RAPH -Tailor POLITIEKE UITZICHTEN CONFECTIE - KOSTUMEN KOSTUMEN OP MAAT BINNENLAND BUITENLAND vanaf 180 tof 600 frank IN LAATSTE SNIT EN NIEUWIGHEDEN Raph PANNEKOUCKE, Boterstraat, 12 (bij den Grooten Bazar) Y P E R door SPECTATOR Woensdagavond. 3 Mei 1939. De internationale toestand vereisrht veiligheids maatregelen De wederopgeroepenen mogen hun broodwinning niet verliezen, zij zullen worden afge lost en een zekere vergoeding ontvangen. De minis ter van Justitie zal maatregelen treffen tegen het voe ren van buitenlandsehe propaganda in ons land. Onze huidige regeering beschikt thans over volmach ten waarover de regeering van 1914 had moeten be schikken. De Staatstoelagen zullen herzien worden. De Senaat stelde de commissies samen: zij bestaan uit 9 katholieken, 9 socialisten en 3 liberalen. En nu met kalmte aan het werk Sedert de klokken van Rome te Albanië Paascheieren brachten onder den vorm van bommen is er in Europa geen uur rust meer geweest: dag in dag uit leefden alle Europeesche volkeren in de meest bange verwachtin gen Ook ons kleine land werd de prooi van sloopende zenuwachtigheid, die momenten van rust kende, doch steeds daarop nieuwe inzinkingen meemaakte. In alle landen werden koortsige veiligheidsmaatregelen ge nomen teneinde alle militaire vijandelijke verrassingen onmiddellijk en doeltreffend het hoofd te kunnen bie den. Ook in ons land werden deje veiligheidsmaatre gelen getroffen: daartoe werden een aantal soldaten met onbepaald verlof terug onder de wapenen geroe pen. De aanduiding van de opgeroepene soldaten steunde echter niet op den ouderdom van de lichting waartoe zij behooren, doch wel op de specialiteit waar voor zij gevormd werden, en die thans in eerste plaats in aanmerking kwam. Alhoewel het verdedigingsstelsel in ons land nu nog almaardoor zeer aktief wordt bestudeerd, verbeterd en aangevuld heeft het ministerie van Landsverdedi ging besloten, in de betrokken eenheden en volgens de mogelijkheden, hetzij een beurtregeling in te voeren om één week verlof op drie aan een derde van het op geroepen effektief te kunnen toestaan, hetzij de ver vanging van opgeroepen manschappen door andere te verzekeren. Zelfs zou nu een wetsvoorstel in het Parlement wor den ingediend met de bedoeling aan de patroons de verplichting op te leggen de wederopgeroepenen terug in dienst te nemen zonder vermindering van loon of rang. zoodra dezen vrijkomen van militairen dienst. Aldus zou belet worden dat de terugbinnengeroepenen hun broodwinning zouden verliezen. Er zouden nu zelfs andere maatregelen beslist zijn onder meer de aflossing der opgeroepenen. en het uit- keeren van familievergoedingen aan de gehuwde opge roepenen. vaders van kinderendeze vergoedingen zou den 3 fr. 50 per kind en per dag bedragen gedurende de eerste maand en 5 fr. per kind en per dag gedurende de volgende maanden. De bescherming van de bevolking wordt nu even eens ernstig bestudeerd. Zelfs werden in dat opzicht reeds enkele maatregelen en ontwerpen aangenomen. Het kader voor de aktieve luchtverdediging is volledig in de gewesten waar zij ingericht is. En in het land wordt te allen kante uitgezien naar onderaardsche gangen en andere voldoende stevige schuilplaatsen voor de burgerbevolking. Het is duidelijk dat er op dat ge bied nog enorm veel te doen valt, doordat nog honder den steden en gemeenten hierin onverantwoordelijk erg ten achteren zijn. Om daarvan overtuigd te zijn. hebt u zich enkel eens in allen ernst af te vragen of uw huisgezin in geval van oorlog reeds tegen bom- en gasaanvallen beschermd is. Waarom niet?... Het is meldenswaardig, alhoewel niet beangstigend, dat er aan de Belgisch-Duitsche grens een zekere bedrij vigheid van Duitsche troepen waar te nemen is, die naar verzekerd wordt, oefeningen houden en als cen trum het militair kamp bij Keulen zouden hebben. In gezien echter dat er geen motortroepen, genisten en artilleristen voor handen zijn blijkt de aanwezigheid van deze troepen aan de grens geen onrust te ver wekken. Maar wij vragen ons af hoeveel uren we spreken dus geenszins van .dagen het duren zou vooraleer die troepen door de daarbij hoorende mo tortroepen, genisten en artilleristen zouden kunnen aangevuld worden, en dan wel reden tot ONRUST zouden geven Aan het Albertkanaal wordt in snel tempo gewerkt. Er wordt bericht dat op dit oogenblik deze strategische vaart reeds over gansch haar lengte met water kan ge vuld worden en onderwaterzettingen de rol kunnen spelen, welke bij een mogelijk gewapend konflikt wordt voorzien. Tijdens de Kabinetsraadvergadering, welke gisteren namiddag gehouden werd, heeft de minister van Bin- nenlandsche _Zaken verslag uitgebracht over de ver schillende uitingen van de buitenlandsehe propagan da in België. De ministerraad zou den minister van Justitie belast hebben met het treffen van de noodige maatregelen om deze propaganda te beteugelen. Waar in deze propaganda bestaat, en welke maatregelen zullen genomen worden werd echter niet gedetailleerd medegedeeld. Toch gissen wij dat het hier vooral gaat over zekere Nazi-drijverijen welke in het geheim, of zelfs openbaar, gevoerd worden, om de Belgische ge moederen tegen eigen land in het harnas te jagen. In verband daarmede wordt nu gesproken over anti-Bel gische incidenten te Winterslag. Er zou namelijk, se dert zeven of acht maanden, in een V. N. V. - lokaal één en ander gebeuren dat groote opschudding ver wekte in de officieele Belgische middens. Immers het zou nu uitgelekt zijn dat in dat lokaal te Winterslag regelmatig vergaderingen gehouden werden door Nazi- Duitschers. Verleden Zondag waren nu weer ruim hon derd personen, waarvan enkele in burger, en verschil lende Henlein-mannen, in zitting, in dit lokaal veree- nigd. De Commandant der gendarmerie drong met manschappen in het lokaal, om te onderzoeken of er aldaar geen onwettige uniformdracht te noteeren viel. Toen hij de eenzelvigheidskaart vroeg, zou de overste der nazi-organisatie waarvan men tot nu toe den naam wenscht geheim te houden vinnige opmer kingen gemaakt hebben, die door Volksvertegenwoor diger Piérard als volgt geïnterpretreerd worden Gij zult weldra geen gelegenheid meer hebben, ons onze eenzelvigheidskaart te vragen.» De minister van Jus titie zal daarom enkele noodige maatregelen treffen. In een Antwerpsch dagblad lezen we dat^de volmach ten waarover de huidige regeering thans beschikt nog nooit door het parlement vroeger gestemd werden. Immers de regeering heeft nu niet alleen de volmacht om belastingen te heffen zonder goedkeuring van het parlement, maar zij kan zelfs beschikken over het bezit van de Nationale Bank. zij het dan ook op on- rechtstreeksche wijze. Om nieuwe belastingen te hef fen. zal zij enkel de parlementaire commissies van financiën hoeven te raadplegen, en dan nog slechts, omdat zij dat wel heeft willen beloven, maar wettelijk is zij daartoe niet eens verplicht. Datzelfde blad be sluit o. m. De waarheid is dat de regeering thans beschikt over de volmachten, waarover de regeering van 1914 had moeten beschikken, toen het tijdens den oorlog onmogelijk bleek, de Kamers bijeen te roepen. Zonder pessimistischer te zijn dan noodig is, wil men dus te Brussel op iedere gebeurlijkheid voorbereid zijn. Eerlang zal eveneens worden overgegaan tot een ernstige herziening der toelagen, welke tot nu toe au tomatisch door den Staat werden toegekend aan ver schillende inrichtingen, volgens een vastgestelde rege ling. De inspecteurs van financiën zullen hun advies hieromtrent moeten overmaken aan het begrootings- comité dat dan in laatste instantie over de verdeeling der staatstoelagen zal beslissen. Gisterennamiddag heeft de Senaat vergaderd voor de samenstelling van de commissies. Daarover lezen we o. a. de volgende interessante gegevens in DE NIEUWE GAZET Deze commissies bestaan uit 22 leden, en worden gelast met de voorbereiding van het onderzoek van al de wetsontwerpen die bij den Senaat aanhangig worden gemaakt, tenzij een bijzon dere commissie samengesteld wordt, zooals het geval was voor de laatste volmachtswet bijvoorbeeld. Het is tenslotte in den schoot van deze commissies, dat de ernstige parlementaire arbeid wordt verricht, vermits de oppositie, hetzij dan een oppositie uit de meerder heidspartijen of de andere, zich daar vrij kan uiten, en alle demagogische argumenten wegvallen, daar de zittingen hier niet openbaar zijn. De samenstelling van deze commissies is dus van grooter belang dan men gewoonlijk aanneemt. Ook moet een ontwerp in den schoot van de betrokken commissies een meer derheid behalen, anders mogen zij niet in openbare zitting worden behandeld. Zelfs bij gelijk aantal stem men mag dit niet gebeuren. Nu de meerderheid eer der scherp is afgemeten komt het er op aan in ieder van deze commissies toch een meerderheid voorhanden te hebben van de regeeringspartijen. Deze commissies bestaan uit 22 leden, en er was overeengekomen dat de verdeeling zou gebeuren als volgt9 socialisten, 9 katholieken en 3 liberalen. Aan de Vlaamsche natio nalisten zou één zetel in iedere commissie worden toegekend...» Na stemming was de verdeeling dan ook zooals het door de twee regeeringspartijen was over eengekomen. Het Danzig-Probleem kan internationale verwikke lingen teweegbrengen. Pelen zal tegeneischen aan Duitschland stellen. Zal Engeland, Frankrijk en Rusland Polen helpen in geval van oorlog met Duitsch land Komt er deze week nog een Russiseh-Britsch akkoord De dienstplicht in Engeland. Natio- naal-Socialisten moeten Engeland verlaten. In Hol land werd een wetsontwerp ingediend betreffende de veiligheid van den Staat en een beperking van de persvrijheid. Geleerden zouden een vreeselijke uit Aangenomen kleermaker der Spoorwegen Leeraar aan de Vakschool. a a Op aanvraag komen wij ten huize tot op 30 km. - Wij betalen de reis- UpgelGT e kosten terug aan ieder kooper. Uit reklaam aanvaarden wij de stof. vinding gedaan hebben die op een sekonde tijd heel Engeland in de lucht zou kunnen doen vliegen, en die zelfs de gansche aardbol in brokken zou kunnen doen vliegen. Wie brengt er echte vredesgedachten De gevaarlijke wrijving tusschen Duitschland en Po len wordt hoelanger hoe gevaarlijker. Dit blijkt niet alleen uit wat de dagbladen daar allemaal over schrij ven. maar ook uit wat er Hitler over zei in zijn jongste Rijksdagrede, en uit het feit dat Kolonel Beek er nu Vrijdagmiddag een hoogstbelangrijke radiorede zal aan wijden, die in alle landen van de gansche wereld zal beluisterd worden. Wij weten waarover die wrijving gaat: Hitier wil Danzig bij Duitschland aanhechten, en tevens een au tostrade van vijf-en-twintig kilometer breedte (leest goed BREEDTE) doorheen den Poolschen corridor bekomen om aldus verbonden te zijn met Oost-Prui sen. Doch -Polen ziet daarin een gevaar voor zijn éko- nomische en politieke onafhankelijkheid, en weigert dan ook op Duitschland's dubbel verzoek in te gaan. Vandaar een geweldige wrijving. Immers Duitschland eischt die twee dingen van Polen, en Polen snauwt terug Komt eraan als ge durft... en het is oorlog Polen voelt zich overigens sterk, daar het Engeland en Frankrijk en misschien ook wel Rusland militair achter zich staan heeft. Deze militaire steun doet Duitschland aarzelen. Temeer daar Duitschland er wer kelijk van overtuigd is, dat Polen niet dulden zal dat het voor een voldongen feit gesteld wordt als bijvoor beeld Tsjecho-Slowakije. Het gerucht doet nu de ronde dat Polen Vrijdag bij monde van kolonel Beek. tegenvoorstellen aan Duitschland zal bekend maken, waarvan de voornaamste punten, als volgt zouden lui den 1. Poolsch protectoraat op Danzig 2- Poolsch recht van veto op de beslissingen van den Senaat van Danzig; 3. Bezetting van de Vrije Stad door het Poolsch leger 4. Poolsch toezicht op de zware nijverheid in het gansche gebied van Danzig. Minister Beek zou overigens verklaard hebben dat hij den Duitschen gezant niet vóór Vrijdag kan ont vangen. Volgens Poolsche gegevens heeft Polen, sedert 20 jaar meer dan 100 millioen pond (14 milliard frank) te Danzig belegd. Dit bedrag zou verloren zijn indien Duitschland zich van Danzig meester maakte. Intusschen treedt Polen echter zeer krachtdadig op. en aarzelt niet de pro-Duitsche daden gerechtelijk te vervolgen. Aldus werden te Gnieso drie Duitsche meis jes van Poolsche nationaliteit tot 10, 8 en 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens het oprichten van een onwettelijke geheime vereeniging. in den aard van het Duitsche meisjes-verbond. Het syndicaat van dagbladverkoopers van Polen heeft daarbij besloten geen Duitsche bladen en tijd schriften meer te koop te bieden, zoolang de normale betrekkingen tusschen Polen en Duitschland niet her steld zijn. Verder werd uit Polen gemeld dat in geval Duitsch land een greep naar Danzig zou doen Frankrijk, Enge land en ook Rusland militair zouden aan de zijde staan van Polen. Uit Londen zou daarenboven gemeld zijn dat de Brit- sche regeering. die na ontvangst van de laatste Rus sische voorstellen, overleg gepleegd heeft met de re geering te Parijs, nog deze week een antwoord aan Moskou zou sturen, welk antwoord dan zou leiden tot het sluiten van een Sovjet-Russisch-Britsch akkoord. Er wordt nog bericht dat de dienstplicht in Engeland er nu ook vast doorkomt, en wel namelijk per groepen van 50.000 man. De datum van de eerste oproeping der rekruten zou reeds morgen bepaald worden. In het ge heel zouden er in Engeland van de jongelingen van 20 jaar er zijn er 310.000 ongeveer 200.000 opgeroe pen worden. De Iersche president teekende echter pro test aan tegen de invoering van den dienstplicht. Hij zou in het parlement verklaard hebben, dat de Iersche regeering protest had aangeteekend bij de Britsche tegen elk ontwerp strekkend tot het invoeren van den dienstplicht in de zes graafschappen van Noord-Ierland. Benevens de invoering van den dienstplicht, heeft Engeland nu ook nog andere maatregelen getroffen. Dr. Rossel, Londensche correspondent van het orgaan van maarschalk Goering en leider van het Duitsche in lichtingsbureel te Londen, heeft van het «Home Office» bericht gekregen binnen de vijftien dagen Groot-Brit- tanië te verlaten. Hij zou niet de eenige zijn. Een lijst van andere Duitsche personaliteiten, die zich over leverden-aan handelingen, niet overeenstemmend met de plichten der gastvrijheid, die hun opgelegd werden, werd Maandag aan het Duitsche gezantschap overhan digd. Ook die personaliteiten moeten Engeland binnen de vijftien dagen verlaten. In Nederland zou de minister van Justitie vandaag een wetsontwerp ingediend hebben, tot aanvulling van het wetboek van strafrecht inzake de misdrijven tegen de veiligheid van den staathij die een gezindheid bij anderen aankweekt of bevordert, waardoor het Rijk geheel of gedeeltelijk onder vreemde heerschappij komt, zal voortaan gestraft worden met een gevange nisstraf van ten hoogste vijf jaar. In verband daarmede zal het ook verboden zijn geschriften of afbeeldingen te verspreiden of ten toon te stellen die deze staats- vijandige gezindheid bij anderen opwekt. Daarnaast wordt in Nederland de mogelijkheid geopend van een rechterlijk verbod van verschijning van dagbladen en andere periodieke geschriften, waarmede bij herhaling misdrijven worden gepleegd tegen de veiligheid van den staat, de openbare orde of het openbare gezag. Het meest ophefmakende nieuws van deze week. dat door de «SUNDAY EXPRESSbericht werd, zou bestaan in de mededeeling dat geleerden in Engeland. Frankrijk en Amerika een krachtbron hebben ontdekt, die te groot is om aan de menschheid te worden toe vertrouwd. Het zou hen gelukt, zijn de atoom van het zeldzame metaal, uranium (van de familie van het radium) op een nieuwe manier te splijten, waardoor een ontzaggelijke massa energie vrijkomt, of beter «ontploftIndien de laatste proefnemingen gelukken, zal één pond uranium zooveel energie ontwikkelen, als thans 20 miljoen ton steenkolen. In oorlogstijd zou een gansch land in één seconde van het aanschijn der aarde verdwijnen. Er wordt als toppunt van sensatie bericht dat proefnemingen voorzien zijn met een massa van een ton uranium. Moesten deze proefnemingen mislukken, dan zou niet alleen het land, waar de proef nemingen gedaan worden, maar de gansche aardbol in stukken springen. In hoever deze berichten officieel zijn kan echter niet bericht worden. Immers reeds tientallen keeren werd de uitvinding medegedeeld van een «doodtnde straaldie echter heden nog niet be staat. Er kan naar onze meening heel anders voor den Vrede gewerkt worden.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 4