het hier eene kwestie geldt die niet afhankelijk is van de wetgevende macht en dat de arbeidsduur een vraagstuk is dat moet worden bestudeerd en opgelost door de nijverheden zelf, of door nijverheidsgroepeeringen. Het verslag besluit tot een onbepaalde verdaging daar, zooals M. Butler verklaarde, het klaarblijkend is dat de regeeringen verlangen de vrijheid te behou den van op ieder oogenblik den gang van hunne voort- brengsten te wijzigen, evenals het arbeidsstelsel in de werkhuizen en fabrieken teneinde in gelijk welke om standigheden te kunnen voldoen aan die verplichtingen waar tegenover men plots kan komen te staan wegens militaire of economische verdediging. In tegenstelling met de Duitsche berichten melden de Poolsche bladen, dat er in het distrikt van Pogge- gen, het vroeger Memelgebied, een groote spanning heerscht. De Gestapo is overgegaan tot talrijke aan houdingen en huiszoekingen. De lijken van de land bouwers die in den loop der laatste incidenten, waar van "wij melding hebben gemaakt werden gedood, wer den niet aan hun families terug gegeven. Men wil hen namelijk doen gelooven, dat deze landbouwers de vlucht naar Lithauwen hebben genomen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 4