Hartedief Het slotstuk van een dans van de Mt phis tos uit Heule. kleed getooid en droeg een sierlijk hoofdversier sel met talrijke vertakkingen. Een mooi beeld. «Broederlijkheid» was een prachtige uitbeel ding in goudkleur een patroon in gekleede jas en hoogen hoed reikt broederlijk de hand aan een werkman, die een hamer in de linker hand houdt, en legt tevens een beschermende hand op diens schouder. Deze schoone zinnebeeldige voorstelling lokte op heel den doortocht luid ruchtig handgeklap uit. Fierheid werd verbeeld door een vrouw met een kostelijk versierd zwart kleed getooid waar van ze den mantel, in versierde tule, als twee vleugels kon openspreiden. - De eerste Stappen van het Kind was een uiterst bekoorlijke plastische uitbeelding in witte kleur. Vader en moeder, elk op een uiteinde van een bank gezeten, reiken voorzichtigheidshalve de beide handen uit naar hun kleine, die midden de bank zijn eerste stappen waagt. De zoo na tuurlijke houding van beiden, even als de spre kende uitdrukking van hun gelaat maakten van dat beeld een verrukkelijk tafereeltje. De Wezel die eieren rooftvoerde op een karretje een pyramiedevormig gestel, waaraan al de eieren opgehangen waren die hij had uitgezo pen. Voorwaar een kerel die onze boeren niet gaarne in hun hennenhok zouden aantreffen De «-Koningin der bloemen werd uitgebeeld door een vrouw met haar dochtertje, beiden in een lichtblauw kleed gehuld dat met talrijke bloemen was versierd. De Markies en Markiezin in een landauer, door twee schoone paarden getrokken, waren piekfijn uitgedost en oogstten veel succes. De groep Het Zwijn leidt den Beenhouwer uit Oostende was gevormd door een aantal slach ters met beenhouwersvest of witten voorschoot, waarvan het hoofd in een varkenskop, kalfskop, koeikop, ezelskop, konijnenkop of nog anderen dierenkop zat. Midden de groep ging een varken op twee pooten die aan een koord een beenhou wer hield die op vier pooten voortstrompelde. Een groep die eenieder deed schaterlachen. De Ypersche Schotten alhoewel minder tal rijk dan vroeger en niet meer heel nieuw, wer den toch nog eens graag teruggezien. De Lustige Flierefluiters en Damenvan Heule, een overtalrijke groep in frissche kos tu rnen, rood en groen, de vrouwen met een smaak vol keurslijfje, werden door allen terecht bewon derd en waren een van de prachtigste grcepen uit den stoet. De «Ware Kortrijkzanenmet witte broek, roode vest en witten hoogen hoed vormden een elegante groep, die ruimschoots haar deel in den bijval had. De wagen Sneeuwwitje, de Prins, de Heks en de zeven Dwergen uit Coxyde deed de kleine kleuters opgetogen jubelen. De verschillende per- sonnages uit de mooie sprookjesfllm waren allen schoontjes uitgebeeld en van op haar hoogen wagen wierp Sneeuwwitje kwistig tallooze kus jes in het ronde. De Pretty Girlsuit Lokeren in met bloe men versierde kimono's gehuld met bruingeel gelaat, zwarte opgerolde haarlokken en dragende in de eene hand een waaier en in de andere een veelkleurig versierden zonnes'cherm waren als echte chineezen en vormden een schilderachtige groep die terecht werd bewonderd. De Lustige Troubadoursuit Kortrijk met hun kostumen groen en zwart en platten zwarten hoed waren knappe mandolinisten die een guns- tigen indruk op de toeschouwers maakten. De talrijkste en prachtigste groep was onge twijfeld De Plechtige uitstap van een Oostersch Sultan uit Kortrijk. Deze sultan was met gansch zijn gevolg en zijn talrijken harem naar Yper gekomen. De vrouwen, behalve de Sultane, droe gen allen een witten sluier en de mannen van het gevolg evenals de lijfwacht hadden een tul band om het hoofd. De groep beschikte daaren boven over een aantal tam-tam spelers, die door hun passende muziek een oprecht Oostersche stemming schepten, wijl een danser en twee mooie danseresjes hun kunstigste dansen voor den Sultan uitvoerden. Dan volgden De Ware Gilles van Aalstmet hun prachtige kostumen, hun opgevulden rug. hun talrijke bellen en vooral hun wonderschoc- nen hoed met hooge struisvogelpluimen versierd, die door hun begeesterende en rythmische ron- deaux de geestdrift der menigte tot het hoogste opdreven gn eenieders bewondering afdwongen. De Vliegende Kanonniersop hun zware paarden gezeten en die vroeger den stoet open den, deden nu de politie achteraan den stoet en hielden den weg open voor de Reuzenkinders die hen volgden. Deze drie reuzenkinderen, waarvan er een een treffende gelijkenis met Chamberlain, den engel- schen premier vertoonde, beloven voor de toe komst van Ypers reuzenfamilie. Ze werden gevolgd door den reus van Reninghe Jacobus, Koning der Brouckenmet den zin- nebeeldigen drietand in de hand en omringd door de lustige Reninghenaars in fraaie kostumen. blauwen broek met groene vest, uitgedost. De Ypersche Reuzinnetjeszijn nog immer een mooie groep die, met haar schoone dansen steeds een flink succes oogsten. En eindelijk, als opsluit van den prachtigen stoet, kwam onze statige reus Goliath de groot ste burger van Yper, voorafgegaan door een vier tal pagen die het wapen der stad droegen, om ringd van de roode en blauwe kaboutermannetjes en gevolgd door het muziek van den reus, ver kleed in mannen van 1830. Het was omstreeks 18 uur wanneer de groepen terug op de Groote Markt, binnen de omheining voor het stadhuis, samenkwamen en op een ge geven teeken, als opsluit van het feest, midden een onbeschrijfelijke geestdrift, onder het spe- De Eerste stappen van het kind Een deel van de talrijke groep Plechtige uitstap van een Oostersch Sultan (Kortrijk). Verbroedering deze prachtige en daarenboven tuchtvolle groep in de vreemde karnavalstoeten nogmaals veel successen zal oogsten en dat wenschen wij hem ook van harte, zijn maatschappij en ook de faam van Yper ten bate. De groep Carmenuit Kortrijk, bestaande uit een groot aantal koppels, als zoovele Car men's en Don José's in een typisch spaansch kostuum van zwart met rood, geel, rose of blauw en waarvan de vrouwen met een tamboerijn speelden, verwekte bewondering op gansch den doortocht. De Mephisto's uit Heule in donkerroode en bruine kostumen, versierd met witte vlekken en stukjes spiegelglas die glinsterden in de zon, de mannen met snor en een puntig baardje en lange puntige pluimen op den hoed, kwamen als echte roode duivels voor. Zij voerden daarenboven schoone dansen en acrobatische pyramieden uit. De Moderne Typen uit Kortrijk, de vrouwen met groenen rok en wit lijfje, de mannen met groenen broek, witte vest en groene politiemuts, vormden eveneens een goed gedrilde groep die uiterst gegeerd werd. Aan De Jagers uit Alaska hebben allen veel plezier beleefd. Deze vrouwelijke jagers als Ko zakken verkleed en met een muts in pels hielden elk aan een ketting een bruinen beer, die het hen bijzonder lastig maakte. Soms rolden de beren zich op den grond of gingen de jagers te lijf, die ze dan met een karwats in bedwang hielden. Ook de toeschouwers moesten het ontgelden en zoo zagen'wij een beer met wijd geopenden muil op een juffertje toespringen, die er bijna haar pelsje bij inschoot. «Charlot» hoeven wij niet voor te stellen, want hij was het evenbeeld van den filmkomiek en zijn guitige toeren deden groot en klein lachen. De Fakier Slangenbezweerderhield een mysterieuze doos in de linkerhand, die hij met veel gebaren en na allerhande aanroepingen, in verschillende tijden langsheen een touw tot op zijn voet liet nederzinken. Beatriske in haar mooi versierde wieg was wel een groote baby maar die echter zelf haar wieg kon voortbewegen. Het was maar best ook, want haar voedstervader kreeg meer den bibe- ron dan de baby De Koningin der Juweelen droeg een mooi zwart fluweelen kleed met wijden hoepelrok, versierd met juweelen die in de zon schitterden als echte. De Verwachtingeen plastisch beeld, in bruine kleikleur voorstellende een visschers- vrouw met haar jongentje die zich aan haar voor schoot vastklampt, en die beiden de linkerhand aan het voorhoofd brengende de verte instaren als om te zien of de geliefde echtgenoot en vader nog niet aankwam, was zoo natuurlijk van uit drukking, dat elke voorstelling luid applaus uit lokte. «De Cambodgische Godin» was met een gouden

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 2