RAPH -Tailor VAN ALLES WAT CONFECTIE KOSTUMEN KOSTUMEN OP MAAT Opgelet Bijzondere treinen tegen verminderde prijzen. Een reuzendiamant. Hyacenten in bier. De stad der honderdjarigen. Eerst fruit, daarna soep. Mussolini wordt niet ouder. Te zwaar om soldaat te worden. De ski 2000 jaar vóór Christus. De schooljeugd en de beeldende kunst. De bescherming van het negerkind. Ongevallen aan militairen overkomen. De bevolking van Italië. De rijkdommen van de Sahara. Een kostbare hond. Steeds gevaren en nooit in zee geweest. Natuurschoon gered. Waar rijdt men nog links Sterren zingen op gramofoonplaten Een bar in den buik van een walvisch. Het haringseizoen is begonnen in Ne derland. 7 Frankrijk bouwt het grootste schip ter wereld. Vijftien duizend frank voor acht blad zijden tekst. Gedeeltelijke landbouwtelling Miljoenen tulpen bloeien in het Rijn land. Mevrouw De Mode hoe langer hoe gekker. Wat dê radioluisteraars wenschen. De hoogste zender van Europa. Het orgaan voor toerisme. Duitsch-Belgisch toerisme. vanaf 180 tof- 600 frank I N LAATSTE SNIT EN NIEUWIGHEDEN Raph. PANNEKOUCKE, Boterstraat, 12 (bij den Grooten Bazar) Y P E R Zondag 28 Mei (Sinksen) loopen bijzondere treinen tegen verminderde prijzen, naar de Internationale Ten toonstelling van Luik. De biljetten moeten echter van te voren worden genomen. Om nadere inlichtingen raadplege men de aanplakbrieven of wende men zich tot de staties van vertrek. Uit Rio de Janeiro meldt men dat er in de mijnen van Geraes een reuzendiamant werd gevonden, de der de in grootte op de wereld. Men heeft hem den naam van «Vargas» gegeven, zooals de voorzitter der Braziliaansche Republiek heet. Hij werd door een firma van Nederlandsche diamantslijpers voor 70.000 gulden aangekocht. Een herbergier te Croydon (Engeland) had een Hya- centenbol in een vaas met bier geplaatst en stelde vast, dat hij na zes weken dus vlugger dan gewoonlijk bloemen bekwam. De Londensche tuinbouwers werden op de hoogte van het verschijnsel gebracht. In het Italiaansche stadje Barga, dicht bij Carrara, werden terzelfder tijd een en twintig eeuwelingen ge vierd. omringd van hun 105 kinderen en 300 kleinkin deren. Een van de gevierden gaf als 't geheim van zijn hoogen ouderdom opveel werken en weinig eten en de lucht. In de Medicinische Welt» van Berlijn, schrijft de bestuurder van een Hygiënisch Hoogeschool Instituut, dat men bij den aanvang van den maaltijd fruit moet eten. en eerst daarna heete soep. In talrijke gevallen, bij zittende levenswijze, zal reeds deze kleine veran dering in de opeenvolging der spijzen volstaan om de neiging tot verstopping te verhelpen. Aan boord van de Transatlantiekers, bij het ontbijt, begint de maaltijd steeds met fruit, gewoonlijk (grappe fruit), en het wordt ook aangeraden bij middag en avondmaal Een blad doet opmerken dat, toen Mussolini 50 jaar was (29 Juli 1933) er in heel Italië geen spoor van feestelijkheid te ontdekken was. Voor alle honderd ten honderd fascisten vertegenwoordigt de Duce de eeuwige jeugd en niets dat op ouder worden zou zin spelen wordt in de Italiaansche pers geduld. Toen zijn dochter, gravin Ciano. met de geboorte van een zoontje gezegend werd, zond de toenmalige minister voor pro paganda een geheime nota aan alle Italiaansche bla den verwittigend dat het woord Grootvader op Mus solini toegepast, ten strengste verboden was. Natuur- 1;;k zwegen allen als vermoord. De negentienjarige Francois Genot, wonende te Bou- vignes. is te Namen door het werfbureel voor den troep afgekeurd geworden. Genot weegt zoo maar 190 kgr Te zwaar om soldaat te worden. Xenophon. de Grieksche geschiedschrijver, die van 439 tot 355 vóór Christus leefde, verzekert dat de berg bewoners van den Kaukasus reeds 2000 jaar vóór onze jaartelling groote houten latten gebruikten om zich op de sneeuw te bewegen. Om bij de jeugd belangstelling voor de beeldende kunst op te wekken, wordt soms wel eens bezoek aan museums gebracht of aan tentoonstellingen, doch in de dagelijksche omgeving en in de school komen de leer lingen nog veel te weinig met goede beeldende kunst in aanraking. Om daarin eenigermate te voorzien kwam in Nederland een kommissie van vooraanstaande per sonen tot stand, ter bevordering van het ophangen van schilderijen, origineele teekeningen en zoo noodig het plaatsen van beeldhouwkunst in de schoolgebouwen, zoodat een levendiger rechtstreekscher en langduriger kontakt met de beeldende kunst tot stand kon komen. Proefnemingen in dien geest werden reeds te Hilver sum. te Alkmaar en op vijf gemeentescholen te Am sterdam gedaan. Te Hilversum, waar ze reeds een tijd lang aan den gang zijn heeft men grooter belangstelling bij ouders en kinderen voor de beeldende kunst kun nen vaststellen en meteen een grooter aantal bezoekers op tentoonstellingen. Prinses Josephine-Charlotte bezocht den zetel van den Nationalen bond voor de bescherming van het negerkind, in de Mimosastraat, te Brussel, bij gele genheid van de tentoonstelling van zendingen, die de bond jaarlijks naar Kongo doet. Dit jaar worden er 144 kisten verzonden, bestemd voor 116 centra voor kin derraadpleging. Niet minder dan 18 weegschalen. 6500 kleedjes. 2800 dekens, 600 melkdoozen, 288 dozijnen handdoeken en 7000 stuks zeep worden verstuurd. Zooals blijkt uit het antwoord van den minister van Landsverdediging op een schriftelijke vraag van een senator, was het aantal militairen die door ongevallen getroffen werden5342 in 1935 5522 in 1936 7717 in 1937: 7635 in 1938 en 1538 in 1939 (eerste trimester) Bijna al die ongevallen waren van zulk een aard dat ze geen enkel gevolg hebben gehad? De Italiaansche bladen maken thans de balans van de territoriale veranderingen, die sinds den wereld oorlog het Italiaansche bezit aanmerkelijk hebben vergroot. De eerste verandering was die tengevolge van het verdrag van Rome van 27 Februari 1924. waar door Italië het gebied van Fiume kreeg met 53.000 in woners. In hetzelfde jaar, op 15 Juli 1924 kreeg Italië door een verdrag met Engeland en Somaliland een grondgebied met 72.000 inwoners. De verovering van Abessinië bracht ruim 12.000.000 inwoners onder Ita liaansche heerschappij. Albanië tenslotte had een be volking van ruim 1.000 000. Italië heeft dus een totale winst gemaakt van 13.125.000 inwoners, dit is ruim een derde van de bevolking van het moederland. In economisch opzicht is de Sahara geenszins een woestijn, zooals men zich dit altijd voorstelt. Integen deel, de veeteelt in de Sahara bereikt jaarlijks een omzet van 100 millioen frank, terwijl deze van Palm olie en kokosnoten ruim 100 millioen bedraagt. Zeer belangrijk is ook het weven met de hand. dat door de verschillende stammen van de woestijn wordt bedre ven (de bevolking bedraagt overigens niet minder dan 650.000 zielen). Verder zijn er nog het leder- en tapijt nijverheden die een flinken omzet bereiken. Een hond. Mick-the Miller, die aan zijn eigenaar bijna 3 000.000 fr. opbracht door wedstrijden, keurin gen. filmprestaties enz. is op dertieniarigen ouderdom te Walton-on-Themes gestorven. Deze Greyhond werd in 1929 door een Iersch priester naar Engeland gezon den en hij behaalde op een renbaan te White City den eersten prijs, wat aan zijn eigenaar ruim 100.000 frank opbracht. Het dier werd enkele dagen later voor het driedubbel van dezen prijs verkocht en Mick won ook in 1930 den derby. Sedertdien was hij herhaaldelijk kampioen en hij won niet alleen door zijn snelheid maar vooral door zijn overleg tijdens den wedstrijd. Als Mick door het publiek werd toegejuicht betuigde hij zijn dankbaarheid door met den staart te groeten. Het gaat niet over een kapitein, die dienst doet op het meer van Geneve maar wel over R. John T. Parkner. die gedurende 21 jaar in dienst was van de Quarantaine in de haven van New-York. Hij heeft op het water 100.000 mijlen afgelegd, van het eene schip naar het andere, maar is nooit in zee geweest. Hij is nu met rust gegaan. De koninklijke commissie voor monumenten en land schappen heeft zooeven de klasseering bekomen van de streek, palende aan den voormaligen zeeboezem van Het Zwindicht bij de Hollandsche grens. Deze streek biedt het grootste belang zoowel onder schilder achtig als onder natuurwetenschappelijk gebied Het mag een gelukkig feit genoemd worden dat dank zij de volhardende pogingen van de koninklijke commissie en den goeden wil en de onbaatzuchtigheid die door de Compagnie Immobilière Le Zouteeigenares der gronden, aan den dag werden gelegd, dit landschap voortaan zal bewaard blijven. Alle vrienden der natuur en der wetenschap zullen zich er om verheugen. De geklasseerde strook maakt deel uit van een geheel dat zich op den Hollandschen oever uitstrektde voor waarden der klasseering voorzien dat hare uitwerk selen niet meer van toepassing zullen zijn indien geen gelijkaardige maatregelen genomen worden voor het gedeelte gelegen op Hollandsch grondgebied. De klas seering biedt immers slechts belang indien bescher mingsmaatregelen voor het geheel van het landschap getroffen worden. In Tsjecho-Slowakije moeten de rijtuigen nu ook langs den rechter kant rijden. Er zijn in Europa nog drie landen waar men links rijdt: Engeland. Hongarije en Zweden. In Washington werd onlangs een museum van ster- renmuziekingericht. Hier worden gramofoonplaten verzameld, waarop men de melodieën der sterren heeft vastgelegd. De methode, om sterren aan het zingen te brengen, bestaat hierin, dat men de lichtgolven van de hemellichamen in geluidsgolven verandert eri dan op wassen platen opneemt. Het museum heeft reeds 80 dergelijke gramofoonplaten bijeengebracht. Te Hamburg zal een tentoonstelling worden gehou den van alles wat met visschen in verband staat. Als groote aantrekkelijkheid wordt een opgezette walvisch aangekondigd, in wiens buik een bar zal worden inge richt. Er zullen natuurlijk Jonassen met de vleet ge- vonder. wore", an. De IJ 400 heeft de eerste haringvangsten aan wal gebracht te Vlaardingen. Die eerste vangst was niet heelemaal van de «IJ 400» zelf. maar was bijeenge bracht door deze en andere visschersschepen. die in eenzelfde buurt hadden gevischt De eerste nieuwe werd in het visschersplaatsje met groote voldoening en vreugde onthaald. Overal werd de vlag uitgestoken. Nu zal het niet lang meer duren of er zal een vaatje nieuwe haring aan de koninklijke familie worden ge zonden. Dit gebeurt telken jare. De Normandië met haar meer dan 70.000 ton, totnogtoe het grootste schip ter wereldwil Frankrijk door een nog grooter van 100.000 ton laten volgen. Dit reusachtig schip zal niet slechts de Queen Mary en de Queen Elisabeth geheel uit het veld slaan, maar Frankrijk hoopt daarmede vele jaren lang den voor rang in den dienst op Noord-Amerika te hebben. Het nieuwe schip zal 350 meter lang zijn en een snelheid van 36 knoopen ontwikkelen. Met een dergelijke snel heid kan Frankrijk dan tevens den blauwen wimpel heroveren Vele menschen weten niet. dat J. Milton, de groote Engelsche dichter uit de 17' eeuw, eens onderwijzer is geweest. Men werd hieraan herinnerd op een veiling bij Sotheby. in Londen. Daar was namelijk Wractate of education» (Verhandeling over de opvoeding) van 8 bladzijden, dat op 5 Juni 1644 is verschenen, ver kocht voor 15.000 frank. Er bestaan maar 8 exemplaren. Er zal gedurende het tijdvak van 1 tot en met 15 Jun; 1939 een telling gehouden worden van de hierna- vermelde in België gelegen teeltenwinter- en zo- mertarwe. spelt, masteluin, rogge, winter- en zomer- gerst, haver, vroege en andere aardappelen. Deze telling zal eveneens betrekking hebben op de landbouwpaarden van minder dan 1 jaar. van 1 tot minder dan 3 jaar. van 5 jaar en ouder, toebehoorende aan de exploitanten van bovenvermelde teelten. In het Rijnland zijn thans na eenige proefjaren de tulpenvelden aanzienlijk vergroot. De meeste zijn in de buurt van Keulen gelegen, zooals bijvoorbeeld op het riddergoed Horbell waar 42 Hektaren akkergrond met tulpen beplant zijn. verder te Neuhemmerich en ook langs den beneden-Rijn tusschen Neuss en Glehn op het riddergoed Birkhoff Al deze tulpenvelden be vinden zich nu in vollen bloei. Te Parijs heeft men thans voor de hondjes pyjama's, zomerimpermeables en zelfs schoenen in de mode ge bracht, alles natuurlijk in den toon van de kleeren en de handschoenen van de meesteres. De jongste nieu wigheid op het gebied der honden-fashions is. zooals men vaststellen kan... de zonnebril! Sommige kranten vragen voor wanneer de neuscrème tegen het ver schroeien der huid. Door den Britschen radio-omroep werd onlangs weer een onderzoek ingesteld naar de wenschen, voorkeur en smaak van de luisteraars. Er waren 21 mogelijk heden te beoordeelen. Het meest in den smaak vielen de variété-uitzendingen. Militaire muziek kreeg de 3''. lichte muziek de 7e plaats. Klassieke muziek en opera's moesten zich met rangnummer 17 tevreden stellen muzikale hoorspelen kwamen nummer 4. Kamermuziek werd het allerlaatst geklasseerd. De nieuwe installatie van den Deutschlandsender is plechtig in gebruik gesteld De zender heeft een capa citeit van 150 KWU, die waarschijnlijk in Maart 1940 tot 200 KWU zal worden verhoogd. De draaiende zend mast is 325 meter hoog, en op het oogenblik de hoogste van Europa. Zoo pas verscheen VERLOF het orgaan van het Kommissariaat Generaal voor Toerisme (Direktie voor Arbeidersvakantie, 17a. Wetstraat, Brussel). Het num mer bevat talrijke wetenswaardigheden, betreffende de organisatie der arbeidersvakantie, nieuwe verwe zenlijkingen en vakantiekampen. Een toeristieke overeenkomst tusschen Duitschland en België, die reeds eenigen tijd in voorbereiding was. werd den 18 Mei te Berlijn geteekend. In verband met het Toerisme in Duitschland kunnen we melden dat er nu een goedkoop visum voor Duitschland te verkrijgen is. Terwijl vroeger slechts visa voor twee jaar tegen 192 fr en voor één reis tegen 96 fr. afgeleverd wer den. is thans voor een oponthoud van veertien dagen een visum tegen 36 fr. verkrijgbaar. Deze maatregel zal het reisverkeer naar Duitschland voorzeker ten goede komen. Aangenomen kleermaker der Spoorwegen Leeraar aan de Vakschool. Op aanvraag komen wij ten huize tot op 30 km. - Wij betalen de reis kosten terug aan ieder kooper. Uit reklaam aanvaarden wij de stof.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 7