mtiiir düTtkhland KOFFIES en CHICOREI met PREMIEN Christiaens Devolder - KortrtfK Te koop in allo goede winkels. - PromiedepotG. Laroye; 20, Boomgaardstraat. Yper. EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE Onvooringenomen Reportage door JEF VAN WYNSBERGHE. DE EXPRESSTREIN BRUSSEL - AKEN - KEULEN. V. (3L Vervolg) En voort raast de trein naar de Belgische-Duitsehe grens, in snelle vaart langsheen steile hobbelige bergwanden, langsheen diepe afgron den overheen hooge bruggen, doorheen sombere tunnels. De Vvielen zingen over de ijzeren sporen, in snel, adem-beklemmend tempo Keulen-Berlijn Keulen-Berlijn Steeds opnieuw Onver moeid vlug Hoe langer hoe duidelijker Keulen - Berlijn Keulen - Berlijn De medepassagiers zwijgen nu hun blik mijdt die van de anderen, als beangst aanstarende oogen te ontmoeten, die tot verder gesprek zouden inviteeren. Ik kijk hen aaneerst met onopvallenden zijdelingscnen oogop slag, dan frank. Ieder van hen is een aparte studie waard hun uiterlijke, hun ma nier van in ?t vage uitdroomen, wie ze zijn, hoe ze zich door t leven heioen, hun jeugd-idylles, hun levensontgoochelingen, hun toekomst- droomen... hun... Maar wat kan 't mij nü allegaar geven. Nü interes seert mij alleen het Hitler-Duitschland-ProbleemEn de mooie twintigjarige Duitsche zou mij zeer zeker veel interessants kunnen ver tellen over de voeding in Duitschland, over de Duitsche vrouw Als ex-Brusselsche zou zij mij, beter als welke Duitsche ook, daarover allerinteressantste gegevens kunnen verstrekken. Doch ik heb schijn baar geen geluk zij heeft de oogen zachtjes gesloten, en ligt bekoor lijk tegenaan het raambeschot, de kroezelige donkere haren in de gol ving van haar opgehangen mantel. Behaagziek?... Genotvol?... Of ver moeid Ongeïnteresseerd aan haar omgeving, voor haar medepassa gier Ik vraag het mij te vergeefs af. Ik zou het dolgraag weten om haar des te gemakkelijker aan het praten te krijgen, om allereerst te wefen of zij in Keulen afstapt of verder doorreist... en aldus een idee te hebben over den tijd die mij nog ter ondervraging rest. Maar haar oogen blijven dicht... en de trein rijdt almaardoor in snelle vaart verder... «Aken!... Aken!... Aken!...» schijnen de wielen nu uitdagend te zingen... «Nee nog eerst Herbestahldenk ik... In die hinderende stilte, die gejaagdheid tot ondervragen, steek ik een cigaret op. blaas overdreven luid den eersten rook in de hoogte... Te vergeefs 't Mooie gelaat verrimpelt niet, de oogen blijven rustig gesloten De grijze dame bekijkt haar lange magere vingeren, 't gerimpelde, vel en de dikke uitpuilende aderen van haar handen.. De pro-Belg staart droomerig uit naar de breed-afgeronde blinkende toppen van zijn zwarte schoenen. De andere vijftiger schijnt verbaasd zijn vage spie gelbeeld te bekijken in 't glas van de schutting die ons compartiment van de gang afsluit. Allen schijnen zeer rustig, uiterst gelaten in hun lot!... Niemand kijkt naar me Des te beter in 'n ongemerkten oogwenk schuif ik 'n v. Paris-Soir van 't raamtafeltje kantig vallend op den schoot van de jeugdige Duitsche, die opschrikkend de oogen opent, zich recht, wat ver suft om zich heen kijkt, en dan vragend haar oogen op de mijne richt. P glimlach onbekommerd, en zeg glimlachend, doelend op de neerge vallen krant «Door 't schokken van den trein zeker! Zij knikt instemmend, fronst 't voorhoofd, wrijft met de vingertop pen van beide handen de oogen, schudt met 'n paar vlugge hoofdbe wegingen de verstreuvelde haren goed, scheurt haar Paris-Soir mid dendoor. en verteltIk moet oppassen aan de Duitsche grens Paris- Soir wordt in Duitschland niet toegelaten «Nee?... vraag ik met zichtbare verbazing. Met een krachtig ontkennend hoofdschudden en opééngeperste lip pen bevestigt zij haar bewering, en voegt erbij Ook Pourquoi Pas wordt er afgenomen Men duldt er geen anti-Hitleriaansche bladen Zij staat recht, om het vensterraam neer te schuiven gedienstig ben ik haar echter voor, en zij gooit de gescheurde krant uit het raam. waarna ik 't raam dichtschuif. Op dat moment rijdt de trein Herbestahl binnen. De grijze dame en de twee heeren ontwaken uit hun spraaklooze loomheid. De schelle stem van een krantenjongen dringt tot ons door Journaux Cigarettes Chocolats Zijn de cigaretten en chocolades in Duitschland duur vraag ik de jonge Duitsche. «Minstens driemaal zoo duur als in België!... O Ho Ik koop mij een dubbel pak lievelings-chocolade en 'n doosje fijne cigaretten. Ook de twee heeren koopen cigaretten. «Het is voorzichtig uw chocolade middendoor te breken!...» zegt mij de mooie Duitsche Anders krijgt u er nog last mede aan de Duitsche grens Het is wellicht ook wenschelijk dat de chocolade aangebroken is!... lach ik haar vriendelijk toe, en bied haar meteen de doorgebro ken chocolade aan. Zij dankt eerst weigerend, doch bij mijn aandringen breekt zij zich dan toch een half stukje af. Zoete vrouwenmonden praten ook weldenk ik, en terwijl de trein in beweging komt vraag ik meteen op nonchalante wijze Reist u nog verder door dan Keulen Ik vernacht te Keulen, en reis eerst morgenochtend verder door glimlacht ze. «En u?... Nam u reeds een beslissing?...» Tk negeer echter haar vraag door haar nog een intiemere te stellen Bent u bij bekenden te Keulen Of vernacht u in een hotel Haar plots gespannen lippen, de trillende neusflankjes, haar 'n mo ment lang wijd starende oogen en de daarna zenuwachtige oogknipjes, haar licht blozende kleur, op de aqders bleeke slapen, verraden bedees de aarzeling. «In een hotel?...» hervraag ik met zichtbare voldoening. Ja knikt ze verdwaasd, als had ze meteen spijt me zoover in ver trouwen te hebben genomen. Maar oogenblikkelijk profiteer ik van haar momenteele beduusdheidMisschien wilt u mij vanavond Keulen wat leeren kennen bedel ik met zachte stem, die haar opeens ironisch doet opmerken Het lichte Keulen Ik lach echter mee, en zonder te bevestigen noch te ontkennen, veeleer met de bedoeling raadselachtig te blijven antwoord ik Heel Keulen Dat pakt! Want haar-: «Nee!... dat is niet mogelijk!...» klinkt als een aarzelende toestemming. «U moet toch nog soupeerenverdedig ik. «Ja knikt ze. U gaat toch niet dadelijk na 't souper slapenpleit ik verder. Nee geeft ze toe. «Welaan dan!...» besluit ik in het vage, waarop zij na even na denken instemt Goed Na 't souper kunnen wij samen 'n avondwan deling doorheen Keulen maken!» «Dat is zeer vriendelijk dank ik uiterst tevreden, terwijl ik innerlijk neurië «Tout va trés bien Madame, la marquise!...» Dat is het moment om, in beste stemming, onopvallend zakelijk te worden, het Hitler-Duitschland-Probleem aan te raken. «Verdienen de menschen in Duitschland voldoende geld om be hoorlijk te leven vang ik aan. Over het algemeen beter dan in België antwoordt zij mij. Want om te beginnen bestaan er in Duitschland geen werkloozen meer. Vóór Hitier aan het bewind kwam waren er in Duitschland ruim zes millioen werkloozen op de één-en-twintig millioen arbeiders en aan- gestelden. Daarbij kwamen nog drie miljoen menschen die zich dien den tevreden te stellen met verkopten werktijd. Wanneer men daarbij de bijhoorende familieleden telt, komt men tot het fabelachtige cijfer van ongeveer twintig millioen, weze het derde der toenmalige Duitsche bevolking, die van de karige regeeringsondersteuning moesten leven, en die dus langs de straat hongerden. Toen moest de Duitsche regeering ieder jaar meer dan drie miljard Rijksmark betalen voor 't ondersteu nen der werkloozen. Voegt daarbij dat door de geweldig heerschende ellende geen enkel bedrijf rendeerend kon zijn zelfs de landbouwers leden armoede, daar zij vóór het Bewind van Hitier door de eigenaars schandelijk uitgezogen werden. Welnu, wat het buitenland ook over Hitier en 't Nazisme kletst, nie mand kan ontkennen dat de Volksjongen Hitier Duitschland van ellende en ondergang gered heeft. Dank aan Hitier werd in minder dan vijf jaar tijd alle werkloosheid opgeslorpt. Nu heeft men in Duitschland werk krachten te kort, zoodat nu zelfs gepensionneerden terug aan het werk gesneld werden, en de regeering zich verplicht zag voor velen de tien- a veertien uren werkdag in te richten, en beroep te doen op de buitenlan ders Het resultaat van deze geweldige prestatie alleman heeft in Duitschland geregeld veel werk, eenieder verdient voldoende, elkeen kan goed bestaan, alle bedrijven draaien om ter best, en heel 't Duitsche Volk op enkele dwarsboomers na heeft zijn leven voor Hitler veil Ik ken toch een jong paar in Düsseldorf werp ik, naar waar heid op dat slechts vijf-en-dertig Rijksmark per week verdient, en gezien den hoogen Duitschen levensstandaard het niet breed heeft Dat moet beslist een groote uitzondering zijn Arme menschen zijr. er natuurlijk overal. Maar mij valt het toch geweldig op dat er in Duitsch'and heel wat meer verteert wordt dan in België. Let daar maar eer.s op terwijl u in Duitschland bent u zult zien dat er veel gekocht en veel verteerd wordt. Welnu moest er in Duitschland armoede heer- schen, dan zou dit niet het geval zijn. Als ex-Belgische kan ik u dat in alle rechtzinnigheid zeggen. Het is werkelijk waarin Duitschland heeft d° werkman het goed, eenieder kan er in welstand leven. Overi gens het is u toch ook bekent dat België nog steeds ruim tweehonderd duizend werkloozen teltDus tweehonderd duizend menschen die van een povere aalmoes moeten leven - «De belastingen zijn in Duitschland toch hoog?... tracht ik nog te weten. «Hoog?...» wenkbrauwt ze. «Belastingen, afgiften, enzoovoort bedragen nauwelijks als bij ons 10 a 15 procent. In elk geval ik heb de persoonlijke overtuiging dat het meerendeel in Duitschland het werke lijk finantieel veel beter stelt dan in België. (Copyright «Pers-Bode»), 1 (Wordt Vervolgd) Jef VAN WYNSBERGHE.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 13