HITLER'S REDE 5UVOEG3EL AAN REKLAAM HET yPERKHE 20 Jaar, N 6 6 Mei 1939 Fundamenteele Aanteekeningen •Hoor J. V. W. is de bronader van iedere handelszaak Plaatst daarom uwe aankondigingen in ons veelgelezen weekblad. RIJKSKANSELIER HITLER SPRAK: 28 April 1939Rijkskanselier Adolf Hitler sprak dezen middag te Berlijn in de Krol-Opera, van 12 uur 8 tot 14 uur 28, weze gedurende 2 uur en 20 minuten, om den President van de Veree- nigde Staten den Heer Roosevelt openbaar te antwoorden op het van hem ontvangen tele gram, waarin om Europeeschen Vrede verzocht werd. Te dezer gelegenheid waren de 888 rijksdagle den en zeshonderd genoodigden aanwezig in de diplomatische loge bleven de plaatsen van de Ge zanten van Groot-Brittanië, Frankrijk, Argenti na, Sovjet-Rusland, Brazilië en de Vereenigde Staten onbezet. Lang vóór het aanvangsuur van den Rijksdag de tweede van het Groote Duitsche Rijk, de eerste werd gehouden op 23 Februari 1939 waren de straten, waarlangs Rijkskanselier Hitier zich naar de Krol-Opera zou begeven, met S.S.- Militianen gevuld, die de eere- en de veiligheids haag vormden. Maarschalk Goering sprak een korte inleiding uit, welke hij eindigde met de woorden Das Wort hat unserer Führer Wat dienen wij over en uit de Führer's rede te onthouden A. ZIJN BEWERINGEN. 1. Het diktat van Versailles heeft noch het vrije beschikkingsrecht der volken geëerbiedigd, noch rekening gehouden met de politieke en eco nomische noodwendigheden. 2. Altijd, waar de hoogere belangen van het gemeenschappelijk leven in Europa het eischen, moeten zoonoodig de particuliere nationale belangen uitgesteld worden. 3. Het Duitsche Vaderland werd zonder bloedvergieten weer opgevoerd tot de vroegere macht. 4. De demokratische diktatuur heeft de eko- nomische ellende in Europa veroorzaakt. 5. Groot-Duitschland leeft nu in vriendschap met Italië, Japan, Hongarije en Yoego-Slavië. 6. De bijeenkomst te München heeft niet opgelost de Hongaarsche eischen, de Poolsche eischen, de Slowaaksche vraagstukken en de Oekraïnische kwestie. 7. In het raam van het huidige Groot-Duit- sche Rijk bevindt zich geen enkel gebied dat er in vroegere tijden geen deel heeft van uitge maakt. Nog alvorens Amerika ontdekt werd heeft dit Rijk bestaan, niet alleen in zijn huidige groot heid, maar nog veel ruimer, met talrijke grond gebieden en provinciën, die sedertdien verloren werden. 8. Duitschland heeft behoefte aan levens ruimte het is noodwendig voor Duitsdhland zijn goederen te kunnen uitvoeren en levensmiddelen te bekomen. 9. Het overblijvende stuk van Tsjecho-Slo- wakije, dat door ons werd ingepalmd, werd ge bruikt als een bolwerk tegen Duitschland. Om daaraan een einde te geven, en te voorkomen dat het Tsjechische arsenaal en munitie-depot ontplofte hebben wij een oplossing gegeven, wel ke voor millioenen en millioenen menschen als een geluk dient beschouwd te worden. 10. Het Duitsche Volk kan, spijts de door Groot-Brittanië ingezette omsingelingspolitiek, rustig aan den arbeid blijven zijn grenzen ert zijn lucht zijn verdedigd de Duitsche menschen hebben vertrouwen in elkaar, en het Duitsche Volk vertrouwt zijn leiders. 11. Wanneer de leiders van de demokratische landen een beetje terughoudendheid en zin voor waarheidsliefde oplegden aan hun pers, zouden wij weldra geraken tot die rust, waarheen ieder een verlangt. 12. Het Duitsche Volk zal nooit meer weer loos naar een conferentie gaan, maar met de Duitsche macht achter zich. 13. Aan al de Staten grenzende aan Duitsch land heeft Duitschland veel verder dragende waarborgen gegeven dan Roosevelt van Duitsch land heeft gevraagd. 14. De Vereenigde Staten hebben aan den wereld-oorlog geen deel genomen uit louter idea lisme, maar om het kapitalisme te verdedigen. 15. Het is voor Polen noodwendig een uitweg naar de zee te hebben. B. TWEE EISCHEN. 1. Van PolenDanzig en een vrijen weg doorheen den Poolschen corridor. 2. Van Engeland de terugkeer der koloniën. C. TWEE DADEN. 1. Opzegging van het vlootakkoord met En geland. 2. Opzegging van het niet-aanvalsverdrag met Polen. D. WAAROVER HITLER NIET SPRAK. 1. Over het dreigend gevaar van het Bolsje wistische Rusland. E. HITLER'S BESLUIT. Rijkskanselier Hitier besloot zijn rede met de woordenDe rechtvaardigheid en de Vrede, ziedaar onzen wensch. DE WERELDPERS-OPINIE OVER HITLER'S REDE. 29 April 1939 De indrukken door de Rijksdag rede, op de buitenlandsche wereld-pers, teweeg gebracht zijn van zeer uiteenloopenden aard, en het noteeren overwaard. Zij kunnen als volgt samengevat worden AMERIKA. Naar Reuter meldde heeft de redevoering van den rijkskanselier in de Vereenigde Staten in het algemeen een gevoel van ontgoocheling en verstoordheid teweeg gebracht. Men toont zich terughoudend voor wat de toekomstige gebeurte nissen betreft, maar het schijnt klaar 1. Dat de publieke opinie en de politieke kringen meer dan ooit overtuigd zijn, dat de Fuhrer besloten is, door alle middelen een niet te remmen politiek van overheersching door te drijven 2. Alle hoop op onderhandeling op de basis door Roosevelt voorgesteld, schijnt voor het oogenblik uitgesloten 3. De eenige kans van veiligheid voor het ge heel der naties is besloten in de versteviging van het verweer-front 4. De overtuiging dat de beginselen van Hit- Ier niet in overeenstemming zijn te brengen met de stabiliteit van den vrede, is veel meer uitge sproken. De New-York Tribune schrijftWat de kanselier Hitier zegt, rekent niet meer mede. Wat hij doet is alleen van belang, en wat hij doen zal weet men niet. Zijn verklaringen heb ben geen verandering in den toestand gebracht. De korrespondent van de New-York Daily News schrijftPresident Roosevelt is van oor deel, dat Hitier de deur een duim breed voor den vrede heeft opengelaten ENGELAND. Over het algemeen meent de Engelsche pers dat er geen oorlog in een nabije toekomst te vreezen is. De Poolsch-Duitsche betrekkingen leveren, echter eenig gevaar op. Volgens de diplomatieke medewerkers van de Engelsche bladen, zou de Britsche regeering, ten overstaan van de Duitsche beschuldiging betref fende de zoogezegde omsingelingspolitiek be reid zijn, te zameh met andere regeeringen het Rijk haar waarborg tegen aanrandingen te bie den, op voorwaarde dat Hitier zijnerzijds een verbintenis aangaat, geen aanranding te plegen. FRANKRIJK. Het gevoelen dat de kommentaren beheerscht, die door de Fransche pers op de Rijksdagrede van Hitier gepubliceerd werden, is er een van uitgesproken wantrouwen, alhoewel men erin toegeeft dat er een lichte-ontspanning in den in ternationalen toestand v/ordt verwacht. In de Petit Journalleest men Alhoewel de rede van Hitier betrekkelijk gematigd is. zou het on voorzichtig zijn viktorie te kraaien. De kracht dadige houding van Warschau heeft zonder twij fel den kanselier tot nadenken aangezet, voor al daar hij rekening heeft te houden met de mili taire macht van Frankrijk. Die macht moet wor- den onderhouden, uitgebreid en aangepast. De vereischte inspanning is nog in een beginsta dium De heer Blum schrijft in Le Populaire De rede van kanselier Hitier brengt ons geen nieuws, en dat konden wij ook niet verwachten. Oorlog en Vrede hangen niet af van woorden, maar van daden en feiten. Zal Hitler van inzichten tot da den overgaan Ik zoek te vergeefs naar een vast symptoon in één of anderen zin. RUSLAND. Uit Moskou werd Vrijdagavond door Reuter bericht dat Hitler's redevoering aldaar geen ver rassing had teweeggebracht. De Sovjetpers had er verleden week reeds de groote trekken van weergegeven. De officieele kringen zijn van oor deel dat de opzegging van de twee internationale akkoorden een nieuw bewijs is van het feit, dat de akkoorden die met het Reich gesloten wer den van geenerlei waarde zijn. Deze maatregel toont duidelijk aan hoeveel belang er de vrede lievende naties bij hebben meer dan ooit nauw vereenigd te blijven. In ieder geval is men er niet verstoord voor dat de Fuhrer er persoonlijk voor zorgt de illusies, die sommige landen nog mochten koesteren aangaande Duitschland's trouw aan de gesloten akkoorden te vernietigen. Akkoorden dienen Duitschland slechts voor de verwezenlijking zijner doeleinden, maar zij wor den uit den weg geruimd wanneer zij hinderlijk of onnuttig blijken te zijn. POLEN. Naar aanleiding der Duitsche opzegging van het niet-aanvalspact, werd den buitenlandschen journalisten in Warschau het volgende door het Poolsche ministerie van buitenlandsche zaken medegedeeld 1. Het in het jaar 1934 gesloten Duitsch- Poolsche niet-aanvalsverdrag, ging van Pilsoeds- ki uit en niet van Hitier. 2. Polen heeft altijd het pact als de grond slag voor de internationale orde in Europa be schouwd. 3. Van Duitsche zijde werd tot dusver de kwestie Danzig als een voorloopige en een van de tweede rang beschouwd, welke de hoofdlijnen van de politiek der beide staten niet storen mocht. De rede van Hitier heeft het vraagstuk nu een nieuw aanzien gegeven. 4. De Polen hebben voor de vergemakkelij king der communicatie met Danzig over Pomme- ren steeds een goed begrip gehad. Polen kan niet toelaten dat de communicatie opgelost wordt langs ex-territorialen- weg. In Polen weet men nog van de gebeurtenissen uit den jongsten tijd, dat een autostrade niet altijd voor communica tiedoeleinden, maar ook wel tot desorganisatie van staten kan dienen. Warschau zal zich in geen geval voor een voldongen feit laten stellen, zoo als Duitschland dat den laatsten tijd in het Oosten gewend was. ROEMENIE. In Roemenië werd de redevoering van Hitier. bijzonder voor wat de vooropgestelde aanspra ken betreft jegens Polen, door de pers met groote kalmte onthaald. In de politieke kringen is men van oordeel dat Polen en Roemenië; die beide reeds door een verdrag nauw verbonden zijn, tot plicht hebben hunne defensieve samenwerking te verstevigen en tevens het aantal steunverlee- nende landen, die tot hunne veiligheid kunnen bijdragen, uit te breiden. De rijksdagrede bewijst ten overstaan, dat Duitschland geen enkele vai zijn expansie- en hegemonie-inzichten heeft prijs gegeven. DANZIG. De Gauleiter Albert Forster, leider van het nationaal-socialistische distrikt van Danzig, heeft een mededeeling gedaan aan de 8.000 S A.-man- nen die zich op dit oogenblik op het grondgebied van Danzig bevinden en hij heeft hun gevraagd, dat zij in alle kalmte de verdere ontwikkeling

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 13