Margarine Heddy 5 SPREEK EN SCHRIJF BESCHAAFD n. LEG UW KLEMTOON JUIST torpedo, onderwijs, omwenteling, onderhoud, garantie. TOERISTISCHE KRONIEK EENDAAGSCHE AUTOCAR REIZEN MET KOSMOS TOURISME KOSMOS TOURISME 26, Groote Markt, 26 Y P E R Bond der Oud-Gedienden van het Rijnleger. Nationale Veeprijskamp te Brussel Koninklijke Hofbouwmaatschappij en Werk van den Akker, Yper IEPERSCHE FOTOCLUB Een nieuw fabrikaat EVENAART DE FIJNSTE BOTER. Kristen Middenstand van leper en Omliggende. Vereeniging voor Beschaafde Omgangstaal. o I. GEBRUIK NIETGEBRUIK Noch bloemen noch kronen Noch bloemen noch kransen. Kwartier te huur. Kamers te huur. Een schoon geschrift. Een mooi handschrift. Handteeken. Handteekening. Postdatum. Datum als postmerk, datum postmerk (verkort). De kader van een velo. Het raam, het frame eener flets. Carbuurlamp. Carbidlamp. Kiesomschrijving. Kiesdistrict. IH. SPREEK EEN TOONLOOZEN KLANK UIT er, legende, algebra, krokodil, salamander, Lotharingen. IV. LET WEL Naamloos zonder naam een naamloos schrijven. Nameloos onuitsprekelijk, niet te noemen zijn nameloos leed. V. B. O.-bijdragen Beschermend lid fr. 100 of 50 steunend lid fr. 25 gewoon lid fr. 15 studenten en inwonende ledenfr. 5. Postrekening 412.386 V.B.O. Deurne-Antwerpen. O Onder den titel Het Posthotel te leper ver scheen in het Tijdschrift der Belgische Posterijen een artikel over dit gebouw. Wij zijn zoo vrij aan dit artikel enkele bijzonderheden te ont- leenen ten gerieve van onze lezers. Het post kantoor werd gebouwd in 1901 op de plaats van twee, op dit tijdstip aangekochte gebouwen een dezer het Huis der Tempeliers"was een der zeldzame specimens van de woningen met zooge zegde steenen aangezichtwelke het tijdstip der steenen puntgevels in Vlaanderen voorafgin gen. Tijdens de oprichting van het posthotel wer den de overblijfselen van het oude gebouw han dig gerestaureerd door het toedoen van de Gent- sche architecten Cloquet en Mortier. Het gekan- teelde bovengedeelte der gevels kon hersamen- gesield worden volgens de nog bestaande over blijfselen en naar het model van de kanteelen der Hallen. Het gebouw werd tijdens den oorlog niet volledig vernield, dank zij de stevigheid zijner muren in Atrechtschen zandsteen gebouwd. De steenen en de mortel van den achtergevel waren zoodanig aan elkaar gehecht, dat een groot gedeelte van den muur zonder steun aan een ander gedeelte bleef vasthangenhet timmer werk van de groote nok bleef vrijwel gespaard. Zoo was het mogelijk met de oude plans het ge bouw volledig te restaureeren zooals het was voor den oorlog. De werken vingen aan in Mei 1920 en eindigden in 1923. Op 4 Februari van dat jaar werd de nieuwe post betrokken. Oberammergau, het dorpje der Passiespelen, ligt 837 meter hoog aan de rustig kabbelende Ammer, waaraan de geheele streek den naam ontleende. In den Romeinschen tijd reeds trok ken de kooplieden van Verona hier over den pas naar Augsburg, en nog in de 14° eeuw was dit Beiersche plaatsje een zeer belangrijke doorgangs plaats, tot de oorlogen van de volgende eeuwen den bloeienden welstand vernietigden. Dan hiel pen de monniken van de kloosters Ettal en Rot- tenbuch de verarmde bevolking zij leerden hen hout snijden en nog heden dankt het dorp aan deze kunst zijn roem en vindt er een middel van bestaan in. Oberammergau is beroemd gewor den, zelfs wereldberoemd door zijn Passie-spelen, de lijdensgeschiedenis van Christus, die voor het eerst toen nadat de pest was overwonnen in het jaar 1634 uit dankbaarheid werden opge voerd sinds 1680 worden de spelen elke 10 jaar herhaald. In het jaar 1934 vierde Oberammergau het 300-jarig bestaan van zijn Passie-spelen. Al leen zij, die in Oberammergau zijn geboren, on geveer 400 mannen en vrouwen, mogen hun me dewerking verleenen. De verdeeling der rollen wordt door geheime verkiezing vastgesteld en vóór deze verkiezing gaan de Ober ammer gauers naar het bedevaartkerkje Wies, om zich voor de moeilijke beslissing innerlijk voor te bereiden. Een jaar vóór de opvoering mogen haar en baard niet worden geknipt. Het dorp zelf, met mooie, oude, beschilderde huizen, heeft slechts 2400 inwoners maar tijdens den speeltijd, van Mei tot September zijn er honderduizenden bezoekers uit alle deelen der wereld gehuisvest. Het Passietheater een open luchttheater met het gebergte als achtergrond biedt ruimte voor 5000 toeschouwers. De bijzonderste speeldagen van de Passie van Oberammergau zijn nu reeds voor de vertoonin gen in het jaar 1940 vastgesteld. De eerste op voering is voor den 26 Mei bepaald. De andere vertooningen hebben plaats in de maand Juni (7 opvoeringen) in de maand Juli zijn er acht, in de maand Augustus eveneens acht en in Sep tember zes, samen dus 31 opvoeringen. Reysiger. 1. Rijsel - Roubaix Tentoonstelling Progrès Social», op 29 Mei. Prijs 17.50 Fr. 2. Antwerpen, Auto- en Motokoers, op 21 Mei. Prijs 38.00 Fr. 3. Oostakker, 22 Mei. Prijs 24.00 Fr. 4 Brussel, ter gelegenheid van het bezoek van Koningin Wilhelmina. op 24-25 Mei. Prijs 38.00 Fr. 5 Arras-Amiens en de Grotten van Naours, 29 Mei. Prijs 55.00 Fr. g Wekelijks op Zondag naar de Tentoonstel ling van Luik. Prijs 80.00 Fr. 7. Londen, op 29 Mei. Prijs 210 Fr. Voor alle inlichtingen nopens deze reizen zich wenden bij AFDEELING IEPER. Het Bestuur van den Bond der Oud-gedienden van het Rijnleger (Afdeeling leper) heeft de eer en het genoegen zijn leden uit te noodigen tot de VERGADERING die zal plaats hebben in het lokaal Rijselstraat, 204, op Zondag 21 dezer, om 14 uur. Gezien den voortdurenden aangroei van het aantal leden en de belangrijkheid der mededee- ling op de dagorde, rekent men op eene flinke cpkomst. Ook de niet-leden zijn welkom en na de ver gadering zal men inschrijvingen aanvaarden van nieuwe leden. Namens het Bestuur De Voorzitter, M. Staelens. Het veekweeksyndikaat van Yper richt eene reis in per autobus uit Yper naar Brussel op 18 Juni 1939, ter gelegenheid van den nationalen veeprijskamp. Wie wil medegaan late zich inschrijven bij den secre taris van het syndikaat, Camille Vermeulen, te Sint Jan, vóór 28 Mei aanstaande. Prijs in evenredigheid van het getal medereizigers. Plaats en uur van vertrek zullen later bekend gemaakt worden. Verslag der Algemeene Vergadering gehouden op 16 April 1939. Om 15 uur opent de Heer Hector Casier, voor zitter, de vergadering en verleent het woord aan den secretaris, die lezing geeft van het verslag der vorige vergadering. Geene opmerkingen daarop uitgaande wordt dit verslag goedgekeurd. Voordrachtde Heer Hector Casier, staatsvoor- drachthouder, geeft een wel uiteengezette les over de teelt der boonen en tomaten, hij duidt de manier van planten aan, de toe te dienen zor gen alsmede de middelen tot het voorkomen en bestrijden der ziekten. Vervolgens geeft hij nog eenige nuttige wenken over de seizoenwerkzaam heden. De spreker wordt gedurende meer dan een uur in zijne klare en leerzame les door de talrijke aanwezige leden gevolgd en ten slotte warm toe gejuicht. Mededeeling. De Voorzitter herinnert aan de leden dat de Maatschappij zinnens is, met den tweeden Sinksendag, een uitstapje te doen naar Roeselare, ten einde er de tentoonstelling en de tuinbouwschool te bezoeken. De leden kunnen zich laten inschrijven bij den secretaris. De reis zal geschieden per autocar. Aanbrengsten Leupe Arthur behaalt 3 punten voor zijn monsterporei Olifant Devreker Jeroom behaalt 2 punten voor zijn rabarber en zomerporei. Nieuw lid Wordt als nieuw lid voorgesteld De Knudt Marie, door Devogel Polydoor. Tombola Een welvoorziene tombola, samen gesteld uit Dalhiakliesters en bloemplanten, ge schonken door den Voorzitter, wordt vervolgens onder de aanwezige leden uitgeloot en de ver gadering gaat uiteen om 17 uur. Zondag 21 Mei 1939, om 15 uur ALGEMEENE VERGADERING DAGORDE 1) Lezing verslag vorige vergadering. 2) Voordracht. 3) Mededeeling. 4) Inschrijving uitstap naar Roeselare. 5) Voorstel nieuwe leden. 6) Beoordeeling der aanbrengsten. 7) Tombola. Namens het Bestuur De Secretaris, De Voorzitter, Ferd. Dethoor. - Hector Casier. CURSUS VOOR NIEUWELINGEN Zaterdag 11., op het vastgestelde uur, werd door den Heer M. Vanackere de reeks lessen ingezet door een practische demonstratie van contactafdrukken op gas lichtpapier. Tijdens de werkzaamheden wees de heer lesgever herhaaldelijk in duidelijke bewoordingen, op hetgeen voornamelijk dient in acht genomen of ver meden te worden om tot een goed resultaat te komen. Dat zulks mogelijk is werd voldoende aangetoond door meerdere uitstekende en welgeslaagde proeven en het kan voor hen die aanwezig waren nu geen moeilijkhe den meer opleveren om denzelfden uitslag te bereiken. Volgende les over Ontwikkelingop Zaterdag 27" dezer, om 18 uur, in Hotel Excelsior HET BESTUUR. Vraagt een staal bij uwen winkelier. (1315) SekrelariaatLange Touroutstraat, 13, leper. o Gedurende de winterperiode 1938-39 werden in de Kristen Middenstandsafdeeling van leper een reeks lessen gegeven over eenvoudig boekhouden, welke van den beginne af trouw werden gevolgd. Met het einde der lessen werd van alle leerlingen een examen daarover afgenomen en op Zondag 14 Mei 1939 werden de getuigschriften aan de bekroonde leer lingen uitgereikt. fie Heer Fordeyn, afgevaardigde van het Ministerie, de Heer Verpoort Arthur, lesgever, Eerwaarde Heer Socquet, Bestuurder der Vakschool waar de lessen wer den gegeven, alsmede de Heeren Voorzitter en Sekre- taris van den Middenstandbond van leper, hadden er aan gehouden op deze plechtigheid tegenwoordig te zijn. Heer Voorzitter Delahaye opende de plechtigheid met een woord van dank aan de Heeren Fordeyn en Verpoort die hun Zondag offeren om naar leper te komen, en inzonderheid ook aan Eerwaarde Heer Socquet die ons zoo bereidwillig zijn lokaal, dat in den zoo guren Winter djarbij lekker verwarmd was, af stond, om de lessen te laten doorgaan. Heer Inspecteur Fordeyn komt dan aan de beurt, om zich eerst tot het Bestuur van den plaatselijken Mid denstand te richten, die zich noch moeite noch werk gespaard heeft om deze zoo nuttige lessen te laten doorgaan. Zijn dank gaat ook aan den Heer Verpoort die zoo goed op de hoogte weet te zijn van zijn taak. om alle leerlingen bij elkander te kunnen houden in het aanleeren. Ik ben, zegde de spreker, gelukkig Eerwaarde Heer Socquet te kennen. Reeds menige keer heb ik kunnen vaststellen dat de Heer Bestuurder een ondernemend mensch is voor wat betreft het technisch onderwijs, ten andere, hier hebben wij nogmaals een bewijs ervan. Het is verheugend voor leper te zien dat zooveel jonge menschen deze lessen hebben gevolgd, dit be wijst hun drang naar wetenschap. Dat is vooral voor ons volk een verheugend verschijnsel, want een volk is alleen groot naar gelang de hoogte van zijn kuituur. Sprekende over de zoo nuttige instelling van het Leer lingenwezen, dat in leper zooveel overeenkomsten telt. feliciteert hij den Heer Sekretaris van het Leer lingenwezen. die zich daarom zooveel moeite heeft ge troost Daar waar andere sekretariaten geen overeen komsten kunnen sluiten, werden er te leper, en dit pas in de afgeloopen week. reeds daarover examens afge nomen. Aan 29 leerlingen wordt thans een getuigschrift met het aantal bekomen punten uitgereikt. Op zijn beurt bedankt Eerwaarde Heer Socquet de heeren voor de hulde aan zijn adres gebracht, en stelt reeds van nu zijn lokalen beschikbaar voor den vol genden winter. Het weze mij toegelaten hier een woordje te zeggen tot 'alle Middenstanders zonder onderscheid, en dit aan de hand van een sprekende gelijkenis gegeven door den Heer Fordeyn Als een vlag op zolder onder een laag stof bedolven ligt, is dit enkel een stuk vod en dient tot niets, maar integendeel, als deze zelfde vlag ontplooid wordt en wappert in den wind. en dat achter deze vlag opstappen menschen bezield met eenzelfde ideaaldan wordt deze vlag grootsch en beteekenisvol. Als alle middenstanders uit hun schelp zullen komen en zich vereenigen, als alle middenstanders hun vitterij aan kant zullen laten, als alle middenstanders zullen opstappen achter een vlag van saamhoorigheid. dan al leen kan en zal er meer welvaart komen. En dat ware voor ons, Middenstanders, neg maar ons goed recht, daarom weest mannen van de daad en sluit aan

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 5