«Le Musée de Guerre du Saillant»! DENTISTE M"' Vandendriessche Huis Verfaillie 5 BONJOUR, MONSIEUR! Le Musée de Cuerre du Saillant d'Ypres entrée Rue du Verger. 7, DE STUERSSTRAAT, IEPER Tel. 311 is open den DONDERDAG, VRIJDAG en ZATERDAG van iedere week. Bijzonderheid van Kunstgebit-ten YPRES SWIMMING CLUB Zwemwedstrijd voor Schoolkinderen NAAIMACHIENEN NECCHI AVEZ-VOUS VISITÉ LES MUSÉES EN VILLE Commencez par vous serez si agréablement surpris que vous désirerez en visiter d'autres TOrJOURS DU NOUVEAU! wwwwn«>inwnwwnnPiwjiPi»8nn»iPin>i der premieverleeningen, der toegestane ontlastingen, hebben het bouwen van werkmanswoonsten en het be zit van een eigen woning aangemoedigd. Zelfs de stad Yper heeft een tijd lang nog een premie voor het bou wen van goedkoope woningen verleend en wij herinne ren ons zelfs nog dat een bijzondere eeuwfeestpremie gegeven werd. En thans zijn het juist die vlijtige, spaarzame en vooruitziende werkersgezinnen, die vroeger van deze premiën genoten, die men nu zwaar treffen wil met de belasting op de voetpaden. Dit is in tegenstrijd met de wijze waarop die verdienstelijke menschen tot hiertoe steeds behandeld werden. De afvaardiging deed ook nog gelden dat vele der thans belaste eigenaars vóór hun huis reeds een eigen voorland bezaten dat dikwijls in veel beter voorwaar den gelegd en veel sterker was dan hetgeen de stad nu hëeft doen leggen. Deze voorlanden, die uitgesmeten werden zonder de toelating der betrokken eigenaars, waren weliswaar meestal zoo breed niet als nu, velen hadden enkel een breedte van 1 m. tot 1 m. 20, doch voor de huisbewoners was dit ruimschoots voldoende en geen enkel eigenaar wenscht een voorland van 2 tot 3 m. breedte of nog meer. dat hoofdzakelijk om niet te zeggen uitsluitelijk dient voor wandelaars en vreem delingen. Indien de voetpaden thans zoo breed aange legd worden, dan is zulks niet voor de eigenaars der huizen maar wel voor de veiligheid der voetgangers, die tengevolge van het steeds dnikker wordend auto verkeer thans niet meer. zooals vroeger, midden de marktplaats of midden de straat mogen wandelen. En het is dus niet aan te nemen dat men nu de eigenaars zou verplichten zoo een breed voorland gansch te be kostigen. alswanneer zij sedert eenigen tijd reeds jaar lijks een belasting moeten betalen voor het straatge- bruik. belasting die dus dienen moet voor het inrichten, onderhouden, verlichten, enz. zoowel van voorlanden als van straten. De Heer burgemeester aanvaardde deze argumenten, doch beweerde er niets te kunnen aan veranderen. De belasting'sverordening van 1935 was, zoo zegde hij, ge stemd geworden dooi den gemeenteraad en goedge keurd door Koninklijk Besluit, zoodat men ze moest toepassen en ze niet meer wijzigen kon. D^ze ontwijkende bewering werd door de afgevaar digde eigenaars dadelijk weerlegd. Men deed den Heer burgemeester en de Heeren schepenen opmerken dat deze verordening reeds herhaalde malen gewijzigd werd. namelijk den 10 September 1934, den 10 Decem ber 1934 en den 25 Maart 1935', zoodat thans niets belet deze belasting andermaal te verbeteren. Doc.i zelfs, zoo het nu werkelijk niet mogelijk ware er de noodige ver anderingen aan te brengen, dan volstaat het eenvoudig weg de inning der belasting op de nieuw gelegde voet- paden'nog gedurende zes maanden te verdagen, en dan zal de verordening van 1935, die met 31 December 1939 vervalt, opgehouden hebben te bestaan en zal het vroe ger reglement van 1866 terug van kracht of desnoods kunnen herstemd worden. Dit ware zelfs nog de een voudigste oplossing die, met een weinig goeden wil van wege het schepencollege, aan het vraagstuk kan gege- vèn worden, daar de thans gevraagde taks naar alle waarschijnlijkheid, gezien het verzet der eigenaars, toch vóór het einde van dit jaar niet meer zal kunnen ont vangen worden. De Heer burgemeester wierp ook nog op dat, had men de voetpaden moeten leggen in platines en daarop slechts 40 door de eigenaars moeten doen terugbe talen. zulks dan nog meer zou bedragen hebben dan den nu algeheel teruggevraagden kostprijs der cemen ten dallen. Dit is echter een bewijsvoering die niet aan vaardbaar is. Ten andere, wat meer is, de betwiste belasting, die in 1935 gestemd en goedgekeurd werd, is geenszins toe passelijk op de thans gelegde voetpaden Dit blijkt dui delijk uit artikel één dat luidt zoo volgt Ér is een belasting vastgesteld op de opening der straten, het uitvoeren van aardewerken, het leggen van riolen, borduren, kassei werk en voetpaden, ten laste der aanpalende eigenaars van alle verkeers- wegen, geopend, verbreed, verlengd of rechtgemaakt, na de vaststelling der tegenwoordige verordening, indien de onteigeningen en de hooger vermelde wer- ken zijn uitgevoerd geweest door de gemeente, en op hare kosten. Wij onderlijnen de woorden van alle verkeerswegen geopend, verbreed, verlengd of rechtgemaakt». Welnu, van al de straten waar thans de taks op de voetpaden geëischt wordt, verkeert er geen enkele in dit geval. Het geldt hier bestaande straten en niet een dezer werd geopend, verbreed, verlengd noch rechtgemaakt, zoodat het reglement hier dus niet toepasselijk is. Indien de stad haar stelling voor de Rechtbank wilde brengen, dan is zij zeker dat haar eisch zou afgewezen worden. Moest de stad haar reglement geheel willen toepas sen zooals het thans isopgesteld, dan zou zij eveneens de eigenaars van onroerende goederen gelegen in de Elverdinghestraat en op de Vandenpeereboomplaats moeten doen tusschenkomen in de kasseiwerken die al daar binnen kort zullen uitgevoerd worden. Het tandheelkundig kabinet van Immers artikel 23 van bedoelde verordening is als volgt opgesteld Bij vernieuwing van het kasseiwerk van een openbaren weg, zal het beloop der taks be- rekend worden, door de geheele som, uitgegeven voor het kasseien, verminderd met de helft als deel door de Gemeente te dragen, te deelen dopr de geheele belastbare gekasseide oppervlakte. De aldus beko- men middenprijs per vierkanten meter zal het beloop der eenheid van de taks uitmaken. Deze taks is niet verschuldigd in geval de Gemeente reeds de taks ontvangen heeft, uit hoofde van het leggen der oude kasseiing. Er is geen enkel eigenaar die bewijzen kan dat de oude kasseiing in de Elverdinghestraat en Vandenpeere boomplaats ooit aan de stad betaald werd en zonder twijfel werd zij voorzeker ook nooit betaald, zoodat zij volgens het nu in voege zijnde reglement door de aanpalende eigenaars voor de helft zou moeten be kostigd worden. Het schepencollege nochtans. de Heer burgemeester verklaarde zulks stellig heeft geenszins het inzicht dit te doen, doch waarom eischt het dan van een anderen kant de algeheele bekosti ging der voetpaden Gansch het betwiste reglement van 1935 is zichtbaar afgeschreven van een verordening eener andere stad waar men uitsluitelijk ermede bedoeld heeft een be lasting te leggen op de nieuw geopende straten. En dit is billijk, want zoo een eigenaar bijvoorbeeld een nieuwe straat of weg wil openen door zijn eigendom met het inzicht hem voor bouwgrond te doen dienen of te verkoopen. dan verhoogt hij de waarde van zijn grond en het is dan ook natuurlijk dat hij daar alle bestratingskosten van moet betalen Doch dit reglement werd geenszins opgesteld om het toe te passen op reeds bestaande straten, zooals men het nu hier te Yper zou willen doen. Artikel 39bis van het reglement zegt ook nogDe door Staat of Provincie eventueel verleende toelagen voor het uitvoeren der riool- en bestratingswerken zullen van den totalen kostprijs der uitgevoerde wer- ken afgetrokken worden, alvorens tot grondslag te dienen voor het berekenen der belasting. Zulks werd hier niet gedaan. Op de vraag door de af gevaardigden gesteldHoeveel de toelage van den Orec bedroeg voor het leggen der voetpaden poogde de Heer burgemeester nogmaals die vraag te ontwijken door te antwoorden dat er geen toelagen van Staat noch provincie ontvangen werden. Dit is mogelijk, doch het bewijst niet dat de Orec geen toelage verleende, en omdat de Orec, die toentertijde nog niet bestond, in het reglement niet vermeld staat, moet de door dezen dienst gebeurlijk verleende toelage dan niet afgetrokken wor den van den kostprijs en ter ontlasting komen van het aandeel aan de aanpalende eigenaars aan te rekenen Ten slotte staat er irt het reglement van 1935 ook ner gens een bepaling dat het oud reglement van 1866 af geschaft wordt. Artikel 41 zegt wel dat alle schikkin gen of vroegere bepalingen, strijdig met de huidige, af geschaft zijn en blijven maar het reglement van 1866. dat enkel handelt over het maken van voorlanden, wordt nergens vernoemd. Tegenover al die voorgebrachte cijfers en beweegre denen, stemde de Heer burgemeester, na ruim een uur onderhandelen, er dan eindeiljk in toe zekere toegevin gen te doen en de kwestie opnieuw te onderzoeken en aan den gemeenteraad te onderwerpen. Hij stelde on der meer voor een vermindering van prijs voor de bor duren langs den Dickebuschsteenweg, de asschen niet meer aan te rekenen en ook nog, in plaats van 2 of 3 meters breedte, de voetpaden maar voor een breedte van 1 m. 50 ten laste der aanpalende eigenaars te leg gen. Dit is reeds een begin van toegeving en meteen de er kenning van de onrechtvaardigheid der gevraagde be lasting. Doch de voorgestelde toegevingen zullen nog niemand voldoening geven. Het eenige wat de eige naars nu vragen is behandeld te worden noch min noch meer zooals de eigenaars van goederen gelegen in andere straten waar er maar 40 der gedane uit gaven teruggeëischt werd. Het princiep der herziening van de gevraagde belas ting is echter door het schepencollege erkend en dit alleen reeds mag als een goede en verheugende uitslag van de stappen door de afgevaardigde eigenaars on dernomen, aanzien worden. Thans rekenen al de betrokken eigenaars, en zij zijn uiterst talrijk, op den goeden wil van het schepencol lege en op den welwillenden steun der gemeenteraads leden, aan wien de kwestie opnieuw zal onderworpen worden en die thans met kennis van zaken zullen kun- sen beslissen, om op een meer redelijke' en rechtvaar dige wijze behandeld te worden en namelijk om. zoo als voor andere straten, niet meer dan 40 per honderd van de kosten der voetpaden te móeten betalen. Ons gewordt reeds het nieuws, wij hopen dat zulks uitzonderingen zullen zijn. dat eenige eigenaars in deze belasting op ,de voetpaden een reden hebben ge zocht om de huispachten op te slaan en alz<>i zoeken in weinige jaren de door hen te betalen oelasting terug vergoed te worden. Dergelijke handelwijze, die te vree zen was, is. om er niets meer van te moeten zeggen, voorbarig en totaal af te keuren. Wij hopen dan ook dat deze enkele eigenaars, na kennis genomen te heb ben van onze uiteenzetting en nu zij de verzekering heb ben dat zij een vermindering van belasting zullen be komen, seffens op hunne beslissing zullen terugkeeren. De werkende klas is reeds hard genoeg getroffen en heeft het waarlijk niet te breed zonder dat men haar nog zonder de minste reden nieuwe of hoogere lasten hoeft op te leggen. Indien wij. voor een bevredigende oplossing van het vraagstuk, op den goeden wil rekenen van het stads bestuur, verwachten wij ook dat alle eigenaars zullen blijk geven van goeden wil en thans, evenmin als vroe ger voor de voetpaden waarvoor zij slechts 40 der onkosten moesten betalen, de huurprijzen niet zullen verhoogen. Op die wijze zal het vraagstuk ter alge heele voldoening, zoowel van eigenaars als van huur ders. opgelost worden. Het grootste zwemfeest, ooit gegeven in de Yiaan- ders, nadert met rasse schreden. De Engelsche kampioenenploeg komt toe te Yper, Zaterdag 22 Juli 's avonds, om Zondag morgend één laatste training te nemen. Het geldt hier niet een pleeg op plezierreis, maar een ploeg die speciaal van Engeland komt om haar titel en haar faam te verdedigen Plaistow vertrekt uit LondenZaterdag, om reeds met de nachtboot van Zondag naar Engeland terug te keeren. Yperlingen het is ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan, alsmede om propaganda te voeren voor ons zwemdok en alzoo onze dankbaarheid te betoonen je gens onzen burgemeester, de ontwerper en bezieler van onze Moderne Zwemkom, dat de club zulke groote opofferingen doet. Want de ploeg van Londen alleen, kost reeds vijf duizend frank. Wij hopen stellig dat alle sportmannen van de streek dien dag op het zwemfeest zullen aanwezig zijn. want benevens deze Internationale polomatch zijn er nog een twintigtal koersen voor Dames en Heeren, waar onder de Groote Prijs van Ypermet verzekerde deelname van de beste Engelsche zwemmers, van den kampioen van Luxemburg Nieumanalsook van de beste Belgische zwemmers. Toekomende week zullen we 't officieel programma van 't feest onder deze-rubriek bekend maken. SCHOOLFEEST Het schoolfeest, ontworpen door onzen sportieven burgemeester Heer Vanderghote, heeft plaats Dinsdag 11 Juli, feestdag van den Guldensporenslag. De inrichting van 't feest is toevertrouwd aan Ypres Swimming Club. Wij zullen ons best doen opdat alles tot in de klein ste puntjes zou verzorgd zijn. 11 Julivierders, allen Dinsdag naar 't Zwemdok om onze kleuters aan te moedigen. Begin om 3 uur slipt. PALERMO. Schaal-Challenge «Burgemeester J. Vanderghote». REGLEMENT 1. Op initiatief van den Heer J. Vanderghote, Bur gemeester van de Stad Yper, werd een wedstrijd inge steld door hem begiftigd met een Schaal-Challenge aan dewelke hij den naam CHALLENGE BURGE MEESTER J. VANDERGHOTE» gegeven heeft. De schaal zal op 11 Juli van ieder jaar betwist wor den in het stedelijk zwembad te 15 uur. 2. De challenge is uitsluitend te betwisten onder de leerlingen (meisjes uitgesloten) van alle schoolin- stellingen van de Stad Yper. 3. Mogen aan de wedstrijden, deelnemen de leer lingen in eene school ingeschreven vóór 1 Januari van het loopend jaar, met uitzondering nochtans voor de kinderen na 1 Januari ingeschreven, waarvan de ouders na dien datum te Yper regelmatig huisvesting hebben genomen. 4. De organisatie van den wedstrijd wordt aan de Ypres Swimming Club toevertrouwd, die hem onder de reglementen van den Koninklijken Belgischen Zwem en Reddingshond zal doen betwisten. Het is nochtans niet vereischt dat de deelnemers aan dien Bond ge- licencieerd of aangesloten zijn. Noch door de Y. S. C., noch door de K. B Z. R. B.. mag eenige ingangsprijs of taks geheven worden. 5. De inschrijvingen geschieden per school vóór 10 Juli ten Stadhuize door de HH. Bestuurders der schoolinrichtingen met melding van geboortedatum der ingeschrevenen. Uiterlijk op 10 Juli 's middags zal de lijst der deelnemers aan het Comité van Y. S C. me degedeeld worden. 6. Iedere school mag hoogstens twee leerlingen in denzelfden koers inschrijven. Dezelfde leerling mag slechts aan één koers deelnemen. 7. De volgende koersen zullen betwist worden a) Voor kinderen beneden 12 jaar50 m. streek- zwemmen. b) Voor kinderen van 12 tot 15 jaar 50 m. streek - zwemmen50 m. vrije slag. c) Voor kinderen boven de 15 jaar100 m. streek - zwemmen 100 m. vrije slag 50 m. rugzwemmen. d) Voor alle kategoriën zonder onderscheid 3x50 m. drie zvvemwijzen. 8. De Challenge wordt toegekend aan de school- inrichting waarvan de ploeg' het grootste getal punten veroverd heeft. Dit getal wordt voor iederen koers op de volgende wijze berekend Aan den eersten 3 punten. Aan den tweeden 2 punten. Aan den derden 1 punt. Voor den estafettenwedstrijd (3x50) wordt die bereke ning gedaan per school, daar elke school slechts één ploeg mag inschrijven. 9. De Challenge wordt eigendom van de school- inrichting die de challenge 3 naeenvolgende jaren of vijfmaal met onderbreking veroverd heeft. De naam van de winnende schoolinrichting wordt met melding van het iaartal in-den beker gesneden. 10. Bijzondere bepalingde reeksen voor iedere proef zullen bij loting, gedaan door het Comité van Y. S. C. op den vooravond van den wedstrijd, aange duid worden met dien verstande nochtans dat in de zelfde reeks geen twee leerlingen van dezelfde school zullen ingeschreven worden. De 2 eersten van iedere reeks nemen aan den eindwedstrijd deel. 11. Het Bestuur van Y. S. C. zal alle moeilijkheden en betwistingen beslechten. In geval twee schoolin richtingen hetzelfde getal punten behalen, zal de Chal lenge toegekend worden aan de school die het grootste getal zwemmers in eindkoers zal tellen en bij gelijk heid in getal aan de-school waarvan de finalisten den minsten middelmatigen ouderdom zullen hebben. 115A, Meenensteenweg, YPER OPEN ZON- EN FEESTDAGEN.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1939 | | pagina 5