K0FFIES en CHICOREI mei PREMIEN Christiaens S Devolder - KortrijK Te koop in alle goede winkels. - PremiedepotG. Laroye, 20, Boomgaardstraat, Yper. Van alles wat EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE 7 Nobelprijzen in 1939. Examen voor bibliothecarissen. De groote Bloemententoonstelling te Stuttgart. Filmcadeau voor Hitier. Congres voor groententeelt. Provinciale verkiezingen in 1940. De hoogste Geiser van Europa in wer king. Wijziging van het reglement op de ver keerspolitie. De hoogte der wolken. Invloed der bewapening op de ekono- mie. Nationale wedstrijd voor de runder rassen. lHet schoolverlof. Voor de jeugdige toeristen in Duitsch land. Volksvacantiekaart in 1939. De rektor der bedelaarsuniversiteit De ontdekkers van Amerika. De zintuigen der bijen. Vischbewaring door Ultra violetbestra- ling. De Nobelprijzen zullen dit jaar elk 148.822 kronen bedragen tegenover 155.077 in 1938 en 158.463 in 1937. Verleden jaar werden, zooals men zich herinneren zal, twee prijzen toegekend een voor letterkunde (aan Mevr. Pearl Buck) en een voor natuurkunde (aan den Italiaan Henrico Fermi) de prijs voor scheikunde en de prijs voor physiologie en geneeskunde werden tot 1939 aangehouden. Het is mogelijk dat verscheidene andere prijzen zullen worden toegekend. Hel ministerie van openbaar onderwijs is voorne mens eerlang te Antwerpen een examenzittirig voor bibliothekarissen in te richten, enkel met het oog op het uitreiken der akte van bekwaamheid tot het ambt van bibliothekaris eener door den Staat erkende open bare bibliotheek. Tot dit examen worden toegelaten de kandidaten van Belgische Nationaliteit, beider kunne, welke minstens 19 jaar oud zijn. Het inschrijvingsrecht 35 frank, moet onverwijld op postcheck rekening 71835 gestort worden. Eenige cijfers geven een beeld van den omvang dezer tentoonstelling die tot October geopend blijft. Men heeft in de tuinen 20.000 struiken. 50.000 rozelaars, 300.000 heesters. 120.000 bloembollen geplant. Op 500.000 lentebloemen zal de bloei van 300.000 zomerbloemen volgen. Enkele der 800 boomen die verplant werden waren tot 60 jaar oud. Meer dan 300 spuittoestellen zorgen voor de waterspelen der fonteinen die 's avonds door 378 schijnwerpers verlicht zijn. Het terrein der tentoonstelling is een en vijftig hectaren groot, de gras pleinen bedekken 150.000 vierkante meter, en de vij vers 15.000 vierkante meter. Goebels heeft aan den Fuhrer ter gelegenheid van zijn vijftigste verjaardag een prachtig filmcadeau over handigd overdrukken op onbrandbaar materiaal van 120 der interessantste films die van af 1896 tot op he den vervaardigd werden. Verder kreeg de Fuhrer een met de hand geschreven en geteekend cataloog van merkwaardige films voor zoover de medewerkers aan die films nog leven en in Duitschland vertoeven, schre ven ze zelf hun bemerkingen in het boek. Vele film studenten zullen Hitier dat leerzame geschenk benijden. Op 7 Mei heeft te Leuven een groot congres plaats voor groententeelt. Ziehier de dagorde 10 uur1° WelkomgrOet door heer Mullie, voorzitter 2" Overzicht onzer handelsbetrekkingen inzake groen ten met Nederland, Duitschland, Frankrijk en Enge land. door heer Jennes. 11 uur: Het Belgisch-Nederlandsch handelsverdrag in zijn huidigen vorm. door Heer Conix. Bespreking. 14 uur Onze uitvoer en zijne mogelijke bevordering, naar Duitschland, Frankrijk en Engeland, door heer De Rammelaere. Bespreking. 15 uur: De aanpassing van onze groententeelt. door heer D. Van Dijck. Bespreking. 16 uur Besluiten van het congres, door heer Jennes. Stemming. Alle tuiniers zullen dit congres met belangstelling tegemoet zien. Volgend jaar moeten de Provincieraden vernieuwd worden, en zullen er bij gevolg voor de samenstelling van deze gouwraden over heel het land verkiezingen plaats hebben. Doch vooraf moet er een verkiezingswet goedgekeurd worden, en wil men op tijd klaar komen met het opmaken der lijsten, dan zou deze wet er ten laatste in de maand Juli moeten zijn. In dit verband wordt van verschillende zijden aangedrongen op het uitvaardigen van een definitieve provinciale kieswet waarvan reeds sedert 20 jaar gesproken wordt, zonder dat men het over de bepalingen eens is geworden, we gens de veel omstreden kwestie van het stemrecht voor de vrouwen. Het ware wellicht ook wenschelijk in de toekomst de provinciale verkiezingen te doen samen vallen met de wetgevende, hetgeen aan den Staat vele nuttelooze uitgaven zou besparen. Op het Rijneilandeken Namedy, nabij Andernach, zal gedurende den zomer de hoogste Geiser van Europa iederen Zaterdag middag tot Zondag avond springen. De springbron werkt regelmatig 12 minuten lang met afstanden van ietwat 5 uren. Het water bereikt eenige minuten lang de hoogte van 60 tot 70 meter om dan stilaan te zinken. Een goede weg verbindt het eiland met den Rijnoever. Mogen niet sneller dan 10 kilometer per uur rijden 11 De bespannen voertuigen die een aanhangwagen trekken; 2) In de bebouwde kommen, de motorvoertuigen die twee aanhangwagens trekken 3) De treinen met drie aanhangwagens; 4) De voertuigen waarvan het totaal gewicht 10 ton overtreft en die over hangbruggen en beweegbare brug gen rijden. De bepalingen van art. 46 worden ingetrokken en vervangen door de volgende. 1) De treinen waarvan de lengte twintig meter be draagt of overtreft 2) De treinen waarvan het totaal gewicht 25 ton be draagt of overtreft 3) De voertuigen waarvan het totaal gewicht begre pen is tusschen 10 ton en die over hangbruggen en be weegbare bruggen rijden. De verschillende wolkenlagen stapelen zich in de lucht op tot op eene hoogte van 10.000 meter ongeveer. De hoogste wolken zijn de cirus, welke gelijken aan een pak lichte pluimen en wier verschijning bij helder we der over het algemeen regen of sneeuw voorspelt. De hoogte der schaapjeswolken verschilt van 8.000 tot 4.000 meter. De cumuluswolken hebben hun basis op 1200 tot 1500 meter hoogte. De stratus zijn tenslotte de lage wolkenbanden welke soms de aarde schijnen te raken. Ziehier wat de heer Fentener van Vlissingen, oud voorzitter der Internationale Handelskamer, daarover zegtHet is onmogelijk aan eenige ekonomische wer king op internationaal gebied te denken, zoolang een overheerschende politieke voorwaarde niet is vervuld. Geen enkel plan van ekonomische samenwerking of van grootere vrijheid in den handel kan in aanmerking genomen worden, zoolang het oorlogsspook, dat ons kwelt, niet voldoende zal verzwonden zijn om de vol keren toe te laten paal en perk te stellen aan den bewapeningswedloop. Geen enkele redelijke ekono mische politiek, geen ekonomische samenwerking zal mogelijk zijn in vredestijd, zoolang de wereld leeft alsof de oorlog moest uitbreken. De achtste nationale rundveewedstrijd gaat door te Brussel op 17 en 18 Juni aanstaande. Alle Belgische runderrassen nemen aan dezen wedstrijd deel en zul len op den Heizei door hun beste dieren worden ver tegenwoordigd In tegenstelling met vorige prijskam pen mogen alleen dieren met geregistreerde afstam ming deelnemen. Het hoogtepunt van dezen natio- nalen wedstrijd wordt de prijskamp voor familiën, waarbinnen ieder ras de beste linies ondereen zullen kampen. De landbouwvereenigingen worden aangezet uitstappen naar Brussel in te richten op 17 en 18 Juni aanstaande. Een verlaging van 40 op den toegangs prijs wordt toegestaan aan alle groepreizen (drie in de plaats van 5 fr.) Deze kaarten met minimum van vijftien moeten op voorhand aangevraagd worden op het adres van het Nationaal Verbond der Veekweek- syndikaten, Blijde Inkomststraat, 50, te Leuven. Post- checkrekening Nr 156.853. Het schoolverlof blijft dit jaar weer onveranderd vastgesteld van 15 Juli tot 15 September. Het gedacht om het van 1 Juli tot 1 September te bepalen vond geen ingang in de bevoegde middens. Gedurende het jaar 1938 telden de Duitsche jeugd herbergen in het geheel 8.720731 jeugdige logeergas ten waarvan meer dan twee duizend buitenlandsche jonge toeristen waren. De meest bezochte herbergen, na de zwemmende herberg Heinz Godenwind te Ham burg, liggen in het Rijnland. Het programma voor 1939 voorziet de inrichting van 90 nieuwe jeugdherbergen tegen 64 die in het jaar 1938 geopend werden. Duitsch land heeft in het geheel ongeveer 2000 jeugdherbergen met 150.000 bedden. De directie voor arbeidersvacantie geeft een volks- vakantiekaart uit waarbij zeer belangrijke voordeelen. Kunnen die kaart krijgen 1°) De werklieden2°) de kantoorbedienden die geen aanvullende personeele belastingen betalen. Volgende voordeelen worden verleend 1°) Vermindering van 25, 35 of 50 op het spoor. Het biljet blijft gedurende vijftien dagen geldig. Elke groep van 25 personen kan een eenvormige verminde ring van 50 bekomen. 2°) 35 vermindering op de buurtspoorwegen 3°) Gunsttarief voor de autocarreizen. 4°) Merkelijke voordeelen op de toeristenbooten. Bo vendien gunstprijzen voor talrijke Hotels, logies en pension bij de inwoners tegen zeer gunstige voorwaar den in een groot aantal gemeenten. 40 vermindering voor de musea, grotten en alle andere merkwaardig heden De werkgevers worden verzocht 'een schriftelijke aanvraag te richten aan het postkantoor met opgave van het aantal kaarten. Die kaarten worden kosteloos per keerende post afgeleverdze worden door den werkgever aangevuld. De arbeider met verlof moet zijn kaart doen geldig maken door het naleven van de voorschriften op de kaart vermeld. Alle inlichtingen bij het algemeen kommissariaat voor Toerisme. 17a. Wetstraat, Brussel. Te Warschau is een illustre persoonlijkheid uit de bedelaarswereld ten grave gedragen. Een lange stoet van bedelaars in lompen gekleed volgde de baar. Prze- syl was eenige dagen geleden op de Marzalkowska, de hoofdstraat van Warschau, in elkaar gezakt. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis stierf hij Hij was niet zoo heel arm, deze bedelaarskoning, zooals hij alge meen genoemd werd. Men vond twee duizend Zloty :n baargeld op hem. benevens verscheidene spaarboekjes. Hij had een bewogen verleden. Heel Europa had hij als vagebond door getrokken. In Praag had hij in een kelder een hoogeschool voor bedelarij gesticht, waar van hij eenigen tijd als rektor fungeerde totdat de po litie deze inrichting van onderwijs minder wenschelijk oordeelde en tot haar ontbinding overging. Przesyl trok toen naar Czenstochau, waar hij zich bezig hield met het vervaardigen van verzen voor straatzangers en bedelbrieven waarin hij een groote vaardigheid bezat en waarvoor zijn onderdanen hem gaarne hun tribuut gaven. Hij stierf op 81 jarigen leeftijd, wat bewijst dat ten slotte het stieltje gezond moet zijn. De Kanadeesche bladen wijden uitvoerige berichten aan een brochure van den geschiedschrijver en archeo loog D Carrant. Deze heeft op grond van jarenlange onderzoekingen materiaal bijeengebracht, waarin wordt bewezen, dat de Noorsche Vikingers zonder twijfel lang voor Colombus niet alleen de kusten van Noord Ame rika ontdekt hebben, maar dat ze zelfs waren doorge drongen tot de groote meren bij Wisconsin. Zij waren bij de Indianen aan de St. Lorentz-Rivier bekend. Deze noemden hen WanissikoseDit woord is samenge steld uit drie Indiaansche woorden Wam beteekent mensch. Mistik beteekent hout en Ose beteekent schip. De beteekenis is dusDe menschen van de hou ten schepen. Dit woord bestond bij de Indianen, toen de eerste Europeanen honderden jaren daarna in Ka- nada kwamen. Uit het jaar 1362 heeft men een bewijs dat de Vikingers in Amerika geweest zijn Dat is de zoogenaamde Kensingtoner steen die met Runen be dekt is. Hij werd gevonden in Minnesota. Hier heeft Carrant zelf ook opgravingen verricht, waarbij hij vier handbijlen vond die zonder twijfel van de Noren afkomstig zijn, en ook uit de veertiende eeuw stam men. Ook heeft hij nog punten gevonden van spieren. Tenslotte vond men bij het aanleggen van een spoor baan, zeven mijlen verwijderd van het Pipigonmeer. een geheele wapenuitrusting, afkomstig van een vi- kinger. Onlangs werden in Amerika onderzoekingen gedaan naar de zintuigen der bijen, die ongetwijfeld tot de meest belangwekkende vertegenwoordigers van het dierenrijk behooren. Steeds weer werd de dichter het niet moede de vlijt en het vernuft van dit geheimzinnig diertje te bezingen. Het organisatietalent van de bij. dat in haar staat en werkverdeeling tot uiting komt. vindt dan ook in de dierenwereld zijn weerga niet Eeuwenlang voor het Russische vijfjarenplan, hebben de bijen al hun éénjaarsplan gehad. De bijen hadden hun organisatie al eeuwen voordat de mensch van het woord of zelfs van het begrip iets afwist. Het spreekt vanzelf dat de geleerden voor wier onderzoekings woede niets veilig is. hun alziend oog op de bijen heb ben laten vallen. Nieuwsgierig als altijd hebben zij het vooral voorzien op de wijze waarop de bij te werk gaat en wat zij met haar zintuigen kan uitvoeren. Volgens de. laatste onderzoekingen schijnt het nu vast te staan dat de bijen het vermogen om kleuren te onderscheiden bezitten. Een voederproef heeft dit uit gemaakt. Men gaf namelijk de beestjes voedsel op ver schillend gekleurde tafeltjes en het gelukte hen gelei delijk aan bepaalde kleuren te doen wennen Ook een reukvermogen bezit de bij, doch dit is nauwelijks scherper ontwikkeld dan bij den mensch. Voorts heeft de taalder bijen de belangstelling van de geleerde wereld, d.w.z. hoe de beestjes het eigenlijk klaar spe len elkaar te begrijpen dit is toch een eerste vereischte voor het stichten en voortbestaan van hun staat Om dit te onderzoeken bediende men zich van de vol gende proef. Men merkte den rug van een aantal bijen uit een kolonie met gekleurde stipjes, waardoor men in staat was hen uit elkaar te houden. Nu stelde men het volgende vast. Na het verzamelen van het voedsel ging de bij steeds naar den korf terug en droeg dit af Alvorens echter weer nieuw voedsel te halen, vloog ze een oogenblik om den korf om de aandacht van haar medekolonisten te trekken. Wanneer de voedselplaats dan geheel was leeggeplunderd, werd de rondvlucht» boven den korf stopgezet en vloog de bij rustig uit. In het laboratorium van Prins Rupert werden proe ven gedaan om de vischproducten door ultra violet- bestraling. tegen snel bederf te beschermen. De proe ven zijn natuurlijk nog maar in een beginstadium, doch hebben reeds voldoende aangetoond, dat bij ultra violetbestraling de voortplanting van bacteriën sterk wordt verminderd. De bestraling heeft dit nadeel, dat de stralen sléchts invloed hebben op de oppervlakte van de vischweefsels en niet in diepte er van. De ge dane proeven werden gedaan op filets van kabeljauw, schelvisch en heilbot.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 11