Groot Zwemfeest Athletiek - Meeting Weekblad voor het Arrondissement Yper Joarnal hebdomadaire de ('Arrondissement d Ypres De Bespreking der Buitengewone Begrooting van Openbare Werken in den Senaat 20 jaar, N 15 8 Juli 1939 20 Année, N 15 8 Juillet 1939 HET YPERSCHE LA RÉGION D'YPRES Beheer. Opstel en Aankondigingen 34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement21 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren. Tel. 500 40 ct. het nummer. Naamlooze artikels geweigerd Rédaction. Administration et Publicité 34, rue au Beurre, YPRES. Abonnement21 fr. 00 par an Étranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges. 40 ct. Ie numéro. Tél. 500 Les articles non signés sont refusés STAD I E PE R GULDEN SPOREN FEESTEN PROGRAMMA ZONDAG 9 JULI 10 u.Plechtige Hoogmis in de St Maartens- kathedraal, met gelegenheidssermoen door E. P. R. Vandenbussche O. P. MAANDAG 10 JULI: 's Avonds 9 u. Koncert door de Vlaamsche Har monie op de Groote Markt, onder leiding van Heer Van Puyvelde. PROGRAMMA 1. Groeninge, openingsmarsch Jef Van Koof 2. Arte velde lied R. Duflju 3. Door de heide, openingsstuk Z.. Bajus 4. Vroolijk feest, fantasia L. Bajus 5. In het bosch, karakterstuk Ad. Hermans 6. Herfstbloemen, fantasia Z. Bajus 7. Begeestering, wals R. Vermaelen 8. Omdat, ik Vlaming ben M. Mathijssens 9. Rubensmarsch p. Benoit De Vlaamsche Leeuw. Daarna Beiaardkoncert door den heer Rycke- linck, Stadsbeiaardier. DINSDAG II JULI 's Avonds 8 u., in den Stadsschouwburg opvoe ring van DE LEEUW VAN VLAANDEREN door de Christen Vlaamsche Speelgezellen uit Gent, onder leiding van heer Schumacker. Mededeelingen van het Feestkomité Ter herinnering wordt aan het publiek mede gedeeld, dat op Zondag 9 Juli van 11 tot 12.30 uur in den Stadsschouwburg een laatste zitting wordt gehouden voor de plaatsbespreking van de op voering van De Leeuw van Vlaanderen Wie de avond van de vertooning niet wenscht te moe ten wachten op de aanduiding van zijn plaats, doet best deze te laten voorbehouden, mits 1 fr. toeleg. Het zal veel ontgoocheling sparen. Het Feestcomité doet een dringenden oproep aan de Iepersche bevolking, om allen aan te zet ten het 1T Juli-bloempje te koopen, dat op Zon dag 9 Juli door bereidwillige dames, voorzien van een armband, te koop zal worden aangebo den. De opbrengst komt het komité ten goede, en moet dienen om de inrichtingskosten van het feestprogramma te dekken. Het komité geniet geen geldelijken steun. Als fiere Ieperlingen, on ze groote voorvaderen waardig, zullen we allen het lle Juli-bloempje met eere dragen. Het groo te aandeel van onze voorouders in den strijd op Groeninge, moet voor onze Iepersche stede meer dan voor welke andere een spoorslag zijn om deze geschiedkundige gebeurtenis op waardige wijze te vieren. Daartoe wordt de gansche be volking uitgenoodigd zonder onderscheid van op vatting. Het Feestkomité staat boven de politieke meeningsverschillen. Zondag 23 Juli 1939, om 3 uur in de Stedelijke Zwemkom te Yper en onder meer internationale Waterpolomateh TUSSCHEN Plaistow United Swimming Cl. Londen reeds 4 jaar kampioen van Engeland EN Cercle de Natation, Brussel Kampioen van België lc Divisie 1936-37-38. Ingangsprijs7 fr. 5 fr. 3 frank. O De Kwestie der Ypersclie Kanalen Hieronder geven wij, volgens het Beknopt Verslagde bespreking over de kwestie der Ypersche kanalen, die tijdens de vergadering van den Senaat op Donderdag 29 Juni 1.1. plaats greep. De heer Vanderpoorten, minister van openbare werken en werkverschaffing. Zooals ik reeds verklaarde, moet de politiek die ik volg zich aan passen aan de beperking der kredieten, en, in deze voorwaarden, moet ik mij tevreden stellen met een politiek van kleine en middelmatige wer ken, waarbij de uitgaven tot normale sommen zullen beperkt worden en tevens de'verspreiding der aannemingen over het geheele land beoogd wordt, ten einde de werkcentra te vermenigvul digen en de werkloosheid beter te bestrijden. Het zal mij onmogelijk zijn, zeer uitgebreide werken te verwezenlijken doch voor de ontwer pen welke reeds in voorbereiding zijn, lijkt het mij gepast althans mijn administratie in staat te stellen de studiën voort te zetten en daartoe over eenige beperkte kredieten te kunnen beschikken. Ik bedoel vooral de ontwerpen zooals dat Van het Leopold Ill-kanaal van Charleroi naar de hoofdstad, maar waarvan het principe nog niet aangenomen is door de regeering. Hetzelfde geldt voor het kanaal van leper naar de Leie. De 'voorstudie van het kanaal Luik- Keu len wordt eerlang begonnen. Gij kent het belang dezer verbinding met het oog op het Rijn-Donau- kanaal. Voor het kanaal van Nimy naar Antoing langs Blaton, zal het vak tusschen Nimy en Baudour voltöoid worden en het ligt in mijn bedoeling zoo mogelijk het kanaal tot Tertre uit te voeren. Den heer Vandenbulcke deel ik mede aangaan de het kanaal leper-Komen Wat het strategisch belang betreft, zal ik rug gespraak houden met den minister van lands verdediging. In strijd met wat beweerd wordt door de Kamer van koophandel van leper, zijn de puinen van het kanaal leper-Komen niet het ge volg van den oorlog en geldt het hier dus geen herstel van oorlogsschade. Het kanaal was nooit bevaarbaar. De vooruitzichten van verkeer op dat kanaal schijnen nog te onbeduidend om de groote uitgaven te wettigen. De studie wordt echter voortgezet. De heer Missiaen. Maar die studie is geëin digd. De heer Vanderpoorten, minister van openbare werken en werkverschaffing. Zij moet nog voortgezet worden. De ramingen gaan van 70 tot 140 millioen. Ik ben voorstander van dit kanaal, maar ik kan niet verzekeren dat nu reeds met dit werk zal aangevangen worden. De heer Leuridan. Wat het kanaal betreft, geldt het wel in zekeren zin een zaak van oor logsschade.' Vóór den oorlog was een brug inge stort, maar de bedding van het kanaal werd door oorlogsomstandigheden vernield. De heer Vanderpoorten, minister van openbare werken en werkverschaffing. Wij zullen in ieder geval deze zaak in den loop van dit jaar bestudeeren. De heer Missiaen. Nog enkele opmerkingen van regionaal karakter. Aan den minister van openbare werken zou ik willen zeggen dat zijn antwoord betreffende de vaart leper-Komen, niet gunstig in de betrokken streek zal onthaald wor den. De minister is nog niet overtuigd van de nood zakelijkheid van het aanleggen van deze vaart. Ik meen, met de technici, dat deze vaart nooit den interest zal opbrengen van de groote kapita len die er in zouden belegd worden. Maar de minister zegt dit niet duidelijk, en telkens open bare werken voor die streekworden gevraagd, worden zij geweigerd in het mogelijk vooruit zicht van een uitgave van 140 millioen voor het aanleggen van de vaart leper-Komen. Al onze vragen worden op den achtergrond ge schoven, omdat geen oplossing aan die zaak gege ven wordt. Alhoewel ik geen voorstander ben van die vaart, zou ik toch graag hooren, dat de minister op afdoende wijze zou verklaren of zij al dan niet zal gegraven worden. Ik zou een gansche reeks werken kunnen op sommen waarover een principieel akkoord be stond mét de voorgaande ministers, maar waar van niets in huis is gekomen, omdat men ons steeds voorwierp dat het graven van die vaart groote sommen zou vergen. Ik wil tenslotte ook het amendement van den heer Leuridan steunen. De vaart Ieper-Yzer vooral zou voor leper nut tig zijn. Sedert jaren dringen wij aan op maatre gelen om de economische herleving van het ar rondissement leper mogelijk te maken. Wij hooren veel spreken over de Borinage. Ik wil alles steunen wat voor die streek noodig is, maar ik neem niet aan dat wij schipbreuk lijden telkens wij iets vragen voor het economisch even achterlijke Zuid-Vlaanderen. Vooral verwondert het mij dat wij niet gesteund worden door dege nen die hier opkomen voor de Borinage. Voor de economische herleving van deze streek wordt niets gedaan. Als er dan toch één werk wordt uitgevoerd, gebeurt dit iri een zeer lang zaam tempo, en worden de kredieten beperkt. Het voorstel van den heer Leüridan, dat een drietal millioen zou kosten, zou de begrooting niet in gevaar brengen, en het zou de hoop van de menschen in de streek doen herleven. De toestand is vooral nijpend wegens de hui dige toestanden in Frankrijk, dat onze arbeiders weert en ze zeker niet meer zal toelaten. Wat moet er met onze arbeiders gebeuren in een streek waar geen nijverheid voorhanden is en ook geen vervoermiddelen om zich elders te be geven. Daarom dring ik er nog op aan dat de regeering het voorstel van den heer Leuridan zou goedkeu ren. Daardoor zal zij den dank verdienen van Op Zondag 30 Juli 1939 om 3 uur op het Stadium van C. S. Y. Augustinënstraat GROOTE Zie Programma verder in ons blad.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 1