mm-DtiTMAH) IvOFFIES en CHICI Christiaens De 3REI met PREMIEN ivolder - Kortrijk Te koop in alle goede winkels. - Premiedepo tG. Laroye, 20, Boomgaardstraat, Yper. Naar en Doorheen hef Kongoleesche Oerwoud BISGHT ALTIJD EN OVERAL DE 7 Onvooringenomen Reportage door JEF VAN WYNSBERCHE. VI. TE KEULEN. ZOOJUIST VERSCHENEN Prijs ingenaaid 30 Fr. ingebonden 45 Fr. 19 uur 33 De exprestrein Brussel-Keulen rijdt het mooie groote bestemmings station binnen. Op de perronnen is het een drukke beweging van duizenden passa giers vakantiereizigers, handelslui, toeristen. Ik baan me een weg doorheen de massa perronmenschende jonge Duitsche volgt meIk draag mijn en één van haar handkoffers. Ieder moment blijven de handkoffers tusschen de menschendrukte haperen. Wat een volk Ik hoor tusscheridoor de Duitsche stemmen af en toe Fransch. En- gelsch, Italiaansch, Hollandsch, Vlaamsch!... 'n Speciale dag?... Nee Wat een buitenlanders Wie zei me ook weer dat er geen vreemdelingen meer naar Duitsch- land reizen Wie Ik herinner het me niet juist preciesMaar het moet heel zeker een mensch geweest zijn die persoonlijk niet in Duitschland komt, en vooringenomen kranten prietpraat of loensche fluisterpraatjes dog matiseert. Natuurlijk dat was te voorzien wij zitten tusschen de massa perronmenschen vastgedrumd wij zijn verplicht ons braafjes te laten meeschoorvoeten naar den uitgang. Maar wie zei me toch die stommiteit dat geen enkele buitenlander nog naar Duitschland reist Hoor eens aan Di grazia, signore (1) Come here, pray (2) Nous manquerons la correspondance (3) GuustWacht eens wat Waarachtig er blijken alhier evenveel vreemdelingen aan te komen als te Brussel. Of zijn er hier meer?... Boven de hoofden verwijzen groote hangborden, met duidelijke zwarte blokletters, naar Handgepack (4) Auskunst (5) «Ausgang» (6) Moed!... Wij schuiven reeds aan bij den uitgang. De reisbiljetten worden zwijgend nagekeken. Op mijn Fahrschein (7) staat Belie- bige Fahrtunterbrechung (8) vermeld Oef Wat een opluchting!... Er is nu meer ruimte om ons heen. We bevinden ons in een zeer ruime hal, waar links van den ingang groote borden gepaald staan, die met kleurige kaarten en duidelijke schema's een overzicht geven van de ontnomene Duitsche koloniën, en meer levensruimte voor het Duitsche Volk opeischen. Das kolonialproblem Deutschlands Was sind die berechtigten Ansprüche Deutschlands Dasz es Zugang zu den Tropen mit ihren Rohstoffen braucht, dasz es ein Gebiet für seinen Bevölkerungsüberschusz notwendig hat, dasz nach den vorgeschlagenen Friedesbedingungen die Eroberung keinen Rechtsanspruch der Gegner begründet. (9) Vooruit!... We zullen de Duitsche koloniale eischen, in het kader van het gansche probleem, te Berlijn instudeeren. En avant We staan op het stationplein Intuïtief prevelen wij «Keulen Köln!... Cologne!...» Trams rinkelen voorbij Auto's toeten voorbij! We kijken even zwijgend toe Dat is nu de aanzienlijkste stad der Pruisische Rijnprovincie!... Dat is nu één der belangrijkste handelssteden van het Duitsche Rijk. Dat is nu de stad beroemd om haar lekkere chocolade, de stad we reldvermaard door haar Eau de Cologne Keulen!... De katholieke stad die ruim 750.000 inwoners telt. Keulen!... De uitnemende toeristenstad, die bij de kunstbewonde raars hoog aangeschreven staat voor haar groot aantal oude pracht- kerken, waaronder de zestiendeeuwsche Gotische Dom met haar twee honderd-zeven-en-vijftig meter hooge torens de stad met haar bijzon der spitsboogstijlig stadhuis en Gurzenich Keulen!... de rij]ke Rijnhavenstad, waar handel en nijverheid bloeien, waar ieder jaar belangrijke jaarbeurzen en tentoonstellingen gehouden worden. Keulen!... de universiteitsstad, met haar Akademie voor praktische geneeskunde, met haar handelshoogeschool, met haar technische school en haar conservatorium voor muziek, met haar rijke bibliotheek- en DE GROOTE REPORTAGE van JEF VAN WÏNSBERGHE Te verkrijgen bij alle boekhandelaars en bij den UitgeverC. DUMORTIER, 34, Botenstraat, Yper. «me*nnwnnMMnnnwnMinnnnMMMiMwiwnnM museaschatten, voor wetenschap en kunst. Keulen de stad voor elk wat wils» Maar als 'n bliksemschicht schiet het mij te binnen ik kom niet om perkamenten boekengeleerdheid, ik kom niet op toeristische verken ning, ik wil den Duitschen polsslag voelen... de menschen alhier inte resseeren mij Eine AutodroschkeEen taxi?... De mooie jonge Duitsche knikt ontkennend Nous irons a pieds zegt ze mij. Daar gaan we... We dwarsen het plein, "met vluggen stap, van vluchtheuveltje naar vluchtheuveltje. Halverwege blijft ze staan. Ik bij haar. Zij kijkt vorschend om zich heen. Ik zoek haar oogen. Zij merkt het, maar doet alsof zij het niet weet. Maar zij kleurt. Zij blijft naar links staren, dan naar rechts. Dan weer links, dan weer rechts. Links RechtsLinks Recht voor haar uit! Zij weet niet waar naartoeOf zij is in beraad Aarzelt ze Er is zooveel keus zegt ze. Ik knik met de bedoeling Dat wil ik graag gelooven en zwijg. Met haar handtaschje wijst ze voor zich uit, en vraagt mijn goed keuring Hierheen Ik knik instemmend. Ik denkSchiet asjeblief op, dat ik van die zware handkoffers bevrijd ben en ik beschuldig mezelf Ook dwaas dat ik geen taxi nam We stappen vlug vooruit, vlak nevens mekaar, als 'n koppel dat reeds 'n paar jaar getrouwd is, en het intusschentijd bracht tot de negentig procent gewone situatie De man als zeer onderdanig dienaar van de vrouw Asjeblief én ik ken nog niet eens haar naam. Zij noemt mij Mon sieur en ik spreek haar aan met Madame Straks stel ik mij wel voor. Of neenu dadelijk, nu we toch 't plein gedwarst hebben, en wij ons veilig op 't voetpad bevindenhet is een beste gelegenheid om de handkoffers even te kunnen neerzetten, mijn stramme vingeren eens open te rekken, terwijl ik met een Pardon Madame, permettez-moi de me vous présenter!...» lichtjes mijn hoed afneem, mijn naam zeg. als beroep leeraaropgeef, oplettend luister naar «haar» namen... dan de vooruitgestokene hand druk, beleefd buig, en tenslotte gemoede lijk lach «Ons beter laat dan niet voorgesteld Haar «namen» Zij kan als voornaam Angèle, Nelly, Solange. Mary, Betty, Mimi, opgeven, of iets anders als 't maar geen Sophie of Rosalie is En als familienaam En dan Wat kan 't mij geven hoe ze zich noemt. Wat kan 't haar geven dat ik Paul. Gaston, Leonard Gommard of Jefheet?... «Het zijn zware handkoffers!... zeg ik, zet ze neer, en stel me «niet» voor. Het heeft geen zin. Wij blijven tegenover elkaar twee vreemdelingen, die toevallig 'n eindje gezellig samenreizen dat be spaart me veel mogelijk gevraag Wij kunnen daar soupeeren en misschien logeerenstelt zij voor, en wijst me vlakbij een ordentelijk Restaurant aan in An den Dominikanern Misschien welstem ik in, terwijl ik naar de lange haken kruiswimpels kijk. die talrijk aan de bovenverdiepingen der restau rants en winkels hangen, in den schijn van de heldere avond- en weel derige reklamelichten. (1) Neemt u me niet kwalijk, mijnheer! (2) Kom hierheen (3) Wij zullen de aansluiting missen 1 (4) Bagage. (5) Inlichtingsbureel. (6) Uitgang. (7) Reisbiljet. (8) Willekeurige reisonderbreking. (9) Het Duitsch koloniaal probleem Welke zijn Duitschlands gerechtigde eischen Dat het toegang tot de Tropen met zijn grondstoffen behoeft, dat het een gebied voor zijn bevolkingsoverschot noodig heeft, dat volgens de voorgestelde vredesvoorwaarden de verovering geen rechtsaanspraak van de tegenpartij mo tiveert (Copyright «Pers-Bode»), (Wordt Vervolgd) Jef VAN WYNSBERGHE.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 13