Na de verwachte Rede CARNAVALSTOET Cortège Carnavalesque Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de l'Arrondissement d Ypres S T AD Y P E R Op Zondag 14 Mei 1939, om 2 J uur CROOTE V IL L E DY PRES Le Dimanche 14 Mai 1939, a 2 heures GRAND Leest onze KLEINE AANKONDIGINGEN op de voorlaatste bladzijde 20 jaar, N' 6 6 Mei 1939 20 Année, N 6 6 Mai 1939 HET VPERSCHE LA REGION D'VPRES Beheer, Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 Ir. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Rédaction. Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES. Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. xél. 500 Les articles non signés sont refusés 20.000 Fr. Premiën en Vergoedingen Verscheidene Fanions voor de deelnemende Maatschappijen, 's Avonds om 8 uur, in den Stadsschouwburg AVONDFEEST - UITVOERING van BALLETTEN. 20.000 Fr. de Primes et Indemnités Plusieurs Fanions pour les Sociétés participantes. Le soir a 8 heures, au Théatre Communal SOIRÉE EXICUTION DE BALLETS. De met zooveel spanning verwachte rede, die Kanselier Hitier verleden week Vrijdag voor den Rijksdag uitsprak, heeft op verre na niet den zelfden weerklank gevonden als zijn voorgaande redevoeringen. Algemeen dacht men dat, als ge volg van de voorstellen van President Roosevelt, van de thans zoo druk gevoerde diplomatieke onderhandelingen en van de militaire voorzorgs maatregelen van de andere landen die zich be dreigd gevoelen maar thans meer dan ooit vast besloten zijn zich te verdedigen, dat, zeggen wij, Hitier klaren wijn zou geschonken hebben en zijn eischen, zijn stelling duidelijk zou uiteen gezet hebben. Niets van dit alles is echter in huis gekomen en, als besluit van gansch zijn rede, mag men zeg gen dat de toestand er thans noch beter noch slechter uitziet. Hij heeft veel en lang gesproken, doch bleef steeds vaag en hief een heel anderen toon aan dan dezen die men reeds gewoon was van hem te hooren, wat een bewijs is dat hij heeft ingezien en begrepen dat de methode, die hij tot hiertoe steeds met zooveel bijval toepaste, thans haar uitwerking zou missen. Vroeger was het hem voldoende in een ophef makende rede vuur en vlam te spuwen, te drei gen met het machtige Duitsche leger dat, naar zijn bewering, als één man achter hem staat en onoverwinbaar is, om geheel de wereld te doen sidderen van angst en zonder slag noch stoot te bekomen wat hij wilde. Thans echter heeft zulks uitgediend. Men is ervan allengerhand meer en meer bewust geworden dat alleen de angst, de vrees der andere landen de macht en sterkte van Duitschland uitmieken, en nu dat Engeland en Frankrijk zich herpakt hebben en vastberaden optreden, ziet men reeds hoe Hitier zich veel matiger en terughoudender aanstelt. Doch, alhoewel de krachtdadige houding van Engeland en Frankrijk reeds haar vruchten draagt, mogen wij echter nog niet besluiten dat alle gevaar geweken is. De rede van Hitier heeft-geen verandering aan den toestand, geen opklaring gebracht, maar daarentegen het wantrouwen verscherpt dat men in het Duitsche Reich en in zijn woord mag heb ben. Immers wat het meest in gansch de rede van Hitler is opgevallen, wat het meest indruk heeft gemaakt, is de opzegging van het vlootakkoord met Engeland en van het niet-aanvalsverdrag met Polen. Deze eenzijdige woordverbreking bewijst nog maals dat men niet het minste vertrouwen mag hebben in de verbintenissen die het Hitleriaan- sche Reich aangaat en dat die verdragen door Duitschland slechts nageleefd en geëerbiedigd worden voor zooveel zij later de zoogemeende duitsche belangen niet hinderen. Dit heeft voor gevolg dat men in de Engelsche en Fransche middens begint te zeggen dat alles wat de Duit sche Fuhrer verklaart of belooft van geen het minste belang meer is, dat het alleen de daden der Duitsche regeering zijn die tellen. En dit is erg, want zoo men geen vertrouwen meer hebben mag in het woord der leiders eener groote mo gendheid, dan is Europa veroordeeld om in een voortdurende onrust te leven. Wat Hitler met de opzegging dezer verdragen beoogt, blijft nog een duister punt. Voert het Reich thans iets in het schild tegen Polen aan gaande Dantzig en den Poolschen Gang De Fuhrer heeft de Duitsche eischen daarop met zooveel klem bevestigd dat men zich afvragen mag zoo hij, al ware het maar om zijn persoonlijk aanzien in de oogen van zijn volk hoog te hou den, niet zoeken zal ze te verwezenlijken. Doch daar hij anderzijds de deur tot verdere onderhan delingen heeft opengelaten, is men ook geneigd te denken dat het opnieuw maar een poging is om Polen schrik aan te jagen, juist zooals de op zegging van het Engelsch-Duitsch vlootakkoord misschien ook maar een list is om in gunstiger voorwaarden zekere voordeelen van Engeland los te krijgen. Dergelijke handelwijze heeft tot hiertoe aan Duitschland steeds uitermate gelukt, doch thans heeft zij niet meer de minste kans en is het voor deel van kamp veranderd. Hitier geeft er zich volkomen rekenschap van en het is opvallend hoe hij in zijn rede, na gepoogd te hebben de vroeger begane fouten van het Reich te verrecht vaardigen en na zijn spijt en innerlijke woede uitgedrukt te hebben over de tusschenkomst van Roosevelt, in tegenstrijd met zijn gewoonte zoo veel voorzorgen neemt om de algemeene opinie in Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten niet te kwetsen, hoe hij zelfs ophoudt met tegen de Sovjets uit te vallen. Hij heeft er zich bij zonder op toegelegd, weliswaar door algemeene en uiterst vage verklaringen, de wereldopinie gerust te stellen aangaande de inzichten van het Reich, en dit alles toont ten duidelijkste aan dat dé tusschenkomst van President Roosevelt en de houding der democratische landen de plannen van Hitier zijn komen dwarsboomen en hem tot nadenken hebben gebracht. Hij die tot hiertoe steeds zoo juist zijn kansen wist te meten en nooit handelend optrad vooraleer de zekerheid te hebben te zullen slagen, is er thans van be wust dat de gevaren voor hem grooter zijn dan de kansen en dat hij van-methode zal moeten veranderen. Sedert September 1938 is de toestand gansch veranderd en wat vroeger mogelijk was, tenge volge der inwendige moeilijkheden waarin Frankrijk toen verkeerde en der onvoldoende bewapening van Engeland, zou thans niet meer kunnen gebeuren. Sedertdien zijn de posities der democratische landen nog versterkt, Enge land, Frankrijk en Polen vormen een machtig blok en men dient niet uit het oog te verliezen dat, in geval van oorlog, Duitschland thans op drie fronten te gelijk zou moeten strijden, wat zijn onvermijdelij ken ondergang voor gevolg zou hebben. Hitler is echter nog niet geneigd af te zien van het plan dat hij in Mein Kampf omschreven heeft, maar wacht op een gunstige gelegenheid om zijn veroveringsprogramma door te voeren. Moest er zich een kleine scheuring in het demo cratische blok voordoen of moest de waakzaam heid van één land verflauwen, dan zou hij aan stonds den sprong wagen, en daarom is het dat de thans door Londen en Parijs gevolgde politiek de eenige goede is en moet behouden blijven, want alleen de vastberaden houding dezer lan den kan den vrede waarborgen. In antwoord op de Duitsche aanspraak op Dantzig zal Kolonel Beek de Poolsche eischen uiteenzetten en tegenvoorstellen doen die, hopen wij, langs diplomatischen weg op vreedzame wijze zullen kunnen geregeld worden. Het voornaamste is dat het vertrouwen in ons land, in alle vredelievende landen terugkeere, dat men zich overal weerom met moed aan 't werk zette alsof er niets gebeurd was, dat wij, bewust van onze macht, hoopvol de toe komst inzien. Door het vertrouwen en den arbeid van allen zal ons land, zullen alle democratische landen zich sterk voelen en meer in staat zijn om alle oorlogsgevaar af te weren en den algemeen gewenschten vrede te verzekeren. Handels- en Nijverheidskamer van Yper inlichtingsbureel De leden kunnen kostelooze inlichtingen be komen over hunne verplichtingen in zake Aangifte hunner bedrijfsinkomsten Het gebruik der zegels op fakturen Modaliteiten betreffende het betaald verlof Aansluitingen bij kas voor gezinsvergoeding Regeling der pensioenen Medisch toezicht 'der minderjarigen Werkhuisreglement Werkboekjes Loonboekjes Algemeene boekhouding, enz. enz. Zich te wenden bij C. CHRISTIAEN, Hondstraat, 54. ieder Woensdag van 18 tot 19 uur.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 1